مقالات

برخی از کودکانی که مبتلا به فلج مغزی هستند دارای مشکلات گفتاری شدیدی هستند که این مشکلات  ارتباط برقرار کردن  را برایشان دشوار میسازد. 
ارتباطات جایگزین و تقویت کننده (ACC) به این کودکان کمک میکند تا منظور خود را بفهمانند و با والدین ، مراقبین و دیگران ارتباط برقرار کنند. ACC نوعی وسیله ارتباطی است برای کودکانی که مشکلات گفتاری دارند که شامل هرچیزی است که به کودکان فلج مغزی کمک کند تا منظورشان را بفهمانند و ارتباط برقرار کنند. 
برای مثال دست ها، حرکات بدن و حالات بدن، عکس ها ، حالات صورت، ارسال ایمیل ، نوشتن ... همه ی اینها به عنوان اشکال مختلف ACC در نظر گرفته میشوند.
۲ نوع ACC وجود دارد : بدون کمک _ با کمک 
۱)بدون کمک: هرشکلی از ارتباط غیر دهانی ( غیر گفتاری )، که شامل هیچ گونه تکنولوژی و تجهیزاتی نیست.  مثل استفاده از زبان اشاره ، زبان بدن و حالات صورت در درمان فلج مغزی
۲)با کمک: شامل تجهیزات و تکنولوژی است مثل:  تابلوهای ارتباطی 
دستگاه های  به وجود آورنده ی گفتار 
کامپیوتر
تبلت 
برای کودکانی که دارای مشکلاتی در زمینه 
نشان دادن نیازها، عقاید، و خواسته ها به والدین و مراقبینشان هستند ، ACC بسیار ارزشمند است. 
یکی دیگر از مزایای ACC افزایش یادگیری است که به کودکان ناتوان کمک میکند تا از نظر تحصیلی در سطح هم سن و سال های خود باشند . 
اگر این کودکان نتوانند به طور موثر ارتباط برقرار کنند، اگر درس را متوجه نشوند نمیتوانند سوالات خود را از معلم بپرسند. 
برای کودکانی که  معلول جسمی هستند و محدودیت حرکتی دارند ، دستگاه های ارتباطی را به صندلی چرخدار نصب میکنند تا راهی برای برقراری ارتباط در هنگام حرکت برایشان ایجاد شود 
قبل از تصمیم گیری راجع به ACC و تعیین اینکه کدام نوع برای درمان کودک فلج مغزی مناسب است پزشک متخصص توصیه میکند با یک گفتاردرمانگر و کاردرمانگر مشورت کنید . 
گفتاردرمانگر و کاردرمانگر میتوانند کودک را ارزیابی کنند و نه تنها مشکل را تشخیص میدهند بلکه ACC مناسب را پیشنهاد میدهند.
بعضی از کودکان با تبلت بهتر یاد میگیرند بعضی ها با تابلوهای ارتباطی. 
بعضی از کودکان هم به هر ۲ نوع ACC نیاز دارند . کارشناسان کاردرمانی و گفتاردرمانی هنگام ارزیابی کودک به موارد زیر توجه میکنند: 
_ناتوانایی های شناختی کودک
_ناتوانایی های جسمی کودک 
_آیا کودک انگیزه و علاقه به ACC از خود نشان میدهد؟ 
اگر چنین است آیا کودک علاقه ای به شیوه ی خاصی از یادگیری دارد؟ 
اینها تنها چند چیز است که ممکن است مورد ارزیابی قرار گیرند برای تصمیم گیری  راجع به اینکه ACC برای کودک شما کار خواهد کرد یا نه. اما عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است مورد ارزیابی قرار گیرد. 
یک مقاله در مورد ACC توسط سازمان جهانی بهداشت (NIH) روی یک دانش آموز دبیرستانی مبتلا به فلج مغزی منتشر شد تحت عنوان پیاده سازی ارتباطات تقویت کننده و جایگزین(ACC) روی فرد مورد نظر در محیط آموزشی .  
این مطالعه نشان داد که دانش آموزانی که از ACC استفاده کردند به نتایج زیر رسیدند: 
_معلومات دانش آموزان افزایش یافت 
_ارتباط دانش آموزان با همسن و سالهایشان افزایش یافت
_آموزش به دانش آموزان برای معلمین مدرسه راحت تر شد.
_دانش آموزان اجتماعی تر شدند.
 
مترجم روژین محمدخانی دانشجوی کاردرمانی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

مشاوره رایگان