روش های درمانی و مدیریت موثر فلج مغزی به کاهش علائم آن در کودک شما و همچنین بهبود کیفیت زندگی او کمک می کند. فلج مغزی در اثر آسیب به مغز ایجاد شده و در نتیجه باعث ایجاد مشکلاتی در حرکت، وضعیت بدن، تعادل و هماهنگی می شود.

کودکان فلج مغزی با انجام فعالیت های حسی مفید و موثر تشویق می‌ شوند تا از طریق قرار گرفتن در معرض مداوم تحریکات حسی، محیط اطراف خود را بیشتر بپذیرند.
اگرچه مشکلات حسی ارتباط مستقیمی با فلج مغزی ندارند، اما می توانند همزمان با هم نیز رخ دهند. فلج مغزی یک ناتوانی حرکتی است که در اثر آسیب به مغز در حال رشد ایجاد می شود. بسته به شدت آسیب

آیا به دنبال یک روش سرگرم کننده برای سرگرم کردن کودکان خود در یک روز گرم هستید؟
ممکن است از فواید بی شمار آب بازی و اینکه چرا یکی از مفیدترین و سرگرم گننده ترین فعالیت های دوران کودکی است تعجب کنید.


مهارت هماهنگی چشم و دست در دوران کودکی به چه معناست؟

مهارت های هماهنگی چشم و دست چیست و چگونه می توان آنها را در کودکان خردسال پرورش داد؟

هماهنگی چشم و دست توانایی انجام حرکات با دست می باشد در حالی که انجام حرکات توسط چشم نیز هدایت می شود.

فرهنگ محمدخانی

کاردرمانگر

فارغ‌التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (سال 1379)

شماره نظام پزشکی: ک-د 172

 

زمینه فعالیت:

کاردرمانی جسمی

(اختلالات اعصاب کودکان)

 

سوابق کاری و اجرایی

  • مدیر و موسس مرکز جامع توانبخشی ایران (از سال 1383 تا کنون)؛
  • مدیر و مسئول فنی مرکز کاردرمانی ایران شعبه مرزداران (از سال 1398 تا کنون)؛
  • موسس گرایش توانبخشی کودکان فلج مغزی در دانشگاه علوم پزشکی ایران (سال 1389)؛
  • عضو انجمن کاردرمانی ایران(از سال 1379)
  • مخترع دستگاه توانبخشی گیت پلیت دارای تاییدیه مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی ایران (از سال 1388)؛
  • تربیت و آموزش حرفه ای و مهارتی فارغ التحصیلان کاردرمانی در زمینه کودکان( از سال ۱۳۸۳ تا کنون).

 

 

 

آیا ممکن است کودکی به دلیل فلج مغزی مشکلات حسی داشته باشد؟ 
اگرچه فلج مغزی یک اختلال حرکتی است، اما می توان گفت که نسبتاً شایع است که کودکان سی پی همزمان مشکلات حسی نیز داشته باشند.

مهارت های برنامه‌ریزی حرکتی به ما کمک می‌کنند تا حرکات بدنی را که برای انجام کارهای روزمره به آنها نیاز داریم، مانند برس زدن موها، مسواک زدن یا گرفتن توپ را انجام دهیم.

عدم تماس چشمی یکی از علائم شناخته شده اختلال طیف اوتیسم است. افراد اوتیسم کمتر به چشمان دیگران نگاه می کنند، که این حالت نشان دهنده این است که آنها کمتر با دیگران درگیر هستند و یا به طور

 آیا تراکم استخوان در فلج مغزی کاهش  می یابد و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟
احتمال ابتلا به پوکی استخوان در افراد فلج مغزی بیشتر از سایر افراد می باشد.

اکثر افراد مبتلا به صرع برای جلوگیری از تشنج دارو مصرف می کنند. بر طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، از بین هر سه نفر، این داروها بر روی دو نفر مفید هستند.

تاخیر حرکتی کودکان که ممکن است به اختلال در راه رفتن فرد منجر شود، مسئله‌ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد.

گفتاردرمانی برای کودکان فلج مغزی بسیار اهمیت دارد. گفتاردرمانی به کودکان فلج مغزی کمک می کند تا بتوانند بهتر ارتباط برقرار کنند. گفتاردرمانی می تواند به کودکان فلج مغزی کمک کند تا عملکردهای مختلفی

 ریزوتومی يك روش جراحي برگشت ناپذير دايمي براي كاهش سفتي كودكان فلج مغزي مي باشد و  اين روشي است که والدين كودكان فلج مغزي مي توانند اطمينان حاصل كنند كه در سنين نوجواني و بزرگسالي

 علائم و نشانه های بیماری دیستروفی عضلانی و میوپاتی در کودکان :


1- ضعف یا weakness : منظور اختلال در ظرفیت انجام یک حرکت اداری به دلیل از بین رفتن قدرت عضلانی است که بصورت اشکال در پوشیدن لباس ، راه رفتن و برخاستن از حالت نشسته و بالارفتن از پله ظاهر می

نقاشی کردن مزایای بسیار زیادی برای کودکان دارد که سبب می شود ارزش این کار هنری بسیار بیشتر از یک سرگرمی رنگارنگ برای کودکان باشد!

آرتروز شایعترین بیماری مفصلی است اما برخلاف آرتریت روماتوئید ، آرتروز بیماری سیستمیک (داخلی ) نمی باشد .

 بیماری شارکوماری توث(CMT) یا نوروپاتی حسی و حرکتی ارثی (HMSN) یک گروه ژنتیکی ناهمگن از شرایط هایی است که سیستم اعصاب محیطی را تحت تأثیر قرار می دهد.

شنت یک لوله نازک است که به طور دائم  در بدن کاشته می شود تا مایع اضافی مغز را به جای دیگری در بدن که می تواند جذب شود، انتقال دهد. شنت‌ها در داخل مغز و در سیستم بطن قرار می‌گیرند، و لوله‌ها به سمت شکم  هدایت می‌شوند، جایی که مایع اضافی از مغز تخلیه می‌شود و در نهایت دوباره جذب می‌شود.

 نوروفیدبک یک روش درمانی موثر و غیردارویی برای برخی از اختلالات ناتوان کننده از جمله اوتیسم است.

هنگامی که حرف از درمان فلج ارب به میان می‌آید بسیاری از افراد به کاردرمانی و روش‌های جراحی فکر می‌کنند. اما فیزیوتراپی در فلج ارب هم یکی از روش‌های درمان این بیماری است که کمتر به آن توجه شده است.

فلج ارب یک بیماری است که به وفور در نوزادان تازه متولد شده دیده می‌شود. کودکان هم که توانایی بیان کردن مشکلات خود را ندارند. در نتیجه در برخی از موارد ممکن است بیماری با تاخیر تشخیص داده شود و درمان زمانی شروع شود که کارایی اولیه خود را نداشته باشد.