مقالات

عوامل خطر برای ایجاد فلج مغزی

عوامل خطر فلج مغزی میتواند شامل حوادث ، مواد سمی ویا شرایطی باشد که خطر ابتلا به فلج مغزی را افزایش بدهد. هیچگاه یک عامل خطر مبین این موضوع نیست که کودک حتما دچار فلج مغزی شود اما بدان معنی است که احتمال بروز فلج مغزی در مقایسه با شرایطی که عوامل خطر وجود ندارند بالاتر است .همینطور عدم وجود عوامل خطر نیزدلیل بر مبتلا نشدن به فلج مغزی نیست.

جلوگیری از عوامل خطر میتواند به کودک در جلوگیری از فلج مغزی کمک کند.هرگونه قرار گرفتن در معرض عوامل خطر قبل از بارداری و در دوران بارداری باید با پزشک مطرح شود تا بتواند به طور مؤثر ریسک را کاهش و مدیریت کند. این عوامل خطر در فلج مغزی قطعیت ندارد و عوامل خطر دیگری نیز ممکن است در ایجاد فلج مغزی نیز نقش داشته باشد.


ریسک فاکتور های فلج مغزی

عوامل خطر قبل میتواند از شروع بارداری ، حاملگی و حتی بعد از زایمان اتفاق بیفتد. بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که مادران میبایست قبل از بارداری تحت نظر متخصص باشند تا سلامت باروری را بررسی کنند. ارزیابی کامل شامل سؤالاتی در مورد عادات اجتماعی ، تاریخچه پزشکی و سایر عوامل مؤثر بر بارداری است.

به این ترتیب ، فردی که در حال حاضر باردار است ، باید با فاکتورهای خطر آشنا شود و پزشک خود را از داروهایی که استفاده کرده آگاه سازد ، و در صورت ابتلا به هرگونه مشکلات جانبی مانند دیابت ، تب و یا عفونتها ،درمان را هر چه سریعتر آغاز کند..

برخی اقلام آرایشی ، نگهداری حیوانات خانگی  و وجود برخی گیاهان طبیعی میتوانند برای بارداری مضر باشند. پزشک همچنین لازم است در مورد هرگونه استفاده از مکمل های غذایی ، درمان های هومیوپاتی یا داروهای تجویزی دیگر آگاهی لازم را به بیمار ارایه دهد.

ضمنا در خصوص پیشگیری از عوامل خطر در فلج مغزی میبایست ناسازگاری های خونی از نظر یا RH  بررسی گردد . همچنین یک مادر باردار باید از قرار گرفتن در معرض سموم مانند سموم دفع آفات ، دود سیگار ، الکل و سایر داروهای مخدر خودداری کند.

 مرکز جامع توانبخشی ایران با بیش از دو دهه تجربه در زمینه کاردرمانی ، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی تخصصی کودکان فلج مغزی آماده همراهی با شماست با ما تماس بگیرید66596151

 

به این ترتیب ، وقایعی که باعث بروز هر نوع آسفکسی ، مانند سندرم دیسترس تنفسی یا هر نوع سهل انگاری پزشکی دیگری شود ، از عوامل خطر قابل توجه برای بروز فلج مغزی در کودکان محسوب میشود. تشنج ، عفونت (مانند مننژیت و مالاریا) ، پایین بودن قند خون ، کم کاری تیروئید و سکته های مغزی می تواند احتمال ابتلای کودک به فلج مغزی را افزایش دهد.

آسیب مغزی در هر زمان و در طول زندگی کودک یا بزرگسال ممکن است رخ دهد ، بنابراین عوامل خطر شناخته شده ای وجود دارند که باید حتی پس از رشد کامل مغز از آن آگاه داشت. ضربه علت اصلی آسیب مغزی پس از تولد است.

 .

یک عامل خطر همیشه علامت یا نشانه فلج مغزی نیست

عوامل خطر علائم نیستند. عوامل خطر فقط احتمال ابتلای کودک به فلج مغزی را افزایش می دهد. با این حال ، علائم میتوانند شواهد احتمالی باشند مبنی بر وجود فلج مغزی

یکی از نشانه های اولیه فلج مغزی تاخیر در رشد است. تأخیر رشد نشان می دهد که کودک از نمودار استاندارد رشدی که مورد تایید پزشکان است فاصله گرفته است. این تاخیر می تواند نشانه فلج مغزی باشد ،

هر گونه علائم باید با پزشک کودک مطرح شود. تاخیر در رشد همیشه دلیلی بر بروز فلج مغزی نیست ، بلکه در کنار علایم دیگر قرار گیرد میتواند این نگرامنی رزا ایجاد کند که کودک ممکن است به فلج مغزی مبتلا باشد.

علت فلج مغزی آسیب دیدگی مغزی یا ناهنجاریهای مغزی است که معمولاً در طی تست تشخیصی می توان در MRI یا سی تی اسکن تشخیص داد.اگرچه آسیب واقعی مغز یا ناهنجاریهای منجر به فلج مغزی مشخص شده است ، اما همیشه نمی توان  یک اتفاق خاص را که باعث آسیب یا ناهنجاری شود ، تعیین کرد.

به عنوان مثال ، زایمان زودرس (قبل از 37 هفته) یک عامل خطر قابل توجه است ، اما نمیتوان زایمان زودرس را علت آسیب مغزی قلمداد کرد.  بسیاری از نوزادان نارس به دنیا می آیند و هیچ تفاوتی نسبت به نوزادانی که به طور کامل متولد می شوند ، ندارند. تولد زودرس باعث فلج مغزی نمی شود. با این وجود والدین و پزشکان باید بدانند که احتمال ابتلا به فلج مغزی هنگام تولد کودکی زودرس  ممکن است افزایش می یابد.

 

جهت مطالعه مقاله کامل " همه چیز درباره فلج مغزی " کلیک کنید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان