اختلال یادگیری چیست |روش برخورد | سایت اختلالات یادگیری | علایم | انواع | تشخیص افتراقی | درمان | تشخیص | چند توصیه

 

درمان اختلال یادگیری یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌های کودکانی است که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌‌کنند. ماهیت اختلال هم به گونه‌ای است که هر چه درمان سریع تر شروع شود، احتمال بهبودی بیشتر است و عوارض بعدی اختلال هم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین می‌توان گفت دو مقوله تشخیص زود هنگام و مداخله به موقع ارکان اصلی درمان این اختلال هستند. 

موضوع بعدی که باید به آن توجه داشته باشیم، استفاده از روش‌های درمانی درست و مناسب است. متاسفانه در برخی از موارد با اینکه بیماری در زمان مناسبی تشخیص داده می‌شود اما به علت عدم مراجعه به کلینیک ویژه اختلال یادگیری، پروسه درمان به خوبی انجام نمی‌شود. در این نوشته کلینیک جامع توانبخشی ایران به بررسی این موضوع می‌پردازیم که یک کلینیک ویژه اختلالات یادگیری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ و چه زمانی به آن مراجعه کنیم؟

با اختلال یادگیری بچه ها چه کار کنیم؟

در این شرایط والدین افزون بر اینکه با مسائل تحصیلی کودک دست و پنجه نرم می‌کنند، با رفتارهای پرخطر، بی نظمی، پرخاشگری، مقاومت در برابر پذیرش قانون و رفتارهای افراطی توجه طلبی رو به رو هستند و در واقع مشکل یادگیری کودک در درجه دوم اهمیت قرار گرفته و پدر و مادر از این رفتارها خسته و نگران می‌شوند.

به طور کلی این شرایط ممکن است تاثیر نامطلوبی بر ارتباطات اجتماعی کودک بگذارد؛ زیرا نقطه ضعف در یادگیری می‌تواند اعتماد به نفس او را نشانه بگیرد و باعث بروز نوعی کمرویی در میان هم کلاسی‌ها شود و یا به اضطراب از قضاوت‌های اطرافیان بینجامد. در بعضی از خانواده‌ها که به این مشکل رسیدگی نمی‌کنند، کودک در طولانی مدت ممکن است به افسردگی نیز مبتلا شود.

چرا باید به کلینیک اختلال یادگیری مراجعه کنیم؟

اختلالات یادگیری طیف گسترده‌ای از علایم را به همراه دارد. به‌صورتی که نمی‌توانید دو نفر را با تشخیص یکسان و علایم یکسان پیدا کنید. بنابراین لازم است در انتخاب نوع و محل درمان نهایت دقت را به خرج دهیم، تا فرصت طلایی درمان را از دست ندهیم. به دلایل زیر لازم است به کلینیک ویژه اختلال یادگیری مراجعه کنیم:

1- به کارگیری ‌‎متخصص

در هر کلینک اختلال یادگیری لازم است چندین نفر متخصص از رشته‌های مختلف وجود داشته باشند. دریافت درمان نادرست می‌تواند روند بهبودی را متوقف یا نابود سازد. حتی در برخی از موارد ممکن است فرد یا خانواده را از پیگیری درمان ناامید کند. به همین دلیل لازم است به افراد متخصص و ماهر مراجعه شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید. کلینک‌های ویژه اختلال یادگیری درمانگران ماهری را از رشته‌های مختلف گرد هم جمع می‌کنند تا بتوانند بهترین درمان را در اختیار افراد قرار دهند. 

2- برنامه درمانی مناسب

اختلال یادگیری انواع مختلفی دارد و در هر نفر ممکن است با علایم مختلفی ظهور کند. به همین دلیل لازم است برنامه درمانی اختصاصی برای هر فرد در نظر گرفته شود. مطمئن باشید که برنامه درمانی که برای پسر همکارتان در نظر گرفته شده است، برای پسر یا دختر شما مناسب نیست. برنامه درمانی باید اختصاصی بوده و پس از ارزیابی جامع، طراحی شود. کلینیک‌های اختلال یادگیری با توجه به ارزیابی‌های خود، پلن درمانی ویژه‌ای برای هر بیمار طراحی می‌کنند. 

3- جامع بودن کلینیک

علایم اختلال یادگیری در هر فرد ممکن است با فرد دیگری متفاوت باشد. هر کدام از علایم این بیماری به کمک متخصص‌های مختلفی قابل  درمان است. برای نمونه اختلال دیسگرافیا ممکن است به کمک کاردرمانگر، روانشناس و گفتاردرمانگر برای درمان نیاز داشته باشد. در کلینیک‌های LD معمولا متخصصینی از هر سه رشته وجود دارند. بنابراین به شما کمک می‌کنند که در زمان خود صرفه جویی کرده تا لازم نباشد برای انجام هر کدام از این درمان‌ها به کلینیک‌های مختلفی مراجعه کنید. 

 

در صورت نیاز به کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری می‌توانید با تیم تخصصی موسسه ایران جهت بهره‌گیری از کلاس‌های ویژه کاردرمانی و گفتاردرمانی تخصصی اختلالات یادگیری تماس بگیرید: 02166596151

 

 

مهم‌ترین مواردی که در زمان انتخاب و مراجعه به کلینیک اختلال یادگیری باید به آن توجه داشته باشیم؟

معیارهای و ویژگی‌های مختلفی وجود دارد که در زمان انتخاب کلینیک باید به آن‌ها توجه کافی داشته باشید. این معیارها مرز بین یک درمان خوب و بد را مشخص خواهند کرد. در هنگام انتخاب کلینیک برای درمان اختلال یادگیری به موارد زیر توجه کافی داشته باشید:

1- ارزیابی جامع

ارزیابی و معاینه مهم‌ترین بخش درمان یک بیماری است. چنانچه یک بیماری به درستی تشخیص داده نشود و علایم آن شناسایی نشود، امکان ارائه درمان وجود نخواهد داشت. همچنین ارزیابی اشتباه باعث می‌شود که روش درمانی اشتباهی را به کار بگیرید. بنابراین اولین موضوعی که برای انتخاب بهترین کلینیک توانبخشی باید به آن توجه داشته باشید، میزان توجه درمانگران به ارزیابی است. همچنین به این نکته هم توجه داشته باشید که لازم است متخصصین رشته‌های مختلف بیمار را ارزیابی کنند. 

2- توجه به کار تیمی

یکی از مقوله‌هایی که در توانبخشی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، کاری تیمی می‌باشد. اختلال یادگیری یک بیماری مختلط است و برای درمان آن باید از تخصص‌های مختلفی کمک بگیریم. در نتیجه لازم است تیم درمانی با هم هماهنگی کاملی داشته باشند. در غیر اینصورت ممکن است بیمار درمان‌هایی دریافت کند که در یک راستا نباشند. هر چه تیم درمانی با هم هماهنگ‌تر باشند و پلن درمانی آن‌ها بر اساس کار تیمی طراحی شده باشد، نتیجه نهایی بهتر خواهد بود.


 

3- تیم درمانی متخصص

متاسفانه در برخی از مناطق مشاهده شده است که کلینیک‌ها برای کاهش هزینه‌های خود از افراد غیر متخصص استفاده می‌کنند. این افراد اغلب به عنوان دستیار کار خود را شروع کرده و به عنوان درمانگر وارد عرصه درمان می‌شوند. چنین رویکردی در بلند مدت به بیمار و تخصص‌های مختلف آسیب می‌رساند. چرا که از یک طرف بیمار به درمان مناسب دسترسی پیدا نمی‌کند و از طرفی دیگر اعتماد خانواده به روش‌های درمانی از بین می‌رود. بهترین کار این است که در همان جلسات اول از درمانگرانی که پروسه درمانی را انجام می‌دهند، مدرک معتبری درخواست کنید. کارت نظام پزشکی و کارت نظام روانشناسی دو مدرک معتبر هستند که می‌توانید از افراد بخواهید تا آن را به شما ارائه دهند.

4- رویکرد درمانی مناسب

رویکردهای مختلفی برای درمان اختلال یادگیری وجود دارد. هر کدام از  این رویکردها دارای نقاط قوت خاص خود هستند که می‌توانند به بیمار کمک کنند. گاهی اوقات درمان ارائه شده، تلفیقی از رویکردهای درمانی مختلف است. بنابراین لازم است از قبل رویکرد مناسب بیمار به خانواده توضیح داده شود. در این حالت خانواده بهتر می‌توانند دلیل هر کار یا فعالیت را درک کنند. 

5-  هزینه

درمان‌های توانبخشی معمولا درمان‌هایی طولانی مدت هستند و ممکن است از یک ماه تا چندین سال به طول بینجامند. بنابراین هزینه یکی از معیارهای اصلی برای انتخاب کلینیک ویژه اختلال یادگیری هستند. هزینه باید متناسب با خدمات ارائه شده باشد. کلینیک‌هایی که هزینه پایین‌تری دریافت می‌کنند، ممکن است نتوانند آن گونه که لازم است درمان‌های مناسب را ارائه کنند. هزینه‌های سنگین هم باعث می‌شود خانواده نتواند پروسه درمانی را تکمیل کند. بنابراین لازم است به کلینیک‌هایی مراجعه کنید که در کنار ارائه درمان مناسب، هزینه معقولی هم دارند. 

6- مسافت

یکی دیگر از مواردی که در زمان کلینیک LD باید به آن توجه داشته باشید، فاصله کلینیک از محل زندگی شما است. در این اختلال جلسات درمانی معمولا به صورت روزانه یا یک روز در میان انجام می‌شوند. بنابراین زمان زیادی صرف رفت و آمد خواهد شد. برای جلوگیری از اتلاف وقت بهتر است به کلینیک‌های نزدیک محل زندگی خود که معیارهای بالا را هم دارد مراجعه کنید. اگر در تهران هستید شعبه 1 کلینیک جامع توانبخشی ایران از هر ناحیه‌‌ای از شهر به راحتی قابل دسترس است. شعبه مرزداران کلینک هم آماده خدمت رسانی به همشریان گرامی در غرب تهران می‌باشد.

یک کلینیک ویژه اختلال یادگیری چه بخش‌هایی دارد؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که کلینیک LD خود یک کلینیک جامع بوده و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. برای یک نفر ممکن است لازم باشد که از خدمات همه بخش‌ها استفاده کند، در حالیکه برای یک نفر دیگر ممکن است استفاده از یک بخش کافی باشد. در هر صورت یک کلینیک مجهز اختلال یادگیری دارای بخش‌های زیر است تا بتواند در صورت لزوم به همه افراد درگیر این اختلال خدمت رسانی کند:

 

 

1- روانشناسی

بخش روانشناسی هر مرکز توانبخشی نقش مهم و تعیین کننده‌ای در پرورش مهارت‌های اجتماعی افراد دارد. در بخش روانشناسی با توجه به ارزیابی‌های انجام شده ممکن است مهارت‌های حل مسئله، افزایش اعتماد به نفس، کاهش اضطراب و پرخاشگری به فرد آموزش داده شود. رویکردهای درمانی روانشناسی بیشتر CBT محور بوده و تلاش بر این است تا با افزایش شناخت فرد از خود و اختلالی که با آن درگیر است، مشکلات فرد کاهش داده شود. البته روانشناسان می‌توانند در حیطه‌های دیگر هم ورود پیدا کرده و به کمک بازی درمانی مفاهیم مختلفی را به مراجع آموزش دهند.


2- کاردرمانی

کاردرمانی یک رشته جامع است که تلاش می‌کند مشکلات جسمی و ذهنی فرد را ارزیابی کرده و آن را به عنوان یک مجموعه درمان کند. بنابراین می‌‌توان گفت که کاردرمانی نقشی مهم و اساسی در درمان اختلال یادگیری دارد. در مرحله اول کاردرمانی تلاش می‌کند تا مشکلات جسمی فرد را شناسایی کرده و در صورت امکان آن‌ها را رفع کند. برای نمونه کودکی که در دامنه حرکتی شانه محدودیت دارد، احتمالا دچار دیسگرافیا خواهد شد و نمی‌تواند به درستی بنویسد.
از طرفی دیگر کاردرمانی ذهنی مشکلات ذهنی و روانی را شناسایی کرده و سعی می‌کند آن‌ها را رفع کند. برای نمونه کسی که در درک فضایی مشکل دارد، نمی‌تواند شکل‌های مختلف را به درستی شناسایی کند و به احتمال زیاد در ریاضی به مشکل خواهد خورد. بنابراین لازم است به هر دو جنبه جسمی و ذهنی مراجع توجه شود تا بهترین درمان را دریافت کند. کاردرمانی بیشتر از رویکردهای درکی حرکتی و بازی درمانی برای بهبود مشکلات مربوط به اختلال یادگیری استفاده می‌کند. 


 

3- گفتاردرمانی

یکی از مهم‌ترین پایه‌های یادگیری گفتار است و در صورتی که فرد نتواند گفتار دیگران را درک کند یا منظور خود را در قالب گفتار برای دیگران بیان کند، به احتمال زیاد با اختلال یادگیری مواجهه خواهد شد. گفتاردرمانگران ارزیابی زبانی دقیقی از فرد به عمل آورده و در صورت وجود مشکل سعی می‌کنند آن را رفع کنند. برای نمونه فردی که از آفازی رنج می‌برد، احتمالا در یادگیری هم به مشکل خواهد خورد. بنابراین لازم است قبل از هر درمانی یک گفتاردرمانگر ماهر فرد را ارزیابی کند تا پروسه درمان بهتر طراحی و اجرا شود. 

 

 

4- نوروفیدبک

نوروفیدبک یک روش درمانی نسبتا جدید است که مغز را تشویق می‌کند تا الگوهای فعالیت سالم‌تری ایجاد کند. هدف از این کار تنها تغییر طرز فکر و احساس مراجع نیست بلکه در تلاش است عملکرد بیولوژیکی مغز را تحت تاثیر قرار دهد. نوروفیدبک بر پایه خاصیت نوروپلاستیسیته که توانایی تغییر و انطباق مغز است، استوار شده است. این روش به عنوان یک درمان مکمل می‌تواند در کنار سایر درمان‌ها به کار گرفته شود. نوروفیدبک باعث بهبود حافظه، توجه و تمرکز، تحمل کاری، حل مسئله و … در کودک خواهد شد. 

 

 

5- بازی درمانی

همه بخش‌های بیان شده تا به حال این امکان را دارند که در قالب بازی درمانی به کودک ارائه شوند. برای نمونه کاردرمانگران می‌توانند از بازی‌های درکی-حرکتی برای بهبود شناخت فضایی فرد استفاده کنند. یا می‌توان نوروفیدبک را در قالب بازی‌های ویدیویی به فرد ارائه کرد. بخش بازی درمانی از این جهت اهمیت دارد که باعث افزایش همکاری کودک شده و درمان را تسریع می‌کند. 

در نظر داشته باشید که ممکن است همه موارد بالا برای یک بیمار مورد نیاز نباشد. بنابراین لازم است پس از ارزیابی دقیق، درمان‌های مناسب برای فرد انتخاب شود. کلینیک جامع توانبخشی ایران یکی مجهزترین کلینیک‌های درمان اختلال یادگیری را در اختیار دارد. این کلینیک همه شرایط گفته شده در بالا را دارد و می‌تواند محل مناسبی برای ارائه درمان به کودک دلبندتان باشد.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات جامعی در مورد کلینیک اختلال یادگیری در اختیار شما قرار دهیم. هر سوالی در این مورد دارید، در بخش نظرات مطرح کنید تا همکاران ما در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ دهند.