مقالات

محققان یک پلت فرم از بازی های رایانه ای ایجاد کرده اند که به کودکان مبتلا به اختلالات عصبی اجازه می دهد تا اختلالات عضلانی و عصبی را بهبود بخشند.

 یک سیستم درمانی برای کودکان مبتلا به فلج مغزی است که توسط یک تیم چند رسانه ای توسعه داده شده است. با استفاده از سنسور kinect 360، آنها مجموعه ای از بازی ها را برای تشخیص حرکات مختلف صورت آماده کردند: سنسور تشخیص حرکت ابروها، بوسه و لبخند با هدف، برای دستیابی به دقت بیشتر تشخیص، و دوم، بهبود درمانی در حرکات صورت در این دستگاه تعبیه شده است.

فلج مغزی یک وضعیت مغزی است که اساسا با یک اختلال مداوم، هر چند غیر قابل تغییر، تن، وضعیت و حرکت مشخص می شود. این وضعیت که در اوایل کودکی ظاهر می شود، یک آسیب مغزی غیر تکاملی است که تأثیر زیادی بر بلوغ عصبی بیمار دارد.

اختلالات متنوعی که کودکان مبتلا به فلج مغزی رنج می برند، سخت یا حتی غیرممکن است که فعالیت های روزانه مانند لباس پوشیدن، تمیز کردن، غذا خوردن، رفتن به مدرسه یا حتی راه رفتن یا صحبت کردن انجام دهند. برای کمک به این کودکان برای صحبت کردن،   حتی خوردن درست، ضروری است که تمرینات توانبخشی صورت را انجام دهیم که به آنها اجازه می دهد تا اجرای مناسب حرکات مختلف بدن را بهبود ببخشند.

درمان دارویی فلج مغزی و توانبخشی فلج مغزی به طور فزاینده ای از تکنولوژی های جدید استفاده می کنند، زیرا آنها به ما اجازه می دهند راه حل های جذاب تر را برای بیماران ایجاد کنیم. در مورد کودکان، فن آوری های جدید اجازه می دهد تا آنها را با بازی های بصری، تحریک کننده و درمانی بازی کنند.

به گفته محققان شرکت کننده، ماریا لوئیسا مارتین رویز این بازی یک ابزار است که یک کودک میتواند از تولد استفاده کند، هر دو برای سرگرمی و یادگیری استفاده از این ابزار می تواند به کودکان با توسعه فیزیکی و عصبی آنها کمک کند. " به این ترتیب SONRÍE مجموعه ای از چهار بازی برای کودکان فلج مغزی میباشد

این سنسور یک دستگاه ثبت حرکات است که توسط مایکروسافت ساخته شده است که هدف اولیه آن بازی کردن با یک بازی ویدیویی ایکس باکس 360 بود با این تفاوت که در این دستگاه جدید حرکات صورت که از طریق بازی در SONRÍE تحریک می شوند را ثبت می کند، این کودکان فلج مغزی به واسطه این بازی با بکار گیری و شناسایی عضلات مرتبط با هر حرکت ، تلاش می کنند تا به بهبود حرکات صورت دست یابند.

تکرار این حرکات می تواند آموزش های جدید و الگوهای جدید فعالیت مغز را فراهم کند. علاوه بر این، این ابزار به فرزندان اجازه می دهد تا بخشی فعال از این فرآیند باشند که به بهبود عزت نفس و رضایت شخصی ور درمان فلج مغزی آنها کمک می کنند.

مترجم : فرهنگ محمدخانی کارشناس کاردرمانی 

 

اگر چه این بازی ها برای کودکان مبتلا به فلج مغزی طراحی شده است، SONRÍE می تواند بر دیگر کودکان مبتلا به بیماری های مختلف که بر روی کنترل تن و عضلات مانند سندرم داون، سندرم داون یا دیستروفی تأثیر بگذارد