پانزده سال تجربه در عرصه توانبخشی کودکان

درمان فلج مغزی - ابداع دستگاه افزایش تعادل در کودکان فلج مغزی

 

 

 

کلینیک ویژه فلج مغزی
 این بخش با بهره گیری از کامل ترین تجهیزات اختصاصی و همچنین استفاده از متدهای موثر در زمینه توانمندی کودکان فلج مغزی تاسیس گردیده است

تکنیک های ویژه نظیر : بانداژ های اصلاحی، تصحیح الگوی راه رفتن , متد های کاهش اسپاسم , اصلاح دفورمیتی , تسهیل مراحل رشدی حرکتی ,تجویز وسایل کمکی نظیر گیت پلیت (که اختصاصاً در این مرکز عرضه می گردد )در این بخش ارایه میگردد

توضیحات بیشتر در مورد گیت پلیت :

ابداع وسیله کمکی جهت بهبود تعادل و راه رفتن کودکان فلج مغزی

این وسیله کمکی که gait plate نام دارد توسط کاردرمانگر فرهنگ محمدخانی طراحی شده و  به بهبود وضعیت ایستادن و راه رفتن کودکان فلج مغزی کمک شایانی میکند

جهت مشاهده کلیپ های آموزشی ما به کانال تلگرام ما بپیوندید

.gait plate  دارای تاییدیه از مرکز تحقیقات توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران وسازمان ثبت اختراعات به شماره 65026 می باشد .
gait plateدر تمامي کودکاني که توانايي کنترل تنه وصاف نگه داشتن زانوها  را داشته باشند (بتوانند کنار ديوار بايستند )قابل استفاده مي باشد  .

گيت پليت وسيله بسيار مناسبي جهت استفاده و آموزش در كلينيك ها و مراكز كاردرماني ميباشد

جهت مشاهده فیلم مربوط به گیت پلیت اینجا کلیک کنید
مزاياي مهم استفاده از gait plate :
1-سهولت و سرعت در پوشيدن
2-سبک بودن
3-سادگي ظاهر
4-کنترل مچ پا و عدم محدوديت در حرکت زانو
5-ارزان بودن اين اسپيلنت در مقايسه با بریس هاي موجود
6-عدم ایجاد مزاحمت وزدگی برای پای کودکان

7-راههای تقویت تعادل در کودکان
جهت ارزيابي و تست gait plate لطفاً با تعيين وقت قبلي  به اين مر کز مراجعه نمائي .

ابداع اين وسيله كمكي در سال 1388 در مركز جامع توانبخشي ايران تحولي شگرف در روند بهبودي راه رفتن كودكان فلج مغزي اين مركز ايجاد نمود 


ليست اسامي کودکاني که ظرف مدت يکسال گذشته با استفاده از gait plate توانائي راه رفتن و ايستادن را بدست آورده اند به شرح زير قيد گرديده است ،
همچنين تصاويرضبط شده مراحل مختلف کسب بهبودي درراه رفتن اين عزيزان در آرشيواين مرکزموجود مي باشد که متقاضيان مي توانند درصورت مراجعه مشاهده مراجعه نمايند.

کودکانی که با gait plat راه رفته اند:

1-امیرعلی فرح بخش2-زهرا شنگي 3-اميرحسين نوروزي 4-اميرحسين عزيزي5-ساناز سيدي  
6-ملينا رئيسي7-مهرزاد بلند 8-ميلاد الهي9-مليکا نعل جگر10-حسن مهربان 11-الهه سلطان محمدي     
12-عادل کرملو 13-ادليا خانزاده14-آيلار رضائي 15-امير مهدي اويسي16-فاطمه طالبي 17-امير مهيمن 
18-الناز حبيبي 19-آرتین محمودی  20-رضا نوربخش 21-روژان گلچين22-نگين دشتي 23-مبينا سپهردين
24-سورنا رمضاني 25-آوين اوستائي 26-ريحانه يوسفي27-اميررضا باقي زاده28-پوريا گنجي29-محمدجواد واحدي 


کودکاني که با gait plate ايستاده اند:


1-مهسا عزيزي2-حسن فريدوني3-پارسا روحي4-محمدرضا حضرتي5-اميرحيدري6-هانا ملک پور 7-مبينا ساراني 
8-احسان حسني9-پريا جونقي10-آتنا ليريايي11-اميررضا ابراهيمي12-محمدجواد ميرهاشمي13-آوا عظيم زاده 
14-ابوالفضل صداقت15-اميرحسين شيرزاد16- امیرمحمد منتظری   17-نگار آشفته18-مهرناز معدني19-سارارسولي
20-رونيکا رسولي21-زهرا ميرآقابابا22-عرفان حيدري23-علي تشکري24-عليرضا احمدي25-مبينا نجفيان و ...... 


واژه هاي کليدي: افزايش تعادل کودکان فلج مغزي،راه رفتن کودکان فلج مغزي،درمانcp،شيوه جديد درمان فلج مغزي. تقویت تعادل در کودکان   

 

در بخش بالا به راه های درمانی فلج مغزی کودکان پرداختیم در ادامه راه های تشخیص فلج مغزی در کودک می پردازیم

 

 

فلج مغزی معمولا به مدت 18 ماه پس از تولد فرزند تشخیص داده می شود زیرا علائم و نشانه ها بلافاصله واضح نیستند.

نحوه تشخیص و شناسایی فلج مغزی در کودکان

علائم و نشانه هایی از فلج مغزی در سنین مختلف برای برخی کودکان ممکن است تظاهر کند. برخی از عوامل خطرساز ، مانند زایمان زودرس، ممکن است درایجاد فلج مغزی موثر باشند. با این حال، والدین متوجه نمی شوند که دلیل عدم  دستیابی به نقاط قوت و  پیشرفت در فرزندشان چیست که احتمال دارد CP آنها را متقاعد کند.

 

 تشخیص کامل نوع خاصی از فلج مغزی که کودک شما به آن مبتلا است بسیار مهم است که این مهم برای دریافت نوع مناسب درمانموثر است. این بیماری می تواند  شامل تشخیص طیف شرایط(اختلالات رفتاری، اختلال گفتاری، و غیره) باشد که ممکن است همراه آن باشد.

 

تشخیص مشاهدات

والدین معمولا برای اولین بار متوجه یک مشکل مثل عدم توانایی نشستن و یا گردن گیری به موقع در کودکشان میشوند اگر پزشکان فلج مغزی را به صورت اولیه تشخیص دهند، رشد کودک را از طریق قرار ملاقات های معمول مشاهده می کنند تا بتوانند تشخیص دقیق را انجام دهند.

 

تشخیص فلج مغزی یک فرآیند ساده نیست. در ماه های اول رشد نیاز به نظارت دقیق دارد. بچه ها به طور متناوب برای معلولیت های رشد در 9، 18 و 24 ماه بازبینی می شوند.

 

متخصصان اطفال و کارشناسان کاردرمانی  برای تاخیر در زمینه های کلیدی عملکرد حرکتی وارد بررسی میشوند، مانند:

 

نگه داشتن سر و گردن

غلتیدن

هوشیاری 

نشستن

خزیدن

راه رفتن

جمع آوری اشیاء کوچک

همچنین پزشکان وضعیت، رفلکس و تنفس کودک را ارزیابی می کنند. 

 

مقایسۀ مهارت های حرکتی کودک با مراحل رشد تکاملی کودکان عادی به پزشکان کمک می کند تا تشخیص دهد.

از چه راههائی میتوان فلج مغزی را تشخیص داد؟

نشانه های یک مورد ملایم فلج مغزی اغلب تا زمانی که کودک به سن 3 تا 5 سالگی برسد، نمی تواند ملاک تشخیص قطعی باشد .

 

موارد متوسط ​​تا شدید معمولا در سن دو سالگی تشخیص داده می شود. نوع فلج مغزی یک کودک نیز ممکن است تحت تاثیر قرار دهد که چگونه به زودی تشخیص می تواند باشد.

 

تست تصويربرداری

اگر یک پزشک فکر می کند کودک دارای فلج مغزی است، ممکن است آزمایش های تصویربرداری نیاز داشته باشد اقدام به اینکار میکند. چند تکنولوژی تصویربرداری وجود دارد که میتواند میزان بیماری یک کودک را تشخیص دهد. تست های تصویربرداری برای کمک به ارزیابی شرایط دیگری که در کنار فلج مغزی اتفاق می افتد، مانند تشنج ها و تعیین علت آن مفید هستند. در برخی موارد، آزمایشهای تصویربرداری منجر به تشخیص قطعی فلج مغزی شده است.

 

آزمایشات تصویربرداری که در کودکان مبتلا به فلج مغزی استفاده می شود عبارتند از:

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

تست MRI

 

MRI یک تصویر سه بعدی مغز را تولید می کند و می تواند ناهنجاری هایی را که به مشکلات عملکرد حرکتی کمک می کنند، نشان دهد. این فرآیند می تواند تا یک ساعت طول بکشد و MRI ها معمولا در هنگام استفاده در کودکان به عنوان یک روش بی خطر و بدون درد شناخته می شوند.

 

اسکنر MRI یک آهنربای بزرگ و بی شکل است که در مرکز توخالی قرار دارد. بیماران روی یک میز قرار می گیرند که به تونل هدایت میشود، جایی که آزمایش ها کامل می شوند. پزشکان قادر به مشاهده تصاویر 3 بعدی، سیاه و سفید مغز یا بدن خواهند بود.

تست MRI برای بررسی هر گونه بی نظمی عصبی در کودکان که ممکن است نشانه های CP را نشان می دهد استفاده می شود. آزمایش های MRI نیز می تواند برای تعیین علت فلج مغزی استفاده شود.

توموگرافی کامپیوتری (CT)

سی تی اسکن

سی تی اسکن تصاویر یک مقطع عرضی یک مغز کودک را می دهد. اسکن حدود 20 دقیقه طول می کشد و بیشتر آن برای تشخیص و تشخیص فلج مغزی استفاده می شود. سی تی اسکن می تواند به از بین بردن هر گونه شرایط یا بیماری های دیگر که نشانه هایی شبیه به CP دارند، کمک کند. این اسکن می تواند برای تشخیص چیزهایی مانند خونریزی در مغز، شکستگی جمجمه یا سایر شرایط مغز مرتبط باشد.

سی تی اسکن همچنین می تواند به تعیین علت و زمان آسیب مغزی که منجر به فلج مغزی شده است کمک کند. نتایج یک سی تی اسکن شبیه یک اشعه ایکس و تصاویری از تمام زوایای مختلف است که امکان بررسی دقیق ارگان ها و بافت های مختلف را فراهم می کند.

سونوگرافی جمجمه

سونوگرافی جمجمه

این آزمایش تصویربرداری به اندازه MRI یا سی تی اسکن دقیق نیست، اما اغلب از آن استفاده می شود زیرا برای بیمار سریع و آسان است. اولتراسوند مغزی ممکن است شواهدی از احتمال ابتلا به فلج مغزی نوزاد را با اجازه دادن به پزشکان برای دیدن یک تصویر از بافت مغزی ارائه دهد.

 

سونوگرافی جمجمه نیز در تعیین اینکه آیا یک کودک پس از زایمان فلج مغزی دارد، مفید است. در حالی که علائم اولیه فلج مغزی ممکن است قبل یا در هنگام تولد باشد، در موارد خفیف CP، ممکن است تا 5 سالگی طول بکشد تا تشخیص کامل شود. پزشکان از اولتراسوند جمجمه استفاده می کنند تا تغییرات ظریف در ماده سفید رابرای کنند، که نوعی از بافت مغزی است که در فلج مغزی آسیب دیده است.

 

الکتروانسفالوگرام (EEG)

eeg

 

EEG فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می کند. کودکان مبتلا به تشنج دارای الگوهای الکتریکی مجزا در مغز هستند. پزشکان از EEG برای تشخیص صرع با ضبط این الگوها استفاده می کنند.

 

در طی یک EEG، بیماران یک سری الکترودهای متصل به پوست سر خود را به طوری که انرژی الکتریکی را می توان اندازه گیری کرد متصل میکنند. با توجه به همبستگی فلج مغزی و صرع، اگر یک دکتر تعیین کند که یک کودک مبتلا به صرع با استفاده از این آزمایش، این احتمال را برای تشخیص فلج مغزی استفاده می کند

 

تست های دیگر برای کودکان با CP

پزشکان باید همیشه ارزیابی کاملی از بیماران خود انجام دهند. در بالا از آزمایشات تصویربرداری استاندارد، پزشکان ممکن است ارزیابی های دیگر را برای شرایطی که غالبا همراه با فلج مغزی مانند اختلالات ذهنی انجام می شود، ارزیابی کنند. مهم است که تصویر کامل داشته باشیم تا کودک بتواند درمان موثر و مراقبت را دریافت کند.

برخی از این آزمایشها عبارتند از:

آزمونهای شنوایی

آزمایشات بینایی

تستهای گفتاری

آزمایش های ذهنی

پزشکان همچنین ممکن است نیاز به آزمایش خون برای جلوگیری از شرایط ارثی که بر عملکرد حرکتی کودکان مبتلا به فلج مغزی تأثیر می گذارد، باشد.

 

فلج مغزی با توجه به شدت آنطبقه بندی می شود. سطوح شدت تقریبا به اندازه خفیف، متوسط ​​یا شدید تعریف شده است. طبقه بندی نوع فلج مغزی یک تصویر تقریبا کامل را نشان می دهد که چگونه فرد تحت تاثیر ناتوانی خود قرار می گیرد.

 

سیستم طبقه بندی عملکرد GMFCS) اغلب برای تشخیص شدت اختلال حرکتی کودک مورد استفاده قرار می گیرد. پزشکان همچنین می توانند از GMFCS برای پیش آگهی استفاده کنند  و احتمال ایجاد یک کودک برای بهبود مهارت های حرکتی ناخوشایند (نشستن بدون حمایت، راه رفتن و غیره) را تعیین کنند.

 

GMFCS دارای پنج سطح اختلال حرکتی از حداقل شدید (سطح 1) تا شدید (سطح V) است. سطح شدت یک کودک در ابتدا تشخیص داده می شود، می تواند یک شاخص پیش آگهی از مهارت های حرکتی آینده خود باشد.

 

GMFCS - 5 سطح شدت در فلج مغزی

سطح I  - کاملا مستقل، می تواند بیشتر فعالیت های فیزیکی را به طور معمول انجام دهد و تنها با مشکلات جزئی در تعادل یا هماهنگی انجام شود.

سطح دوم  - مشکل در حرکت در سطوح ناهموار، نیاز به استفاده از نرده ها هنگام صعود از پله ها، اما می تواند به طور مستقل برای راه رفتن معمول؛ توانایی کم در حال اجرا و پریدن.

سطح III  - نیاز به وسایل مانند عصا؛ ممکن است بتواند از پله ها با استفاده از نرده ها صعود کند.

سطح چهارم  - توانایی پیاده روی به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد، احتمالا با استفاده از صندلی چرخدار به اطراف حرکت می کند.

سطح پنجم  - محدودیت های کلی  در کنترل 

نیاز به طبقه بندی سطح شدت، با افزایش سن کودک در طول زمان تغییر مییابد.

 

نمودار زیر بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا است. این سن تقریبی زمانی است که رشد جرکتی شروع به کاهش می کند. این بر اساس سطح اولیه اختلال عملکرد حرکتی کودک است، که توسط GMFC تعریف شده است. به عنوان مثال، یک کودک مبتلا به اختلال حرکتی سطح II دارای بیشترین توانایی برای توسعه مهارت های حرکتی تا سن 4 سالگی دارد.

 

پتانسیل موتور تقریبی سن بر اساس GMFCS به دست می آید

سطح GMFCS

سن (سال)

پتانسیل های رشدی برای بهبود مهارت های حرکتی

سطح كودك مبتلا به اختلال بر اساس GMFCS ممكن است با تغيير مسير تغيير كند. همانطور که کودک رشد می کند، اختلال حرکتی آنها می تواند بهبود یابد، بنابراین ممکن است آنها را در سطح پایین تر از اختلال طبقه بندی کنند.

 

کودکان در اوایل زندگی بیشتر به پتانسیل رشد حرکت خود می رسند. برای کودکان مبتلا به فلج مغزی، شدت بیماری آنها این توانایی را محدود می کند. به عنوان مثال، یک کودک مبتلا به مشکلات حرکتی سطح IV ممکن است یاد بگیرد تا سه سالگی مستقل باشد، اما در این سن، پیشرفت حرکت آنها احتمالا در حال کاهش است. با این حال، کودک با مشکلات جانبی سطح II می تواند از 18 ماهگی بگذرد و در نهایت شروع به قدم زدن کند تا پیش از رسیدن به پتانسیل حرکت او.

 

مشکلات تشخیص فلج مغزی

اختلالات رشد مانند فلج مغزی برای تشخیص سخت است. کودکان در سنین پایینتر ظرفیت بالاتری برای درمان دارند و کودکان زیادی هستند که به طور کامل از مشکلات پیشرفت ناشی از آسیب مغزی بهبود می یابند.

 

علاوه بر این، تشخیص زود هنگام فلج مغزی دشوار است زیرا تفاوت بین علائم CP و رفلکس های طبیعی یک کودک در حال رشد تفاوت دشوار است. همچنين سخت تر شدن تشخيص CP در كودكاني كه وضعيت آنها خفیف است بسيار سخت است بنابراین، مشاهده توسعه مهارت های حرکتی کودک اولین گام در جهت ایجاد تشخیص است.

 

دلایل معمولی که فلج مغزی سخت تشخیص است عبارتند از:

 

ممکن است چند سال طول بکشد تا علائم خودش را نشان بدهد

بسیاری از کودکان مبتلا به آسیب مغزی بهبود می یابند

سطح شدت بسیار متفاوت است

علائم CP شبیه اختلالات دیگر است

با توجه به تاخیر کودک در کنترل حرکتی، توجه بسیار زیادی برای جلوگیری از اختلالات دیگر که در فلج مغزی در ماه های اول زندگی به نظر می رسد، اهمیت دارد. به عنوان مثال، دیستونی گذرا (خم شدن نامنظم تنه) اغلب در نوزادان متولد شده زودرس اتفاق می افتد. نوزادان مبتلا به دیستونی گذرا دارای مسائل جنبی بسیار شبیه به نوزادان مبتلا به CP هستند، اما پس از یک سالگی، می تواند دایستونی گذرا را تصحیح کند.

 

پزشکان سعی می کنند از استرس بیشتری بر روی والدین اجتناب کنند تا کاملا مطمئن شوند که این مشکل فلج مغزی است.

 

چه کاری انجام دهید اگر فکر می کنید فرزند شما فلج مغزی است

اگر فرزند شما به نظر می رسد که آنها به طور قابل ملاحظه ای در پیشرفت حرکتی تاخیر دارند ، شما باید یک متخصص را پیدا کنید که بتواند علت را بررسی کند.

 

اگر شما نگران فرزند خود هستید ممکن است فلج مغزی داشته باشد، برخی از مراحل اولیه که می توانید برای تشخیص سریعتر انجام دهید عبارتند از:

 

علائم و نشانه های فلج مغزی را مطالعه کنید

 

مشاهده و توجه به توسعه مهارتهای حرکتی و شناختی کودک شما

 

دیدن پزشک متخصص اعصاب اطفال برای بررسی های معمول

 

اگر چه در 9 ماه اول تشخیص فلج مغزی مشکل است، مهم است که کشف کنیم که آیا کودک در فلج مغزی است که هرچه زودتر تشخیص داده شود،  و به سرعت برنامه کاردرمانی و گفتاردرمانی  سریعتر  آغاز شود زیرا این کودکان دارای یک سن طلایی برای مداخله های توانبخشی هستند. و اقدامات کاردرمانی و گفتاردرمانی به موقع میتواند در روند بهبودی آنها موثر باشد.

 

مترجم فرهنگ محمدخانی کارشناس کاردرمانی