سندرم داون:
بين 18-14 هفتگي ازدوران جنيني به وسيله آزمايش کيسه آب جنيني به آن پي مي برند در اين بچه ها IQ در حد آموزش پذير يا تربيت پذير
مي باشد

.لجبازي زيادي در اين بچه ها ديده مي شود واصولاً خونگرم مي باشند .اين کودکان هيپوتون مي باشند و به همين دليل در تعادل مشکل دارند و به این دلیل میبایست تحت درمان کاردرمانی قرار بگیرند.
شکم اين کودکان به دليل ضعف عضلاني بر آمده مي باشد و صورت گرد و پهن و صاف است شکاف چشمي به طرف با لا و خارج است و
فاصله زياد بين دو چشم وجود دارد (هيپر تلوريسم) گوش کوچک وگرد ارتفاع آن کم است پوست شل و قابل کشش مي باشد انگشت پنجم دو
بند دارد فاصله شست و سبابه ها بالاست .پل بيني پهن و قاعده آن فرو رفته مي باشد .وزن هنگام تولد کم ،تاخير رشد استخواني دارند و حداکثر رشد
قد در 15 سالگي است شکل مادر زادي قلبي در 1/3 آنها ديده مي شود مردان عقيم و زنان بلوغ دير رس و يائسگي زود رس دارند عمر متوسط40 سال است. 


     - افزایش بروز بیماری با بالا رفتن سن مادر به اثبات رسیده . ریسک داشتن فرزندی با سندرم داون تا سن 30سالگی تقریبا ثابت بوده وازآن پس بطور تصاعدی بالا میرود.
    - سندرم‌ داون‌ بعنوان‌ شایعترین‌ اختلال‌ کروزومی‌شناخته‌ می‌شود.
    - بررسی اپیدمیولوژیک در ایران نشان میدهد که نسبت جنس مذکر به مونث 2/3 میباشد.
    - تشخیص هیپوتیروئیدیسم در مبتلایان به سندرم داون دشوار است. ( زیرا این بیماری یک اختلال شایع همراه با سندرم داون است و از طرفی علائم بالینی هیپوتیروئیدیسم ممکن است با علائم بالینی «سندرم داون» اشتباه شود. بنابراین امروزه در کلیه شیرخواران با سندرم داون بررسی TFT در بدو تولد، 6 ماهگی، یکسالگی و بعد سالانه پیشنهاد می‌شود. بیماری گریوز از دیگر اختلالات همراه با سندرم داون است . )
     - زمانی معتقد بودند که به تمامی کوکان مبتلا به سندرم داون، حتی در صورت طبیعی بودن تست تیروئید ، هورمون   تیروئیدی داده شود ولی در مطالعات انجام شده اثر مثبتی از این درمان دیده نشد حتی در افرادی که TFT در حد پایین  نرمال می‌باشد نیز بهبود شناختی مشاهده نشد(در واقع امروزه معتقدند مصرف هورمون‌های تیروئیدی، در صورت وجود هیپوتیروئیدیسم در سندرم داون اندیکاسیون دارد)
     - خطر عود حدود یک درصد می باشد.
     - خطر برای مادران زیر 30 سال 4/1 درصد می باشد و در مادران مسنتر با همان افزایش سن است

● با کودکان مبتلا به سندرم دان چگونه رفتار کنیم
▪ باید تلاش خود را در جهت بهبودی شرایط زندگی افراد با سندرم دان متمرکز نموده و برای توامندسازی هر چه بیشتر این افراد کوشید. فرصتهای مناسب آموزشی را درکنار حمایت از حقوق اجتماعی ایشان فراهم آورد
▪ اگر کودک با سندرم دان در کنار هم سالان خود در مدارس عادی تحصیل کند فعال ترمی شود و همزیستی آنها موجب دوستی تفاهم و درک متقابل می گردد.
▪ کودکان و نوجوانان با سندرم دان در نظام های آموزشی پیشرفته در کنار هم سالان خود درمدارس عادی تحصیل می کنند . مهمترین عامل موفقیت شروع به موقع توانبخشی و آموزش های پیش دبستانی و همچنین استمرار و پیگیری آموزش در دوران دبستان است

گرد آوری :پردیس نیک اتدیش این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آخرین بروزرسانی ( یکشنبه, 08 خرداد 1390 ساعت 13:08 ) 

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران