ترس از تاریکی و راههای مهار آن

 

تقریبا همه کودکان، حداقل برای مدتی از تاریکی می ترسند. این ترس اغلب در دو تا سه ماهگی ظاهر می شود.

ترس از تاریکی در میان کودکان، متفاوت و درحال تغییر است. یک شب از هیولا و شب دیگر از دزد می ترسند. معمولا اطمینان دادن به کودک (هرچند جزیی) مانع از تشدید و مزمن شدن ترس می شود؛ اما گاهی ترس در کودک باقی می ماند. در این صورت، پیشنهادهای زیر شما را در غلبه بر آن مشکل، یاری خواهند داد.

در مورد ترس بحث کنید

هیچ گاه بر روی احساساتی مثل ترس، سرپوش نگذارید، بلکه به آن ها اعتراف کنید؛ زیرا به نظر کودک آن ها واقعی هستند. به او اطمینان دهید که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد، اما احساسات او را به عنوان احمقانه یا بچگانه بودن، مسخره نکنید، از کودک بپرسید که در تاریکی از چه چیزی می ترسد. در یک اتاق تاریک، کنار او بنشینید و بخواهید علت ترس خود را شرح دهد.

کودک را در برابر ترس مقاوم کنید

مجموعه ای از بازی ها می توانند کودک را به تاریکی عادت دهند. به برخی از این باز ها توجه کنید:

 • دنبال بازی: خودتان نقش راهنما را برعهده بگیرید و از کودک بخواهید شما را دنبال کند. بهتر است با دستتان او را راهنمایی کنید. در ابتدا، بازی را در روشنایی انجام دهید و فقط گاهی وارد تاریکی شوید، اما به تدریج، مدت زمان بیشتری را در تاریکی بگذرانید. اگر کودک خواست، جای خود را با او عوض کنید.
 • شمار بازی: همراه با فرزندتان در یک محل تاریک بایستید و تا عدد سه بشمارید کم کم این زمان را طولانی تر کنید تا به شصت ثانیه برسد. او را از صمیم قلب تحسین کنید. به تدریج، صدایتان را پایین تر بیاورید. برای یک کودک بزرگتر می توانید این زمان را تا چند دقیقه نیز افزایش دهید.
 • در تاریکی گرگم به هوا بازی کنید: هر کدام به نوبت گرگ شوید و در حین بازی حسابی سر و صدا کنید.
 • اتاق مخصوص بازی بسازید: برای نمونه، بر روی میز تیوپی بیندازید و به کودک اجازه دهید تا به زیر آن رود و برایش در و پنجره درست کند. این مکان، فضای مناسبی برای بازی کردن در تاریکی ست.
 • در ترس کودک شریک شوید: همراه با کودکتان در اتاقی تاریک بنشینید و سایه ها را تماشا کنید و به صداهایی که او را می ترساند، گوش دهید. در صورت لزوم، چراغ اتاق را روشن کنید و منشاء سایه ها یا صداها را برای او توضیح دهید. بگذارید کودک بکوشد با درآوردن صداهای عجیب و غریب شما را بترساند. شما هم مانند یک آدم ترسو رفتار کنید تا احساس کند در این بازی موفق شده است.
 • با او قایم با شک بازی کنید: و یا شی ای خاص را در یک مکان تاریک، مخفی کنید و از او بخواهید آن را پیدا کند تا در این صورت یک علامت مثبت به دست آورد.

می توانید برای هر سه علامت مثبت هدیه ای کوچک به او بدهید.

به کودکتان اطمینان دهد که در تاریکی خطری او را تهدید نمی کند

 • شب هنگام، قبل از خواب درها و پنجره ها را با همکاری کودک، قفل کنید. توضیح دهید که دزد به ندرت به خانه ای که کسی در آن است، وارد می شود و همین طور بگویید که اگر دزدی وارد خانه شود شما زودتر بیدار می شوید. در صورت امکان، یک زنگ در اتاق کودک تعبیه کنید تا اطمینان یابد هر موقع که بخواهد می تواند شما را خبر کند. وسایل حفاظتی اضافی نظیر چفت های پشت در و پنجره و یا حتی سیستم دزدگیر می توانند در کاهش ترس کودک نقش بسزایی داشته باشند.
 • همراه با کودکتان درحالی که یک چراغ قوه در دست دارید به اتاق تاریکی وارد شوید و نقش جاسوس ها را بازی کنید.
 • به فرزندتان بیاموزید تا در تاریکی صحبت کند. وقتی او جمله هایی نظیر «من نمی ترسم، هیچ چیز نمی تونه به من صدمه بزنه» را تکرار کند، می تواند خودش را شجاع بداند.

از تقویت کننده ها استفاده کنید

هرگاه کودک را در غلبه بر ترسش موفق دیدی، موفقیت او را تحسین کنید. یک جدول شجاعت طراحی کنید. منظور از شجاعت، انجام وظیفه ی محول شده در تاریکی است (حتی با وجود احساس ترس). بهتر است در مراحل نخست، اتاق کاملا تاریک نباشد، برای مثال، از کلید دیمر استفاده کنید (کلید دیمر نوعی چراغ است که نور چراغ را کم و زیاد می کند) و یا چراغ قوه ای در اختیار کودک قرار دهید.

برای شب اول، دو دقیقه در تاریکی کافی است، اما هر شب یک دقیقه به این زمان بیفزایید. این کار را تا آنجا ادامه دهید که کودک بتواند قبل از به خواب رفتن، به راحتی در رختخوابش دراز بکشد. در صورت موفقیت کودک، یک علامت مثبت در جدول بگذارید و بگویید که اگر تعداد این علامت ها برای مثال، به پنج عدد برسد. هدیه ای خوب به او خواهید داد.

پاداش مخصوصی به کودک بدهید

وقتی کودک نشان داد که ترسش از تاریکی از میان رفته است، او را برای تماشای فیلم مورد علاقه اش به سینما ببرید. در صورت لزوم، اجازه دهید یکی از اسباب بازی هایش را همراه خود بیاورد و یا دست شما را بگیرد.

واژه های کلیدی: برای غلبه بر ترس کودکان از تاریکی جه باید کرد _ چرا کودکان از تاریکی میترسند _ درمان ترس از تاریکی

گردآوری :سید فاطمه شوقی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

منبع: چگونه با کودکم رفتار کنم، دکتر گاربر

آخرین بروزرسانی ( دوشنبه, 27 آذر 1391 ساعت 12:46 )  

 

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران