ممکن است شما هم شنیده باشید که کودکان نوپا صداها و کلمات را که دیگران بیان می کنند تکرار کنند. این تکرار یا تقلید از صداها ، کلمات یا عبارات ، اکولالیا (echolalia) نامیده می شود. این اصطلاح از کلمات یونانیecho و lalia گرفته شده است که به معنای "تکرار گفتار" است.

تعریف اکولالیا

اکولالیا تکرار کلمات یا صداهایی است که از شخص دیگری می شنوند و دقیقا همان را تکرار می کنند و می گوید. این یک گام مهم برای رشد گفتار در کودکان است. در بعضی موارد اکولالیا همچنین می تواند نشانه ای از اوتیسم یا ناتوانی در رشد کودکان یا مشکلات عصبی مثل سکته مغزی یا اختلالات روانپزشکی مانند سندرم تورت در بزرگسالان باشد.

علل اکولالیا و تکرار کلمات و جملات

شایع ترین دلیل اینکه کودکان از اکولالیا استفاده می کنند این است که آن ها مهارت های گفتاری کافی و قوی ندارند که بدانند در جواب به سوالات یا صحبت ها چه چیزی را بگویند. این به همین دلیل است که کودکان نوپا از اکولالیا استفاده می کنند. آن ها نمی دانند چه چیزی باید بگویند ، بنابراین فقط آنچه را که در اطراف می شنوند ، تکرار می کنند. این برای برای یک کودک 1ساله یک مشکل نیست زیرا هنوز هم برای او مناسب است که در آن مرحله از رشد کند. این ممکن است در کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم اتفاق بیفتد. آن ها ممکن است برای پردازش دنیای اطراف خود و آنچه مردم به آن ها می گویند ، به زمان اضافی نیاز داشته باشند. این باعث می شود صداها یا کلماتی که می شنوند کپی یا تکرار کنند.

اکولالیا در بزرگسالان

ممکن است همان کلماتی را که در یک موقعیت استرس زا می شنوند تکرار کنند. اما همچنین ممکن است اکولالیا در بزرگسالی با مشکلات عصبی یا روانپزشکی همراه باشد از جمله:

 • اختلالات گفتاری مانند آفازی
 • آسیب دیدگی سر یا تروما
 • اختلالات عصبی
 • سردرگمی یا هذیان
 • از دست دادن حافظه یا زوال عقل
 • التهاب بافت مغز یا آنسفالیت
 • سندرم تورت
 • روان‌ پریشی
 • سکته
 • صرع

علائم اکولالیا چیست؟

تکرار عبارات ، کلمات یا صداهایی که از دیگران می شنوند و می گویند ، علائم اصلی اکولالیا است. که می تواند برای این افراد هنگام صحبت با کسی باعث اضطراب ، تحریک پذیری یا ناامیدی شود.

تا چه زمانی تکرار کلمات و جملات و اکولالیا طبیعی است و چه زمانی باید متوقف شود؟

کودکان بین 1-2 سال باید در حال تکرار یا تقلید باشند چرا که اینگونه است که آن ها از محیط یاد می گیرند. با این حال ، در دو سالگی باید ببینید که آن ها شروع به استفاده از حرف های خود به خودی بدون تقلید می کنند. یک کودک 2 ساله نباید فقط از گفتار تقلید شده برای گفتگو استفاده کند.

در 3 سالگی ، باید اکولالیا بسیار کمتری را ببینید. بچه های 3 ساله باید برای برقراری ارتباط با دنیای اطراف خود جملات ساده خود را بیان کنند. شما هنوز هم ممکن است کمی اکولالیا را در این سن ببینید اما گفتار کودک باید عمدتا افکار خودشان باشد.

بچه ها اغلب با تکرار کلماتی که می شنوند آن ها را یاد می گیرند. اکولالیا معمولاً در 3 سال اول در کودکان نوپا دیده می شود. اگر در کودکان بزرگتر از 3 سال ادامه یابد ، می تواند نشانه یک مشکل باشد. اکولالیا و تکرار کلمات و جملات در کودکان بزرگ تر از 3 سال می تواند یکی از نشانه های اوتیسم ، ناتوانی در رشد یا ناتوانی در ارتباطات آن ها باشد.

علائم اوتیسم در کودکان

آیا کودک 3 ساله من اوتیسم دارد؟

انواع اکولالیا

اکولالیا و تکرار کلمات و جملات می تواند دو نوع باشد.

 

اکولالیا فوری: زمانی است که تقریباً بلافاصله بعد از شنیدن چیزی ، آن را تکرار می کنند.

گاهی اوقات کودک به جای پاسخ دادن به آن ، سوال شما را تکرار می کند. برای مثال به کودک می گویید "آیا کوکی می خواهی؟" ، کودک به جای "بله" می گوید "کوکی" یا همان جمله "کوکی می خواهی".

اکولالیا تاخیری: این نوع اکولالیا با تأخیر همراه است و بعد از ساعت ها یا روزها پس از شنیدن چیزی ، آن را تکرار می کنند. معمولاً در افراد مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم مشاهده می شود. به عنوان مثال ، کودک ممکن است جمله ای را از یک فیلم مورد علاقه تکرار کند ، حتی اگر این فیلم در حال حاضر پخش نمی شود. یا ، او ممکن است جمله ای را که قبلا در موقعیت های خاص شنیده است ، تکرار کند.

یک آسیب شناس گفتار و زبان (گفتاردرمانگر) می تواند اکولالیا را در هنگام صحبت با کودک متوجه آن شود. او همچنین می تواند مرحله و نوع اکولالیا را شناسایی کرده و بهترین برنامه درمانی را برای شما ارائه دهد.

اگر شما یا فرزندتان اکولالیا دارید ، می توانید برای بهبود مهارت های گفتاری و ارتباطی شرایط فعلی را با یک گفتاردرمانگر بررسی کنید. همچنین می توانید از خدمات آنلاین و گفتاردرمانگران مرکز جامع توانبخشی ایران که در این زمینه تجربه دارند ، کمک بگیرید تا بتوانید با یافتن راه های مختلف برقراری ارتباط به مرور زمان بر اکولالیا غلبه کنید و بدون تکرار کلمات و جملات صحبت کنید. در صورت تمایل می توانید از راه های زیر با ما در ارتباط باشید:

02188242410

نوبت   اینترنتی

 

درمان اکولالیا

درمان اکولالیا به علت بیماری بستگی دارد. متخصصانی که با آن برخورد می کنند و می توانند به کودکان کمک کنند عبارتند از:

 • آسیب شناسان گفتار و زبان (گفتاردرمانگر)
 • کاردرمانگر ذهنی
 • متخصصان مغز و اعصاب
 • روانپزشکان

تیمی از درمانگران را مشاهده می کنید که ابتدا دلیل اکولالیای کودک شما را مشخص می کنند سپس سعی می کنند درک کنند که چرا کلمات را تکرار می کنند.

اگر اکولالیا در اثر استرس ، اضطراب یا یک اختلال روانپزشکی ایجاد شود روانپزشک پزشک شما ممکن است داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی یا مهار کننده های سروتونین را تجویز کند. در صورت ایجاد اکولالیا به دلیل اختلالات عصبی مانند سکته مغزی یا صرع ، آن ها ممکن است یک داروی خاص تجویز کنند.

یک آسیب شناس زبان و گفتار (گفتاردرمانگر) نقش مهمی در درمان اکولالیایی که مرتبط با اوتیسم است ، دارد. آن ها از تکنیک های رفتاری ، گفتاردرمانی ، نشانه های کلامی و بینایی ، روش های یادگیری و تقویت مثبت های مختلف استفاده می کنند. گفتار درمانی می تواند به کودکی که از اکولالیا استفاده می کند کمک کند تا بیان خود به خودی خود را نیز یاد بگیرد. با این حال ، هیچ برنامه درمانی یکسانی برای کودکان مبتلا به اکولالیا وجود ندارد. برای درمان صحیح اکولالیا ، باید بدانید که چرا کودک در حال تکرار است. اگر کودک کلمات کافی را نمی داند تا بتواند به طور خودجوش از آن ها برای درخواست و پاسخ به سوالات و... استفاده کند ، گفتار درمان در گسترش مهارت های واژگانی آن کودک کار خواهد کرد.

ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران