خصوصيات باليني فلج مغزی آتاكسي ( Ataxic )

 

فلج مغزی آتاکسیک نادرترین نوع فلج مغزی میباشد کودکان مبتلا به فلج مغزی دچار یک آشفتگی و نقص در حس تعادل و حس عمقی ميباشند.

منشاء اين نوع فلج مغزي ضايعه و آسيب به مخچه مي باشد. علائم عمدتا به شكل نداشتن تعادل، عدم هماهنگي در اندامها و تنه، هيپوتوني عضلاني (شل بودن عضلات)، اشكال در ثبات مفاصل، اشكال در واكنشهاي تعادلي و حفاظتي، وجود لرزش در انگشتان و دست ( Intention Tremor ) ، وجود نيستاگموس در چشمها، دامنه حركتي بيش از حد در مقابل حركات پسيو و غير فعال(به علت هيپوتوني) در مفاصل و ديگر علائم ضايعه مخچه اي مي باشد. معمولا تمام اندامها گرفتارند. در مفصل زانو معمولا اكستنشن بيش از حد ( Hyper Extension ) ديده مي شود. الگوي راه رفتن به صورت تكيه گاه پهن (گشاد گشاد راه رفتن) و به حالت تلوتلو خوردن مي باشد. اندام فوقاني آنها در حالت راه رفتن بي ثبات ميباشد و معمولا راه رفتن آنها با افتادنهاي مكرر همراه است.


فلج مغزي نوع مخلوط يا Mixed
اگر كودكي علائمي دال بر ابتلا بيش از نوع فلج مغزي را داشته باشد به آن Mixed اطلاق ميشود.

جهت ارزیابی دقیق اختلال آتاکسی کودکتان در هر مقطع سنی و همچنین ارایه بهترین راهکارهای درمانی توسط متخصصین کاردرمانی در زمینه آتاکسی موسسه ایران با ما همراه شوید تلفن 66596151اصول اساسي كاردرماني براي درمان فلج مغزی آتاكسي


1-    كمك به نرمال سازي تون عضلاني (چون كه اين كودكان معمولا تون عضلاني پائيني دارند.)
2-    انجام تمرينات جهت بهبود تعادل كودك از جمله استفاده از CP ball، فشردن مفاصل، تقويت واكنشهاي تعادلي و ... .
3-    كمك به بروز مناسب و به موقع رفلكسهاي تعادلي
4-    انجام تمرينات مناسب جهت بروز مناسب روابط چشم و دست (Eye Hand Coordination).
5-    كمك به تسهيل سازي واكنشهاي تعادلي و حفاظتي
6-    كمك به حفاظت از مفاصل در راستاي طبيعي و نرمال
7-    انجام تمرينات جهت كم كردن لرزش دست كودكان آتاكسي
8-    مقدم بودن پروگزيمال اندام به ديستال آن در انجام تمرينات تسهيل سازي
9-    انجام تمرينات به گونه اي باشد كه كودك مجبور شود جابجا شود. چون كه اين افراد به علت عدم تعادل مناسب معمولا تمايلي به جابجايي ندارند.
10-    اولويت تمرينات با تمريناتي است كه واكنش‌هاي تعادلي را بهبود مي سازند.

تمرینات کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی آتاکسی

فلج مغزی آتاکسی یک بیماری دائمی است، اما انواع مختلفی از درمان برای این نوع فلج مغزی وجود دارد که می تواند به بهبود زندگی افرادی که با این بیماری زندگی می کنند، کمک کند.

طبق گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی،کاردرمانی سنگ بنای درمان فلج مغزی ، از جمله درمان فلج مغزی آتاکسی است. بیماران معمولا در طول چند سال اول زندگی خود یا کمی بعد از تشخیص، کاردرمانی راشروع می کنند.

از طریق تمرینات مقاومتی و مهارتی، افرادی که فلج مغزی آتاکسی دارند، می توانند تعادل، مهارت های حرکتی و قدرت عضلانی را بدست آورند. کاردرمانی همچنین می تواند به جلوگیری از پوکی استخوانها کمک کند. 

کاردرمانی همچنین می تواند به تقویت عضلات کوچک و درد موضعی بیمار فلج مغزی آتاکسی کمک کند. این نوع درمان به بهبود مهارت های روزمره زندگی ، مانند خوردن، و حمام هم کمک میکند

. بیماران همچنین می توانند تکنیک هایی را یاد بگیرند که می تواند بعضی از وظایف را ساده تر کند، مانند نوشتن و استفاده از قیچی.همچنین در هنگام کار ، می توان از اسپلیت ها استفاده کرد تا افرادی را که فلج مغزی آتاکسی دارند مستقل تر کنند.

افرادی که فلج مغزی آتاکسی دارند ممکن است مشکلات گفتاری خفیف داشته باشند. با مشورت با متخصص گفتار، اغلب این مشکلات می تواند تصحیح یا بهبود یابد.

شل کننده های عضلانی و داروهای ضد اضطراب مثل Valium می توانند لرزشهای مرتبط با فلج مغزی آتاکسی را کاهش دهند. داروهای دیگر نیز ممکن است برای درمان بیماری های دیگر که همراه با فلج مغزی آتاکسین هستند، مانند صرع یا بی اختیاری استفاده شود.

 بر اساس تحقیقات موسسه مغز و نخاع NeuroGen، نتایج کاردرمانی در افرادی که فلج مغزی آتاکسی دارند به شرح زیر است

 • کاهش لرزشهای عضلانی
 • کاهش گرفتگی های عضلانی
 • بهبودرفتار هدفمند
 • بهبود تعادل
 • بهبود کنترل قسمت های مختلف بدن، مانند لگن
 • توانایی بیشتر برای راه رفتن

 

جهت مطالعه مقاله کامل " همه چیز درباره فلج مغزی " کلیک کنید


 
 
 

واژه های کلیدی: مشکلات تعادلی در فلج مغزی _ لرزش دست در فلج مغزی _ ضعف تعادل در فلج مغزی

استخراج:فرهنگ محمدخانی کارشناس کاردرمانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران