فلج مغزی یک اختلال رشدی وعامل اصلی ناتوانی در کودکان است. تقریبا 500000 کودک و بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد که حدود 8000 نوزاد و بین 1200 تا 1500 کودک پیش دبستانی هر سال تشخیص داده می شود..

فلج مغزی به علت آسیب مغزی ناشی ازدوران رشد جنینی یا حین تولد رخ می دهد  و می تواند به همین دلیل در رشد وحرکت مستقل کودک تاثیر بگذارد، تشخیص همیشه به موقع اتفاق نمی افتد، به ویژه هنگامی که علائم خفیف است.

 


پاسخ به سوالات زیر را در مورد فلج مغزی در متن بخوانید:

چیزهایی که باید درباره فلج مغزی بدانید

فلج مغزی چیست؟

آیا فلج مغزی یک بیماری است؟

آیا برای فلج مغزی درمانی وجود دارد؟

انواع فلج مغزی چیست؟

فلج مغزی اسپاستیک

فلج مغزی آتتوئید

فلج مغزی آتاکسی

فلج مغزی مخلوط

علائم فلج مغزی چیست؟

تشخیص فلج مغزی ؟

آیا فلج مغزی قابل پیشگیری است؟

راه های درمان فلج مغزی

داروهایی فلج مغزی

جراحی در فلج مغزی

امید به زندگی در فلج مغزی

نقش خطای پزشکی در فلج مغزی

 تاریخچه فلج مغزی


تیم تخصصی کاردرمانی گفتاردرمانی و فیزیوتراپی تخصصی فلج مغزی مستقر در کلینیک ویژه فلج مغزی موسسه ایران آماده همراهی با شماست با ما تماس بگیرید تلفن 66596151

 

در مورد تشخیص فلج مغزی معمولا والدین اولین کسانی هستند که متوجه حرکات غیر عادی فرزندشان میشوندودر واقع زمانی متوجه این مشکل میشوند که کودکشان دربرخی مهارتها نظیر کنترل گردن ،غلتیدن ،نشستن وغیره دچار تاخیر میشود

عدم دقت والدین به این موضوع می تواند باعث تاخیر در تشخیص فلج مغزی و به تبع آن مشکلات جدی تری در کودکان فلج مغزی شوداین ممکن است به تشخیص بعدا در زندگی منجر شود،

فلج مغزی ناشی از آسیب به قشر مغزی است. این بخشی از مغز است که بر کنترل عضلانی و هماهنگی اثر می گذارد.

به همین دلیل، کودکان مبتلا به فلج مغزی دایما با مشکلات حرکتی نظیر راه رفتن دست و پنجه نرم میکنند. نوع و شدت علائم حاصل از فلج مغزی می تواند به طور قابل توجهی از یک بیمار به بیماری دیگر متفاوت باشد، و در موارد خاص ممکن است شرایط عرارض جانبی دیگری نظیر

مشکلات شناختی

صرع و تشنج

مشکلات بینایی

وغیره را داشته باشد

همیشه با توجه به نیازهای بیمار، شرایط کاربا بیماران فلج مغزی متفاوت است. هیچ درمان قطعی ای برای فلج مغزی وجود ندارد، اما درمان های کنونی می توانند تا حد زیادی به کاهش علایم فلج مغزی کمک کنند.


 

 

چیزهایی که باید درباره فلج مغزی بدانید :


هنگامی که شما در ابتدا با تشخیص فلج مغزی برای کودک خود مواجه شدید، باید بدانید واژه فلج مغزی معنی گسترده ای دارد و بین بیماران علایم متفاوتی دارد. چند چیز کلی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا شرایط فرزندتان را درک کنید:

علایم ناتوان کننده در حدود 1 در 345 کودک ایجاد می شود.فلج مغزی شایعترین نوع نارسایی حرکتی در کودکان است.

شایع ترین نوع فلج مغزی نوع فلج مغزی اسپاستیک است، عضلات بیمار سفت می شوند و این سختی می تواند باعث بی حرکتی شود

بین 50 تا 60 درصد کودکان مبتلا به فلج مغزی قادر به راه رفتن به صورت مستقل یا با وسایل کمکی می باشند

برخی از عوارض به صورت همیشگی در کنار فلج مغزی وجود دارد. این عوارض شامل :

صرع

ناتوانی های یادگیری

اختلالات شناختی

واختلالات بینایی میباشد

این شرایط توسط فلج مغزی به وجود نمی آید، بلکه به علت نوع آسیب مغزی که موجب ایجاد فلج مغزی  به وجود می آیند.

گیت پلیت نام یک وسیله ابداعی و موثر جهت افزایش تعادل و بهبود پروسه راه رفتن در کودکان فلج مغزی می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این وسیله کلیک کنید یا با ما تماس بگیرید 66596151

بیشترین حالت فلج مغزی مادرزادی نوعی از فلج مغزی است که قبل یا در طول تولد اتفاق افتاده است.

بیشترین عوامل خطر برای ایجاد نوع فلج مغزی مادرزادی عبارتند از:

تولد زودرس

وزن کم هنگام تولد

عوارض زایمان

قرار گرفتن در معرض عفونت های خاص، داروها و مواد شیمیایی در حالی که نوزاد در رحم قراردارد نیز می تواند منجر به  فلج مغزی شود ، بیشتر به عنوان یک نتیجه از عفونت مغزی محسوب میشود.

در اکثر کودکان مبتلا به سی پی در طی دو سال اول تولد احتمال تشخیص قطعی بسیار است. موارد شدید ترفلج مغزی معمولا زودتر در زندگی تشخیص داده می شوند؛ علائم خفیف ممکن است بیشتر طول بکشد.

اگرچه فلج مغزی یک بیماری جدی و مادام العمر است، بسیاری از درمان های موجود برای کودکان فلج مغزی نظیر کاردرمانی و گفتاردرمانی می تواند شدت علائم را کاهش دهد و کودکان با فلج مغزی را قادر به زندگی طولانی، مستقل و فعال کند.


فلج مغزی چیست؟


فلج مغزی اختلال عصبی-عضلانی ناشی از آسیب به قشر مغزی مغز در حال رشد است. این آسیب بر عملکرد های فیزیکی، از جمله توانایی های حرکتی فرد، درک اشیاء و صحبت کردن، تاثیر می گذارد.

همچنین فلج مغزی می تواند قدرت عضله را تحت تأثیر قرار دهد، در نتیجه  عضلات برخی کودکان سفت و اسپاستیک میشود و برخی عضلات شل و مفاصل سستی خواهند داشت.

 

نوع و شدت علائم  به میزان زیادی به میزان آسیب مغزی بستگی دارد. 

چهار حالت اولیه وجود دارد که می تواند به فلج مغزی منجر می شود:

1-اختلال قبل از تولد در سلول های در حال رشد مغزی.

در جنین در حال رشد، سلول ها برای ایجاد نوع مناسب سلول تمایز و حرکت می کنند. اگر چیزی مانع این فرایند شود، توسعه ورشدکلی و  مناسب سلول های مغز انجام نمیشود، و مشکلات عصبی ایجاد می شود.

میلینه شدن سلولهای عصبی که باید پیش از تولد آغاز شود اتفاق می افتد  ، میلین به عنوان عایق برای محافظت از سلول های عصبی عمل می کند. میلین ناکافی می تواند به سلول های عصبی محافظت نشده منجر شود که می تواند نهایتا موجب آسیب به سلولها شود.

2-مرگ مغزی در مغزدر دوره پری ناتال در طی فرایند ماههای آخر جنینی،

 سلول های مغزی ممکن است در نتیجه آسفیکسی (خفگی) یا از دست دادن خون و اکسیژن دچار مرگ شوند. این بیشتر در موارد دشوار یا دوره های بحرانی جنین در اواخر دوران بارداری دیده می شود.

3- سیناپس غیر کارکردی یا نامناسب پس از زایمان.

پس از تولد، آسیب مغزی می تواند منجر به آسیب مغزی و فلج مغزی شود. برخی از علل شایع عفونت مغزی، تروما و هیپوکسی هستند.

اساسا، فلج مغزی زمانی ایجاد می شود که سلول های مغزی که مسئول کنترل و حرکت عضلانی هستند یا به طور صحیح رشد نمیکنند یا در اثر آسیب میمیرند.

اگر چه همه موارد ایجاد کننده فلج مغزی قابل پیشگیری نیست و علل اساسی بسیاری از موارد فلج مغزی مشخص نشده است،

عواملی که می تواند موجب افزایش شانس ابتلا کودکان برای فلج مغزی شود  :

زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد

مشکلات جنینی، از جمله مشکلات جفت، بند ناف و مایع آمنیوتیک

اختلالاتی است که در طی هیپوکسی رخ می دهد

مننژیت یا عفونتهای مغزی دیگر

ترومای پس از تولد، از جمله حوادثی است که می تواند منجر به آسیب مغزی و فلج مغزی شود

اگر چه علتهای دقیق فلج مغزی هنوز کشف نشده است، اما تخمین زده می شود که بین 10 تا 15 درصد موارد پروندهای فلج مغزی به علت سوء رفتارهای پزشکی ایجاد می شود .این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عدم تشخیص به موقع بحرانهای جنینی و مداخله به موقع  در طول زایمان و بارداری است.

عدم احیاء سریع و کارآمد پس از تولد

تجویز داروی مناسب برای مادربا  بارداری همراه با ریسک

و سایر مسائل ناشی از عدم ارائه یک استاندارد مناسب مراقبت قبل، در طی و پس از تولد برای مادر باردار میتواند ریسک ابتلا به فلج مغزی در نوزادان را افزایش دهد.

 


 

آیا فلج مغزی یا سی پی یک بیماری است؟

اگر چه بعضی از افراد غیر حرفه ای ممکن است گاهی فلج مغزی را یک نوع بیماری بدانند ، اما این اصطلاح از نظر پزشکی نادرست است.به لحاظ پزشکی، بیماری یک علت قابل شناسایی خاص مانند عوامل محیطی، عوامل عفونی یا ناهنجاری های ژنتیکی دارد.

 

اما اختلال به دسته ای از علائم یا ناهنجاری ها اشاره دارد که ممکن است یک علت واحد نداشته باشند یا علت آن کاملا شناخته نشده نشده باشد.

از آنجایی که بسیاری از عوامل می توانند فلج مغزی را ایجاد کنند و نشانه ها بسیار متغیر هستند، بهتر است که فلج مغزی را به عنوان یک اختلال بشناسیم تا یک بیماری.

 

 

 

 

 


آیا درمان خاصی برای فلج مغزی وجود دارد؟


در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده ای برای فلج مغزی وجود ندارد .و درمانهای دارویی و توانبخشی به کاهش علائم کمک می کند ونمی تواند آسیب های زمینه ای را که همان صدمات مغزی است اصلاح کند. یک کودک مبتلا به فلج مغزی در طول عمر خود فلج مغزی را به همراه خواهد برد هرچند که درمانهایی نظیر کاردرمانی میتواند کلیه علایم را در برخی از کودکان فلج مغزی محو کند.

 

این به این دلیل است که فلج مغزی توسط آسیب مغزی ایجاد می شود و بدن نمی تواند سلول مغزی را بازسازی کند.

سلول های عصبی و مغز مانند سایر قسمت های بدن ترمیم نمی شوند و آسیب هایی که به آنها وارد می شود عموما غیر قابل جبران است. با این حال، پیشرفت های مدرن در استفاده از درمان سلول های بنیادی برخی از نتایج امیدوار کننده در درمان سلولهای آسیب دیده را نشان داده اند.

 

فلسفه درمان فلج مغزی با استفاده از سلولهای بنیادی :

سلول های بنیادی نوع خاصی از سلول های نامشخص هستند. تمام سلولهای یک جنین در حال رشد به عنوان سلول های بنیادی رشد را شروع می کنند که بعد از آن تمایل به تبدیل شدن به انواع خاصی از سلول ها با یک هدف خاص را دارند.

برخی از این سلول ها در طول زندگی در بدن به همان صورت اولیه  حفظ می شوند. با جدا کردن این سلولها و تزریق آنها به یک منطقه آسیب دیده، دانشمندان بر این باورند که سلول ها می توانند به بافت مغزی و عصبی تبدیل شوند . این روند در سلولهای بنیادی ممکن است منجر به درمان فلج مغزی و بسیاری دیگر از بیماری های عصبی و ناتوانی در آینده شود.

 

 


انواع فلج مغزی


فلج مغزی یک اختلال است که می تواند به شکلهای مختلفی بر بیمار تأثیر بگذارد نوع و شدت علائم با توجه به میزان آسیب مغزی که به وجود می آید متفاوت است.

به همین علت، هیچ دو نفری با تشخیص فلج مغزی به طور دقیق شرایط مشابهی نخواهند داشت. با این حال، شباهت های کلی بین افراد فلج مغزی امکان می دهد تا فلج مغزی  به تعدادی از انواع شناسایی تقسیم شود.

با یافتن نوع فلج مغزی  کودکتان شما می توانید بهترین گزینه های درمانی را انتخاب کنید. با این حال، توجه داشته باشید که ممکن است بیش از یک نوع فلج مغزی در کودکتان وجود داشته باشد که علائم و درمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 

1- فلج مغزی اسپاستیک


فلج مغزی اسپاستیک شایع ترین نوع است که بیش از 70 درصد از بیماران فلج مغزی را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع توسط هیپرتونی، یا همان افزایش شدت سفتی عضلات مشخص می شود.

افراد مبتلا به اسپاسم ممکن است دارای عضلاتی باشند که نتوانند آنها را مهار کنند و منجر به مفاصل سفت و سخت شوند. اگر بیمار بتواند راه برود، ممکن است راه رفتن غیرطبیعی را نشان دهد. مشکلات بلع و صحبت کردن نیز رایج است.

فلج مغزی اسپاستیک رامی توان از نظر موقعیت درگیر کننده بدن به قسمتهای زیر تقسیم کرد.

 

الف - کوادریپلژی اسپاستیک


این نوع جدی ترین فلج مغزی اسپاستیک است که ناشی از آسیب مغزی قابل توجه و وسیع در قشر مغز است و بر تمام بدن تاثیر می گذارد. بیماران مبتلا به کوادریپلژیا اسپاستیک دارای افزایش تون و اسپاسم در هر چهار اندام هستند که مانع از راه رفتن و استفاده از دست و دستشان به طور موثر می شوند.

بیماران همچنین ممکن است مشکلاتی در:

خوردن

بلع

صحبت کردن

تشنج به افرادی که این نوع فلج مغزی داشته باشند .اختلالات شناختی نیز به علت آسیب مغزی شایع است.

 

 ب - دای پلژی اسپاستیک

 
نوع فلج مغزی دای پلژی نوع خفیف تری نسبت به کوادروپلژی می باشد، که عمدتا پاها را درگیر میکند

 

ج – فلج مغزی همی پلژی که یک نیمه بدن درگیر میشود و عمدتا به راه رفتن میرسند

اطلاعات بیشتر در زمینه فلج مغزی همی پلژی

جهت آشنایی با نحوه کاردرمانی کودکان اسپاستیک اینجا کلیک کنید

2 - فلج مغزی آتتوئید


فلج مغزی آتتوئید همچنین به عنوان فلج مغزی دیسکینتیک یا دیستونیک هم نامیده می شود، فلج مغزی اتتوئید 10 تا 20 درصد از بیماران فلج مغزی را تشکیل می دهد. آتتوئید معمولا با حرکات غیرقابل کنترل شناخته می شود. برخی از علائم شایع عبارتند از:

حرکات پیچشی بدن

حرکات پرتابی در اندامها

دشوار نگه داشتن سرو گردن

مشکل بلع و خوردن

اختلالات حرکتی درفلج مغزی آتتوئید اغلب اندام فوقانی و گردن را بیشتر ازاندام تحتانی درگیر میکند. این بیماری اغلب همراه با اختلال شناختی رخ نمی دهد، اما بیماران فلج مغزی آتتویید ممکن است برای صحبت و خوردن مشکلاتی داشته باشند.

جهت آشنایی با نحوه کاردرمانی کودکان آتتویید اینجا کلیک کنید

3- فلج مغزی آتاکسی


کمترین نوع فلج مغزی است، آتاسیک فلج مغزی حدود 5 تا 10 درصد از بیماران فلج مغزی را تحت تاثیر قرار می دهد. این نام از کلمه ریشه "آتاکسی" به معنای "عدم هماهنگی" است که با مشکلات و تعادل و هماهنگی که با این نوع فلج مغزی رخ می دهد، توصیف می شود.

شايعترين علايم بيماري آتاکسي عبارتند از:

ناتوانی در هماهنگی در حرکتهای ارادی

مشکل در حفظ پوسچر و تعادل

مشکلات عملکرد شناختی

نا توانایی های زبانی

افرادی که در معرض فلج مغزی آتاکسی هستند ممکن است در هنگام تلاش برای انجام حرکات ارادی لرزش داشته باشند. آنها همچنین ممکن است  مشکلاتی  در دست و انگشتان داشته باشند.

فلج مغزی آتاکسی اغلب بعد از تولد تشخیص داده می شود.

جهت آشنایی با نحوه کاردرمانی کودکان آتاکسی اینجا کلیک کنید

4- فلج مغزی مخلوط

 
از آنجایی که انواع مختلف فلج مغزی به علت آسیب های ناشی از نقاط مختلف مغز ایجاد می شود برخی از بیماران بیشتر از یک نوع فلج مغزی را نشان می دهند.

در موارد مخلوط فلج مغزی، علائم بیش از یک نوع وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از عضلات بیمار ممکن است هیپرتونیک باشند، در حالی که گروههای دیگر عضلانی هیپوتونی هستند.

شایع ترین ترکیب علائم، ترکیبی از علائم آتتوئید و اسپاستیک است. ترکیب علائم آتتویید و آتاکسی اغلب کمتر اتفاق می افتد. بیمار مبتلا به اسپاسم مخلوط شده و اتئوئیدی فلج مغزی ممکن است به طور معمول عضلات سفتی همراه با حرکات غیر عادی را نشان دهد.

فلج مغزی مخلوط 10 درصد موارد کل فلج مغزی است.

 


 

علائم فلج مغزی چیست؟


از آنجا که بسیاری از انواع فلج مغزی وجود دارد، علائم از یک بیمار به بیمار دیگر بعد متفاوت خواهد بود. علائم خاص یک  فرد به نوع فلج مغزی و همچنین موقعیت گروه های آسیب دیده عضلانی بستگی دارد.

با این حال، تعدادی از علائم در کودکان مبتلا به فلج مغزی رایج هستند و علائم زودرس مشابه ممکن است توسط والدین یا مراقبین دیده شود.

فلج مغزی بر اساس وجود علائم بالینی زیر تشخیص داده می شود:

تن عضلانی نامناسب، از جمله هیپوتونی، هیپرتونیا، و دیستونی

هماهنگی ضعیف و مشکلات حرکتی

رفلکس های غیر طبیعی، از جمله رفلکس های شدت یافته و یا توسعه نیافته

مشکلات تعادلی

اختلال عملکرد حرکتی

عملکرد ضعیف بلع

اینگونه نیست که هرکودک مبتلا به فلج مغزی، تمام این علائم را نشان دهد. با این حال، حضور برخی یا همه این علائم بدون علت قابل شناسایی دیگر ممکن است منجر به یک  بررسی توسط پزشک برای احتمال فلج مغزی شود. تشخیص با تصویر برداری مغز یا ام آر آی تایید خواهد شد.

 


 

 فلج مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟


در اغلب موارد، تاخیر حرکتی گزارش شده توسط والدین باعث شک به بیماری سی پی میشود. انتظار می رود که کودکان مراحل رشدی را طبق معمول رشد خود ادامه دهند، مانند ایستادن، غلتیدن، خزیدن و راه رفتن.

عدم موفقیت در این مراحل و یا نشان دادن رفتار غیر معمول هنگام تلاش برای این حرکات اغلب اولین نشانه ای است که باید مد نظر والدین باشد.

هنگامی که علائم اولیه یا تاخیرهای رشد مشاهده می شود، پزشک کودک تعدادی از آزمایش های تشخیصی، از جمله تصویربرداری مغز را برای شناسایی مناطق آسیب مغزی، اجرا خواهد کرد. انواع تصویربرداری عبارتند از:

ام آرآی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)، که نمای سه بعدی مغز را فراهم می کند.

 (توموگرافی کامپیوتری) اسکن می کند که اشعه ایکس از مغز زوایای مختلف به منظور ارائه یک مقطع عرضی مغز فراهم می کند.

 (الکتروانسفالوگرام)، که فعالیت الکتریکی را در مغز اندازه گیری می کند.

سونوگرافی ، که با استفاده از امواج صوتی قوی برای ارائه یک تصویر از مغز است.

علاوه بر تصویربرداری مغز، ممکن است تست برای شناسایی موارد زیر انجام شود:

اختلال شنوایی

اختلال بینایی

عملکرد شناختی

 

 

 تشخیص سی پی اغلب موارد تا 70 درصد موارد حین تولد کودکی تشخیص داده می شود و 43 درصد موارد شدید در ماه های اول زندگی تشخیص داده می شود.هر چه علائم شدیدتر باشد، تشخیص سریع تر می تواند شکل بگیرد.


 

آیا فلج مغزی قابل پیشگیری است؟


از آنجا که هنوز درمان قطعی وجود ندارد و درمانهای موجود نظیر کاردرمانی فقط علایم را کاهش میدهند ، تحقیقات فلج مغزی عمدتا بر پیشگیری تمرکز دارد و تحقیقات در این زمینه بر روی علل اساسی ایجاد  فلج مغزی معطوف هستند امروزه گام های اساسی برای جلوگیری از فلج مغزی با کاهش عوامل خطر برداشته شده است.

برخی از عوامل خطرکه باعث ایجاد فلج مغزی میشوند عبارتند از:

زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد

 عفونت های بارداری

ناهنجاری های ژنتیکی

قصور پزشکی

قرار گرفتن در معرض داروها یا مواد خاص در طول رشد جنین

برخی از این خطرات را می توان مدیریت یا کاهش داد.اقدامات غربالگری ژنتیکی اجازه می دهد تا والدین عوامل خطر را در اوایل بارداری  شناسایی کنند.

یکی دیگر از عوامل قابل پیشگیری از فلج مغزی،جلو گیری از قصور و خطای پزشکی است. اگر چه تخلف فقط به حدود 10 تا 15 درصد از پرونده های تشخیصی فلج مغزی مربوط می شود، اما باز هم نقش بسزایی در کاهش تولد کودکان فلج مغزی ایفا میکند ..

 

 


 

گزینه های درمان فلج مغزی چیست؟


درمان فلج مغزی می تواند کیفیت کلی زندگی بیماران را بهبود بخشد. درمان علائم و جلوگیری از عوارض ثانویه وبدتر شدن،  می تواند باعث بهترشدن زندگی کودک سی پی شود.

اگر چه اختلال اولیه و اصلی نمی تواند درمان شود،اما درمان و مدیریت علائم میتواند به بیمار اجازه می دهد تا با ناتوانی مقابله کند.

 

شایع ترین روش های درمان فلج مغزی روشهایی هستند که به بهبود علائم کمک می کنند نظیر کاردرمانی و گفتاردرمانی وهمچنین داروهایی که می توانند درد را کاهش دهند، موجب آرام شدن عضلات گردند واز تشنج جلوگیری کنند در برخی موارد نیز جراحی می تواند مفید باشد.

اثربخشی درمان بستگی به شدت علائم فلج مغزی دارد. در بعضی موارد، افراد مبتلا به فلج مغزی می توانند زندگی مستقل و سازنده ای را در دوران بزرگسالی به دلیل درمانهای استانداردی چون کاردرمانی و گفتاردرمانی تجربه کنند

درمان فلج مغزی می تواند با کمک به:

مدیریت علائم درد

بهبود انعطاف پذیری مفاصل

افزایش تحرک

بهبود تعادل عضلات و تنه

مدیریت علائم ثانویه

به استقلال بیشتر فرد منجر شود

درمان می تواند بلافاصله پس از شروع علائم، با برخی از درمانهای تخصصی قبل از اینکه کودک تشخیص رسمی را دریافت کند، شروع شود.

نوع درمان اعمال شده ممکن است در طول زندگی کودک متفاوت باشد . به عنوان مثال، به عنوان یک کودک بزرگتر، درمان ممکن است بیشترو پیچیده تر شود.

از آنجا که جنبه های زندگی کودک  فلج مغزی بسیار متنوع است، تیم پزشکی کودک شما ممکن است از متخصصین مختلف تشکیل شود. بعضی از پزشکانی که ممکن است برای ارائه درمان با آنها کار کنید عبارتند از:

متخصصان اطفال

کاردرمانگران

متخصصان مغز و اعصاب

فیزیوتراپیست ها

گفتاردرمانگران

روانپزشکان

جراحان ارتوپدی

متخصصین ارتوپدی فنی

متخصص اطفال فرزند شما ممکن است به عنوان اولین ارائه کنندگان مراقبت های اولیه عمل کند، و پروسه ارجاع به متخصصان دیگر را اجرا کنند.

 

جهت مشاوره در خصوص راهکارهای درمانی با ما تماس بگیرید 66596151

 

گزینه های درمانی متعددی بسته به علائم و نیازهای فرد در دسترس هستند. کاردرمانی یکی از رایج ترین و موثر ترین روش  های درمان فلج مغزی  برای بهبود کیفیت زندگی و تقویت استقلال است و زمانی که با سایر گزینه های درمان ترکیب می شود مفید است.

گزینه های درمانی که در حال حاضر برای فلج مغزی وجود دارد :

گفتار درمانی ، که می تواند مهارت های زبان را بهبود بخشد و به خوردن و بلع کمک کند.

 کاردرمانی و فیزیوتراپی ،که می تواند تحرک و هماهنگی را در فلج مغزی بهبود بخشند.

 

موسیقی درمانی، که می تواند نقش بسزایی در آرامش کودک فلج مغزی داشته باشد.

رفتار رفتاری ، که می تواند به ارائه مکانیسم های مقابله ای سالم برای مشکلات عاطفی کمک کند.

اسب درمانی ، که از اسب ها برای بهبود تعادل و قدرت عضلانی استفاده می کند.

درمان با استفاده از گیت پلیت، که از یک دستگاه ابداعی خاص برای بهبود تعادل و کنترل عضلات استفاده می کند جهت کسب اطلاعاب بیشتر با شماره تلفن 66596151 تماس حاصل فرمایید.

درمان همچنین می تواند برای والدین و مراقبین مفید باشد، با ارائه راه حل های عملی برای مشکلات مشترک و همچنین ایجاد فرصت هایی برای حمایت های احساسی و مکانیزم های مقابله با آن.

 

 

 


 

داروهای که برای کودکان فلج مغزی استفاده میشوند

 
داروها می توانند به کاهش علائم خاص و کنترل درد کمک کنند. داروهای تجویز شده اغلب برای بیماران فلج مغزی به بهبود تون عضلات کمک میکند برای کاهش اسپاسم و داروهای ضد تشنج استفاده می شود. برخی از داروهای فلج مغزی شامل موارد زیر می شوند:

باکوفن: آرامبخش عضله ای است که باعث کاهش طولانی مدت اسپاسم عضلانی می شود

دانتریوم : آرامش عضلانی برای اسپاسم شدید گرفته شده است

دیازپام / والیوم: یک آرامبخش کلی که می تواند موجب کاهش تنش و کمک به تشنج شود

بوتاکس: هنگام تزریق مستقیم به عضلات آسیب دیده، می تواند اسپاستیک را کاهش دهد

فلکسیریل : یک آرامبخش عضلانی است که با مسدود کردن امواج عصبی به مغز ارسال می شود

دپاکین : یک دارو ضد تشنج که برای درمان تشنج است

دیلانتین: یکی از داروهای ضد تشنج بهتر شناخته شده و موثر است

تمام داروها با عوارض جانبی بالقوه همراه هستند و باید با پزشک خود آنها را مورد مشورت قرار داد تا بتوانید از مزایا و معایب  و عوارض آن مطلع شوید

 


 

انواع متدهای جراحی که برای فلج مغزی بکار می رود :

 
جراحی ارتوپدی یکی از گزینه هاست که همیشه  هم موثر نیست، اما می تواند نتایج قابل توجهی  ارایه نماید هدف جراحی به عنوان درمان فلج مغزی به منظور بهبود تحرک و یا کاهش احتمال عوارض است.

به عنوان مثال، اسپاسم  عضله می تواند منجر به مفاصل دفورمه و اختلال در موقعیت و یا جابجایی مفاصل شود؛ مداخله جراحی می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. جراحی در فلج مغزی می تواند در زمینه های زیر اجرا شود:

اسکولیوز

اسپاستی عضلانی

مشکلات دستگاه گوارش

کوتاهی عضله

جابجایی هیپ

لرزش

در برخی موارد، جراحی همچنین می تواند به کاهش درد کمک کند. با این حال، هر فرد کاندیدای خوبی برای عمل جراحی نخواهد بود، و قبل از پیگیری این درمان باید ریسک ها را ارزیابی کرد.

  

انتظارات زندگی برای یک کودک با فلج مغزی در چه حد است؟


فلج مغزی یک شرایط مادامالعمر است، اما پیشرونده نیست.این بدان معنی است که علائم در طول زمان بدتر نمی شود.با درمان و مداخلات درمانی، بسیاری از کودکان مبتلا به فلج مغزی می توانند رشد کنند و زندگی مستقل و سازنده ای داشته باشند. بسیاری از افراد دیگر با کمک مراقبتی حرفه ای و کمک های خانوادگی می توانند به بزرگسالی برسند وزندگی کنند.

از آنجا که اختلاف زیادی بین علایم فردی فلج مغزی  وجود دارد، برآورد طول عمر فلج مغزی بسیار دشوار است. طول عمر فرد در درجه اول بستگی به شدت علائم و موفقیت درمان دارد. یک مطالعه منتشر شده توسط موسسه ملی بهداشت نشان می دهد که در موارد شدید ممکن است 25 درصد احتمال زندگی تا سن 30 سالگی را داشته باشد.

 

عوامل موثردر امید به زندگی در افراد فلج مغزی عبارتند از:

1- سطح ناتوانی: مثلا کسانی که ازپاراپلژی رنج می برند سطح ناتوانی بیشتری دارند و خطر ابتلا به عوارض بیشتری را نسبت به افرادی که نشانه های آنها کمتر است،را دارند.

2- وجود برخی عوارض  ثانویه شدید  ناشی از بیماری فلج مغزی نظیر مشکلات قلبی و ریوی می تواند منجر به افزایش مرگ و میر شود.

3- توانایی خوردن به طور مستقل : تخمین زده می شود که 1 در 15 کودک مبتلا به فلج مغزی از طریق  یک لوله تغذیه غذا میخورند. این می تواند طول عمر را تحت تأثیر قرار دهد و به عوارض جانبی دیگری برسد.

4- تحرک : افرادی که می توانند به طور مستقل یا با کمک وسایل حرکتی حرکت کنند اغلب زندگی طولانیتری را نسبت به افرادی که کاملا فلج هستند دارند. این به خاطر ریسک عوارض مانند زخم بستر، خفگی و پنومونی است.

هیچ پاسخ یا راه حلی برای اندازه گیری طول عمر یک کودک مبتلا به فلج مغزی وجود ندارد. همیشه بهتر است که با پزشک فرزندتان مشورت کنید تا درباره پیش آگهی فردی خود صحبت کنید تا برنامه ها بتوانند براساس آن انجام شود.

با درک خطرات بالقوه و امکان عوارض، می توانید به کاهش این عوامل کمک کنید و اطمینان حاصل کنید که کیفیت زندگی و طول عمر کودک شما بهترین است.

چگونه می توانم بفهمم که کودکم به علت قصورپزشکی به فلج مغزی مبتلا شده است؟


قابلیتهای پزشکی در سال های اخیرپیشرفتهایی  نسبتا کوچک اما قابل توجه در درمان های جدید فلج مغزی را صورت داده است .این پیشرفت ها میتوانند گامهای موثری در جلوگیری از فلج مغزی ایجاد کنند .

 

در کنار این مسیله اشتباهات پزشکی نیز میتواند به صورت غفلت یا بی توجهی حرفه ای پزشکی باعث خطای پزشکی شود. این مورد می تواند در هر سطح رخ دهد. به عنوان مثال، یک پزشک ممکن است نتواند شرایط اورژانسی جنین را تشخیص دهد و منجر به آسیب زایمانی شود .

پرستار ممکن است نتواند به خوبی از نوزاد دران آی سی یو محافظت کند. و یا یک خطای مدیریت زمان زایمان ممکن است باعث شود که به موقع زن باردار به بخش منتقل نشود. هر کدام از این ها می تواند به عوارض ناشی از فلج مغزی منجر شود.

با بررسی پرونده پزشکی کودکان زمانبندی ها شرایط احیا بررسی نوع داروهای تجویز شده با کمک پزشکان دیگر میتوانید از احتمال وجود قصور پزشکی در مورد فرزند فلج مغزیتان مطلع شوید .


 

خطاهای پزشکی در بروز فلج مغزی عبارتند از:

 

سوء عملکرد در طول زایمان ،نظیر عدم تشخیص مشکلات جنین، استفاده نامناسب از فورسپس ها،عدم احیا مجدد نوزاد و موارد مشابه دیگر.

کمبود اطلاعات کافی در اوایل بارداری. اگر پزشک نتواند نقص مادرزادی را بررسی کند یا والدین را در مورد یافته های آزمایش توصیه نکند، ممکن است منجر به تولد نوزاد با تشخیص فلج مغزی شود.

تشخیص نادرست از عفونت مادر. این مساله می تواند شامل عدم انجام صحیح آزمایش مورد نظرباشد، و در ادامه عدم ارائه صحیح درمان مناسب .

اشتباهات دارویی، از جمله دوز نادرست یا داروهایی که برای استفاده در مادر باردار نامناسب هستند.

اشتباهات تشخیصی که منجر به بدتر شدن نشانه ها یا عدم ارائه مراقبت های مناسب می شود و موجب آسیب مغزی می شود.

خطاهای مدیریتی ، سیستمی و اداری که می تواند به هر یک از موارد فوق و یا دیگر مسائل مربوط می شود و ممکن است باعث آسیب به جنین یا نوزاد تازه متولد شده شود.

همیشه شناسایی خطای پزشکی در تولد فلج مغزی آسان نیست. به همین علت، اگر فرزند شما با فلج مغزی تشخیص داده شده است و  دلیل محکمی برای قصور پزشکی  وجود داشته باشید، این موضوع را حنما با وکیل  مرتبط در میان بگذارید.

، در این صورت شانس  شما در موفقیت پروسه قضایی برای دریافت یک نتیجه قابل قبول دادگاهی بیشتر خواهد شد.


تاریخچه شناسایی فلج مغزی

 
قرنها پیش اختلالات عضلانی گزارش شده است که با علائمی که با تعاریف مدرن فلج مغزی ارایه شده است مطابقت دارند،. پرونده های تاریخی مواردی را نشان می دهد شبیه آنچه ما اکنون به عنوان فلج مغزی میشناسیم،

اولین تحقیقات جدی در زمینه آسیب شناسی فلج مغزی در دهه 1830 هنگامی آغاز شد که ویلیام جان  مطالعه  خود را در زمینه شرایط ناهنجار در حرکات کودکان فلج مغزی شروع کرد .

در سال 1853، لیتل مقاله ای منتشرکرد برای توصیف آسیب های نوزادان و معلولیت های مادرزادی که بر سیستم عضلانی تاثیر می گذارد؛ و پس از آن تعریف اولیه فلج مغزی به دست آمد. در آن زمان،او متوجه شد که "خفگی جزئی" یک کودک در هنگام تولد می تواند این اختلال را ایجاد کند، که در آن بعد به عنوان بیماری لیتلس شناخته می شود.

فلج مغزی نام مدرن خود را در سال 1889 دریافت کرد، زمانی که سر ویلیام اوسلر، بر اساس تحقیقات لیتل، شروع به مطالعه ناتوانی کرد. چند دهه تحقیق منجر به توسعه بنیاد فلج مغزی ایالات متحده در سال 1949 شد که به ترویج دانش و حمایت از این قشر از کودکان ادامه می دهد.

 

ترجمه و تدوین : فرهنگ محمدخانی کاردرمانگر

{jcomments on}