مقالات

محققان دانشگاه وارویک ارتباط بین اوتیسم و ​​آسیب به پروتئین در پلاسمای خون را کشف کردن

تخمین زده می شود که حدود یک نفر در هر 100 نفر در انگلستان دارای ASD است، و پسران بیشتری تشخیص داده شده است که نسبت به دختران تعداد بیشتری دارند

 

دانشمندان یک آزمایش خون و ادرار ایجاد کرده اند که می تواند تشخیص  اوتیسم در کودکان را تسریع دهد.

 

محققان دانشگاه وارویک معتقدند که این آزمایش اولین نوع از این نوع است، می تواند منجر به تشخیص زود هنگام اختلالات طیف اوتیسم (ASD) در کودکان شود، که پس از آن می تواند درمان مناسب بسیار زودتر در زندگی آنها باشد.

 

ASD ها عمدتا بر تعامل اجتماعی و ارتباطات فردی تاثیر می گذارند، که نشانه هایی از جمله اختلالات گفتاری، رفتار تکراری و یا اجباری، بیش فعالی، اضطراب و سازگاری با محیط های جدید است.

 

همانطور که طیف گسترده ای از علائم ASD وجود دارد، تشخیص می تواند دشوار و نامطمئن باشد، به خصوص در مراحل اولیه شکل گیری 

 

دانشمندان می گویند تحقیقات آنها ارتباط بین ASD و آسیب به پروتئین در پلاسمای خون پیدا کرده است.

 

آنها معتقد بودند که آزمونهای پیشرفته پروتئین موجود در پلاسمای خون بررسی پروتئین موجود در خون است که کودکان مبتلا به ASD دارای سطوح بالاتر از dityrosine marker oxidation (DT) و برخی ترکیبات اصلاح شده گلوکز به نام محصولات پیشرفته گلیساسیون (AGEs) بودند.

 

به نظر می رسد علل ژنتیکی در حدود یک سوم موارد ASD مسئول هستند، در حالی که گمان می رود بقیه به علت ترکیبی از عوامل محیطی، جهش ها و انواع ژنتیکی نادر باشد.

 

اما محققان معتقدند آزمایش های جدید می توانند علل ASD را شناسایی کنند.

 

آنها همچنین معتقد بودند که جهش های انتقال دهنده های آمینه اسید یک نوع ژنتیکی مرتبط با ASD هستند.

 

تیم وارویک با همکاران دانشگاه بولونیا در ایتالیا مشغول به کار بود و 38 کودک را که با ASD تشخیص داده شده بودند به همراه یک گروه کنترل از 31 کودک دیگر بین 5 تا 12 ساله استخدام کردند. نمونه های خون و ادرار از کودکان برای تحلیل و بررسی.

 

این تیم کشف کرد که تفاوت های شیمیایی بین دو گروه وجود دارد. کار با همکاران بیشتر در دانشگاه بیرمنگام، تغییرات در ترکیبات متعدد با استفاده از تکنیک های الگوریتم هوش مصنوعی برای ایجاد یک معادله ریاضی برای تمایز بین ASD و کنترل سالم ترکیب شده است.نتیجه یک آزمایش تشخیصی بهتر از هر روش در حال حاضر در دسترس است.

 

آنها گفتند که گام های بعدی این است که این مطالعه را با گروه های بیشتر از کودکان برای تایید عملکرد تشخیصی خوب و ارزیابی اینکه آیا این آزمایش می تواند ASD را در مراحل اولیه تشخیص دهد، نشان می دهد که چگونه احتمال دارد ASD بیشتر به بیماری شدیدتر تبدیل شود

 

این تحقیق توسط دکتر نایلا ربانی، محقق سیستم بیولوژی آزمایشگاهی در دانشگاه وارویک برگزار شد، گفت: «کشف ما می تواند به تشخیص و درمان اوتیسم زودتر منجر شود.

 

"ما امیدواریم که آزمایشات همچنین فاکتورهای جدیدی را نشان دهند.

 

"با آزمایش بیشتر ما ممکن است پروفایل پلاسما و ادرار خاص یا" اثر انگشت "ترکیبات را با تغییرات غیر طبیعی نشان دهیم. این ممکن است به بهبود تشخیص ASD کمک کند و راه را برای علل جدید ASD نشان دهد. "

 

این تحقیق در نشریه مولکولی اوتیسم منتشر شده است.

 

مترجم فرهنگ محمدخانی کارشناس کاردرمانی