پانزده سال تجربه در عرصه توانبخشی کودکان

 

 

آموزش مراقبت ازدهان ودندان در کودکان فلج مغزی


کارشناسان توافق نظر دارند که شروع زودرس مراقبت از دهان و دندان برای فرزندان بهتر است.

مراقبت از دندان شامل اقداماتی است که در ذیل توضیح داده می شوند:

شروع بهداشت دهان و دندان در سال اول حتی پیش از رویش دندان در دهان کودک، به گونه ای که با یک پارچه مرطوب داخل دهان تمیز شود. این کار باعث می شود که کودک به داشتن دهان تمیز عادت کند. مسواک زدن از 18 ماهگی شروع می شود و بهتر است که با یک مسواک نرم این کار را انجام دهید. شامل مسواک زدن دندان، لثه و روی زبان.

اولین مراجعه به دندانپزشک بین 18 ماهگی تا دوسالگی می باشد. در این زمان دندان پزشک برنامه های بهداشت دهان و دندان انجام شده توسط شما را بررسی می کند و ناکامی های احتمالی در این امر را به شما گوشزد می کند. اصولا در این مراجعه عکس برداری از دهان انجام نمی شود و هدف اصلی آشنایی کودک با دندانپزشک و مطب می باشد.

مسواک زدن مهمترین فعالیت روزمره جهت حفظ بهداشت دهان است و باید خیلی زود برای کودک عادت شود. البته نباید به حالت مبارزه پدر و مادر با کودک درآید. می توان زمانی از روز که کودک سرحال است را جهت مسواک زدن برگزید و جایزه ای هم جهت آن در نظر گرفته شود. به این صورت مسواک زدن برای کودک به عنوان بخشی از زندگی روزمره پذیرفته می شود.

اگر کودک شما دارای مشکل در کنترل گردن و تنه می باشد، لازم است او را در موقعیتی قرار دهید که بتوانید وضعیت او را کنترل کنید مانند نشستن روی ویل چیز یا کرنرسیت. (Corner sit)

جهت مسواک زدن ابتدا یک مسواک نرم را انتخاب کنید و مسواک را به صورت افقی و عمودی بر روی دندان کودک بمالید. اگر مسواک برای کودک قابل تحمل نمی باشد از یک لیف یا پارچه نرم و کمی خمیر دندان یا یک محلول ضدعفونی کننده دهان استفاده کنید. اگر در این صورت باز هم حالت عق زدن در کودک بوجود آمد از ادامه شستن دندان اجتناب کنید.

به خاطر داشته باشید کودک مبتلا به CP نسبت به کودکان همسال غیر معمول خود بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار دارد و این به دلیل این است که کودک توانایی تمیز کردن دندان با زبان خود را ندارد و معمولا غذا در دندان ها باقی می ماند. علاوه بر این غدد بزاقی هم که سهمی از تمیز کردن دهان و دندان را بر عهده دارند در بعضی از کودکان CP به درستی عمل نمی کنند.

مسواک زدن مرتب دندان ها بسیار حیاتی است. سعی کنید در هنگام آموزش نحوه ی صحیح مسواک زدن را به کودک آموزش دهید به گونه ای که تمام سطوح عقب دندان و قسمت هایی که تمیز کردن آنها دشوار است هم به خوبی تمیز شوند. برای راحتی این کار می توان از یک مسواک برقی استفاده نمود. جهت مسواک زدن فک پائینی مسواک را از پائین به بالا روی دندان ها بکشید و همچنین برای مسواک زدن فک بالا مسواک را از بالا به پائین روی دندان ها بکشید.

درمان دندان برای کودک خردسال یک عمل ناراحت کننده است. بهتر است برای جلوگیری از پوسیدگی و درمان دندان به طور مرتب به دندانپزشک جهت مشاوره مراجعه شود.

لازم به ذکر است مسواک زدن زبان و دندان و لثه ها مهارت جویدن کودک را هم افزایش می دهد.

اگر کودک شما مهارت های دستی لازم برای مسواک زدن را دارد پس از چند بار مسواک زدن توسط خودتان، سعی کنید این کار را با دست خود کودک انجام دهید.

اگر کودکتان توانایی حمام کردن به تنهایی را دارد از او بخواهید مسواک زدن را هم به عنوان قسمتی از حمام کردن انجام دهد.

یاد آور می شوم حتی پیش از اینکه کودک شما دندان درآورده با کمک انگشت و یک دستمال مرطوب تمیز لثه ها و زبان را تحریک کنید. به خاطر داشته باشید این کار باعث تحریک لثه ها و زبان شده و در آینده، غذا خوردن کودک را تسریع می کند.

واژه های کلیدی: مسواک زدن در کودکان فلج مغزی

مترجم:سید علی صدری کارشناس کاردرمانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

برگرفته از سایت :www.caringforcerebralpalsy.com

آخرین بروزرسانی ( دوشنبه, 27 آذر 1391 ساعت 12:15 )

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8