فلج مغزی یک عارضه نورولوژیکی غیر پیشرونده است که عامل های بسیاری باعث بوجود آمدن این عارضه می شود.

به معنای واقعی دارویی که به طور کامل یک کودک فلج مغزی را معالجه کند هنوز وجود ندارد. اما شمار زیادی از داروهایی یافت می شود که می توانند در کنترل و کاهش مشکلات همراه با فلج مغزی بسیارموثر باشند. از مسائلی که با این عارضه همراه است و نیاز به استفاده کودک از دارو را تشدید می کند مشکلاتی مثل تشنج ,اسپاستیسیتی, حرکات غیر ارادی ,آبریزش دهان و یبوست می باشد.

تشنج در کودکان فلج مغزی چگونه است:

در حدود یک سوم از کودکان فلج مغزی تشنج همراه دارند که در کودکان همی پلژی اسپاستیک با بیشترین شیوع و بعد به ترتیب در کودکان کوادرو پلژی اسپاستیک و سپس درکودکان دای پلژی اسپاستیک شیوع ان گزارش شده است. سن متوسط حمله تشنج در هیجده ماهگی است و شصت درصد از این کودکان حمله تشنج را قبل از یک سالگی شروع کرده اند. تشنج میوکلونیک و اسپاسم های نوزادی نشان می دهد که کودک حمله تشنج را به طور چشمگیری در همان دوران اولیه زندگی آغاز کرده است. انواعی از تشنجها در این کودکان وجود دارد اما اغلب تشنجهایی که صورت می گیرد از نوع کمپلکس-پارشیال یا از نوع تونیک کلونیک می باشد.و یک دوم از تشنجها از نوع  کمپلکس- پارشیال می باشد و یک چهارم تشنجهای دیگر از نوع تونیک کلونیک است.در تشنج تونیک کلونیک فقدان کامل عملکرد حرکتی  وجود دارد .به زمین خوردگی فرد و گریه مختصر دیده میشود.عضلات کودک سفت شده و دستهاو پاهایش قفل میشود پس از ان کودک ممکن است تا چند هفته گیج باشد در تشنج کمپلکس_ پارشیال ناحیه بزرگتری از مغز را تحت تاثیر قرار میدهد که آگاهی فرد مختل می شود .و کودک نمیتواند به طور معمول ارتباط بر قرار کند .بعد از تشنج کودک نمیتواند چیزی را که اتفاق افتاده به خاطر بیاورد. هر کدام از فاکتورهای زیر اگر همراه با عارضه فلج مغزی باشد ریسک بیشتری برای وجود صرع در این کودکان بوجود می آید.

در صورت تمايل ميتوانيد با تيم توانبخشي کلينيک ويژه فلج مغزي موسسه ايران همراه شويد و از تجارب متخصصين ما در زمينه هاي جسمي ذهني و گفتار اين کودکان بهره ببريد 66596151

 • وزن کم در هنگام تولد
 • تشنج در بدو تولد
 • حضور تشنج در طی ده سال اول زندگی
 • سابقه صرع در فامیل
 • شدت فلج مغزی

داروهای ضد تشنج چگونه به مهار تشنج دذر کودکان فلج مغزی کمک میکنند ؟

داروهای ضد تشنج برای سرکوب کردن فعالیت بیش از اندازه و غیر نرمال مغزی به کار برده می شوند اضافه بار پیام از مغز به اعصاب و عضلات فرستاده می شود. در نتیجه تشنج در کودکان فلج مغزی صورت میگیرد.و این داروها کمک به توقف این تشنج یعنی بلاکه کردن این پیامها می کنند. قطع داروهای ضد صرع در کودکان مبتلا به فلج مغزی جایز نیست و منجر به عود تشنج می شود. کودک باید به مدت دو سال پس از تشنج مصرف دارو را ادامه دهد. در کودکان کم توان ذهنی کنترل تشنج دشوارتر است و اصولا اختلالات عصبی و عقب ماندگی ذهنی از عوامل پیش آگهی عود تشنج بعد از قطع داروهای ضد تشنج هستند. استفاده طولانی مدت از داروهای ضد تشنج کودک فلج مغزی را مستعد استئوپروز می کند. تشخیص نوع تشنج قبل از شروع دارو در درمان آن بسیار لازم و ضروری است. این داروها بر پایه نوع تشنج در کودک داده می شود و یک دارو همه انواع تشنج را کنترل نمی کند به هر حال هر نوع تشنج داروی موثر مخصوص به خود را دارد. بعضی از بیماران ممکن است احتیاج به ترکیبی از دو یا چند دارو برای کنترل تشنج پیدا کنند.داروهای ضد تشنج در اغلب کودکان فلج مغزی در کنترل یا جلوگیری از تشنج بسیار موفق عمل کرده اند .شایع ترین عوارض عمومی داروهای ضد تشنج شامل:خواب آلودگی، خارش، برانگیختگی، منگی، سرگیجه، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی،  دردشکم، نیستاگموس، بیماری لثه(ژنژیویت) و بثورات جلدی می باشد. این داروها اثر داروهایی مثل آنتی هیستامین(ضد حساسیت ها )و داروهایی که برای سرماخوردگی مصرف می شود را افزایش می دهند.

 

لیست داروهای ضد تشنج مورد استفاده در کودکان فلج مغزی:

 

داروهای کاربردی

نوع تشنج

Carbamazepine-clobazam-lamotrigine-levetiracetam-sodiom valproate-topiramate

Focal (موضعی)

Carbamazepine-clobazam-lamotrigine-levetiracetam-phenytoin-sodium valproat- topiramate

تونیک کلونیک

Ethosuximide-lamotrigine-sodium valproat

absence

Clobazam-clonazepam-lamotrigine-levetiracetam-sodium valproate- topiramate

میوکلونیک

ACTH-nitrazepam -vigabatrin

اسپاسمهای نوزادی

Phenobarbitonephenytoin-clonazpam

 

 

 

بدو تولد

 

 

 

 


 

 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران