مقالات

علایم فلج مغزی در نوزاد تازه متولد شده

در برخی موارد ممکن است والدین یا پزشکان متوجه تاخیر رشد نوزاد تازه متولد شده خود شوند و به این نتیجه برسند در مراحل رشدی بعدی ، حرکتی مانند نشستن ، گردن گرفتن و راه رفتن تاخیر دارد.

 

درهنگام تشخیص فلج مغزی ، متخصصان پزشکی به دنبال علائم و نشانه هایی از قبیل تون عضلانی غیر طبیعی ، زایمان غیرمعمول ، رفلکس های نوزادی هستند.آنها همچنین ممکن است آزمایش های دیگری مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) ، و آزمایش های ژنتیکی نیز انجام دهند. .

 

در بسیاری از موارد ، والدین قبل از این که به متخصص مراجعه کنند متوجه علائم و نشانه های فلج مغزی فرزند خود می شوند. با این وجود پزشکان باید معاینات منظم و مناسب همه نوزادان و کودکان خردسال را را جهت اطمینان بیشتر انجام دهند.

 

علائم و نشانه های فلج مغزی در نوزادان

 

این علائم اولیه  میتواند نشانگر این باشد که کودک فلج مغزی دارد (اگرچه والدین برای تشخیص باید همیشه با پزشک مشورت کنند).

 با کارشناسان ما در زمینه بررسی علایم مشکوک به سی پی و ارایه راهنمایی و راهکارهای مناسب همراه شوید. تلفن 66596151

علائم و نشانه های فلج مغزی در نوزادان کمتر از شش ماه

هنگامی که کودک در حالی که روی پشت خود دراز کشیده شده است با گرفتن دست ها به سمت بالا کشیده میشود، در صورت مثبت بودن تست نوزاد نمی تواند سر خود را به سمت بالا بکشند

دومین علامت تشخیصی در نوزادان فلج مغزی، احساس سفتی ( هایپرتونیک ) یا شلی بیش از حد ( هیپوتونیک ) در نوزاد است.هنگامی که کودک را به حالت ایستاده از زمین بلند میکنیم  ، پاها سفت وقیچی می شوند و انگشتان دست و پای نوزاد نیز به حالت مشت در می آید. (به این معنی که شست ها به طور مداوم به سمت مرکز کف دست خم می شوند).

یک مقاله کامل و جامع را در مورد آنچه که باید در مورد فلج مغزی بدانیم برای شما گردآوری کرده ایم از اینجا میتوانید مشاهده کنید

علائم و نشانه های فلج مغزی در نوزادان بالاتر از شش ماه

علاوه بر علائمی که قبلاً برای کودکان زیر شش ماه ذکر شده است ، نوزادان بالای شش ماه ممکن است علائم اولیه فلج مغزی را نشان دهند:

اولین علامت عدم توانایی در سینه خیز رفتن نوزاد است.

کودک تمایل به استفاده از یک دست را دارد

استفاده کم نوزاد از دست ها و همچنین عدم توانایی بردن دست به سمت دهان

 

علائم و نشانه های فلج مغزی در نوزادان بالای 10 ماه

علاوه بر علائم فوق ، نوزادان مبتلا به فلج مغزی بزرگتر از ده ماه ممکن است موارد زیر را نشان دهند:

سینه خیز رفتن ناهماهنگ (کودک هنگام کشیدن دست و پا مخالف با یک دست و پا فشار می آورد).

عدم توانایی چهاردست و پا رفتن روی هر چهارنقطه(کودک ممکن است به جای آن روی باسن خود حرکت کند یا به صورت خرگوشی چهردست و پا برود).

ناتوانی در ایستادن روی پاها ، حتی با کمک.

 

علائم و نشانه های عمومی فلج مغزی در نوزادان و کودکان

در هر مرحله از رشد و نمو کودک ، علائم و نشانه های زیر ممکن است نشان دهنده فلج مغزی باشد (اما دوباره ، پزشک باید تشخیص را تأیید کند):

ناتوانی در صحبت کردن و / یا درک زبان

وجود رفلکسهای اولیه : این علامت زمانی مورد توجه است که بروز رفلکسها از سنی که در آن باید متوقف شوند گذشته باشد بدشکلی ها و دفورمیتی های مفاصل : در این حالت برخی از ماصل و اندام در اثر اسپاسم و ضعف عضلات در کودکان فلج مغزی دچار بدفورمی میشود

مشکلات بافت نرم : مانند کاهش حجم عضلات یا همان آتروفی عضلات در اندام کودکان و نوزادان فلج مغزی

افزایش رفلکس و کلونوس (یک سری انقباضات سریع ، غیر ارادی ، ریتمیک ، عضلانی در دست ها و پاهایا پا)

مشکلات حسی ( اختلالات شنوایی ، بینایی یا پردازش ) و یا مشکلات لامسه در کودکان فلج مغزی

قیچی راه رفتن یا راه رفتن روی انگشت پا : ان اختلال نیز به صورت شایع در نوزادان و کودکان فلج مغزی به دلیل سفتی عضلات به وفور دیده میشود.

عدم توانایی در کنترل مثانه یا روده

الگوهای غیر طبیعی دهان و زبان: مانند جمع کردن و فشار دادن زبان ، اختلال در بلع ، دهان بیش از حد حساس میشود

مشکلات تعادلی (به عنوان مثال کودک ممکن است بیش از آنچه که در گروه سنی خود معمول است زمین بخورد)

 

تشخیص نوزادان فلج مغزی به علت اینکه هنوز به سن نمایش توانایی های بدنی نرسیده اند بسیار کار مشکلی است اما پزشکان و کاردرمانان زبده در این سنین هم میتوانند از وجود فلج مغزی در نوزادان مطلع شوند. ومعمولاً تا حدود یک یا دو سالگی با فلج مغزی تشخیص داده نمی شوند. با این حال ، تحقیقات توسط نواک و همکاران. (2017) ، که در JAMA Pediatrics منتشر شده است ، نشان می دهد که تشخیص فلج مغزی قبل از شش ماهگی ممکن است. سن اصلاح شده تاریخ تولد نوزاد را در نظر می گیرد. اگر زود به دنیا بیایند ، تعداد ماههای نارس از سن آنها کم می شود. به عنوان مثال ، اگر نوزادی هفت ماهه باشد اما دو ماه زودرس به دنیا آمده باشد ، سن اصلاح شده پنج ماه خواهد بود.

 

نواك و همكاران یک بررسی علمی  منتشر شده در مورد فلج مغزی انجام داند و نتیجه گرفتند که ابزارهای زیر به ویژه در تشخیص زودرس و ارزیابی بسیار مفید هستند:

MRI نوزادان ارزیابی کیفی Prechtl از حرکات عمومی معاینه مغز و اعصاب نوزادان Hammersmithارزیابی رشد کودکان خردسال

 

در موارد خاص ، تشخیص صحیح در چنین سنین نوزادی ممکن است عملی نباشد. با این حال ، نویسندگان تأکید می کنند که توانایی شناسایی نوزادان در رده های پرخطر بسیار مفید است زیرا میتواند باعث مداخله و ئرمان سریعتر شود و متعاقبا می تواند باعث افزایش توانایی های شناختی و حرکتی نوزاد فلج مغزی شود و از بروز عوارض ثانویه جلوگیری کند.

1000 کاراکتر باقیمانده


خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان