مقالات

کودکان آسپرگر و اوتیسم  به دلیل این که هر دو در یک طیف قرار دارند اغلب با هم اشتباه میشوند. 

سندرم آسپرگر از خیلی جهات به اوتیسم شبیه است. شباهت هایی که بین این دو وجود دارد باعث می شود در بعضی مواقع تمایز این دو گیج کننده شود.

اگرچه شباهت هایی وجود دارد ، تفاوت های اساسی نیز بین اوتیسم و آسپرگر وجود دارد . 

 

شباهت های بین اوتیسم و آسپرگر

 اوتیسم و آسپرگر هر دو در ایجاد ارتباط مشکل دارند و تمایل دارند در هنگام مکالمه با دیگران ارتباط چشم را حفظ نکنند. همچنین افراد مبتلا به اوتیسم و ​​آسپرگرها در زبان بدن و حرکات دست و اشاره دچار مشکل هستند. 

در مقایسه ای دیگر بین اوتیسم  ، تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به اوتیسم و آسپرگرها از سطح هوشی بالایی برخوردار هستند در حالی که هنوز در موقعیت های اجتماعی با مشکل روبرو هستند. شایان ذکر است روش درمان  اوتیسم و ​​آسپرگر نیز  شباهت زیادی به هم دارند .

 

تفاوت های آسپرگر و اوتیسم

بر خلاف اوتیسم ، شناسایی یک فرد با آسپرگر در سنین جوانی کار سختی است. مبتلایان به سندرم آسپرگر در سنین جوانی مشکلات  زبان و گفتاری را تجربه نمی کنند. به نظر می رسد که این یک تفاوت اساسی بین اوتیسم و ​​آسپرگر است. 

 کودکان آسپرگر در مقايسه با افراد اوتيسم از گفتار طبيعي ترو همنچنین مشکلات ارتباطی خفيف تري برخوردارند. در واقع در کودکان آسپرگر

برخلاف کودکان اوتيسمی تأخير چشمگيري در زبان، رشد مهارتهاي شناختي ومهارتهای خودياري ديده نمي شود. در کودکان آسپرگر بیشتر مشکلات در روابط اجتماعي و ارتباط با همسالان در شروع سن مدرسه نمود میکند..

اگر نسبت به بروز هر یک از علایم ذکر شده بیماری اوتیسم و آسپرگر در کودکتان مشکوک بودید میتوانید جهت مشاوره و ارزیابی با تیم تخصصی اختلالات ASD موسسه ایران تماس بگیرید تلفن 66596151

همچنين یکی از تفاوتهای آسپر گر و اوتیسم  علاقه خاص کودکان آسپرگر به نجوم، جغرافيا و باستان شناسي میباشد. توجّه به جزئيات ، علائم وسواسي ، نظم و ترتيب خاص در بعضي از امور، حساسيت به تغيير، انعطاف پذيري کم در اندامها و حرکات و نيز يکنواختي جريان تکلم از مواردي است که درآسپرگر ها دیده میشود..

علاوه بر این ،  افراد مبتلا به آسپرگر معمولا خصوصیات وسواسی را به صورت گذرا از خود نشان می دهند اما افراد مبتلا به اوتیسم وسواس و تکرار بیشتری در کارها از خود نشان میدهند. دیگر تفاوت آسپرگر و اوتیسم در توانایی در امور روزمره است که معمولا افراد آسپرگر در این زمینه موفق تر عمل میکنند  و به طور کلی افراد آسپرگر از بهر هوشی بالاتری نسبت به افراد اوتیسم برخوردارند

1000 کاراکتر باقیمانده


خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان