سعی کنید در ابتدا کودک فلج مغزی با درآوردن لباس شروع کند و سپس او را به مهارت لباس پوشیدن آشنا کنید و مطمئن شوید که شیوه مورد استفاده والدین بسیار ابتدائی و سطح پائین نباشد که موجب ناراحتی بزرگترها شود.

چند پیشنهادات برای بهبود مهارت لباس پوشیدن و درآوردن لباس کودک مبتلا به فلج مغزی :

 

کودکان فلج مغری سنین 3 الی 10: اگر کودک قادر است، باید مورد تشویق قرار گیرد که در هنگام که لباس می پوشد بایستد و به مبلمان تکیه کند. این کار روش درمانی مناسبی است که کودک را به سمت یادگیری مهارت افراد بالغ هدایت می کند و نسبت به پوشاندن لباس در حالت خوابیده نیاز به بلند کردن کمتری دارد. اگر کودک باید در حالت خوابیده لباس بپوشد و از تخت کودک فلج مغزی جهت پوشاندن لباس استفاده شود باید ارتفاع و سطح تشک جهت والدین مناسب و راحت باشد. جهت ایجاد این حالت می توان تخت را بر روی سطح زمین باشد باید فرد مراقبت کننده به جای خم کردن کمر خود بر روی زانوها بایستد.

 مرکز جامع توانبخشی ایران به عنوان قدیمی ترین و اولین مرکز تخصصی کاردرمانی گفتاردرمانی و فیزیوتراپی فلج مغزی آمادگی همراهی با شما عزیزان را در زمینه های  مختلف درمان و مشاوره را دارد با ما تماس بگیرید تلفن66596151

کودکان فلج مغری بزرگتر و نوجوان: همان روش ها بکار گرفته می شوند. البته در این سن به علت سایز بزرگتر کودک، بسیار مهم است که درحال ایستاده لباس آنها را بپوشانیم.

چرا کفش های طبی مورد استفاده برای کودکان فلج مغزی سنگین است ؟

دلیل اصلی پوشیدن کفش های ارتوپدیک سنگین برای بچه ها، این است که اجازه دهد ارتزهای آهنی متصل به کفش را پوشیده و تحمل نماید. این کفش ها از چرم های محکم و سخت ساخته می شوند و می توانند به راحتی شکافته شوند و یا اینکه قطعاتی را به آنها اضافه نماید. امروزه اگر نیاز به استفاده از ارتزهای آهنی به جای ارتزهای پلاستیکی معمول می باشد، دلایل کمتری جهت تجویز کفش های ارتوپدی و یا دیگر کفش های اصلاح کننده برای کودکان فلج مغزی وجود دارد. در حقیقت، بهترین کفش برای اینگونه کودکان مانند کفش های کودکان معمولی می باشد، به طور مثال کفش های ورزشی که از پاشنه های نرم و آج دار ساخته شده اند تا از لیز خوردن پیشگیری کنند و یک قوس نرم و متوسط نیز در آنها وجود دارد که به پا آسیب نمی رساند.

 اهمیت استقلال لباس پوشیدن در کودکان فلج مغزی چیست ؟

برای بسیاری از کودکان مهارت پوشیدن و درآوردن لباس یک مرحله بسیار مهم در جهت استقلال است. با توجه به میزان مشکلات حرکتی کودک شما، لباس پوشیدن مستقل ممکن است یک هدف واقع گرایانه و یا غیر واقع گرایانه باشد. اگر کودک شما مهارت های حرکتی لازم را داشته باشد شما باید هر کار ممکنی را انجام دهید تا به او در جهت رسیدن به این هدف کمک کنید اما اگر او میل و فهم انجام این کار را بدون توان حرکتی لازم را دارا می باشد تا حد ممکن او را در انجام این کار سهیم کنید و در این روند به او کمک نمائید.

 

در وضعیت مناسب قرار گرفتن در روز لباس پوشیدن بسیار مهم است. برای کودکان مبتلا به فلج مغزی معمولا لباس پوشیدن درحالی که بر روی صندلی یا نیمکت نشسته باشند بسیار راحتتر است. اگر کودک شما کنترل تنه و سر را در این حالت ندارد بهتر است او را بر روی اعضای خود بنشانید.

 

عموما از آنجائی که درآوردن لباس نسبت به لباس پوشیدن در کودکان فلج مغزی آسانتر است باید ابتدا بر روی این مهارت تمرین کرد. برای بسیاری از بچه ها درآوردن جوراب ها آسانترین مهارت در این بخش است. اگر شما با جوراب شروع می کنید، ممکن است نیاز باشد تا شما در کشیدن جوراب از پا، به کودک کمک کنید تا تقریبا او بتواند در نهایت آنها را از پا خارج کند. هر زمان که کودک قادر به انجام یک مرحله از لباس پوشیدن، شد، بهتر است تدریجا کمک خود را کم کنید.

 

اگر کودک شما قادر نیست به تنهایی لباس خود را درآورد، او را در هر بخشی که می تواند انجام دهد تشویق و ترغیب نمائید. به طور مثال از او بخواهید تا دستان خود را جهت درآوردن آستین لباس بالا نگه دارد یا برای درآوردن شلوار وزن خود را بر روی پاها جابجا کند. اگر مهارت حرکتی کودک شما بسیار محدود است، می توانید از او بخواهید تا در هر مرحله به لباس مورد نظر نگاه کند و حرکت شما را دنبال کند.

 

واژه ها کلیدی: روشهای لباس پوشیدن در کودکان فلج مغزی

 

برگرفته از سایت :www.caringforcerebralpalsy.com

مترجم:پردیس نیک اندیش کارشناس کاردرمانی

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران