اسباب بازی های مناسب برای کودکان اوتیسم: بهترین اسباب بازی ها برای بازی حسی، برقراری ارتباط 

 بازی کردن بخش مهمی از دوران کودکی می باشد و برای کودک تنها جنبه سرگرمی ندارد. بازی به کودکان فرصت می دهد که خلاق بوده و تخیلات خود را نیز پرورش دهند.

از مقاله زیر هم دیدن فرمایید:

7 قدرت شگفت انگیز بازی برای کودکان

‏برای کودکان اوتیسم، بازی کردن ورودی حسی مهمی را ایجاد می کند که به سادگی به معنای درگیر شدن حواس پنج گانه آنها می باشد. (بهبود تعادل و آگاهی بدنی آنها را نیز در نظر داشته باشید!) 

همچنین، بازی کردن به کودکان اوتیسم فرصت  می دهد تا با همسالان خود ارتباط برقرار کنند (مهارت های اجتماعی خود را پروش دهند)، مهارت های حرکتی و جسمی را تمرین کرده و درک بهتری از دنیای اطراف خود بدست آورند.

 

اهمیت بازی حسی:

ممکن است کودکان اوتیسم در پردازش حسی مشکل داشته باشند؛ این بدان معناست که آنها ممکن است در پردازش مناظر و تصاویر، صداها، بوها، بافت ها و یا هر عامل دیگری که حواس آنها را تحریک می کند، مشکل داشته باشند.  این مشکل، اختلال پردازش حسی نامیده می شود.

 از این مقاله هم دیدن کنید:

معجزه کاردرمانی در اختلالات پردازش حسی کودکان

مداخلات مبتنی بر بازی ممکن است برای پردازش حسی و همچنین رشد مهارت های اجتماعی و ارتباطی این کودکان مفید باشد.  

در نظر داشته باشید که زمان بازی فقط نباید بین والدین و کودکانشان باشد. مطالعات انجام شده بر ارزش بازی در بین کودکان با سطح توانایی متفاوت (چه کودکانی که در طیف اوتیسم هستند و چه سایر کودکان خارج از طیف اوتیسم) تاکید کرده اند.

بنابراین، ممکن است شما به دنبال اسباب‌بازی‌هایی باشید که برای تقویت حس عمقی (حس حرکت و موقعیت بدن)، ورودی وستیبولار (حس موقعیت و حرکت سر) و تحریک لامسه (حس لامسه روی پوست) کودک شما مفید باشند.

متخصصین ما در تمام زمینه های بیماری اوتیسم آمادگی دارند تا گامی هر چند کوچک را در جهت حل مشکلات کودکان اوتیسم بردارند با ما در تماس باشید

02188242410

نوبت  اینترنتی

 هنگام انتخاب اسباب بازی برای کودکان اوتیسم چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید:

هنگام انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان اوتیسم، چندین نکته را می بایست در نظر داشته باشید.  این طور نیست که کودک شما به هیچ نوع اسباب بازی علاقه نداشته باشد. در عوض، باید در انتخاب این که کدام اسباب‌بازی بیشتر کودک شما را درگیر کرده و به او در پرورش و بهبود مهارت هایش کمک می کند، دقت کنید.

همچنین، شما می بایست مرحله رشدی و رده سنی کودک خود را نیز در نظر داشته باشید (که البته ممکن است کودک دچار تاخیرهای رشدی و تکاملی نیز شده باشد).  

 

اسباب‌بازی‌هایی که معمولاً برای گروه‌های سنی خاصی از کودکان مناسب هستند، ممکن است برای یک کودک اوتیسم در همان گروه سنی مفید نباشند.

چه مدل اسباب بازی هایی برای کودکان اوتیسم مناسب هستند؟

* برای تقویت حس عمقی: اسباب‌بازی‌هایی مانند طناب های ورزشی، گل های مجسمه سازی، توپ‌های سنگین و وزن‌دار، بین بگ(مبل های شنی) و اسباب‌بازی‌هایی که حس در آغوش گرفتن را برای کودک ایجاد می ‌کنند، مانند یک صندلی بین بگ بزرگ و یا عروسک های پولیشی بزرگ.

* برای تقویت حس وستیبولار: اسباب‌بازی‌هایی را امتحان کنید که تکان می‌خورند، می‌چرخند، تاب می‌خورند و یا برای انجام حرکات دیگری مانند پریدن (مثل ترامپولین) مناسب هستند.

* برای تقویت حس لامسه: اسباب بازی های حسی با بافت های مختلف و همچنین رنگ های انگشتی، حباب ساز برای بازی با حباب و اسباب بازی هایی برای شن بازی و آب بازی بخرید. 

به غیر از اسباب‌بازی‌های حسی، انتخاب‌های خوب دیگر شامل اسباب‌بازی‌هایی است که برای رشد گفتار کودک مناسب هستند (مخصوصاً اگر کودک شما اوتیسم بدون کلام است) و همچنین اسباب بازی هایی هایی که برای تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت کودک مناسب هستند.

 ممکن است بخواهید به دنبال آلات موسیقی، اسباب بازی های برای فعالیت های جداسازی و یا اسباب‌ بازی هایی که برای استیمینگ «stimming» (خودتحریکی یا رفتارهای خود تحریک کننده مانند تکان دادن) یا بی‌قراری طراحی شده‌اند، بگردید.  بازی‌هایی که در آنها کودکان همراه با هم فعالیت می‌کنند و مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت می‌کنند، نیز گزینه‌های مناسبی هستند.

 

سوالات متداول در زمینه انتخاب اسباب بازی برای کودکان اوتیسم:

 * چه اسباب بازی هایی برای کودکان بزرگتری که در طیف اوتیسم می باشند، مناسب هستند؟

کودکان اوتیسم ممکن است اسباب بازی هایی را دوست داشته باشند که به آنها اجازه می دهد تا از انگشتان و دستان خود برای آرام کردن خودشان استفاده کنند. سعی کنید ایده ای از علاقه مندی های کودکتان داشته باشید و سپس اسباب بازی های مرتبط با علایق او را پیدا کنید.

* بهترین اسباب بازی ها برای کودکان اوتیسم بی کلام کدامند؟

کودکان اوتیسم بی کلام ممکن است با اسباب بازی هایی ارتباط برقرار کنند که آنها را تشویق به صحبت کردن یا بیان می کنند. اسباب بازی های مناسب بازی های وانمودی نیز می توانند برای این کودکان مفید باشند. 

* چه اسباب بازی هایی برای کودکان اوتیسم مناسب نیست؟

 با آگاهی از اینکه کودک شما نسبت به تحریکات حسی، بیش از حد حساس است یا حساسیت کمی دارد، می توانید در انتخاب اسباب بازی مناسب دقت کنید. کودکی که نسبت به تحریکات حسی بسیار حساس است و یا اصطلاحا دچار اضافه بار حسی است ممکن است با اسباب بازی های آرامش بخش بیشتر ارتباط برقرار کند. در مقابل، کودکی که کم‌ حسی دارد، ممکن است بیشتر با اسباب‌بازی‌هایی با رنگ‌های روشن که نور و صدا دارند ارتباط برقرار کند.

از مقاله زیر دیدن کنید: 

نقش تجربه های حسی در تکامل ذهنی کودکان

 

سخن آخر:

درنظر داشته باشید کودک شما از اسباب‌بازی‌هایی لذت می‌برد که علایق و نیازهای منحصربه‌ فرد او را برآورده کند.  چنانچه کودک اوتیسم شما در جلسات کاردرمانی شرکت می کند، می توانید در انتخاب اسباب بازی های مناسب او با درمانگر کودکتان مشاوره و صحبت کنید و با پیشنهاد او اسباب بازی جدیدی را به مجموعه اسباب بازی های کودکتان  اضافه کنید.

در غیر این صورت، روی اسباب‌بازی‌هایی تمرکز کنید که برای نیازهای حسی، مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت و همچنین رشد گفتار و مهارت های اجتماعی و ارتباطی کودک مناسب باشد؛ و مهمتر از همه - کودک از بازی کردن با آنها لذت ببرد!

 

از مطالب زیر دیدن فرمایید

کلینیک کاردرمانی اوتیسم ، نقش کاردرمانی جسمی و ذهنی در اوتیسم

5 تمرين مهم ورزشي براي كودكان اتيسم

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز تخصصی توانبخشی اوتیسم ایران