كاشت حلزون شنوايي
كاشت حلزون به عنوان يكي از وسايل كمك شنوايي براي افراد دچار كاهش شنوايي شديد تا عميق و حسي-عصبي براي اولين بار در سال 1957 مطرح شد و تا به امروز جراحي‌هاي كاشت حلزون بسياري در سراسر دنيا انجام گرفته

كه كمكهاي قابل توجهي به اين افراد,به ويژه كودكان,كرده است.در ارائه اين بحث نگاهي خواهيم داشت به قسمتهاي مختلف يك سيستم كاشت حلزوني,افراد دريافت كننده اين پروتز,مراحل دريافت و تنظيم پروتز كاشت حلزوني.
مقدمه
با توجه به اينكه در برخي از افراد به ويژه كودكان دچار كاهش شنوايي شديد تا عميق,استفاده از سمعك كارآيي مناسب نداشته و عليرغم انجام تربيت شنوايي و دريافت آموزشهاي لازم,مشكلات ارتباطي فرد مرتفع نمي گردد,محققان اقدام به طراحي و ساخت پروتزي ويژه به عنوان جايگزين سمعك در مواردي خاص براي افراد داراي شرايط ويژه,كردند.اما بايد توجه داشت كه كاشت حلزوني متفاوت از سمعك بوده و داراي دو بخش است؛يك قسمت خارجي كه شبيه به سمعك مي باشد و يك بخش داخلي كه از طريق عمل جراحي در جاي خود قرار مي گيرد,كه در مورد هر دو قسمت توضيحاتي را خواهيم داد(لوكس فورد و بركمن,1985(.
چه كساني از سيستم كاشت حلزوني استفاده مي كند؟
- كم شنوايي دو طرفي حسي-عصبي به ميزان شديد تا عميق
- سن 12 تا 16 ماه يا بالاتر,البته با توجه به اهميت دوره بحراني زبان آموزي,امروزه كاشت حلزون در كودكان با سنين كمتر نيز انجام پذيرفته كه در اكثر موارد,نتايج حاكي از پيشرفت سريعتر اين كودكان بوده است.
- عدم سودمندي يا سودمندي ناچيز از سمعكهاي مناسب بعد از حداقل 6 ماه استفاده از سمعك.
- عدم وجود ممانعت پزشكي براي انجام كاشت حلزون
- انگيزه بالاي والدين و كودك,همراه با داشتن انتظارات معقول در مورد سيستم كاشت حلزون
- حمايت  خانواده و متخصصان جهت شركت در جلسات مربوط به تنظيم اوليه و جلسات پيگيري بعدي و همينطور شركت در برنامه‌هاي آموزشي تربيت شنوايي
در افراد بزرگسال, افراد 18 سال يا بالاتر نيز وجود تمامي عوامل ذكر شده جهت كانديداتوري كاشت حلزون ضروري است. البته در اين گروه سني معمولا خود فرد در تصميم گيري نقش مؤثرتري را ايفا مي كند در حاليكه در مورد كودكان,حمايتهاي والدين از اهميت ويژه‌اي برخوردارند.
مراحل دريافت كاشت حلزون
- آزمونهاي دقيق در مورد شنوايي فرد,با و بدون استفاده از سمعك.
شنوايي شناس بايد از اينكه فرد مناسب ترين سمعكها را داشته و ازقالب های مناسبي نيز استفاده كرده,اطمينان حاصل كند.آزمونهاي الكتروفيزيولوژيك نيز,ممكن است براي تأييد سطوح شنوايي به ويژه در كودكان,كاربرد داشته باشد.
- ارزيابي‌هاي راديولوژيك,اين ارزيابي‌ها معمولا شامل ام‌آر‌آي يا سي‌تي اسكن است و جراحان
مي توانند از اين طريق, حلزون, عصب و مسير شنوايي فرد را مشاهده كنند.
- ارزيابي هاي مهارت‌هاي ارتباطي,زبان و گفتار فرد ناشنوا. اين ارزيابي ممكن است در مركز كاشت حلزون و يا در مدرسه و به كمك معلم يا گفتار درمانگر و شنوايي شناس به منظور بررسي ميزان توانمندي‌هاي ارتباطي فرد, صورت پذيرد.
وقتي تيم كاشت حلزون تصميم خود را گرفت, بررسي حمايت‌هاي طولاني مدت مورد نياز از سوي والدين يا خانواده فرد دچار مشكل شنوايي, ادارات مربوط به امور آموزشي و خدمات شنوايي شناسي لازمه, انجام مي گيرد و تنها در صورتي كه فرد بتواند به طور پايدار, مداوم و مؤثر از كاشت حلزون استفاده كند, تصميم به ادامه مراحل و انجام عمل كاشت حلزون در مرحله دوم گرفته خواهد شد.
امروزه جراحي سيستم كاشت حلزون به عنوان يك شيوه جراحي كاملا شناخته شده و مناسب مطرح است. جراحي معمولا همراه با يك شب بستري شد در بيمارستان خواهد بود و چنانچه فرد مشكل خاصي نداشته باشد بعد از اين مدت از بيمارستان ترخيص خواهد شد. در طي عمل جراحي فرد تحت بيهوشي عمومي قرار خواهد گرفت.عمل معمولا بين 2 تا 3 ساعت به طول مي انجامد.
برشي در يك سمت سر فرد زده مي‌شود و قطعه قابل كاشت در مكان خود قرار گرفته و آزمونهاي مربوطه صحت كاركرد سيستم را در همان زمان برررسي مي كنند.سپس محل عمل بسته شده و روز بعد از عمل,فرد تحت عكسبرداري با اشعه ايكس قرار مي‌گيرد تا محل كاشت حلزون بررسي شود و همان طور كه ذكر شد در صورت مناسب بودن حال عمومي فرد, وي از بيمارستان مرخص مي گردد. در هر جراحي كه نيازمند به بيهوشي عمومي باشد احتمال خطر وجود دارد.
خطرات عمل كاشت حلزون
1- مننژيت
2- آسيب عصب صورتي
3- عفونت
4- اختلال در وسيله كاشت شده
اتصال پردازشگر گفتاري و تنظيمات آن
تقريبا بعد از گذشت چهار هفته از عمل جراحي,فرد بايد به منظور بررسي به مركز كاشت حلزون مراجعه كند تا مرحله بعدي,يعني قرارداهي,تنظيم و برنامه ريزي بخش خارجي سيستم كاشت حلزون (پردازشگر گفتاري)صورت پذيرفته و سيستم شروع به كار كند.

پيگيريهاي لازم بعد از عمل جراحي و تنظيم دستگاه
بعد از سپري شدن مراحل فوق:به منظور افزايش هرچه بيشتر بهره‌مندي و موفقيت كاشت حلزون, افراد بايد در برنامه‌هاي پيگيري مربوط به بعد از عمل كه توسط تيم كاشت حلزون طراحي مي گردد, شركت فعال داشته باشند.
در روند ارائه‌ي حمايتها و مراقتبهاي بعد از كاشت حلزون, اعضاي تيم كاشت حلزون و متخصصان مربوطه, والدين, خانواده و مربيان فرد دريافت كننده سيستم كاشت حلزوني,نقش حياتي خواهند داشت.
از جمله اقدامات حمايتي لازم كه بايد به طور مستمر و دوره‌اي صورت گيرد,مي توان به موارد زير اشاره كرد:
1- برنامه ريزي مجدد و بررسي صحت عملكرد پردازشگر گفتاري به صورت دوره‌اي و منظم توسط شنوايي شناس
2- استفاده از خدمات و جلسات تربيت شنواييو گفتار درماني(به ويژه براي كودكان بهره‌مند از كاشت حلزون)
3- ارتباط و تماس با مركز كاشت حلزون جهت پاسخگويي به سؤالات و رفع مشكلات فني احتمالي و دريافت اطلاعات مورد نياز
4- انجام مشاوره با روانشناس تيم كاشت حلزون يا روانشناس آموزشي-تحصيلي,در صورت نياز
5- در طي جلسات پيگيري,نكات و اقدامات احتياطي لازم كه بايد از جانب استفاده كنندگان از كاشت حلزون, مدنظر قرار گيرد به آنها آموزش داده مي‌شود از جمله اين نكات:عدم انجام ورزش‌هاي تماسي و برخوردي نظير بوكس, جودو, كاراته و..., اجتناب از قرارگيري در معرض الكتريسيته ساكن, خشك نگه داشتن اجزاي خارجي سيستم كاشت حلزون, رعايت مسائل مراقبتي مربوط به محيط كار, شرايط استفاده از سيستم در هواپيما و ... است.
فرد استفاده كننده از سيستم در طي مرحله ارزيابي و پيگيري‌هاي بعد از كاشت,تمامي مسائل و نگراني‌هاي خود را با متخصصان تيم كاشت حلزون, در ميان مي گذارد.
گردآوري:بهنود اسدي- كارشناس توانبخشي
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
مرجع:کاشت حلزون شنوایی(مهناجوانبخت)

آخرین بروزرسانی ( دوشنبه, 29 فروردین 1390 ساعت 17:34 ) 

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران