تا به حال شده که از خود بپرسید  که کی می توانم بفهمم که کودکم چپ دست است یا راست دست؟

برای دانستن این مسئله باید چند سالی منتظر بمانید تا نوزاد شما به شما نشان دهد که از کدام نیمه بدن خود بیشتر استفاده می‌کند .

 در ابتدا نوزادان برای استفاده از دستها و پاهای خود از هر دو طرف به صورت یکسان استفاده می کنند کارهایی مثل گرفتن شیشه شیر و یا بازی کردن با یک موبایل با پاهایشان، معمولاً با هر دو دست یا هر دو پا انجام می شود.

 

وقتی که کودکان رشد می‌کنند معمولاً  توانایی انجام مهارت های پیچیده تر در آنها کامل تر می شود  مهارت هایی مثل غذا خوردن با قاشق و یا خط خطی کردن. در این شرایط متوجه می شوید که کودک شما به مرور از یک طرف بدن خود بیشتر استفاده می کنند.

 در برخی از کودکان شاهد هستیم که به مرور در سن ۱۸ ماهگی علائم غلبه طرفی را در خود بروز می دهند و انجام فعالیت هایی همچون نقاشی کشیدن و غذا خوردن را با یک طرف بدن خود بیشتر انجام می دهند اما دانشمندان معتقدند که در این سن نمی توان به غلبه طرفی در کودکان اذعان کرد.

 در واقع باید برای اینکه بتوانیم به صورت کامل مطمئن بشویم که غلبه طرفی در کودک ایجاد شده و یا نه تا سن ۵ الی ۶ سالگی صبر کنید در این سن می توان مطمئن شد که کودک راست دست است یا چپ دست.

 حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد مردم جهان چپ دست هستند.

برتری یکی از دست ها بر دیگری بهتر از وجود تردید در کودک است. برقراری برتری در یکی از دست ها موجب احساس ثبات و اطمینان و کسب مهارت های کامل حرکتی در فعالیت ها می‌شود ، اما جواب به این سوال که برتری کدام بهتر است؟ به فرهنگ جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند ،  بستگی دارد.

دلیل قاطع و روشنی وجود ندارد که بگوییم راست دست ها بر چپ دست ها برتر هستند ، اما سنت موجود این است که راست دستی را ترجیح می‌دهند و در فرهنگ ایران نیز همین ترجیح وجود دارد. در واقع راست دستی یک قرارداد فرهنگی ــ اجتماعی است که بیشتر مردم به حفظ آن متمایل هستند.

برای کودک ، بین سه تا پنج سالگی سال های مهمی از نظر چپ دست یا راست دست شدن است. در این مدت کودک رفته رفته در بکار بردن یکی از دست ها تاکید بیشتری می‌کند. اگر کودک را به حال خود رها کنیم، ممکن است خودبه‌خود راست دست شود، ولی این امکان وجود دارد که وی عادت به چپ دستی بکند. پس بهتر است که راست دستی یا چپ دستی فرزند خود را مشخص کنیم.

با انجام فعالیت های زیر برتری هر کدام از اندامهای فرزند خود را مشخص کنید

1)یک توپ در فاصله دو یا سه متری کودک قرار دهید و از او بخواهید بدود و توپ را شوت کند آنگاه مشخص کنید کدام پا را برای شوت کردن استفاده کرد ، آن پا ، پای برتر است.  یا از او بخواهید برایتان لی لی کند پای برتر پایی است که کودک بر زمین می گذارد.

2)کاغذ یا مقوایی رابه شکل یک لوله به قطر نیم تا یک سانتی متری درست کنید و به کودک بدهید تا از داخل سوراخ آن یک هدف ریز را نگاه کند آنگاه چشمی را که مورد استفاده قرار داده است (یعنی چشم برتر را ) یادداشت کنید.

3)ساعت مچی تان را به وی بدهید تا امتحان کند و توجه کنید که صدای آن را می شنود یا خیر : آنگاه یادداشت کنید که از کدام گوش خود استفاده کرد ، چپ یا راست.

4)نخ و سوزن پلاستیکی یا .... به وی بدهید تا نخ را از داخل سوزن عبور دهد سپس ملاحظه کنید که با کدام دست نخ را عبور می دهد.

 

 یک موضوع جالب که دانشمندان به آن پی برده اند این است که اصالتاً غلبه طرفی از دوران جنینی در بدن شکل میگیرد و نوزادان در رحم اولویت طرفی را میگیرند در گذشته تصور می‌شد که وجود ژن های نامتقارن در مغز باعث ایجاد چپ دستی و یا راست دستی می‌شود اما در واقع دانشمندان متوجه شدند که قبل از اینکه سیستم مغز و نخاع به هم متصل شوند شواهدی در دست است که غلبه طرفی اتفاق افتاده است.

 بسیاری از افراد معتقدند که چپ دست ها گرایش بیشتری به هنر دارند زیرا آنها از نیمکره راست مغز بیشتر استفاده میکنند و نیمکره مغز در واقع مسئول درک فضایی و بینایی است .اما دانشمندان معتقدند که همه ما از هر دو طرف نیمکره مغز به طور یکسان استفاده می‌کنیم 

 این موضوع را باید در نظر داشت که نهایتاً داشتن یک کودک چپ دست نشانه ضعف و ناتوانی در آن کودک نیست و کودکان چپ دست دقیقاً همانند کودکان راست است توانایی ها و مهارت های بالقوه ای دارند و در تمام مهارت ها از جمله کامپیوتر، ریاضی، خواندن و رقصیدن نوشتن و غیره می توانند از مهارت ویژه ای برخوردار باشد.