مقالات

راه رفتن روی تخته باریک با جای پا
راه رفتن با شی
 نیاز به ۲ جعبه خالی دستمال کاغذی هست. وقتی حالت ایستادن تغیر می‌کند(بخاطر چیزی که روی آن ایستاده‌اید) نیاز هست تا بدن شما عکس‌العملهایی را داشته باشد تا تعادل حفظ شود.بچه‌ها دوست دارند کفش‌های بزرگتر از پایشان بپوشند. وقتی می‌بینند که با آنها می‌توانند راه بروند یک احساس اعتماد به نفس بزرگی ایجاد می‌شود.
 
 ابتدا از کودک بخواهید با جعبه دستمال کاغذی کاردستی کفش درست کند. با خلاقیت آنرا تزیین کند. قسمت باز جعبه دستمال کاغذی محلی هست که پا وارد می‌شود. مدل دیگر با قوطی کنسرو امتحان کنید.با کاغذ رنگی قوطی کنسرو را قشنگ کنید و از داخل قوطی یک رشته طناب نازک رد کنید تا حالت دستگیره شود.
 
 روی مسیر موانعی قرار دهید.اگر در فضای باز هستید با گچ شکل مسیر را بکشید. اگر داخل هستید با بالشت مسیر مشخص کنید و بخواهید با پوشیدن کفش‌ها مسیر را طی کنند.
 
نقاشی در تاریکی
 
یک بازی هیجان انگیز
روش انجام این فعالیت :
 
 برای همه افراد خانواده یک کاغذ و مداد تهیه کنید سپس هدف این بازی را برای همه شرح دهید. به این صورت که با خاموش شدن چراغ اتاق؛هر یک از افراد خانواده می بایست یک تصویر به همراه نام خود روی کاغذ رسم کنند.
 
 توجه داشته باشید که قبل از شروع بازی از همه بپرسید که می خواهند چه تصویری را بکشند؟
 
 پس از آن که نقاشی همه تمام شد چراغها را روشن کنید تا ببینید چه کسی توانسته است تصویر زیباتری بکشد. این بازی خنده دار را می توانید در روزهای تعطیل به آسانی و در کنار افراد خانواده انجام دهید.
 
 
 بازی خانگی تقویت هوش برای کودک 3 سال به بالا
 
 حتما این بازی را به اشکال مختلف در منزل انجام دهید. بازی به این شکل میباشد که بر روی یک کاغذ مانند نمونه چند مدل شکل گوش پاکن با سرهای رنگی بکشید و همچنین با استفاده از رنگهای گواش سر گوش پاکن ها را رنگی کنید حال از کودک بخواهید هر گوش پاک کن رو در محل مناسب خودش قرار دهد. این بازی به منظور افزایش دقت و تمرکز و تقویت هوش کودک میباشد. 
 
 بازی و سرگرمی رنگها(2 سال به بالا)
یک کودک 1 ساله نمی‌تواند زمان زیادی را به تنهایی بازی کند و این کار برایش سخت است. به همین دلیل والدین باید در بازی به او کمک کنند تا احساس لذت ناشی از بازی کردن را تجربه کند. کودک طی فرایند بازی با این لذت آشنا می‌شود و آن را ادامه می‌دهد و چه‌بسا با همین بازی به کشف‌های جدیدی می‌رسد.
 در این بازی آموزشی مانند تصویر داخل یک پلاستیک زیپدار کمی ژل مو و یا چیزی شبیه به ان بریزید. برای آموزش رنگ به کودکان از دو رنگ شروع کنید. حال از کودک بخواهید هر رنگ را به دایره مخصوص به خودش هدایت کند. هدف در این بازی هم آموزش رنگها و هم تقویت حرکتهای ظریف دست کودک و نیز هماهنگی چشم و دست کودک میباشد.
 
 بازی با آرد
دست مغز دوم است، باید حرکت کند تا مغز رشد کند.
 
آردبازی جزء فعالیتهای دست ورزی محسوب می شود. در این بازی با تحریک حس لامسه، سیستم عصبی مغز عملکرد بهتری خواهد داشت.
 
آردبازی سبب پرورش خلاقیت، تقویت سیستم اعصاب، پرورش و تقویت عضلات درشت (دستها و پاها) و عضلات ریز (انگشتان) و پرورش قدرت تجسم فضایی و هندسی می شود. همچنین به درک مفاهیمی مانند نرم، سفت، سبک، سنگین، گرم، سرد و ... کمک زیادی می کند. تقویت هماهنگی چشم و دست از دیگر نتایج آردبازی است.
با توجه به فواید ذکر شده آردبازی یکی از فعالیتهای مفیدی است که از بروز اختلالات یادگیری در دبستان جلوگیری می کند.
در اخر به منظور آموزش نظافت به کودک در آخر بازی بخواهید با جارو بقایای آرد جمع کند و با دستمال خیس ظرفش را تمیز کند.
 
برای رشد مهارتهای دستی کودک از 2/5 سالگی کودک شما میتواند دانه هایی مانند تسبیح را به نخ بکشد و دکمه ای که محل آن مناسب است (کمی شل) راببندد.
در این بازی همانطور که در تصاویر زیر مشخص است شانه تخم مرغ و یا هر وسیله ای شبیه به آن را سوراخ کنید و به کورک یک پایپ کلینر و یا نخ بند کفش بدهید و از او بخواهید تا از داخل سوراخها رد کند.
 
این بازی به منظور افزایش مهارتهای دست و هماهنگی بین چشم و دست میباشد.
 تقویت مهارت های حرکتی ظریف
مهارتهای حرکتی ظریف دست، فعالیت با دست ها و انگشتان را شامل میشود. مانند برداشتن اشیای ریز، استفاده از قیچی، نوشتن، نقاشی کشیدن، رد کردن و گره زدن بند کفش، این مهارتها طی یک روند مستمر از تولید تا بزرگسالی رشد می یابند.
 
 
 
 
پاسخبازارسال

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان