مقالات

راز شاد و سرگرم نگه داشتن كودكتان و ادامه آموزش به آنها در ایام تعطیلی مدارس به دلیل ويروس كرونا:

این مقاله ترجمه ای است از جدیدترین مقاله مجله تایم که در این زمینه به تازگی منتشر گردیده است:

از آنجايي كه ميليون ها كودك به دليل ويروس كرونا از مدارسشان دور مانده اند ، این موضوع به یک بحران دیگری برای والدین در دوران قرنطینه تبدیل شده است که" اینروزها بچه را چطور سرگرم کنیم؟ "

تعطیلی گسترده مدارس به دلیل شیوع اپیدمی کرونا باعث ایجاد دردسرهایی برای والدین شده، به طوری‌که بسیاری از آنان در تلاش هستند تا روش‌هایی برای سرگرم کردن بچه‌ها در منزل ابداع کنند.

سرگرم كردن آنها در كل روزهاي آخر هفته يك معضل است و از آن مشکل تر این است که  قرار است یک دوره نامحدود را سپری کنید.

راز موفقیت این مسیله این است که همانند مدارس که بر اساس يك روتين( روال) برنامه آموزشی را پیاده میکنند و كودكان عادت كرده اند كه يك برنامه زماني را دنبال كنند. شما نیز باید بر اساس يك برنامه روزانه پیش برویدو این مسیله کمک خواهد كرد كه همه چيز در جاي خودش قرار بگيرد. اين كار بسيار ساده تر از آنچه فكر مي كنيد است.
يك خودكار و كاغذ را برداريد و در واقع برنامه ريزي كنيد كه روزها در خانه چه فعالیت هایی را انجام بدهید.
هدف اين است كه كودكان را سرگرم و مشغول يادگيري نگه داريد در حاليكه به شما اجازه دهد تا كارهاي ديگري را نيز انجام دهيد.

در اينجا نحوه تنظيم روتين براي كودك شما آورده شده است:

با كارهاي روزمره مدرسه شان شروع كنيد

از مدرسه به عنوان چهارچوب استفاده و آنچه روتين كودكتان بوده است را حفظ كنيد.

• چه زماني عادت دارند صبحانه بخورند؟ميان وعده، ناهار؟
• زنگ تفريح چه موقع است؟
• روز را به بخش هاي كوچك تقسيم كنيد، بسيار شبيه آنچه مدرسه با موضوعات انجام مي دهد.
• اگر كودكتان تكاليف درسي معين دارد، آيا آنها را صبح بهتر انجام مي دهد يا بعد از ظهر؟

زماني را براي بازي اختصاص دهيد

وقتي كه زمانهايي را براي كارهايي مانند تغذيه و تكاليف مدرسه برنامه ريزي كرديد، شما آماده ايد كه بقيه روز را پر كنيد و در حقيقت، وقت آزاد ايجاد شده براي بازي هاي اختصاصي كودكانه براي كودكان بسيار زياد است. وقتي كودكي خيالپردازي مي كند، پديد مي آورد، مي سازد، كاوش( جستجو) مي كند، در حال يادگيري جدي است.
در برنامه روزانه جديدتان، ١٥ تا ٣٠ دقيقه بازي اختصاصي كودكانه با بلوك یا لگو داشته باشيد( بيشتر يا كمتر بودن زمان بستگي به سن كودك شما و پيشرفت بازي دارد). هر چه كودك بيشتر بازي كند، بيشتر مي آموزد كه بازي كند.

چند نکته برای زمان بازي موثر:

• اسباب بازي هاي بي استفاده و شكسته را كنار بگذاريد. اگر پيدا كردن اسباب بازيهاي خوب سخت است، پيدا كردن بازي خوب هم سخت است

• اسباب بازی های سازمان نیافته (نامحدود) “open-ended toys” را در دسترس بگذارید. اسباب بازی هایی با چراغ و باتری كه آواز مي خوانند و صحبت مي كنند،  اسباب بازي هاي ساده كودك شما را جذب بازي نمي كنند. ( به اسباب بازي هاي دوران كودكيتان فكر كنيد- بلوك ها، ماشين ها، عروسكها، آشپزخانه...)

• مشاركت بزرگسالان را محدود كنيد: بازی به عنوان یک سرگرمی و یک مشغله مهم برای کودک محسوب میشود. وقتی که کودک به شما پیشنهاد بازی میدهد قبول کنید ، اما براي رد كردن برخی بازی ها هم آنها احساس گناه نكنيد. در برخی از بازی ها كودكان نياز دارند مستقل از بزرگسالان بازي كنند( مستقل به معناي بدون نظارت نيست).


 براي برخي از فعاليت هاي آسان در فضاي بسته برنامه ريزي كنيد.

در حالی که شما تنها می توانید اسباب بازی ها را براي بازي آزادانه بدون ساختار در اختيار كودك قرار دهيد، وقتي والدين برخي از سرگرمي ها را آسان مي كنند، كودكان نيز هيجان زده مي شوند.
فعاليت هاي ساده در فضاي بسته مي توانند بسیار موثر، يك روش عالي براي تمرين مهارت هاي مدرسه و راهي براي سرگرم كردن بي سر و صداي كودك باشند.
اين فعاليتها نياز به پيچيدگي يا ساعتها وقت براي آماده كردن ندارند. وقتي براي برنامه زماني خود برنامه ريزي مي كنيد، به موقعيت هايي فكر كنيد كه يك فعاليت ممكن است بتواند با تغيير از يك بازه زماني به مرحله بعد، مفيد باشد، مانند بعد از یک عصرانه يا قبل از شام.

در اينجا چهار فعاليت ساده در فضاي بسته و مناسب برای سپری کردن روز در قرنطینه ارائه شده است:

• ساخت شهر در جعبه مقوايي (Box Road): يك جعبه را صاف كرده و با ماژيك روي آن جاده بكشيد. بلوک ها، کامیون ها و اسباب بازی های دیگر را برای بچه ها برای ساختن یک شهر اضافه کنید.

• سطل شستشوي اسباب بازي: به كودكان خود اجازه دهيد اسباب بازيهاي پلاستيكي خود را بشويند. حباب های بدون اشک ، اسفنج ، حوله و مواد دیگر را اضافه کنید.

• كار هنري با وسايل دور ريختني (Trash Art): برخی از مواد بازیافت شده را پیدا کنید و به بچه های خود اجازه دهید آنها را رنگ کنند. بچه ها عاشق نقاشی كردن اشیاء تصادفی و ایجاد خلاقیت های زیبا از آنها هستند.

بازی با حروف و اعداد پنهان شده : اشكال، حروف، اعداد، كلمات يا مساله هاي رياضي را بر روي كاغذ يادداشت چسبدار بكشيد و آنها را در اطراف خانه مخفي كنيد تا كودكتان آنها را پيدا كند.سپس كودك آنها را بر روي راهنمايي كه روي ديوار آويزان است، تطبيق دهد.

افزایش زمان مطالعه :

مطالعات متعدد اهميت خواندن براي كودكان را نشان مي دهد. تمام روز در خانه بودن فرصت خوبي براي افزايش اين عادت است.

برنامه زماني خواندن را بخش( تقسيم) كنيد

پانزده تا بيست دقيقه در روز ، زمان مناسبي براي شروع است.( به ياد داشته باشيد اين كل دقيقه هاست، به يكباره نيست. آن را تقسيم كنيد.)
ساختار اين برنامه خواندن بخش شده را در چند روش متفاوت در نظر بگيريد:
والدين با صداي بلند مي خوانند، كودك با صداي بلند مي خواند( اگر كودك توانايي خواندن داشته باشد) و وقت در سكوت خواندن خانواده .
و اگر كودك شما مي خواهد مدت خواندن را طولاني تر كند، بيش از حد نگران به هم خوردن برنامه روزانه نباشيد. چيزي به عنوان خواندن بيش از حد وجود ندارد و شما هميشه مي توانيد يك فعاليت برنامه ريزي شده را براي روز بعد نگه داريد.
به زنگ تفريح برويد:

در صورت امكان، دو تا سه زنگ تفريح( زمان استراحت)براي كودكتان اضافه كنيد تا در بيرون خانه گشت و گذار كند. به ياد داشته باشيد كه زنگ تفريح بخشي از دوران مدرسه است و بچه ها به كمي سرما و كمي باران عادت كرده اند.
در حالي كه هيچ راهنماي رسمي در ايلات متحده در مورد ميزان وقت گذراندن در خارج از خانه در اين روزها وجود ندارد، برخي از كارشناسان، فضاي باز مانند پاركها را بيشتر از زمين هاي بازي، جايي كه وسايل لزوما بهداشتي ترين نيستد، توصيه كرده اند.يا اگر حياط داريد اجازه دهيد بچه ها در آن بدوند.
زمان بيرون از خانه( فضاي باز)، فايده هاي زيادي براي كودكان و يك فايده اصلي براي شما دارد: اگر آنها انژي بسوزانند، ممكن است بيشتر خسته شوند و تمايل به خواب شبانه داشته باشند.

استفاده از تبلت و تلویزیون را زمانبندی کنید

اگر تصميم داريد در هنگام تعطيل بودن مدارس، صفحات نمايش(screens) در دسترس كودكانتان باشد، از آن عاقلانه و به عنوان ابزار والدين استفاده كنيد.
براي ممانعت از عادتی شدن كودكانتان با صفحه نمايش:

• زمان استفاده را از قبل به کودکتان اطلاع دهید : يك زمان مشخص در برنامه روزانه داشته باشيد تا اينكه كودكان بدانند چه زماني و براي چه مدتي انتظار صفحه نمايش را داشته باشند( مثلا هنگامي كه شما صبحانه اماده مي كنيد يا قبل از چرت زدن)

• تلويزيون را خاموش كنيد: تا زماني كه برنامه زماني براي صفحه نمايش به پايان برسد آن را دنبال كنيد، و تلويزيون را به عنوان صداي پس زمينه روشن نگذاريد. درعوض اگر خانه خيلي آرام است، كمي موسيقي روشن كنيد.

• خارج از محدوده زماني برنامه ريزي شده، فقط وقتي از صفحه نمايش استفاده كنيد كه شما( والدين) آن را انتخاب كنيد چون به آن احتياج داريد. صفحه نمايش را براي لحظات مهم حفظ كنيد. مانند زماني كه كنفرانس تلفني داريد يا آماده كردن شام به خوبي پيش نمي رود.


البته حتي با ايده آل ترين برنامه ريزي، شما هنوز هم روزهايي خواهيد داشت كه نمي توانيد انرژي خود را حتي براي انجام ساده ترين فعاليت جمع كنيد. ودر عوض به كودكان اجازه مي دهيد كه قسمت ديگري از نمايش مورد علاقه شان را تماشا كنند. اين هم خوب است. آنچه را كه بايد انجام دهيد را انجام دهيد تا آن روز طي شود. شما روتين خود را براي بازگشت به روز بعد خواهيد داشت. و همچنين روز بعد از آن.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان