کاردرمانی در منزل موسسه ایران

 مرکز جامع توانبخشی ایران به عنوان قدیمی ترین مرکز توانبخشی کشور ، ارائه خدمات کاردرمانی در منزل را از حدود دو دهه قبل آغاز نمود، در این سال ها ما توانستیم که بسیاری از بیماران را  با استفاده از تجهیزات کاردرمانی پرتابل و موجود در منزل به مراحل بهبودی برسانیم.

کاردرمانی در منزل موسسه ایران توسط درمانگران شاغل در کلینیک که تبحر کافی و تجربه بالا در مواجهه با انواع بیماری ها را دارند انجام می پذیرد. نرخ‌های اعمال شده  جهت کاردرمانی در منزل کاملاً بر اساس چارچوب تعرفه وزارت بهداشت می باشد.

تلفن تماس 02188242410

شروع جلسات کاردرمانی در منزل در موسسه ایران با جلسه ارزیابی آغاز می گردد و در این جلسه ارزیابی کاملاً نسخه دستور پزشک و پرونده بیمار مطالعه و بر اساس نوع مشکل بیماری و شدت آن برنامه‌ریزی درمانی صورت می گیرد

 کاردرمانی در منزل چیست؟

کاردرمانی در منزل یکی از خدمات فرا کلینیکی در رشته کاردرمانی میباشد که توسط مراکز معتبر کاردرمانی در منزل در شهر ارائه می گردد. کاردرمانی در منزل را صرفاً فارغ التحصیلان رشته کاردرمانی می‌توانند ارائه دهند

 کاردرمانی در منزل  دارای بخشهای زیر مجموعه به شرح زیر می باشد:

 1- کاردرمانی جسمی در منزل:

 یکی از تخصص های مهم رشته کاردرمانی ، کاردرمانی جسمی میباشد که همانطور که از اسم این تخصص پیداست کاردرمانی جسمی به درمان و توانبخشی  بیماری هایی در زمینه حرکتی و جسمی و فیزیکی  می پردازد. این بخش از کاردرمانی هم توسط متخصصین ویژه کاردرمانی جسمی ارائه می گردد .

این تخصص هم مانند سایر تخصص های کاردرمانی قابلیت ارائه در منزل را دارد که به عنوان کاردرمانی جسمی در منزل مشهور است.

کاردرمانی جسمی در منزل به ارائه خدمات در زمینه بیماری هایی نظیر فلج مغزی ،سکته مغزی ،ضایعات نخاعی ،مشکلات تعادلی و حرکتی، ام اس و سایر اختلالات حرکتی اختصاص دارد.

 دغدغه بسیاری از والدین و مراجعین و متقاضیان این است که آیا اصولاً کاردرمانی جسمی در منزل با توجه به نیاز به وسایل خاص و ویژه قابل اجرا میباشد یا خیر؟

 پاسخ مثبت استچراکهدرمانگر میتواند با تجهیزات و وسایل موجود در منزل و با استفاده از خلاقیت خود، با حفظ حداکثر کیفیت در کار ، کاردرمانی جسمی در منزل را به نحو احسن ارائه دهد و بسیاری از وسایلی که در منزل کاربردهای معمولی دارد را می‌تواند به عنوان تجهیزات کاردرمانی جسمی در منزل استفاده کنند .

 دامنه سنی انجام کاردرمانی جسمی در منزل در زمینه کودکان ،بزرگسالان و حتی افراد سالخورده می باشد و هیچ گونه محدودیتی از نظر سنی در این بخش کاردرمانی در منزل وجود ندارد

زمینه های کاردرمانی جسمی در منزل شامل موارد زیر است:

 •  کاردرمانی در منزل برای کودکان سی پی

 یکی از مهمترین شاخه های کاردرمانی در منزل ،کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی می باشد که بسیار پرکاربرد و پرمخاطب نیز است ،کاردرمانی در منزل برای افراد سی پی بسیار تخصصی و با اهمیت به لحاظ انجام صحیح تمرینات می باشد.

 تاکید می‌کنیم که در این بخش از کاردرمانی در منزل صرفاً از کاردرمانگران تخصصی در زمینه توانبخشی کودکان سی پی بهره بگیرید.

  توانبخشی و کاردرمانی کودکان سی پی یکی از گرایشهای اصلی کاردرمانی می‌باشد که به دلیل بازخورد مثبت کاردرمانی در درمان این نوع بیماریف انجام مداوم آن و بدون قطع برنامه کاردرمانی بسیار مهم است لذا در شرایط خاص و در شرایطی که مراجعه به کلینیک های کاردرمانی برای والدین مهیا نیست و انجام کار درمانی در منزل برای کار درمانگران و والدین برجسته است.

 کاردرمانی برای کودکان سی پی در منزل می تواند با استفاده از یک سری از وسایل خانگی انجام بگیرد و در عین حال برخی تجهیزات نیز توسط درمانگران به منزل ارائه شود می‌تواند شامل گیت پلیت ،انواع وسایل کمکی نظیر عصا ،واکر، استرپ و تشک کاردرمانی است.

برخی از تجهیزاتی که می‌تواند در خانه برای کودکان سی پی مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند شامل پشتیف سینی، انواع ملحفه ،بالشت و میز باشد.

 فضای مورد استفاده برای کاردرمانی در منزل برای کودکان سی پی شامل یک اتاق حداقل ۱۲ متری  بسته به نوع فلج مغزی و سن کودک فلج مغزی ارائه گردد.

 در صورتی که کودک در حین انجام تمرینات ،گریه و پرخاشگری دارد توصیه می گردد که کاردرمانی در منزل قطع گردد و به کلینیک منتقل شود تا موجب آزار اذیت برای همسایگان نشود.

 • کاردرمانی در منزل برای سکته مغزی 

  سکته مغزی و کاردرمانی از ابتدا دو فاکتور عجین شده و مرتبط و متصل به هم هستند که بسیار در زمینه توانبخشی حائز اهمیت است کاردرمانی پس از سکته مغزی برای سرعت در فرآیند بهبودی بیماران و مستقل شدن افراد سکته مغزی مهم است و به دلیل این که اکثر این افراد سالخورده هستند ممکن است  امکان حضور در کلینیک های کاردرمانی برای آنها دشوار باشد، لذا کاردرمانی در منزل برای افراد سکته مغزی بسیار مهم می باشد.

 کاردرمانی در منزل برای افراد سکته مغزی یک تخت معاینه و پایه بلند نیاز دارد تا کاردرمانگر بتواند تمرینات را به راحتی بر روی فرد سکته مغزی انجام دهد.

 مراقبت های پس از سکته برای کاردرمانی بسیار مهم است و توصیه هایی که کار درمانگر در منزل برای افراد سکته مغزی می کنند حتما باید به نحو احسن اجرا شود.

 کاردرمانی در منزل برای سکته مغزی شامل تمرینات بهینه سازی عضلات و جلوگیری از اسپاسم عضلانی و تمرینات حرکتی و توانبخشی دست می باشد.

 در افراد سکته مغزی ممکن است مشکلاتی نظیر فراموشی های یک طرفه توسط کاردرمانگر مورد توجه قرار گیرد و علاوه بر حرکتی ،تمرینات حسی نیز برای بیماران سکته مغزی در منزل حائز اهمیت است.

 تمرینات کاردرمانی در منزل برای افراد سکته مغزی می‌تواند در یک فضای ۱۲ متری و با تجهیزاتی نظیر، استپ و کش های ورزشی قابل اجرا باشد. 

 • کاردرمانی در منزل برای سالمندان

 کاردرمانی در زمینه سالمندان  از فیلدهای اصلی رشته کاردرمانی است که بسته به نوع مشکل و بیماری در افراد پیر و سالخورده مورد انجام قرار می‌گیرد در بسیاری از افراد سالمند به دلیل کاهش ظرفیت های حرکتی ممکن است کاردرمانی مثمر ثمر باشد در برخی از افراد سالمند نیز به دلیل عوارض ناشی از بیماری هایی نظیر سکته مغزی و یا آلزایمر و یا پارکینسون کاردرمانی در منزل توسط پزشک ممکن است که تجویز گردد. 

 •  کاردرمانی در منزل در پارکینسون

 بیماری پارکینسون نیز مانند سایر بیماری‌های نورولوژیک می‌تواند عوارض ثانویه جسمی و حرکتی داشته باشد که یکی از خدمات مهم برای درمان و کنترل بیماری کاردرمانی است با توجه به سن و ابتلا به بیماری که در افراد سالخورده صورت می‌گیرد ممکن است امکان حضور در کلینیک برای افراد سخت و دشوار باشد به همین دلیل کاردرمانی در منزل برای افراد پارکینسون مورد توصیه اکثر پزشکان می باشد.

 توصیه می‌کنیم حتماً از کاردرمانگران تخصصی که در زمینه پارکینسون فعالیت زیادی داشته‌اند برای کاردرمانی در منزل در زمینه پارکینسون استفاده بکنید.

 به جهت مشکلات تعادلی و خطر سقوط در افراد پارکینسون افراد و کاردرمانگران ای که در این زمینه فعالیت می‌کنند حتما می بایست به صورت تخصصی دوره های کار با افراد پارکینسون را دیده باشند و جوانب احتیاط را برای پروسه کاردرمانی در منزل برای افراد پارکینسون رعایت کنند. 

 • کاردرمانی در منزل برای بیماران نخاعی

یکی از زمینه های کاری کاردرمانی جسمی در منزل ارائه خدمات برای بیماران قطع نخاع می باشد کاردرمانی جسمی در افراد قطع نخاع در منزل شامل حرکات تقویتی برای عضلات باقی مانده و فعال، بسته به سطح ضایعه نخاعی می باشد و عموماً در روی تخت های معاینه با پایه‌های بلند انجام می گیرد ،استفاده از وسایل حرکتی نظیر بریس هوشمند و آموزشهای لازم توسط کاردرمانگران در منزل می تواند برای افراد نخاعی قابل اجرا باشد ،

ضمناً انجام فعالیت‌های روزمره زندگی مثل جابجایی و نقل و انتقال از روی ویلچر به تخت ،از تخت به روی ویلچر، استفاده از ویلچر حمام ،نشستن بر روی صندلی ،خوابیدن، از روی تخت بلند شدن و ارائه تکنیک ها و فرمول های استفاده آسان برای حرکت، توسط کاردرمانگران می‌تواند در منزل برای افراد نخاعی مثمرثمر باشد.

 

2 -کاردرمانی ذهنی در منزل:

 کاردرمانی ذهنی هم یکی از بخش های ویژه در رشته کاردرمانی میباشد که به ارائه توانبخشی در زمینه فرایندهای ذهنی و اختلالات شناختی اختصاص دارد. کاردرمانی ذهنی توسط متخصصین کاردرمانی ذهنی و شناختی ارائه می‌شود و در زمینه اختلالات یادگیری، اوتیسم، مشکلات درکی، تاخیر شناختی ،سندروم دان ،اختلالات دیکته نویسی، ریاضی و سایر مشکلات و عقب ماندگی ذهنی فعالیت دارد.این تخصص نیز همانند سایر تخصص‌های کاردرمانی می‌تواند در منزل انجام بگیرد .

کاردرمانی ذهنی در منزل می بایست در محیطی آرام و سکوت کامل بدون محرکهای محیطی انجام بگیرد تا تمرکز لازم برای یادگیری فرایندهای آموزشی حفظ شود. بهتر است که کاردرمانی ذهنی در منزل در یک اتاق مجزا بدون حضور افراد دیگر صرفاً با حضور کاردرمانگر ذهنی و بیمار صورت بگیرد تا از ایجاد هرگونه حواس پرتی در حین آموزش های ذهنی جلوگیری شود.

 کاردرمانی ذهنی در منزل به کاردرمانی شناختی در منزل هم معروف میباشد و بیشتر در حیطه کودکان و نوجوانان کاربرد دارد.

 کاردرمانی ذهنی خود دارای چند زیرمجموعه است که به صورت مختصر به شرح آن می پردازیم:

 •  کاردرمانی در منزل برای کودکان بیش فعال

بیش فعالی با توجه به ذات بیماری می تواند مشکلاتی را در برخی اوقات در مراجعه به کلینیک برای کودکان ایجاد کند که برخی از والدین تمایل دارند تا خدمات کاردرمانی را به صورت در منزل برای کودکان بیش فعال خود فراهم کند.

 در این زمینه نیز می‌بایست از کاردرمانگران متخصص در زمان بیش فعالی برای ارائه خدمات در منزل کمک گرفت چرا که نوع تمریناتی که در این زمینه انجام می گردد بسیار مهم و حساس می باشد.

 کاردرمانی در منزل برای کودکان بیش فعال هم می بایست در محیطی نسبتاً آرام و در عین حال وسیع انجام گردد چرا که ممکن است برخی تمرینات حرکتی هم در بخش آموزش های ذهنی با هم تلفیق شوند

 

 •  کاردرمانی در منزل برای کودکان اوتیسم

 در بخش اتیسم با توجه به گستردگی این مشکلات و طیف وسیع این مشکل در سطح جامعه کاردرمانی در منزل بسیار حائز اهمیت است و اینکه در برخی از موارد کاردرمانگران متخصص اتیسم در منزل ممکن است که برای انجام پروسه درمان از تعداد بیشتری از افراد یا اطرافیان در انجام آموزش ها استفاده کنند در بخش کاردرمانی در منزل در زمینه اتیسم بسیاری از مترو تا نظیر مترو تا یکپارچگی حسی یا همان اس آی مورد استفاده قرار می گیرد.

 این بخش از کاردرمانی در منزل بسیا ر مهم و حساس می‌باشد و توصیه می‌کنیم حتماً از کاردرمانگران خبره در زمینه اتیسم در منزل خود استفاده کنید.

 

 •  کاردرمانی حسی در منزل

کاردرمانی حسی یکی از روشها و متدهای امروزی و جدید در زمینه بسیاری از بیماری‌ها نظیر مشکلات اتیسم میباشد این تکنیک بسیار موثر برای کودکانی هست که دچار مشکلات یکپارچگی حسی هستند و کاردرمانی حسی در منزل با استفاده از تجهیزات معمولی در منزل قابل استفاده می باشد.

 کاردرمانی حسی در منزل بیشتر اختصاص به نوزادان و کودکان دارد و در برخی از اوقات فضای مناسب و بزرگ نیز برای ارائه مطلوب تر خدمات مهم است.

 در برخی از موارد کاردرمانی حسی به همان کاردرمانی درکی حرکتی نیز اطلاق می‌شود و این کاردرمانی شاید در محیط بیرون از خانه نیست بهتر مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 • کاردرمانی در منزل برای اختلالات یادگیری

 این بخش از کاردرمانی یکی از بخش‌های وسیع و گسترده کاردرمانی در منزل می باشد که شامل کودکان است که به هر نحو دچار مشکلات عدیده در زمینه تحصیل می باشند زیرا مشکلات خواندن،نوشتن ،دیکته نویسی و ریاضی که توسط کاردرمانگران به صورتی قابل درمان است.

 همانند سایر مشکلات ذهنی اختلالات یادگیری در منزل نیاز به اتاق نسبتا کوچک و محیط خلوت دارد و نحوه ارتباط اولیه کاردرمانگر ذهنی با کودک بسیار مهم است به همین دلیل توصیه می کنیم حتماً از کاردرمانگران حرفه ای در زمینه اختلالات یادگیری برای منزل و آموزش های کاردرمانی در منزل استفاده کنید. 

 •  کاردرمانی در منزل برای مشکلات توجه و تمرکز

یکی از زیر شاخه های کاردرمانی ذهنی و یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانواده‌ها گریبانگیر آن هستند و مشکلات توجه و تمرکز در کودکان شان می باشد که این نوع خدمات نیز سایر خدمات کاردرمانی ذهنی قابل ارائه در منزل می باشد .تعامل کودک با درمانگر و همکاری والدین در نتایج مطلوب کاردرمانی برای اختلالات توجه و تمرکز بسیار حائز اهمیت است و خانواده‌ها باید محیط مناسبی را برای ارائه خدمات کاردرمانی در زمینه مشکلات توجه و تمرکز برای ارائه در منزل فراهم بکند.

 آموزش های کاردرمانی در منزل برای اختلالات توجه و تمرکز بسیار هستند و حدوداً بین ۱ الی ۲ ساعت ممکن است در روز از نظر انچام  تکالیف زمان بر باشد. 

 • بازی درمانی در قالب کاردرمانی در منزل

بازی درمانی یکی از شیوه های موثر درمانی در کودکان می باشد که ممکن است در شرایط فعلی و همه‌گیری کووید ۱۹ بسیاری از خانواده ها متقاضی ارائه آن توسط بازی درمانگر یا کار درمانگر حرفه ای در زمینه های بازی درمانی برای منزل باشند.

 همانطور که از اسم  تخصص مشخص و واضح است بازی درمانی می‌تواند برای بسیاری از مشکلات ارتباطی و شناختی کودکان مورد استفاده قرار بگیرد این خدمات توسط کلینیک های تخصصی بازی درمانی می‌تواند در منزل ارائه گردد.

 بسیاری از کودکان از شیوه بازی درمانی می توانند الهام بگیرند و بسیاری از مفاهیم و آموزش‌های ذهنی را از این طریق فرا گیری کنند.

  تجهیزات و مکان مورد استفاده برای بازی درمانی می‌تواند کاملاً با تجهیزات و فضای خانگی مطابقت داشته باشد .بازی درمانی در در منزل می‌تواند با استفاده از وسایل اسباب بازی های خانگی نظیر عروسک ماشین اسباب بازی و قاشق و چنگال و وسایل آشپزخانه انجام بگیرد.

 سن هدف در بازی درمانی در منزل از سنین نوزادی تا پایان کودکی می باشد.


3-  کاردرمانی دست در منزل:

کاردرمانی در منزل برای دست هم یکی از بخش‌های مهم توانبخشی و کاردرمانی میباشد که در زمینه ی افزایش مهارت های حرکتی دست و جلوگیری از عوارضی که به هر عنوان باعث ایجاد اختلال در دست می‌شود فعالیت می‌کند.

 بسیاری از بیماری‌های نورولوژی که سبب آسیب در دست می شود  نظیر فلج مغزی و سکته مغزی به کاردرمانی دست نیاز دارد.

همچنین بیماری های ارتوپدی نیز جایگاه مهمی در قلمرو خدمات کاردرمانی دست دارند. این مشکلات می‌توانند از کاردرمانی تخصصی دست سرویس بگیرند که شامل شکستگیها ،عمل جراحی، پارگی تاندون، محدودیت های حرکتی مفاصل در دست می باشند.

  کل این خدمات همانطور که در کلینیک قابل اجرا هستند می‌توانند در منزل نیز تحت عنوان کاردرمانی دست در منزل ارائه شوند.

 کاردرمانی تخصصی دست در منزل نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و عموماً تجهیزات کاردرمانی دست در منزل کوچک و سبک هستند و توسط درمانگر قابل حمل می باشند بسیاری از بیمارانی که توان حرکت و مراجعه به کلینیک را ندارند می توانند این خدمات را به نحو مطلوب در منزل دریافت کنند.

 کاردرمانی دست در منزل توسط متخصصین دوره دیده کاردرمانی دست باید ارائه گردد تا منجر به بروز آسیب های بیشتر نشوند.

 کاردرمانی تخصصی دست در منزل دامنه سنی خاصی ندارد و  از نوزادان تا سالخوردگی می‌توانند بنابه عارضه این خدمات را در منزل دریافت کنند.

4- کاردرمانی در منزل برای کودکان

 ارائه خدمات کاردرمانی در منزل برای کودکان در کنار خدمات کاردرمانی بزرگسالان نیز دوشادوش در سطح شهر های ایران انجام می‌گیرد و به لحاظ برخی ویژگی‌ها و عدم تمایل آنها در محیط کلینیک و احساس اضطراب ممکن است که به درخواست خانواده‌ها خدمات کاردرمانی در خانه‌های کودک صورت بگیرد.

 کاردرمانگران ای که در زمینه تخصصی کودکان کار می کنند بسیار موفق تر می توانند در زمینه کاردرمانی در منزل عمل کند چرا که به روحیات کودکان آشناتر می باشند و از تکنیک هایی که برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد می توانند استفاده کنند.

 کاردرمانی در  منزل برای اطفال از حساسیت ها و ظرافت های ویژه ای برخوردار است و کاردرمانگر در ابتدا باید بتواند ارتباط قوی با کودک برقرار کند تا بتواند در منزل او که حریم کودکان می‌باشد تمرینات را به شکل مطلوب و کامل ارائه دهد

 کاردرمانی در کودکان می تواند شامل اوتیسم، سندروم‌ دان ، مشکلات کودکان کلامزی و دست و پا چلفتی باشد.

  عموماً کلینیک هایی که خدمات تخصصی به کودکان در زمینه کاردرمانی دارند می توانند معرف کاردرمانگران تخصصی کودک در منزل باشند و به همین دلیل تاکید می‌کنیم تنها از کاردرمانگران با تجربه در زمینه کودک در منزل استفاده کنید.

کاردرمانی در منزل برای کودک می‌تواند شامل تخصص های کاردرمانی جسمی، کاردرمانی ذهنی و کاردرمانی دست نیز باشد.

 

4- کاردرمانی در منزل برای راه رفتن

 راه رفتن همیشه  یک آرزوی مهم برای والدین کودکان است که به دلیل مشکلات عدیده حرکتی گریبانگیر  آن هستند.

 برخی از کلینیکها به صورت تخصصی با استفاده از تجهیزاتی نظیر گیت پلیت ،تمرینات مهم و ویژه‌ای را برای راه رفتن دارد و ممارست خاصی را برای رساندن کودکان به این مرحله مهم حرکتی ارائه می دهند.

 درادامه نیز این تمرینات می‌تواند برای راه رفتن کودکان ادامه پیدا کند و کاردرمانگران ای که در این زمینه بسیار حرفه ای هستند ،میتوانند تمرینات راه رفتن در منزل را به صورت پله به پله و مرحله ‌به‌ مرحله ارائه دهند.

 کاردرمانی در منزل برای راه رفتن می تواند در یک فضای ۱۵ متری انجام شود و بهتر است که از فرش و یا تشک کاردرمانی برای این کار استفاده گردد به جهت جلوگیری از خطرات ناشی از سقوط کودک.

 همچنین کاردرمانی در منزل برای راه رفتن می تواند شامل راه رفتن افراد سالخورده مبتلا به پارکینسون و یا سکته مغزی نیز باشد.

 افراد سی پی یکی از گروه های مهم هدف برای ارائه تخصصی کاردرمانی در منزل برای راه رفتن می باشند.  تمرینات راه رفتن در منزل می بایست طبق اصول استانداردهای علمی انجام گردد به عنوان مثال کودکی که هنوز توانایی انجام مرحله چهار دست و پا رفتن را ندارد می‌بایست از مراحل سینه خیز و چهار دست و پا ،کودک را به مراحل ایستادن و راه رفتن سوق داد به همین جهت کودک و توانایی های مفاصل نیز اهمیت ویژه‌ای دارد که کاردرمانگر برای راه رفتن کودکان در منزل در نظر می گیرد.

 

  آموزش کاردرمانی در منزل

 بعد از اینکه کاردرمانگر به منزل مراجعه نمود یکی از مهمترین اصولی که می بایست مورد نظر قرار بگیرد آموزش‌ کاردرمانی در منزل جهت ادامه تمرینات و بهبود روند درمان بیماری می باشد

این آموزش‌ها باید توسط متخصص کاردرمانی به خانواده و با توجه به نوع بیماری انجام بپذیرد.

نکته ای باید مورد توجه والدین قرار گیرد این است که حتماً دقت کنند که اصول گفته شده برای آموزش کاردرمانی در منزل به نحو صحیح انجام گردد تا موجب آسیب و مشکلی برای بیمار شان نشود.

 در یک مبحث کامل به آموزش کاردرمانی در منزل پرداخته ایم که می توانید با کلیک کردن در اینجا از آن استفاده کامل را ببرید.

 

 تمرینات کاردرمانی در منزل

 در این مبحث نمی‌توان آن را به صورت کلی برای منزل ارائه داد چرا که هر بیماری نوع تمرین و کاردرمانی خاص خود را دارد و بر اساس ویژگی خود بیماری می توان تمرینات مختص آن را ارائه کرد.

 قبلا در مباحث مختلف ما به تمرینات همراه با عکس در زمینه کاردرمانی در منزل در انواع بیماری‌ها نظیر سکته مغزی و فلج مغزی و مشکلات یادگیری پرداختیم که در زیر میتوانید به صورت مجزا وارد هر لینک بشوید

 در ضمن توصیه می‌کنیم که تمرینات کاردرمانی در منزل را حداقل با یک ارزیابی  حضوری توسط درمانگر فرا بگیرید تا  مطمئن شوید که دقیقاً این تمرینات صرفاً برحسب نوع مشکل بیمار شما ارائه گردیده است.

کاردرمانی در سکته مغزی + تمرین و عکس

کاردرمانی در فلج مغزی + تمرینات ویژه

کلینیک ویژه اختلالات یادگیری

کاردرمانی برای راه رفتن کودک + تمرین و تصویر

 

فیلم کاردرمانی در منزل

در این قسمت نیز یک فیلم آموزشی را که به صورت کلی به تمرینات کاردرمانی در منزل میپردازد و آموزش‌های پایه و ابتدایی را در این زمینه ارائه می دهد برای شما منتشر کرده ایم که می توانید از دیدن آن بهره ببرید

فیلم آموزش کاردرمانی در منزل

 

 وسایل مورد نیاز برای کاردرمانی در منزل

 استفاده از وسایل مورد استفاده برای کاردرمانی در منزل کاملا به نوع بیماری و سن بیمار بستگی دارد

 به عنوان مثال یک کودک سی پنج ساله برای تمرینات حرکتی و جسمی در منزل به وسایل زیر نیازمند است:

 •  سینی
 •  پشتی 
 • تشک مبل
 •  بالشت
 •  فرش
 •  پتو
 •  انواع ملحفه
 •  صندلی و چهارپایه
 •  میز
 •  طناب های ورزشی
 • توپ

 

و یا یک فرد سکته مغزی نیز ممکن است به تجهیزات زیر نیاز داشته باشد:

 •  چهارپایه
 •  صندلی
 •  تخت معاینه بلند
 •  طناب و قرقره
 •  استپ

 

 در خصوص آموزش های ذهنی برای کودکان مختلف وسایلی نظیر موارد زیر نیاز است:

 •  چراغ قوه
 •  مداد رنگی و کاغذ
 •  کارت های آموزشی
 •  انواع پازل
 •  نخ و مهره
 •  نخود و لوبیا
 •  ظروف آشپزخانه

 

 یکی از مواردی که در انتخاب وسایل کاردرمانی برای منزل بسیار اهمیت دارد، خلاقیت درمانگر است که درمانگر بتواند از ساده ترین وسایل و تجهیزات موجود در منزل کاربرد درمانی و قابل استفاده و مفید را برای بیمار داشته باشد.

 

 تعداد جلسات برای کاردرمانی در منزل

 تخمین تعداد جلسه مورد نیاز برای کاردرمانی در منزل برای یک درمانگر بسیار مشکل و حساس می باشد به جهت اینکه ابتدا درمانگر باید یک ارزیابی دقیق بر روی بیمار داشته باشد تا بتواند نوع و شدت بیماری شخص مورد نظر را بررسی کند ، مواردی همچون همکاری بیمار و خانواده و کیفیت شکل کار و همچنین شرایط غیرقابل پیش‌بینی نظیر  شدت بیماری و مشکلات ناخواسته همچون تشنج نیز می‌تواند در تخمین صحیح و تعداد جلسه برای درمان مشکلاتی را ایجاد کند.

 لذا تعیین تعداد جلسه برای کاردرمانی در منزل را به صورت حدودی می توان در چند جلسه ابتدایی از کاردرمانگر جویا شد.  در برخی موارد نیز به دلیل شدت نوع بیماری شاید نتوان تعداد دقیقی برای بهبودی  یک بیماری تعیین کرد و این موضوع کاملاً بستگی به تصمیم گیرندگان برای بیمار دارد که در نظر داشته باشند که بیمار تا چه سطحی از درمان خدمات در منزل را دریافت کند.

 

 نکات مهمی که قبل از حضور کاردرمانگر در منزل باید در نظر داشته باشید

 •  ساده سازی بیمار از نظر روانی و جسمی قبل از شروع جلسه
 •  ایجاد فضای مرتب و بدون مزاحمت های محیطی
 •  تنظیم دمای مناسب خانه برای کاردرمانی در منزل
 •  در دسترس قرار دادن تجهیزات مورد استفاده برای هر جلسه
 •  ایجاد نور مناسب برای  بالا بردن کیفیت کاردرمانی در منزل
 • عدم تغذیه کودک تا ۱ ساعت قبل از کار درمانی در صورت گریه زیاد
 •  تنظیم خواب کودک قبل از کاردرمانی در منزل
 •  هماهنگی دقیق زمانی با کاردرمانگر در منزل
 •  استفاده از لباس مناسب برای بیمار برای انجام کار

 

هزینه کاردرمانی در منزل

 تعرفه کاردرمانی در منزل بر اساس تعرفه های مصوب سالانه مورد تایید وزارت بهداشت در کلینیک ها صورت می گیرد ،به صورت کلی تعرفه کاردرمانی در منزل توسط افراد متخصص و زبده و فارغ التحصیل در این رشته معمولاً دو و نیم الی سه برابر هزینه یک جلسه کاردرمانی در کلینیک می باشد.

در نظر داشته باشید که هزینه کاردرمانی در منزل می تواند بسته به شرایط جغرافیایی، دوری مسافت، شدت بیماری و سختی کار طبق فرمول گفته شده فوق انجام نگیرد

 

کاردرمانی در منزل بهتر است یا در کلینیک؟

این سوال یکی از سوالاتی است که ممکن است که چالش هایی را برای خانواده ها و متقاضیان کاردرمانی در منزل در بر داشته باشد لذا به صورت کلی ما عنوان می‌کنیم که با توجه به تجهیزاتی که در کلینیک وجود دارد و فضا و بستر مناسبی که برای ارائه تمرینات مختلف در کلینیک موجود است توصیه ما کاردرمانی در کلینیک است اما با توجه به شرایط زمانی و مکانی ممکن است که کاردرمانی در کلینیک همیشه مهیا نباشد و در شرایط مختلف کاردرمانی در منزل برای بیمار آسان تر باشد.

 لذا با حذف فاکتورهای نظیر تجهیزات مورد استفاده در کلینیک می توان کاردرمانی در منزل را به عنوان یک جایگزین مناسب برای کاردرمانی در کلینیک در نظر گرفت.

 

 بهترین کاردرمانی در منزل

 شرایطی که می تواند امتیاز یک موسسه کاردرمانی در منزل را در بین متقاضیان بالا برد و به عنوان بهترین کاردرمانی در منزل قلمداد شود شامل:

 •  رعایت اخلاق حرفه ای 
 •  تجربه بالای درمانگران
 •  رعایت دقبق زمان ویزیت
 •  خلاقیت در انجام تکنیک ها
 •  خلاقیت در استفاده از تجهیزات و وسایل
 •   جدیت در انجام کار
 •  رعایت اصول بهداشتی
 •  

 لذا با توجه به موارد فوق  ما  به عنوان موسسه جامع توانبخشی ایران به جرات مدعی هستیم که امتیاز بالایی در زمینه ی ارائه خدمات کاردرمانی در منزل در بین تمام کلینیک های سطح کشور را از آن خود کرده ایم.و خود را یک مدعی به عنوان بهترین کاردرمانی در منزل در تهران میدانیم

 

کاردرمانی در منزل تهران

 در سطح شهر تهران حدود  ۲۰۰ الی ۲۵۰ کلینیک کاردرمانی مشغول به فعالیت می باشند که هرکدام از این کلینیک‌ها  به نوبه خود خدمات کاردرمانی در منزل را هم دارند

 مرکز جامع توانبخشی ایران به عنوان قدیمی‌ترین مرکز جامع توانبخشی خصوصی بیش از دو دهه است که خدمات کاردرمانی در منزل را با رعایت بالاترین کیفیت کاری در سطح شهر تهران ارائه می دهد.

 در صورت تمایل می توانید با تیم حرفه‌ای ما همراه شوید.

تلفن تماس 021088242410

 

 کاردرمانی در منزل تهران یکی از کلید واژه های مهم در موتور سرچ ها می باشد که نشان ‌دهنده تقاضای بالای افراد برای گرفتن این خدمات می باشد ،لذا تعیین و یافتن بهترین کاردرمانی در منزل برای تهران بسیار حائز اهمیت است و ما توصیه می کنیم که سوابق کاری کاردرمانگران در کلینیک ها را برای انتخاب بهترین کاردرمانی در منزل در نظر داشته باشید.

 

مرکز تخصصی کاردرمانی در منزل

 در صورتی که به دنبال یک مرکز فوق تخصصی در زمینه خدمات در منزل برای کاردرمانی هستید به دنبال کلینیک های کاردرمانی باشید که تجربه کافی و زمان تاسیس طولانی در زمینه ی خدمات کاردرمانی و توانبخشی در سطح شهر را دارند چرا که کلینیک های کاردرمانی هستند که خدمات تخصصی در منزل را ارائه می دهند.

 مرکز جامع توانبخشی ایران به عنوان یکی از برجسته ترین مراکز کاردرمانی در تهران علاوه بر خدمات حضوری کاردرمانی خدماتی تحت عنوان کاردرمانی تخصصی در منزل را نیز ارائه می‌دهند و اصطلاحاً یک مرکز تخصصی کاردرمانی در منزل اطلاق می شود.

مراکز تخصصی کاردرمانی در منزل به جهت تجاربی که در این زمینه داشته اند از نظر اطمینان به کادر ارجاعی به منزل و اجرای دقیق و تخصصی تمرینات و قابلیت های علمی درمانگران می ‌توانند مورد اعتماد متقاضیان در این زمینه باشند

همچنین جهت تمایل به دسترسی به  لیست کامل مراکز تخصصی کاردرمانی در منزل در سطح شهر تهران می توانید از طریق بزرگترین بانک اطلاعاتی کاردرمانی و توانبخشی از طریق لینک زیر نیز وارد شوید و مراکز و کلینیک‌های تخصصی کاردرمانی جهت اعزام کاردرمانگر به منزل را در در این لیست به همراه آدرس و تلفن مشاهده فرمایید.

 

بزرگترین بانک اطلاعاتی مراکز کاردرمانی در منزل

 

 مناطق تحت پوشش کاردرمانی در منزل موسسه ایران

  اعزام نیروی متخصص کاردرمانی با سابقه بالا در سطح شهر توسط مرکز جامع توانبخشی ایران در اقصی نقاط شهر، قابل دسترس و اجرا می باشد لذا در صورت تمایل می توانید با شماره تلفنهای کلینیک تماس بگیرید و منطقه خود را جهت اعزام متخصص کاردرمانی در منزل اعلام بفرمایید

تلفن تماس 02188242410

 

 مناطق تحت پوشش اعزام کاردرمانگر به منزل در سطح تهران شامل:

 کاردرمانی در منزل غرب تهران:

 ارجاع کاردرمانگر تخصصی به منزل در محدوده غرب تهران شامل مناطق آریاشهر ،گیشا ،مرزداران ،جنت آباد ،شهران ،پونک ،شهرک آزادی، تهرانسر، شهرک شهید باقری، طرشت ،شهرک دژبان مرکز، شهرک گلستان ،امیرکبیر و چیتگر می باشد.

 

کاردرمانی در منزل شمال تهران:

 مناطق تحت پوشش مرکز جامع توانبخشی ایران جهت ارجاع کاردرمانگر به منزل شمال تهران شامل:

 تجریش ،درکه ،ولنجک ،ونک ،میرداماد ،الهیه ،شمیرانات ،کامرانیه ،اختیاریه ،سعادت آباد، فرشته ،جردن ،پاسداران ،هروی و نیاوران می‌باشد.

 

کاردرمانی در منزل جنوب تهران:

 ارائه خدمات کاردرمانی در منزل توسط مرکز جامع توانبخشی ایران در محدوده جنوب تهران شامل:

 شهرری ،اسلامشهر ،نازی آباد ،یاخچی آباد، آذری ،شمشیری، مهرآباد جنوبی، خلیج ،نعمت آباد، جوادیه ،راه آهن ،خزانه ،کیاشهر، بعثت ،بریانک  ،آذربایجان و سلسبیل میباشد.

 

کاردرمانی در منزل شرق تهران:

 ارائه خدمات کاردرمانی در منزل برای متقاضیان شرق تهران شامل افسریه ،تهران پارس ، اتوبان باقریف شهرک امید، حکیمیه ،اتوبان محلاتی، پیروزی ،فرجام ،رسالت ،نظام آباد و امام حسین می باشد.

 

 کاردرمانی در  منزل در مرکز تهران

 خدماتی که توسط موسسه کاردرمانی ایران در محدوده مرکزی تهران ارائه می گردد شامل محله هایی نظیر  شریعتی ،سیدخندان ،بلوار کشاورز، میدان انقلاب ،میدان توحید، فاطمی، یوسف آباد،جمهوری ،امیرآباد هفت تیر ،بهار، خیابان کارگر، کریم خان ،میدان آرژانتین و بخارست می باشد .

در صورت تمایل می توانید در خصوص انتخاب بهترین کاردرمانگر در منزل با ما مشورت کنید.