مقالات

یک از جدید ترین شیوه های گفتار درمانی در درمان اختلالات کودکان ، استفاده از سگ در درمان اختلالات گفتاری است ، طبق تحقیقاتی که در برخی کلینیکهای کشور کانادا و آمریکا انجام شده است سگ های تعلیم دیده ای وجود دارند که می‌توانند با کودکان ارتباط برقرار کنند و برخی آموزش‌های لازم را با کمک این سگها میتوان به کودکان داد.


یافته‌های محققان نشان می‌دهد که این سگ ها می توانند آموزش های گفتار درمانی را برای کودک تسهیل کنند و در برخی از موارد به دلیل چالش‌هایی که در یادگیری گفتار در جلسات گفتار درمانی وجود دارد این سگ ها استرس کودکان را در حین جلسات کاهش میدهند.

پیتا نام سگی است که در یکی از کلینیک های گفتار درمانی آمریکا برای آموزش گفتار درمانی به کودکان مورد استفاده قرار می گیرد ، بسیاری از مراجعین به این گفتار درمانی عاشق بازی با پیتا هستند و حین بازی با این سگ تشویق می شوند که کلمه و یا جملاتی را به زبان بیاورند.
پیتا برای خیلی از کارها آموزش دیده ، او می‌تواند در را باز و بسته کند ، کاور را به تن کند ، با توپ بازی کند و اشیایی را که به برای او پرت می کنید از زمین بردارد.

یکی دیگر از کلینیک هایی که از سگ های آموزشی برای گفتار درمانی استفاده می کنند کلینیک گفتار درمانی تگزاس در هیوستون است ، در این کلینیک از این سگ های درمانی برای کاردرمانی و گفتار درمانی استفاده می شود و جالب است که بدانید این سگ ها همانند سایر کارمندان بیمارستان از تایم های کاری و استراحت برخوردارند.

در صورتی که علایمی مبنی بر تاخیر ، لکنت اشکال در ادای حروف و صدا ها در کودک خود مشاهده میکنید ، میتواند با با تجربه ترین تیم گفتاردرمانی تخصصی کودکان موسسه ایران تماس بگیرید 66596151

در اتاوای کانادا نیز سگ های درمانی برای آموزش خواندن در کودکان استفاده می کنند آنها نمی‌توانند چیزی را بخوانند اما شنونده خوبی هستند و در این شرایط به بچه‌ها فرصتی داده می شود تا بتوانند مهارت‌های زبانی و شفاهی خود را تمرین کنند.
با اینکه سگها معمولاً می تواند سرگرم کننده باشند اما سگ های درمانی بیش از آنکه سرگرم کننده باشند به کودکان انگیزه می دهند تا بتوانند کارهای سخت را انجام بدهند و به کودکانی که همکاری لازم را در گفتار درمانی ندارند آرامش می دهند تا بتوانند بدون لجبازی با درمانگر خود همکاری کنند.
یکی از پرسنل گفتاردرمانی اعتقاد دارد که کودکانی که در خصوص صحبت کردن مقاومت می کنند و یا در جمع از بیان جملات خجالت می کشند وقتی که مقابل این سگ ها قرار می گیرند به راحتی با آنها صحبت می‌کنند.

در یک پروژه تحقیقاتی و مطالعه جدید که در تاریخ ۱۹ سپتامبر منتشر شد ، ۶۹ کودک از یک مهد کودک مبتلا به اختلالات گفتاری بودند تحت تحقیق قرار گرفتند این کودکان مشکلاتی را در شکل دادن کلمات ، برقراری ارتباط و درک کلام دیگران داشتند و این مشکلات بر کیفیت زندگی آنها تاثیر گذاشته بود ، پس از درمان با استفاده از سگ های درمانی ، محققان ۱۰ ماه بعد به این نتیجه رسیدند که بهبود قابل توجهی در روند تکلم و گفتاری این کودکان اتفاق افتاده است و کودکان قادر به ارائه سیگنال های ارتباطی بودند که این ارتباطات شامل ارتباطات بیان صورت و کلامی بود
همچنین محققان دریافتند که سگ های درمانی بهبود قابل توجهی را در شرایط ارتباطی کودکان طیف اتیسم ایجاد کرده است و یافتند که کودکان مبتلا به اوتیسم در تماس چشمی با بزرگسالان و همسالان خود بهبود قابل توجهی را داشته اند.
کودکان در دنیای کودکی شان تصور می کنند که فقط در حال بازی با این سگ‌ها هستند اما واقعیت این است این سگها در حال درمان مشکلات گفتاری کودکان هستند.

مترجم : تیم پژوهشی موسسه توانبخشی ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان