سلام،پسر من سه سال و نیمشه هنوز راه نمیره دکتر بردم ام آر ای وآزمایش کردن همه سالمه گفتن که تاخیر حرکتی داره،حرف زدنش هم در حد چند کلمه هستش،،،خیلی نگرانم،لطفا راهنمایی کنید.
 
جواب : با سلام
به طور کلی تاخیر حرکتی به چند صورت ایجاد می شود.
۱-مشکلات ایجاد شده در مغز و سیستم اعصاب مرکزی. بسته به میزان آسیب که خفیف تا شدید حرکات کودک را تحت تاثیر قرار میدهد.در صورتی که خفیف باشد در مراحل حرکتی پایانی مثل ایستادن و راه رفتن خود را نشان میدهد.
۲-مشکلات و آسیبهای اعصاب محیطی وعضلانی که بعد از تولد ایجاد میشود مثل انواع نوروپاتی و میوپاتی. در این صورت کودک به علت ضعف ایجاد شده در عضلات قادر به کسب مراحل حرکتی پایانی نمیشود وپس از انجام توانبخشی ممکن است با بهبود نسبی و بنابر شدت بیماری به طور کامل مهارتها را نتواند کسب کند.
۳-مشکلات رفتاری شناختی و درکی که بطور کلی مانعی برای انجام مراحل حرکتی میشود. به این صورت که کودک شناخت یا درکی از حرکت مورد نظر ندارد و نیاز به انجام توانبخشی با رویکرد درکی حرکتی و شناختی دارد.
با توجه به این مقدمه به نظر میرسد در مورد این کودک نیاز به انجام ارزیابی دقیق موارد گفته شده وجود دارد سپس برنامه توانبخشی با جدیت تمام برای بهبود وضعیت راه رفتن باید دنبال شود. در ضمن ذکر این نکته لازم است که با توجه به سن کودک ضرورت شروع توانبخشی هر چه سزیعتر وجود دارد. در غیر این صورت احتمال ایجاد مشکلات شدیدتر در آینده حتمی است.
برنامه پیشنهادی با توجه به اطلاعات موجود در مورد این کودک تقویت عضلات تنه و اندام تحتانی و وضعیت دهی مناسب به صورت راه رفتن با مقداری کمک از گرفتن دو دست سپس یک دست و گرفتن از کمر و استفاده از واکر و گیت پلیت و... میباشد.
 
خواندن این مقاله را هم توصیه می‌کنیم:
 
 
 

1000 کاراکتر باقیمانده