مقالات

در این مقاله میزان شیوع اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات در کودکان فلج مغزی را با هم مرور می کنیم و همچنین توصیه هایی را برای درمان اسکولیوز ارائه می دهیم

رابطه فلج مغزی و اسکولیوزیس

اسکولیوز  به نوعی انحراف در ستون فقرات اطلاق می شود که به حالت ثبات رسیده باشد ،به عبارتی دیگر در شرایط معمولی ستون فقرات می تواند به حالت های مختلفی در بیاید اما زمانی که یک حالت مداوم در ستون فقرات ایجاد شود و حالت برگشت پذیری نداشته باشد معتقدیم که فرد دچار اسکولیوز شده است.

هر کودک فلج مغزی الزاماً اسکولیوز ندارد اما شیوع دفورمیتی اسکولیوزیس در کودکان سی پی بسیار بالا است و به طور متوسط ۲۰ الی ۲۵ درصد از افراد مبتلا به فلج مغزی اسکولیوز دارند.

 

 دلایل اصلی ایجاد اسکولیوز در کودکان فلج مغزی شامل  موارد زیر است:

 •  اسپاسم در عضلات
 •  ضعف عضلانی
 •  کم تحرکی
 •  وضعیت های غلط

 

مادامی که کودک فلج مغزی قادر به نشستن صحیح نمی باشد باعث نوعی فشار بر مفاصل و استخوان های ستون فقرات می شود و این موضوع به مرور باعث انحراف و خم شدن راستای ستون فقرات می شود خصوصاً افرادی که ناچارند زمان زیادی را در ویلچر بگذرانند به دلیل محدودیت در تحرک احتمال بروز اسکولیوز در آنها بیشتر می‌شود.

دلیل مستعد بودن بیشتر کودکان سی پی در ابتلا به اسکولیوز نسبت به اشخاص سالم چیست؟

اسکولیوز معمولاً در افراد سالم دلایل نامشخصی دارد و در بسیاری از موارد جنبه موروثی دارد. این نوع اسکولیوز به اسکولیوز ایدیوپاتیک مشهور است و معمولاً در سنین نوجوانی بروز می کند و با رشد فرد تشدید می شود اما اسکولیوز عصبی عموماً قبل از ۱۰ سالگی علائم خود را نشان میدهد و در واقع در کودکان فلج مغزی نوع اسکولیوز همان اسکولیوز عصبی میباشد.

فلج مغزی به دلیل مشکلات سیستم عصبی عموماً ابتلای بیشتری را به این نوع اسکولیوزیس نسبت به افراد دیگر نشان میدهد.

روند پیشرفت اسکولیوز در کودکان سی پی 

پیشرفت و شدت اسکولیوز در کودکان فلج مغزی عموماً به نوع فلج مغزی و  و شدت ضایعه مغزی آنها مرتبط است.

کودکان فلج مغزی از نوع کوادری پلژی یا چهار اندامی معمولاً شدت پیشرفت اسکولیوز در آنها بیشتر است و در واقع رابطه مستقیمی بین توانایی کنترل بر روی عضلات و اسکولیوز وجود دارد بدین معنی که هر چقدر کودک توانایی حرکتی ضعیف تری داشته باشد اسکولیوز او در معرض بدتر شدن خواهد بود.

 با این حال اسکولیوز در کودکانی که  از انواع دیگر فلج مغزی هستند مانند دایپلژی یا همی پلژی نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

 اگر مداخله به هنگام در خصوص اسکولیوز اتفاق نیفتد این دفورمیتی می تواند تشدید شود.

درمان غیر جراحی اسکولیوز در کودکان فلج مغزی

کاردرمانی یکی از  مهمترین تخصص هایی است که در زمینه درمان اسکولیوز می‌تواند به کودکان فلج مغزی کمک کند.

 در کاردرمانی با تمرینات کششی و تقویتی و اصلاحات وضعیت دهی به بهبود و کنترل انحراف ستون فقرات و اسکولیوزکمک می کند.

 همچنین کاردرمانگران در کنار متخصصین ستون فقرات و  پزشکان ارتوپد نوعی بریس را برای این کودکان در صورت نیاز تجویز می کنند ،استفاده ی روزانه از این بریس ها میتواند در مهار اسکولیوزیس موثر باشد

 بخش کاردرمانی مرکز جامع توانبخشی ایران به عنوان یکی از بخش های تخصصی در زمینه مهار اسکولیوز با کوله باری از تجربه در این زمینه جهت ارزیابی و ارائه آخرین متد های درمانی در خصوص اسکولیوز آمادگی خود را اعلام می کند با ما همراه شوید66596151

 

درمان جراحی اسکولیوز در کودکان فلج مغزی 

هدف از جراحی تثبیت ستون فقرات در بدن بیمار و جلوگیری از انحراف بیشتر آن است.

 در حال حاضر در موارد تشدید  یافته اسکولیوز، جراحی تنها راه قطعی برای تصحیح مجدد ستون فقرات در افراد مبتلا به اسکولیوز عصبی عضلانی میباشد.

  جراحی فیوژن ستون فقرات یکی از کاربردی ترین درمانهای جراحی برای کودکان سی پی میباشد.

 دراین جراحی با استفاده از پیچ، قلاب و میله های فلزی ستون فقرات را در وضعیت صحیح قرار می دهد یکی از دلایل اصلی مداخله جراحی  برای اسکولیوز های شدید، جلوگیری از آسیب به طناب نخاعی می باشد.

 برخی از عوارض ایجاد شده در جراحی ستون فقرات شامل ذات الریه ،عفونت و پانکراتیک می باشد اما با این حال در تحقیقات نشان داده شده است که ۹۲ درصد والدین رضایت کلی را از انجام جراحی اسکولیوز در بهبود کیفیت زندگی کودکشان داشته‌اند. .

نکته مهم برای افرادی که جراحی مربوط به اسکولیوز داشته اند این است که پس از انجام جراحی می بایست حداقل سه ماه تحت درمان توانبخشی و کاردرمانی پس از جراحی قرار بگیرند

 

 ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان