تشخیص فلج مغزی در نوزادان کار دشواری است. اگرچه گاهی اوقات پزشکان می‌توانند این اختلال را در مدت کوتاهی پس از تولد تشخیص دهند، اما در موارد دیگر پس از اینکه خود والدین احساس می‌کنند که مشکلی در کودک وجود دارد، فلج مغزی تشخیص داده می‌شود.


علائمی مانند ناتوانی در رسیدن مراحل رشدی و تکاملی، تون غیرطبیعی عضلات و سفتی پاها از شایع‌ترین نشانه‌های سی پی در نوزادان هستند؛ اما یک متخصص پزشکی و مراقبت‌های درمانی، آزمایش‌هایی را نیز برای ارزیابی کودک و تشخیص صحیح مشکل او انجام خواهد داد.


علائم اولیه سی پی:

بر طبق نظر موسسه ملی سلامت کودک و توسعه انسانی یونیس کندی شرایور، وجود علائم زیر قبل از شش ماهگی کودک می تواند نشان دهنده این باشد که کودک فلج مغزی دارد:
• کودک سفتی یا شلی بیش از حد دارد.
• کودک به تنهایی نمی تواند سر خود را بالا بیاورد.
• ممکن است در هنگام بلند شدن پاهای کودک بر روی هم قرار بگیرند یا سفت شوند.
• پشت و گردن کودک بیش از حد کشیده شده است
• داشتن تون عضلانی ضعیف

در برخی موارد ممکن است والدین یا پزشکان متوجه تاخیر رشد نوزاد تازه متولد شده خود شوند و به این نتیجه برسند در مراحل رشدی بعدی ، حرکتی مانند نشستن ، گردن گرفتن و راه رفتن تاخیر دارد.

همانطوری که قبلا عنوان شد، برای تشخیص اینکه آیا کودک شما فلج مغزی دارد یا نه، به مراجعه به یک پزشک متخصص نیاز دارید تا تشخیص پزشکی صحیح را بدهد.
اگر علائم فوق را در کودکتان مشاهده کردید، یک وقت معاینه با متخصص اطفال کودک و یا کاردرمانگر خود تعیین کنید.
برخی از نوزادان علائم فلج مغزی را نشان می دهند، اما این اختلال را ندارند. علائم فلج مغزی با برخی دیگر از مشکلات مانند بیماری های عصبی و آسیب های نخاعی مشابه می باشد.
آنچه اهمیت دارد این است که به پزشک اجازه دهید تا برای تشخیص درست، کودک شما را مورد معاینه و آزمایش قرار دهد. این گونه معاینات و آزمایش ها، برای تعیین اینکه آیا کودک شما فلج مغزی دارد یا نه و همچنین برای رد سایر مشکلات و اختلالات پزشکی ضرورت دارد.

درهنگام تشخیص فلج مغزی ، متخصصان پزشکی به دنبال علائم و نشانه هایی از قبیل تون عضلانی غیر طبیعی ، زایمان غیرمعمول ، رفلکس های نوزادی هستند.آنها همچنین ممکن است آزمایش های دیگری مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) ، و آزمایش های ژنتیکی نیز انجام دهند. .

 در بسیاری از موارد ، والدین قبل از این که به متخصص مراجعه کنند متوجه علائم و نشانه های فلج مغزی فرزند خود می شوند. با این وجود پزشکان باید معاینات منظم و مناسب همه نوزادان و کودکان خردسال را را جهت اطمینان بیشتر انجام دهند.

 

 چنانچه نوزاد شما فلج مغزی دارد:
امروزه با پیشرفت های زیادی که در علم پزشکی صورت گرفته است، بیشتر نوزادان دارای فلج مغزی چشم انداز مثبتی در پیش رو دارند. بسیاری از نوزادان دارای فلج مغزی بزرگ شده و می توانند زندگی پربار و مفیدی داشته باشند. شما می بایست با پزشکان متخصص و تیم درمانی مراقبتی کودکتان همکاری نزدیک داشته باشید تا بتوانند به کودک شما کمک کنند تا از طریق درمان های دارویی، تراپی های مختلف( کاردرمانی، فیزیوتراپی و گفتاردرمانی)، تمرین های مهارت های ارتباطی، راهنمایی و برنامه های مناسب در زمینه تغذیه و همچنین مراجعات منظم پزشکی و درمانی، این اختلال را بهتر مدیریت کند. با کارشناسان ما در زمینه بررسی علایم مشکوک به سی پی و ارایه راهنمایی و راهکارهای مناسب همراه شوید. 

02188242410

علائم و نشانه های فلج مغزی در نوزادان بر اساس سن

این علائم اولیه  میتواند نشانگر این باشد که کودک فلج مغزی دارد (اگرچه والدین برای تشخیص باید همیشه با پزشک مشورت کنند).

علائم و نشانه های فلج مغزی در نوزادان کمتر از شش ماه

هنگامی که کودک در حالی که روی پشت خود دراز کشیده شده است با گرفتن دست ها به سمت بالا کشیده میشود، در صورت مثبت بودن تست نوزاد نمی تواند سر خود را به سمت بالا بکشند

دومین علامت تشخیصی در نوزادان فلج مغزی، احساس سفتی ( هایپرتونیک ) یا شلی بیش از حد ( هیپوتونیک ) در نوزاد است.هنگامی که کودک را به حالت ایستاده از زمین بلند میکنیم  ، پاها سفت وقیچی می شوند و انگشتان دست و پای نوزاد نیز به حالت مشت در می آید. (به این معنی که شست ها به طور مداوم به سمت مرکز کف دست خم می شوند).

یک مقاله کامل و جامع را در مورد آنچه که باید در مورد فلج مغزی بدانیم برای شما گردآوری کرده ایم از اینجا میتوانید مشاهده کنید

علائم و نشانه های فلج مغزی در نوزادان بالاتر از شش ماه

علاوه بر علائمی که قبلاً برای کودکان زیر شش ماه ذکر شده است ، نوزادان بالای شش ماه ممکن است علائم اولیه فلج مغزی را نشان دهند:

اولین علامت عدم توانایی در سینه خیز رفتن نوزاد است.

کودک تمایل به استفاده از یک دست را دارد

استفاده کم نوزاد از دست ها و همچنین عدم توانایی بردن دست به سمت دهان

گیت پلیت نام یک وسیله کمکی است که توسط متخصصین توانبخشی موسسه ایران ابداع شده است و حاصل سالها تلاش متخصصین این مجموعه است .این وسیله به طرز شگفت انگیزی باعث افزایش تعادل کودکان سی پی میشود در صورت تمایل میتوانید به کلینیک مراجعه کرده تا کودک شما مورد تست و ارزیابی قرار گیرد. 02188242410

 

علائم و نشانه های فلج مغزی در نوزادان بالای 10 ماه

علاوه بر علائم فوق ، نوزادان مبتلا به فلج مغزی بزرگتر از ده ماه ممکن است موارد زیر را نشان دهند:

سینه خیز رفتن ناهماهنگ (کودک هنگام کشیدن دست و پا مخالف با یک دست و پا فشار می آورد).

عدم توانایی چهاردست و پا رفتن روی هر چهارنقطه(کودک ممکن است به جای آن روی باسن خود حرکت کند یا به صورت خرگوشی چهردست و پا برود).

ناتوانی در ایستادن روی پاها ، حتی با کمک.

 

علائم و نشانه های عمومی فلج مغزی در نوزادان و کودکان

در هر مرحله از رشد و نمو کودک ، علائم و نشانه های زیر ممکن است نشان دهنده فلج مغزی باشد (اما دوباره ، پزشک باید تشخیص را تأیید کند):

ناتوانی در صحبت کردن و / یا درک زبان

وجود رفلکسهای اولیه : این علامت زمانی مورد توجه است که بروز رفلکسها از سنی که در آن باید متوقف شوند گذشته باشد بدشکلی ها و دفورمیتی های مفاصل : در این حالت برخی از ماصل و اندام در اثر اسپاسم و ضعف عضلات در کودکان فلج مغزی دچار بدفورمی میشود

مشکلات بافت نرم : مانند کاهش حجم عضلات یا همان آتروفی عضلات در اندام کودکان و نوزادان فلج مغزی

افزایش رفلکس و کلونوس (یک سری انقباضات سریع ، غیر ارادی ، ریتمیک ، عضلانی در دست ها و پاهایا پا)

مشکلات حسی ( اختلالات شنوایی ، بینایی یا پردازش ) و یا مشکلات لامسه در کودکان فلج مغزی

قیچی راه رفتن یا راه رفتن روی انگشت پا : ان اختلال نیز به صورت شایع در نوزادان و کودکان فلج مغزی به دلیل سفتی عضلات به وفور دیده میشود.

عدم توانایی در کنترل مثانه یا روده

الگوهای غیر طبیعی دهان و زبان: مانند جمع کردن و فشار دادن زبان ، اختلال در بلع ، دهان بیش از حد حساس میشود

مشکلات تعادلی (به عنوان مثال کودک ممکن است بیش از آنچه که در گروه سنی خود معمول است زمین بخورد)

آزمایش هایی که برای تشخیص فلج مغزی در نوزادان تازه متولد شده به کار برده می شوند:

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا پیشنهاد می کند که نوزادان از سن نه ماهگی مورد غربالگری رشد قرار گیرند. اما به عنوان والدین، چنانچه مشکوک هستید که مشکلی در نوزاد تازه متولد شده شما وجود دارد، می توانید در هر سنی درخواست غربالگری های سلامت را بدهید:

• ام آر آی و سی تی اسکن MRI و CT SCAN:
رایج‌ترین آزمایش‌هایی که برای تشخیص آسیب های مغزی استفاده می‌شوند، ام آر آی (MRI) و سی تی اسکن (CT SCAN) می باشد. این آزمایش‌ها معمولاً زمانی انجام می‌شوند که ارزیابی‌های دیگری مانند ارزیابی های رشدی و تکاملی کامل شده باشند.
MRI از انرژی امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای گرفتن تصاویر از مغز کودک استفاده می کند. این تصاویر به پزشکان اجازه می دهد تا تشخیص دهند که آیا کودک ناهنجاری یا ضایعات مغزی دارد یا نه. در سی تی اسکن با استفاده از اشعه ایکس از مغز کودک عکس گرفته می شود تا پزشکان بتوانند ساختار آن را از نظر ناهنجاری بررسی کنند.


ارزیابی رشد و تکامل نوزاد:

بر طبق نظر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، ارزیابی های رشد و تکامل نوزاد نیز می بایست انجام شوند.
ارزیابی های رشد و تکامل توسط تیمی از متخصصان پزشکی و مراقبت های درمانی که در رشد و تکامل کودک، نورولوژی، و توانبخشی کودکان تخصص دارند، انجام می شود.
پزشکان برای ارزیابی و تشخیص تاخیرهای رشدی و تکاملی، آزمایش هایی را بر روی نوزاد انجام می دهند. معمولا آنها رفلکس های نوزاد، مهارت های عضلانی و حرکتی او را مورد ارزیابی و آزمایش قرار داده و وضعیت کلی بدن نوزاد را ارزیابی و بررسی می کنند.

چه عاملی باعث ایجاد فلج مغزی در نوزادان می شود؟

بسیاری از نوزادان با فلج مغزی متولد می شوند. این حالت به عنوان سی پی مادرزادی شناخته می شود.
شایع ترین دلایل ایجاد سی پی مادرزادی عبارتند از:

موارد قبل از زایمان:
• کمبود اکسیژن:
نوزادانی که مادرشان زایمان و در نتیجه خودشان تولد سختی دارند، ممکن است دچار کمبود اکسیژن شوند. همچنین اگر مادر مبتلا به مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی، مشکلات جفت یا پارگی رحم نیز باشد، ممکن است چنین حالتی برای نوزاد اتفاق بیفتد.

• سکته جنین / خونریزی مغزی:
هنگامی که رگ های خونی مغز شکسته، بد شکل و یا مسدود شوند، ممکن است نوزاد در حالی که هنوز در رحم مادر است دچار سکته شود. سکته مغزی جنین می تواند منجر به خونریزی مغزی شود که به نوبه خود می تواند منجر به ایجاد فلج مغزی شود. خونریزی مغزی می تواند ناشی از نقص قلبی نیز باشد.

• آسیب ماده سفید مغز:
در هفته های ۲۶ تا ۳۴ بارداری، ماده سفید مغز نوزاد بسیار حساس بوده و مستعد بیشترین آسیب ها می باشد.
با این حال، باید در نظر داشت که آسیب ماده سفید مغز می تواند در هر زمانی از بارداری اتفاق افتاده و مسیر سیگنال های مغز به اندام هایی که حرکت را کنترل می کند، مختل شود.
علل آن شامل از دست دادن اکسیژن و کاهش خون است که از نظر پزشکی به عنوان لکومالاسی دور بطنی (PVL) شناخته می شود. همچنین عفونت ها، سکته مغزی و صدمات وارد شده به سر جنین در رحم نیز می توانند به ماده سفید مغز نوزاد آسیب وارد کنند.

• ناهنجاری در رشد و تکامل مغز:
گاهی اوقات روند رشد مغز متوقف شده و ناهنجاری هایی ایجاد می شود که می تواند منجر به بروز فلج مغزی شود. ترومای جنین و عفونت ها، باعث ایجاد ناهنجاری در مغز می شوند؛ اگرچه تغییرات ژنی که به عنوان جهش ژنتیکی شناخته می شود نیز می تواند بر رشد مغز تأثیر بگذارند.

موارد حین زایمان:
در موارد دیگر، نوزادان بلافاصله پس از تولد دچار فلج مغزی می شوند. این حالت به عنوان فلج مغزی اکتسابی شناخته می شود.
شایع ترین علل این حالت عبارتند از:
• مننژیت یا آنسفالیت
• جراحت های وارده بر سر
• بیماری سلول داسی شکل
• نقص قلبی
• مشکلات جریان خون
• قصور پزشکی در زمان بستری شدن نوزاد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان


ترجمه توسط تیم پژوهشی موسسه ایران

سامانه پیش بینی راه رفتن کودکان سی پی