فلج مغزي همي پلژي و همي پارزي چيست؟

فلج مغزي همي پارزي و همي پلژي مغزي  دو نوع مختلف فلج مغزي با اختلالات مشابه است:
در هر دو يکي از طرفين بدن، تحت تاثير قرار گرفته است.
همي پلژي فرم شديدتري از اختلال است که شامل فلج کامل در يک طرف بدن است، در حالي که افراد مبتلا به CP همي پارزي فقطضعف عضلاني يا فلج خفيف در قسمت آسيب ديده بدن وجود دارد

فهرست عناوین :

همی پلژی چیست

علایم همی پلژی

علل همی پلژی

عوارض همی پلژی

تشخیص همی پلژی

درمان همی پلژی

پیش آگهی همی پلژی

فلج مغزی نوعی بیماری است که مغز در ارسال سیگنالهای عصبی مناسب به عضلات ناتوان است. این بیماری اشکال مختلفی دارد که نوع همی پلژی اسپاستیک از انواع نسبتا شایع این بیماری است. همی پلژی بدان معنی است که حرکت یک طرف بدن مختل می گردد، همی به زبان یونانی به معنای نصف و پلژی به معنای فلج می باشد، همی پارزی نیز به معنای این است که نیمی از بدن ضعیف است اما فلج نیست.

 

همی پلژی ناشی از صدمه به مغز می باشد. این صدمه می تواند در دوران بارداری، حین تولد و یا در مدت زمان کوتاهی پس از تولد رخ دهد. هر نیمکره از مغز سمت مخالف بدن را کنترل می کند؛ بنابراین اگر سمت چپ مغز آسیب ببیند علائم بر روی سمت راست مشهود است و برعکس.

فلج می پلژی میتواند فلج همی پلژی چپ یا فلج همی پلژی راست باشد

-       

علائم فلج مغزي همی پلژي

به خاطر داشته باشيد که علائم در هر کودک متفاوت خواهد بود. در حالي که برخي از کودکان ممکن است تمام نشانه ها را داشته باشند .
علائم رايج همراه با فلج مغزي همي پارزي و همي پلژي مزمن شامل موارد زير است:

- با استفاده از يک دست  بازي مي کنند،  
- معمولا قبل از سه سالگي ظاهر مي شود
- به طور مداوم يک دست را به حالت مشت در مي آورند
- اکثرا تاخير غيرمعمول طولاني را در مراحل رشدي حرکتي نشان ميدهند
 - ضعف عضلاني در يک طرف بدن و مشکلات تعادلي از ديگر علايم همي پلژي است 

علائم این نوع فلج مغزی در افراد می تواند خفیف و یا شدید باشد، تشنج می تواند جزء این علائم باشد که برخی از افراد را مبتلا می سازد، مشکلات حرکتی وتعادلی از جمله این علائم است که مهارتهاییاز جمله نوشتن و غیره را درگیر می سازد. عضلات در یک طرف از بدن ممکن است سفت و ضعیف باشد. تأخیر در تکامل مثل نشستن، راه رفتن، حرف زدن و غیره نیز جزء این علائم می باشد. حدود یک چهارم کودکان همی پلژی اسپاستیک دارای بهره هوشی زیر 70 (عقب ماندگی ذهنی) می باشند.

 

-      جهت مشاوره و درمان فلج مغزی همی پلژی با تیم تخصصی کاردرمانی و گفتاردرمانی موسسه ایران تماس بگیرید 66596151 

علل فلج مغزي همي پارزي وهمي پلژي

هر دو به علت آسيب مغزي ايجاد ميشوند ، CP همي پارزي و همي پلژي حداقل يک سوم از کل افراد مبتلا به CP را در ايالات متحده تشکيل مي دهند و معمولا قبل از اينکه يک کودک به سه سالگي برسد شود، تشخيص داده مي شود.
بر اساس تحقيقات انجمن پزشکي آمريكا (AMA)، عوامل متعددي وجود دارد كه مي توانند در ايجاد CP همي پارزي و همي پلژي نقش داشته باشند که مي‌تواند شامل عفونت مادر يا جفت، هيدروکسي در هنگام تولد، بيماري هاي مادرزادي قلبي، سكته مغزي و ناسازگاري خوني بين مادر و نوزها
حداقل 60? از همه موارد نتيجه سکته مغزي کودک است. در بيشتر موارد، سکته نوزاد باعث ايجاد تشنج در سه روز اول پس از تولد مي شود. در موارد ديگر، سکته مغزي ممکن است تا چند ماه و حتي سالها قابل مشاهده باشد.

همانطور که قبلا ذكر شد، كودكان مبتلا به فلج مغزي همي پارزي در يك طرف بدن كاملا فلج نيستند، اما طرف چپ يا راست بدن که درگير است از طرف ديگر ضعيف تر است، و مشكلاتي را براي انجام فعاليت ها با طرف مبتلا ايجاد ميکند.
 کودکان مبتلا به همي پلژي CP قادر به استفاده از طرف آسيب ديده از بدن، از جمله دست، پا و شانه نيستند

از آنجاييکه CP همي پارزي و همي پلژي ناشي از آسيب مغزي است، علايم غير حرکتي ديگري ممکن است در کنار علايم حرکتي بروز کند.
با اين حال، هر کودک ممکن است علايم را به طور متفاوتي نشان دهد برخي ممکن است معلوليت بيشتري نسبت به ديگران داشته باشند.

مشکلات  حافظه، تمرکز و توجه مشکلات برنامه ريزي، سازماندهي و اجراي برنامه هاي حرکتي ,بيش فعالي، تحريک پذيري بيش از حد ، نوسانات خلقي، و هيجان هاي غير معمول ،اختلال بينايي و مشکلات هماهنگي چشم و دست ، تشنج، بلافاصله پس از تولد و يا چند ماه بعد در کودک فلج مغزي همي پلژي ممکن است بروز کند 

صدمات سر می تواند باعث همی پلژی شود؛ به عنوان مثال تومورهای مغزی، بیماریهای مادرزادی که مشکلات عروقی در مغز ایجاد می کند و برخی بیماریهای صرع، همچنین دلایل ناشناخته ای نیز می تواند وجود داشته باشد. مننژیت، آنسفالیت و عفونتهای دیگر مغز نیز می تواند باعث همی پلژی شود. عفونتهای دوران بارداری در مادر می تواند باعث صدمه به مغز کودک شده و منجر به این بیماری گردد.واسکولیت التهاب خون یا عروق لنفاوی نیز گاهی اوقات منبع این مشکل است. برخی اوقات نیز همی پلژی ناشی از عوارض دیابت است. در برخی موارد نیز ناشی از بیماریهای ارثی است.

 

        عوارض فلج مغزی همی پلژی:

 

اسپاسم در عضلات پشت ساق از جمله عواملی است که این بیماری دارد و منجر به کشیده شدن پا روی زمین و پنجه روی در کودک می گردد. مشکلات بینایی نیز ممکن است در کودکان همی پلژی ایجاد شود، کودکان مبتلا به همی پلژی اسپاستیک می بایست تحت غربالگری دقیق بینایی قرار گیرند. تشنج نیز از جمله عوارضی است که ممکن است ایجاد شود. داروهای مختلفی در این زمینه وجود دارد که می تواند کمک کننده باشد.

 

         تشخیص همی پلژی:

 

تشخیص این کودکان در صورتیکه تولد طبیعی داشته باشند اغلب در سنین 4 تا 5 ماهگی و در اثر عدم استفاده از دست شناسایی می شوند.

 

    

درمان فلج مغزي نوع همي پلژي

همانند ديگر انواع CP، در حال حاضر درمان قطعي براي همي پارزي و همي پلژي CP وجود ندارد. با اين حال، اين اختلالات پيشرفته نيستند و مي توانند به روش هاي مختلفي از جمله جراحي ارتوپدي،تجويز بريس و اسپيلنت، داروهاي تشنج،درمان از طريق يکپارچگي حسي، فيزيوتراپي و مهمتر از همه کاردرماني , درمان شوند

يک کودک همي پلژي ممکن است بتواند به مدرسه معمولي راه پيدا کند، اما ممکن است نياز به کمکهاي مختلفي باشد که بايد با هماهنگي اوليا مدرسه صورت گيرد . بعضي از کودکان ممکن است نياز به حضور در کلاس هاي تخصصي داشته باشند تا نيازهاي خود را برآورده کنند.

پيش آگهي فلج مغزي همي پلژي در کودکان

پيش آگهي براي CP همي پارزيي و همي پلژي رضايت‌بخش است ، زيرا سطح درگيري آنها شديد نيست . 

درمان فیزیکی و توانبخشی درمان استاندارد فلج همی پلژی می باشد که هدف اصلی این درمان تقویت عضلات ضعیف و جلوگیری و مهار اسپاسم می باشد، درمانهای متفرقه از جمله ماساژ و یوگا کمک کننده هستند اما درما اصلی این نوع CP صرفا کاردرمانی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی می باشد.

 

عمل جراحی ممکن است در مورد تغییر شکل اندام مفید باشد. همچنین وسایل کمکی و ارتوپدی فنی نیز مؤثر می باشند.


 

به تازگی مقاله جدید و مفصلی در زمینه بیماری فلج مغزی انواع آن راههای تشخیص و متدهای درمانی این بیماری منتشر شده است جهت تمایل به مطالعه اینجا کلیک کنید 

واژه های کلیدی: درمان همی پلژی _ راه رفتن کودکان همی پلژی

 

 

 

 

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران