پانزده سال تجربه در عرصه توانبخشی کودکان

دوشنبه, 13 دی 1395 11:23

آغاز طرح غربالگری اوتیسم در کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آغاز اجرای برنامه غربالگری اختلال طیف اوتیسم در کشور/

زهرا نوع پرست امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به آغاز اجرای برنامه غربالگری اختلال

طیف اوتیسم توسط سازمان بهزیستی اظهار کرد: اوتیسم که شایع ترین اختلال از گروه " اختلالات نافذ رشد " است تقریبا در یک درصد موالید مشاهده می‌شود و درصد تولد این کودکان در حال افزایش است.

وی اظهار کرد: با یک جلسه کوتاه ارزیابی نمی توان به تنهایی به نتیجه رسید بلکه تجربیات والدین و اطلاعات آنها همچنین مربیان کودک و اعضای خانواده می‌توانند اطلاعات با ارزشی را به ارزیاب بدهند تا ارزشیابی و نتیجه دقیق‌تری را به دست آورد.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور گفت: انتظار می‌رود خانواده‌ها با تکمیل پرسشنامه اولیه و در صورتی که پاسخ آنها به سه سوال یا بیشتر مثبت بود برای انجام مداخلات تخصصی به ادارات بهزیستی شهرستان‌ها و مراکز مداخله در اختلال طیف اوتیسم مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه اختلال اوتیسم دارای طیف از خفیف تا شدید است و در هر طیفی مداخلات تخصصی جداگانه لازم است، ادامه داد: خانواده‌ها نباید نگران این مقوله باشند که در صورت پاسخ مثبت به سه سؤوال حتما کودک آنها دچار مشکل است؛ چراکه با بررسی‌های بیشتر نوع مداخله تعیین می‌شود.

نوع پرست با اشاره به اینکه در اکثر موارد برای کودکان دارای اختلال خفیف خدمات مشاوره و.. کفایت می کند و مداخلات تخصصی‌تر برای طیف متوسط به بالا خواهد بود، افزود: در مراکز مداخله در اختلال طیف اوتیسم خدمات متنوعی ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه با توجه به هزینه‌بر بودن این خدمات تلاش خواهیم کرد از طریق خرید خدمت بخشی از این هزینه‌ها را جبران کنیم چرا که اغلب خدمات توانبخشی از پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند، گفت: اتیسم نوعی اختلال رشدی است که در سه سال اول زندگی کودک ظاهر می‌شود و بر رشد عادی مغز و تعاملات اجتماعی اثر می‌گذارد.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور از افزایش اعتبارات حوزه توانبخشی استان همدان خبر داد و گفت: با فراهم شدن زمینه لازم توسط مدیرکل بهزیستی استان در سه ماهه پایان سال 95 یک مرکز اوتیسم و یک مرکز نگهداری سالمندان راه‌اندازی خواهد شد و این مراکز به ظرفیت‌های استان در این بخش‌ها افزوده خواهد شد.

 

بازدید 670 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 دی 1395 13:07