مقالات

طب سوزنی چیست؟

 . طب سوزنی تکنیکی است که نوعی سوزن نازک و باریک را در نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند تا بتواند باعث جریان طبیعی انرژی در بدن بیمار گردد

 متخصصین طب سوزنی معتقدند که هنگامی که برخی از سیگنال ها در بدن بیمار متراکم شود احساس درد ناراحتی و استرس می کنند و از طریق طب سوزنی می‌توان آن را آزاد کرد.

 هم چنین فرضیه دیگری وجود دارد که معتقد است طب سوزنی باعث فشار آوردن  و و تحریک میشود 

 

آیا طب سوزنی برای درمان فلج مغزی کاربردی دارد؟

. فلج مغزی جزو بیماری هایی است که در اثر آسیب مغزی قبل، حین و بعد از زایمان اتفاق می افتد این آسیب می تواند باعث مشکلاتی نظیر اختلالات حرکتی ،گفتاری و ذهنی در کودک گردد متخصصین طب سوزنی معتقدند که در فلج مغزی می توانند با تحریک مسیرهای عصبی خاص در مغز در بهبود عملکرد حرکتی کودک سی پی تاثیر بگذارند.

آنها معتقدند با توجه به اسپاسمی که در عضلات اغلب کودکان سی پی ایجاد می شود طب سوزنی می تواند با مهار التهاب در اعصاب و عضلات از درد و اسپاسم آنها بکاهد.

 .در ایالات متحده آمریکا طب سوزنی اغلب برای رفع دردهای مزمن به کار می‌رود.

 نتایج مطالعات  درباره تاثیر طب سوزنی در فلج مغزی

  ۲۱ مطالعه تا کنون درباره تاثیر طب سوزنی در درمان فلج مغزی انجام شده است که در مجموع ۱۷۱۸ کودک در این تحقیقات مورد مطالعه قرار گرفتند و نتایج حاصله  نتوانستند رابطه معنی داری را در خصوص تاثیر طب سوزنی برای فلج مغزی تعریف کنند ،اما با این حال تغییرات جزئی در برخی از تواناییهای کودکان فلج مغزی مشاهده گردید اما  دلایل علمی محکمی نتوانستند برای اثبات آن پیدا کنند.

درمان کودکان فلج مغزی از طریق کاردرمانی فیزیوتراپی و گفتار درمانی یک درمان شناخته شده و استاندارد و مورد تایید تمامی محافل پزشکی جهان می باشد جهت تمایل به همراهی با تیم تخصصی ما با شماره66596151 تماس بگیرید 

 

طب سوزنی ناحیه سر 

اگرچه طب‌سوزنی یک درمان سنتی محسوب می‌شود اما طب سوزنی ناحیه پوست سر یک تکنیک جدید می باشد که توسط متخصصین طب سوزنی در حال انجام است.

 طب سوزنی ناحیه سر طبق نظر برخی از  محققین میتواند تاثیری در بافت های آسیب دیده مغز داشته باشد اما این مهم هنوز توسط برخی از محققان مورد تایید قرار نگرفته است

 مکانیسم های دقیق نحوه عملکرد طب سوزنی بر روی سر و مغز هنوز به طور کامل مشخص نشده است .

قریب به اکثر محققان و پزشکان معتقدند که در  در صورت تمایل به مداخله طب سوزنی برای کودکان فلج مغزی حتما می بایست درمان های استاندارد پزشکی نظیر فیزیوتراپی کاردرمانی و گفتار درمانی در کنار آن انجام گیرد .

همانند بسیاری از طب های سنتی و شرقی  برخی محققان به تاثیر طب سوزنی در درمان بیماری های مغز و اعصاب معتقدند اما برخی دیگر تاثیر طب سوزنی در فلج مغزی را یک ادعای واهی می‌دانند.

 این یک حقیقت است که هیچ ادله قطعی و کافی برای تاثیر طب سوزنی در درمان موثر فلج مغزی وجود ندارد  و طبق نظر برخی از پزشکان ممکن است که طب سوزنی برای تشدید تشنج در کودکان فلج مغزی میتواند تحریک کننده باشد. ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان