مقالات

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، علی قاسمی اظهار کرد: از چند سال قبل، اجرای طرح مطالعاتی استفاده از سلول‌های بنیادی بندناف با همکاری پژوهشگاه رویان و بیمارستان قائم (عج) برای بیماران فلج مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با هدف بررسی اینکه، آیا استفاده از این روش برای بیماران با مخاطره همراه است، انجام شد که نتایج این طرح که بر روی سه بیمار صورت گرفت؛ با موفقیت همراه بود.

رئیس بخش پیوند مغز استخوان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در گام بعدی استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان به‌منظور اثرگذاری روی بیماران مبتلا به اتیسم در قالب طرح تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفت که در این مرحله ۱۸ بیمار تحت درمان قرار گرفتند.

این فوق تخصص بیماری‌های انکولوژی و خون کودکان با بیان اینکه پس از انجام این دو طرح، اجرای طرح کشوری استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماران مبتلا به فلج مغزی با همکاری سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی به اجرا درآمد، تصریح کرد: بر این اساس در این مرحله یک بیمار مبتلا به اتیسم و دو بیمار مبتلا به فلج مغزی در بیمارستان دکتر شیخ تحت درمان قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: برای انجام این عمل در نخستین گام بررسی ژنتیک بیماران از نظر سیستم HLA انجام شد و پس از آن HLA به پژوهشگاه رویان برای هماهنگ کردن آن با بندناف‌های موجود در پژوهشکده ارسال و متناسب با شرایط هر بیمار بند ناف انتخاب شد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه این روند بیش از ۶ ماه به طول انجامید، خاطرنشان کرد: در مرحله آخر به‌طور مجدد نمونه‌ها از نظر میکروبی و بیماری‌های عفونی مورد بررسی قرار گرفتند و پس از دریافت نتایج شرایط برای انجام عمل مهیا شد.

قاسمی افزود: پس از حضور کارشناسان پژوهشگاه رویان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و استقرار در پژوهشکده بوعلی سلول‌ها از حالت فریز خارج شد و نمونه‌ها در بیمارستان دکتر شیخ به بیماران تزریق شد.

این فوق تخصص بیماری‌های انکولوژی و خون کودکان افزود: با توجه به اینکه نمونه سلول‌های بندناف از نظر تعداد بسیار بالاست باید این سلول‌ها تغلیظ شده و در میزان‌های ۵ تا ۱۰ سی‌سی در شرایط کاملاً استریل به بیماران تزریق شود که طی سه مرحله به بیماران تزریق خواهد شد.

قاسمی با بیان اینکه در هر مرحله ۳۰ تا ۵۰ میلیون سلول در شرایط بیهوشی کامل به بیماران تزریق می‌شود، اظهار کرد: در هر مرحله پنج تا ۱۰ سی‌سی مایع مغزی نخاعی از بیمار گرفته می‌شود و به همین میزان سلول بنیادی که بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون سلول بنیادی است به بیماران تزریق می‌شود.

وی تصریح کرد: این بیماران به مدت دو روز در بیمارستان بستری هستند و پس از آن مرخص می‌شوند و به فاصله زمانی یک ماهه، شش ماهه، یک ساله و دو ساله از نظر بررسی عملکرد در بیماران فلج مغزی و از نظر عملکردی و شناختی و رفتاری در بیماران اتیسم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

رئیس بخش پیوند مغز استخوان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تأکید کرد: خوشبختانه در موارد قبلی مشکل خاصی برای بیماران ایجاد نمی‌شد و از نظر اثر بخشی نیز نتایج قابل قبولی داشته است و باید بدانیم این پروژه‌های تحقیقاتی است و نمی‌توان برای عموم آن را مورد استفاده قرار داد

قاسمی اظهار کرد: امیدواریم این روش درمانی اثربخشی و سودمندی داشته باشد و در مراحل بعدی برای سایر بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

مشاوره رایگان