مقالات

آیا تا به حال از پدیده نوروپلاستی یا انعطاف پذیری مغز چیزی شنیده اید؟ اگر یکی از نزدیکان شما دچار فلج مغزی باشد درک عملکرد نوروپلاستی در مغز برای شما ضروری است

در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد:
نوروپلاستی چیست؟
کودکان مبتلا به فلج مغزی چگونه می‌توانند در توانایی حرکتی خود پیشرفت داشته باشد؟


پدیده نوروپلاستی چگونه روی مغز یک کودک فلج مغزی تاثیر می گذارد


پدیده نوروپلاستی چیست و چگونه در بهبود فلج مغزی تاثیر میگذارد ؟

فلج مغزی یک ناتوانی حرکتی است که در اثر آسیب به مغز در اوایل دوران کودکی ایجاد میشود ، فلج مغزی با اینکه بیماری پیشرونده ای نیست اما با این حال نمی تواند به خودی خود بهبود یابد، خوشبختانه پدیده‌ای به نام نوروپلاستی وجود دارد که می‌تواند با برقراری ایجاد سیناپس های جدید در نورون ها و سلول های عصبی در مغز ، برخی از مشکلات مغزی کودکان فلج مغزی را برطرف کند.


چگونه از پدیده نوروپلاستی برای جایگزینی الگوهای حرکتی اشتباه استفاده کنیم؟

عملکرد های مختل شده در کودکان فلج مغزی را می توان از طریق نوروپلاستی بازسازی کرد ، بهترین راه برای تقویت نوروپلاستی ، تکرار مکرر تمرین است.
درگیر کردن کودک فلج مغزی در انجام تمرین و ایجاد انگیزه باعث فعال کردن مسیرهای عصبی جدیدی در مغز می شود.
هرچقدر فعالیت جدید بیشتر تکرار شود مسیرهای عصبی قوی‌تر میشوند و رفتار غریزی تر میشود.

یکی از رویکردهای مهم کاردرمانی در کودکان فلج مغزی ، اعتقاد ما به پدیده نوروپلاستی مغز است ، بر این اساس ما با اجرای تمرینات تخصصی در این کودکان و تکرار انجام آن باعث نهادینه کردن الگوهای حرکتی صحیح در تکامل عصبی کودکان میشویم ، با ما در این فرایند همراه شوید 66596151


عواملی که در روند نوروپلاستی کودکان مبتلا به فلج مغزی تاثیر می‌گذارد:

در این بخش به سه عاملی که می تواند نوروپلاستی در بیماران فلج مغزی را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد می پردازیم
1-مدت زمان انجام الگوهای حرکتی اشتباه در فلج مغزی
وقتی که یک الگوی حرکتی به یک عادت تبدیل می شود جایگزینی آن با حرکت صحیح بسیار دشوار خواهد شد ، اگر فرزند شما سال‌هاست که با الگوهای غلط راه می رود این عادات در مغز به شدت تثبیت شده است و به طور کلی هرچه یک عادت طولانی تر ادامه پیدا کند زمان و تمرین بیشتری برای جایگزینی آن خواهد برد.لذا عملکرد پدیده نوروپلاستی در این حالت کندتر است.

2-شکل الگوهای حرکتی
بسیاری از والدین کودکان فلج مغزی از این که کودکشان شروع به راه رفتن می کند بسیار هیجان زده می شوند بنابراین کودک خود را تشویق می‌کنند که به هر فرم راه رفتن حتی غلط ، ادامه دهند در صورتی که این مدل راه رفتن می تواند بسیار اشتباه باشد و فرم حرکت کودک کاملاً غلط است و در صورت تثبیت این فرم راه رفتن شرایط تغییر آن به حرکت صحیح نیز بسیار مشکل خواهد بود و در واقع پدیده نوروپلاستی میتواند در این شرایط نسبت به موارد دیگر طولانی تر شود.
مداخلات درمانی اولیه توسط کاردرمانگر برای تصحیح فرم راه رفتن و جلوگیری از تبدیل شدن به الگوهای غلط بسیار مهم است ، استفاده از وسایل کمکی که توسط تیم کاردرمانی برای کودک فلج مغزی شما تجویز می گردد تاثیر قابل ملاحظه‌ای برای جلوگیری از فرم غلط راه رفتن در کودک شما خواهد داشت.

3- بلوغ مغز
دکتر پت یکی از محققان در این زمینه توضیح می‌دهد که مغز به ۳ یا ۴ سال نیاز دارد تا بتواند به پختگی لازم برسد این مسئله می تواند کمی در روند الگوهای حرکتی در نوزادان که می بایست به زودی الگوهای حرکتی را یاد بگیرند چالش ایجاد می‌کند ، معمولاً ناحیه ای از مغز که دچار آسیب شده است نمی‌تواند ترمیم پیدا کند اما بر اساس نظریه نوروپلاستی مناطق سالم مغز و اطراف ناحیه آسیب دیده به بلوغ خود ادامه می دهند و اتصالات عصبی جدیدی را ایجاد می‌کنند ، این شرایط باعث می شود که کودکان مبتلا به فلج مغزی بتوانند بر اساس تکرار و با بازسازی مغز مهارت‌های حرکتی لازم را به دست آورند.
4- سن کودک
هر چه سن کودک فلج مغزی کمتر باشد میزان نوروپلاستی مغز او بیشتر خواهد بود
نوروپلاستی در مغز کودکان نسبت به بزرگسالان قابلیت بیشتری دارد و این امر باعث بهبود پیشرفت کودکان فلج مغزی نسبت به بزرگسالان خواهد بود با این حال این مهم است که درک کنیم که نوروپلاستی هرگز به طور کامل از بین میرود و حتی بزرگسالان نیز از این پدیده سود لازم را خواهند برد ، زمانی که شما مایل به انجام تمرینات کاردرمانی و حرکتی باشید مغز شما واکنش‌های لازم را در قبال این تمرینات خواهد داد ، صدها بار تکرار در تمرینات کاردرمانی لازم است تا تغییرات عصبی مغز انجام شود بنابراین صبور باشید و به تمرینات کاردرمانی خود ادامه دهید.

خلاصه این مقاله :
نوروپلاستی می‌تواند به افراد مبتلا به فلج مغزی در بهبود عملکرد حرکتی و ذهنی ناشی از آسیب به مغز کمک کند.

مغز سازگار پذیری بالایی دارد و به لطف پدیده نوروپلاستی پیشرفت های عملکردی در هر سنی امکان پذیر است.

هرچقدر حرکات کاردرمانی بیشتر و بیشتر تکرار شود مسیرهای عصبی برای الگو های جدید در حرکت قوی تر می شوند.

الگوهای حرکتی جدید و صحیح سرانجام جایگزین الگوهای اشتباه در کودکان فلج مغزی می شود.

نوروپلاستی روزنه امیدی برای کودکان فلج مغزی است که در کنار کار درمانی می‌تواند به بهبود شرایط جسمی و ذهنی این کودکان کمک کند.

 

ترجمه : تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان