مقالات

 

تولد زودرس به وضعیتی اطلاق می شود که کودک قبل از اتمام دوره حاملگی یا قبل از موعد مقرر پیش بینی شده ، به دنیا بیاید. نوزادانی که زود به دنیا می آیند ، در معرض انواع عوارض و مشکلات سلامتی از جمله ناتوانی های طولانی مدت یا دائمی مانند فلج مغزی قرار دارند.همیشه مشخص نیست که دقیقاً چه چیزی باعث به دنیا آمدن نوزاد نارس می شود ، اما عوامل خطرناکی مانند استعمال سیگار ، حاملگی های متعدد و مشکلات بهداشت باروری می‌تواند عامل افزایش آن باشد.زنانی که باردار هستند باید از خطرات زودرس نوزاد آگاه باشند. زنان باردار همچنین باید با اتکا به پزشکان خود و راهنمایی و توصیه های آنها تمام مراحل ممکن برای زایمان زودرس و تولد کودک فلج مغزی را به حداقل برسانند.

تولد زودرس چیست؟

  تولد نوزادی است که پیش از موعد مقرر اتفاق می افتد. هرچه نوزاد نارس تر باشد ، خطر عوارض بیشتر است.

یک دوره بارداری معمولی برای یک خانم 40 هفته است ، بنابراین هر تولد زودتر از 37 هفته زودرس در نظر گرفته می شود را می توان بیشتر به دسته های خاص تر تقسیم کرد. یک نوزاد نسبتاً زودرس بین 32 تا 36 هفته متولد می شود. یک نوزاد بسیار نارس قبل از 32 هفته متولد می شود و یک نوزاد بسیار زودرس قبل از 28 هفته متولد می شود.

 مرکز جامع توانبخشی ایران با نزدیک به دو دهه تجربه در زمینه مراقبت های توانبخشی نظیر کاردرمانی ، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی تخصصی فلج مغزی ، با شما همراه است تلفن جهت مشاوره و تعیین وقت 66596151

علل تولد زودرس 

هنوز در بیشتر موارد علت واقعی تولد زودرس مشخص نشده است. با این وجود عوامل خطر زیادی وجود دارد که میتوان به آنها برای افزایش خطر ابتلا به نوزاد زودرس استناد کرد. یک عامل خطر بسیار مهم زمانی است که یک زن قبلاً یک نوزاد نارس داشته باشد. این نشان می دهد که وی در معرض خطر زیادی برای زایمان زودرس در هر نوع حاملگی در آینده است. چند قلوزایی هم میتواند عامل خطر مهمی برای زایمان زودرس باشد ،همچنین برخی مشکلات یا عوارض سلامتی و بهداشتی تا 6 ماه قبل از بارداری نیز میتواند از عوامل خطرزا برای زایمان زودرس محسوب شود..

 

عوارض یا مشکلات بهداشت باروری می تواند باعث زایمان زودرس به دلیل بروز مشکلات در جفت و مشکلات دهانه رحم یا رحم باشد. هنگامی که یک زن باردار تغذیه کافی دریافت نکرده و یا گزینه های زندگی ناسالمی از قبیل استعمال سیگار ، نوشیدن یا سوء استفاده از مواد مخدر راا داشته است ، احتمال بیشتری دارد که زایمان زودرس داشته باشد. عفونت های ایجاد شده در مادر ، آسیب جسمی یا بروز استرس ، همگی خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد

 

عوارض زایمان زودرس

زایمان زودرس یک عامل خطرناک بروز فلج مغزی است. روش های زیادی وجود دارد که می تواند باعث فلج مغزی شود ، حتی اگر علت آن برای فرد خاصی مشخص نشود. به احتمال زیاد ، زایمان زودرس باعث نوعی از عارضه مغزی خواهد شد که به نوبه خود منجر به فلج مغزی می شود..

در کوتاه مدت ، نوزادی که زودرس متولد می شود ، ممکن است دچار مشکلات تنفسی ، مشکلات قلبی ، مشکل در کنترل دمای بدن ، مشکلات دستگاه گوارش و عوارض سیستم ایمنی و خون شود. کودک همچنین ممکن است عوارضی داشته باشد که بر مغز اثر بگذارد. این نوزادان نارس در معرض خطر خونریزی در مغز و در موارد شدید تجمع مایعات در مغز هستند. این عوارض مغزی احتمالاً می تواند باعث صدمات پایدار مغز در ارتباط با فلج مغزی شود.

 به تازگی یک مقاله کامل و جامع را در مورد آنچه که باید در مورد فلج مغزی بدانیم برای شما گردآوری کرده ایم از اینجا میتوانید مشاهده کنید

ارتباط فلج مغزی و تولد زودرس

تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که متولد شدن زودرس عامل اصلی خطر فلج مغزی است. این خطر به ویژه برای نوزادانی که زودتر از 32 هفته متولد شده اند بسیار زیاد است.

تولد زودرس یک عامل خطر برای فلج مغزی است ، اما به این معنی نیست که همه نوزادان نارس به این بیماری مبتلا میشوند. از طرف دیگر ، این یک عامل خطر جدی شناخته شده است زیرا حدود نیمی از کل کودکانی که به فلج مغزی مبتلا هستند ، زودرس متولد شده اند. وزن کم هنگام تولد نیز یک عامل خطر برای فلج مغزی است و نوزادان نارس احتمالاً وزن کم دارند. یک مطالعه جدید نشان داد که نارس بودن نوزاد  و کمبود وزن هنگام تولد و فشار خون بالا در مادر ، خطر ابتلای کودک به فلج مغزی را 20 برابر افزایش می دهد.

واضح است كه زایمان زودرس عامل مهمی برای فلج مغزی است. یک مطالعه نشان داد که حتی وقتی نوزادان فقط کمی زود متولد می شوند ، مثلاً در 37 یا 38 هفته ، باز هم احتمال کمی افزایش فلج مغزی وجود دارد.

 

راه های جلوگیری از زایمان زودرس

بعضی اوقات نمی توان احتمال زایمان زودرس را تعیین کرد. با این وجود ، عوامل خطر شناخته شده ای وجود دارد و در صورت جلوگیری از مراجعه یا رفع این موارد ، می توان خطر ابتلا به زایمان زودرس را بین برد .

زنانی که قبلاً نوزادان نارس داشته اند ، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. فاصله حداقل 18 ماه برای بارداری بعدی ، ترک سیگار ،  درمان عفونت ها و کنترل سایر شرایط بهداشتی مانند دیابت بسیار مهم است. زنان دارای یک نوزاد نارس در هنگام بارداری باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. حتی روشهای درمانی وجود دارد که می توان از آنها برای جلوگیری از تولد زودرس دیگر استفاده کرد. این موارد شامل مکمل پروژسترون و روشهای بهداشت دهانه رحم در مواردی است که از نظر پزشکی جایز است.

برای زنانی که از عوامل خطر واضحی ندارند و فاکتورهای خطر شناخته شده ای نیز در آنها مشاهده نمیشود ، می توان برای کاهش خطر زایمان زودرس اقدام کرد. این موارد شامل رژیم غذایی سالم ، رعایت اصول بهداشتی در تماسهای جنسی ، معاینات دوره ای پزشکی ، جلوگیری از استرس و جلوگیری از مواردی مانند استعمال سیگار و نوشیدن است..

 

تولد زودرس و سهل انگاری پزشکی

همه زایمان های زودرس قابل پیشگیری نیستند. همیشه نمی توان دقیقاً تعیین کرد که چه عواملی باعث به دنیا آمدن نوزاد زود هنگام شده است. از طرف دیگر ، پزشكان با هر آنچه در مورد عوامل خطر می دانیم ، این توانایی را دارند كه بیماران خود را از این عوامل خطر پایش كنند و به آنها در انجام اقدامات پیشگیرانه معقول كمك كنند. به عنوان مثال ، اگر یک زن قبلاً یک نوزاد نارس داشته باشد ، پزشک باید از نزدیک او را زیر نظر بگیرد و از پیشرفت و سلامت جنین مطمئن شود..

هنگامی که یک پزشک برای رفع عوامل خطر زایمان زودرس اقدامات معقول و مورد انتظار را انجام نداد ، می تواند عواقب پیش بینی نشده ای اتفاقق بیفتد. اگر کودک شما نارس بود و دچار فلج مغزی اشده است ، ممکن است به ذهن شما خطور کند که که سهل انگاری پزشکی در این مقوله نقش داشته است. اگر فکرمیکنید که پزشکتان تمام موارد لازم را برای محافظت از کودک شما رعایت نکرده است ، با یک مشاور پزشکی در این زمینه مشورت کنید.

ترجمه : فرهنگ محمدخانی.

منبع :www.cerebralpalsyguidance.com

1000 کاراکتر باقیمانده


خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان