نوعی از درمان است که حرکات تکراری و ریتمیک اسب را شبیه سازی می کند و بالطبع بهبود کنترل تنه و کیفیت زندگی کودکان مبتلا به فلج مغزی را ایجاد میکند

"برای کودکان مبتلا به فلج مغزی، هیپوتراپی یکی از مؤثرترین نوع درمان است و می تواند به بهبود تعادل، قدرت، استقامت، و در نهایت عملکرد و کیفیت زندگی کمک کند.

جاستین برتون، پزشک متخصص توانبخشی کودکان در مرکز ملی توانبخشی کودکان در شبکه توانبخشی ملی ابراز میکند متاسفانه دسترسی محدود است، زیرا مراکز نسبتا کم وجود دارد که اغلب با لیست های انتظار طولانی هستند و ممکن است از طریق بیمه پوشش نداشته باشند. 

 

دکتر برتون و موروزووا، در رابطه با دکتر کوین کلییری و یک تیم مهندسان زیست شناسی و فیزیوتراپیست ها در موسسه شیخ زاید نوآوری جراحی اطفال در سیستم بهداشت ملی کودکان، اخیرا یک شبیه ساز اسب سواری برای کودکان مبتلا به اختلالات عصبی و عضلانی اسکلتی طراحی کرده اند. شبیه ساز بر افزایش توانایی کودک برای حفظ کنترل لگن خود که هسته (یا تنه) بدن است، تمرکز دارد. این شامل یک پلت فرم حرکت، اسب چرخ فلک و سیستم ردیابی است. تیم همچنین یک ال سی دی مجازی را توسعه داد که شبیه سازی یک اسب سواری را نمایش میدهد.

 این صفحه نمایش اجازه می دهد تا کودک در هنگام سوار اسب بازی کند.

برای آزمایش شبیه ساز، محققان پنج داوطلب سالم را ثبت کردند. از داوطلبان خواسته شد تا برای اولین بار یک آزمون رسیدن را تکمیل کنند. علاوه بر این، محققان توانایی خود را برای کنترل از طریق کنترل تنه ذکر کردند. هنگامی که این داوطلبان سالم به طور موفقیت آمیز درمان فلح مغزی شبیه سازی شده را انجام دادند، دو بیمار مبتلا به فلج مغزی - پسر 7 ساله و دختر 9 ساله - قبل از آزمایش شبیه ساز، همان آزمون رسیدن و اندازه گیری کنترل تنه را انجام دادند 

 

در طول هیپوتراپی شبیه سازی شده، تمام شرکت کنندگان تحت نظارت یک درمانگر فیزیکی 5 دقیقه ای گرم شدند. در طی گرم کردن درمانگر فیزیوتراپی نشانه های لمسی را برای تشویق موقعیت موقعیت تنه و واکنش مناسب تعادل ارائه کرد.

 

پس از گرم کردن، شرکت کنندگان به دو زمینه بازی متفاوت انتقال داده شدند. اولا توانایی هر کودک برای کنترل وضعیت خود در حین نگه داشتن اسب خود به چالش کشیده شد. بازی دوم در کنترل تنه، توانایی پیش بینی حرکت و توانایی تغییر وزن برای کنترل اسب کار کرد. این بازی، شرکت کنندگان را مجبور به تمرکز بر تعادل گرد در حالی که بیش از یک وظیفه در یک زمان را بر عهده داشتند.

پس از بازی، محققان با هر یک از شرکت کنندگان مشغول به کار بدون پشتیبانی از بدن فوقانی شدند 

تمام شرکت کنندگان در مطالعه امکان سنجی - پنج داوطلب سالم و دو بیمار مبتلا به فلج مغزی - چهار جلسه درمان شبیه سازی شده را تکمیل کردند. به عنوان یک ارزیابی اولیه، محققان مقایسه زاویه بین یک داوطلب سالم و یک بیمار مبتلا به فلج مغزی را مقایسه کردند. بعد از چهارمین جلسه درمان شبیه سازی شده، کنترل و تغییر وزن تنه دو بیمار به نظر می رسید بهبود می یابد. 

این تحقیقات می تواند گام بزرگی در راه درمان فلج مغزی در آینده باشد

مترجم فرهنگ محمدخانی کارشناس کاردرمانی