همانطور که می‌دانیم داروهای هومیوپاتی داروهایی هستند که می توانند برای کودکان در کنار داروهای معمولی استفاده شود حتی در برخی موارد این داروها می‌توانند جایگزین داروهای معمولی شوند 

 هوميوپاتي درماني است كه با تحريك سيستم ايمني به بالا بردن سطح سلامتي ياري مي رساند.  هر چه دستكاري هاي قبلي سيستم ايمني كمتر باشد، پاسخ دهي هوميوپاتي بهتر است لذا افرادي كه در طول عمر خود داروي كمتري مصرف كرده باشند، مورد بهتري براي اين درمان هستند.

 کودکان از بهترین گزینه ها برای درمان موفق همیوپاتی هستند و از همین روی هومیوپاتی را می‌توان به صورت تجویز پودر قطره و یا حتی قرص های کوچک برای کودکان استفاده کرد

در برخی موارد هم میتوان داروهای همیوپاتی را برای نوزادانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند به واسطه مادر به نوزاد منتقل کرد

آیا داروهای هومیوپاتی برای کودکان بی خطر هستند؟

 تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ میلادی بر روی ۵۳ کودک انجام شد نشان داد که در کنار داروهایی که می تواند برای کودکان کاملا مضر و ممنوع باشد هومیوپاتی هیچ گونه خطری را برای کودکان ایجاد نمی کند با توجه به این موضوع ن دز دارویی که می‌تواند برای افراد بزرگسال تجویز شود در کودکان نیز می‌توان به همان میزان دز داروی همیوپاتی بسنده کرد.

در بچه ها اين شرايط مهيا است و پاسخ دهي بهتري به درمان هوميوپاتي دارند.
حوزه عمل داروهاي هوميوپاتي سه سطح جسم، ذهن و احساس مي باشد لذا اين درمان به كليه ي علايم بدن فرد توجه مي كند و براي درمان تمام بيماري ها كار آمد است . اما به طور حتم درمان تمام علايم با سطوح مختلف نتايج يكساني ندارد ، با توجه به عمق بيماري ، مسايل وراثتي مرتبط با آن علامت ، وجود عوامل محيطي مستعد كننده، سطح سلامتي كلي بيمار و شدت تغييري كه در اثر عوامل بيماري زاي مختلف ميكروبي و غير ميكروبي در سيستم ايمني رخ داده است، مدت نياز به درمان و توان شفا دهي درمان تفاوت دارد.

يكي از بيشترين مواردي كه سبب مراجعه ي كودكان به متخصصين هوميوپاتي مي شود سرماخوردگي و گوش درد و سينوزيت تكرار شونده در كودكان است كه آنها را ناچار به مصرف مكرر آنتي بيوتيك مي كند ولي مسير بيماري مزمن آنها با مصرف آنتي بيوتيك تغيير نمي كند. داروهاي آنتي هيستامين مصرف شده نيز سبب سركوب بيشتر سيستم ايمني مي شوند. اين كودكان با مصرف داروهاي هوميوپاتي بهبود قابل توجهي مي يابند.
آسم كودكان از ديگر مواردي است كه درمان هوميوپاتي آن توصيه مي گردد.
در هوميوپاتي برهه ي زماني ايجاد بيماري مورد توجه قرار مي گيرد به طور مثال براي اسهال ناشي از دندان درآوردن كودكان داروهاي مخصوص وجود دارد.
يكي از مشكلات رايج نوزادان و كودكان ضايعات پوستي خارش دار است كه با استفاده از پمادهاي كورتوني اين خارش ها كنترل مي گردند اما در علم هوميوپاتي ضايعات خارش دار اين دوره از زندگي مي تواند نشانه اي براي يافتن داروهاي مورد نياز براي بالا بردن سطح سلامتي باشد در حالي كه با سركوب خارش، بيماري زمينه اي باقي مانده و در دوره هاي بعدي با علايم ديگر خود را نشان مي دهند.
از ديگر موارد كه درمان، رضايت بخش است تشنج ها هستند . بخصوص در مواردي كه بيماري به تازگي شروع شده ، بيمار و درمان دارويي كنترل كننده دريافت كرده باشد.
در ديابت كودكان ، احتمال درمان هميشگي و بازگشت قدرت انسولين سازي پانكراس وجود دارد اگر چه بسته به ميزان تخريب بافت پانكراس ، اين بازگشت در همه ي موارد امكان ندارد قابليت قابل درمان بودن ديابت قابل تخمين نمي باشد و لازم است كه كودك مدتي تحت درمان باشد. از آنجا كه داروها ، زماني كه تحت نظر پزشك مصرف مي شوند، بي عارضه هستند. ارزش امتحان دارند.
از ديگر مراجعان كودك، كودكان پيش فعال مي باشند كه بنابه علائم متفاوتي كه نشان مي دهند داروهاي مخصوص و متفاوتي دريافت مي كنند و بيش فعالي آنها به نحو موثري كاهش مي يابد . براي اختلالات خلقي ديگر مثل انواع ترس ها، اضطراب ها، ناخن جويدن ، دندان قروچه و شب ادراري درمان هاي موفقي وجود دارد.
موفقيت در درمان هوميوپاتي منوط به همكاري بيمار و پيگيري در طي درمان مي باشد.اصلاح تغييرات ايجاد شده در سيستم ايمني به زمان نياز دارد.

 

 نکته مهم این است که حامی پاتی برای کودکان کاملاً بی خطر است اما در صورتی که مشکل کودک به واسطه درمان میوپاتی مرتفع نشده حتماً باید با یک هومیوپاتیست متخصص در این زمینه مشورت کنید و از خود درمانی بپرهیزید