مقالات

تجهیزات و وسایل کمکی نقش مهمی در آسان تر کردن فعالیتهای کودکان فلج مغزی ایفا می کند.

بسیاری از کودکان فلج مغزی به دلیل محدودیت‌های حرکتی که در مفاصل و ضعف عضلانی و مشکلات دیگر نمی‌توانند به خوبی از پس مهارت های روزمره برآیند و نیاز دارند که برخی از تجهیزات تطابقی و سازگار شده با شرایط آنها در اختیار شان قرار داده شود تا بتوانند به صورت مستقل و بی نیاز از کمک دیگران فعالیت های روزانه را انجام دهند.

در این مقاله 7 وسیله کمکی را  که در زمینه بهبود کیفیت زندگی کودکان به فلج مغزی کمک می کند معرفی می کنیم :

1- واکر

یکی از تجهیزات مهم برای کمک راه رفتن کودکان سی پی میباشد

 واکر ها در طرح های مختلفی هستند و برخی از آنها  به نام واکر های معکوس در پشت کودک قرار می‌گیرند و برخی دیگر در جلوی کودک سی پی قرار دارند.

 واکر ها باعث می شوند که کودکان سی پی بتوانند تحرک کافی خود را به صورت روزانه حفظ کنند و مانع از آتروفی عضلات و ضعف آنها گردند ، همچنین به بهبود گردش خون در اندام کمک می کنند

 برخی از واکر ها دارای دو عدد چرخ در قسمت جلو می باشند و برخی دیگر نیز صرفاً دارای چهارپایه بدون چرخ می باشد.

 سایز هر واکر باید متناسب با قد کودک باشد و معمولاً  ارتفاع دستگیره های واکر برای کودکان سی پی حدوداً ۵ سانت بالاتر از کمر می باشد.

 

2- دستگیره

 دستگیره‌ها تجهیزاتی با خاصیت الاستیکی و کش مانند هستند که بر روی ابزارهای مختلف نظیر قاشق ،چنگال ، چاقو ،برس، مسواک و مداد نصب می گردد و برای کودکانی که در گرفتن مشکل دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

 دستگیره ها به کودکان سی پی کمک می کنند تا آنها بتوانند به صورت مستقل از ابزارآلات معمول برای فعالیت های روزمره زندگی استفاده کنند.

 

3-برچسب های ارتباطی

 بسیاری از کودکان فلج مغزی دچار مشکلات گفتاری می باشند و  و این اختلال گفتاری را نباید با ناتوانی ذهنی اشتباه گرفت زیر برخی آنها کودکان باهوشی هستند اما در مهارتهای تکلمی مشکل دارند.

 این برچسب های ارتباطی می تواند به آنها برای درک و فهم و بیان خواسته هایشان به دیگران کمک کند.

 یکی از وظایف گفتار درمانگر آن در رابطه با کودکان فلج مغزی آشنایی این کودکان با این برچسب های ارتباطی می باشد.

 

 

4- قاشق و چنگال تطبیقی 

ابزار تطبیقی نظیر قاشق و چنگال و چاقو  و بشقاب برای بهبود کیفیت غذا خوردن کودکان فلج مغزی بسیار موثر هستند و کودکان سی پی را در خوردن غذا به صورت مستقل ترغیب می‌کنند. معمولاً تغییراتی که بر روی این قبیل وسایل ایجاد می شود نوع گرفتن این کودکان را راحت تر کرده و زوایایی که در دسته های آنها ایجاد شده باعث سهولت حرکت قاشق و چنگال می گردد.

 بسیاری از کودکان سی پی در حرکات مچ ، آرنج و شانه محدودیت دارند و باعث می شود که نتوانند از قاشق های معمولی به راحتی استفاده کنند.

 برخی ازاین قاشق ها دارای بند هایی می باشد که به دور مچ دست و ساعد پیچیده می شود و باعث می شود که کودک در حرکات با قاشق مشکلی نداشته باشد.

 

5- لیوان مخصوص

انواعی از لیوانهای مخصوص برای کودکان فلج مغزی در بازار موجود است که نوشیدن را برای کودکان سی پی آسانتر میکند طراحی این لیوان ها به گونه ای است که از ریخت و پاش در حین نوشیدن جلوگیری می‌شود، قسمت خمیده لیوان به کودک سی پی این امکان را می دهد که بدون آن که لیوان را کج کند بتواند از آن بنو

 

 

6- تخته هوشمند ایستاده

این تخته به کودکان فلج مغزی کمک می کند که بر روی پاهای خود تحمل وزن بکنند.

 تحمل وزن بر روی اندام در کودکان سی پی باعث جلوگیری از آتروفی و ضعف عضلات می شود.

 همچنین کودکان فلج مغزی بسیار مستعد دفورمیتی و بدشکلی و ناهنجاری در مفاصل خود هستند و ایستادن آن ها به کمک این تخته های هوشمند مانع است از ایجاد بدشکلی در اندام آنها می‌شود

 

 

7-صندلی حمام

یکی از مشکلات عمده کودکان فلج مغزی حمام کردن است ، این کودکان به دلیل مشکلاتی که در زمینه تعادل و ایستادن دارند معمولاً در پروسه حمام کردن دچار مشکلات زیادی هستند.

 لغزنده بودن کف حمام نیز بر این مشکلات می افزاید، لذا صندلی هایی برای این کار ساخته شده که می‌تواند بسیاری از مشکلات این کودکان را در حمام کردن برطرف کند.

 بستر نرم این صندلی ها و قابلیت شستشوی آنها ، همچنین ضد آب بودن و عدم نفوذ آب در بافتهای صندلی میتواند وسیله مناسبی برای آنها در استحمام باشد.

 این صندلی ها در سایزها و ابعاد مختلف موجود است.

 

 

به خاطر داشته باشید که هدف استفاده از تجهیزات تطابقی برای کودکان فلج مغزی و ترغیب کودکان به فعالیت بیشتر و استقلال بهتر می باشد  .

اما از طرفی هدف نهایی برای استفاده از ابزارهای تطبیقی برای کودکان فلج مغزی و سوق دادن آنها به استقلال مطلق و ایده آل می باشد که آنها بی نیاز از این تجهیزات بتوانند به فعالیت های روزمره زندگی خود بپردازند.

 پدیده ای نظیر نوروپلاستی به کودک شما کمک می کند که این کودکان بتوانند با تکرار فعالیت ها و تمرین ها مغز را بازسازی کنند و نهایتاً شرایط بهتری برای آنها رقم زده شود.

 هنگامی که کودکان سی پی از ابزارهای تطبیقی و این تجهیزات سازگار شده استفاده می‌کنند در واقع انجام یک فعالیت را برای خود راحت تر و آسانتر خواهند کرد و می‌تواند به فعالیت‌های پیچیده‌تر بپردازند و حتی در مراحل بعدی می توانند بدون این ابزار آن فعالیت را با موفقیت انجام دهند.

 اگرچه فلج مغزی یک بیماری قابل برگشت نیست اما گذر زمان هم شرایط را بدتر نمی کند .

امیدواریم این مقاله برای شما در آشنایی با تجهیزات کمکی و تطبیقی برای کودکان سی پی مفید و موثر بوده باشد

 

 ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان