مقالات

مراقبت از کودکان فلج مغزی حساسیت های خاصی دارد والدین می بایست این نکات را در طی مراقبت از این کودکان در نظر داشته باشد بیماری سی پی می‌تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد حتی این بیماری می‌تواند قسمتهای مختلف بدن را درگیر کند و شرایط متفاوت شناختی و ذهنی را در کودکان بسته به نوع و شدت بیماری ایجاد کند.

 کودکان فلج مغزی هم همانند سایر کودکان احساسات عواطف و آرزو های طبیعی را دارند  که نباید به دلیل محدودیت های حرکتی آنها از دست برود.

نکاتی درباره مراقبت از کودکان مبتلا به سی پی 

در این مقاله 9 نکته مفید برای والدین کودکان فلج مغزی در مراقبت از کودکان شان اشاره می کنیم:

1- اعتماد به نفس کودک خود را پایین نیاورید

 هیچگاه به دلیل ناتوانی کودکان سی پی آنها را در انجام فعالیت مایوس نکنید.

در بسیاری از موارد کودکان فلج مغزی از نظر ذهنی توانایی های بالقوه ای دارند که در مرحله انجام دچار مشکلاتی هستند کودکان  سی پی  در انجام برخی فعالیت ها مستعد ناامیدی هستند لذا با تکرار کلماتی همچون نمیتوانی ممکن است هیچگاه دست به تکرار و انجام آن فعالیت نزنند.

 

2- صبور باشید

سعی کنید تا آنجا که ممکن است فعالیت های خود را به صورت مستقل انجام دهند حتی اگر این فعالیت ها زمانبر باشد به عنوان مثال اگر کودک سی پی شما توانایی پوشیدن جوراب خود را دارد اما ممکن است که انجام این کار ۵ دقیقه به طول بیانجامد بگذارید که خود این کار را انجام بدهد ایجاد استقلال برای کودکان فلج مغزی در اعتماد به نفس آنها بسیار اهمیت دارد.

 کودکان فلج مغزی برای اثبات توانایی های بالقوه خود نیاز به فرصت و زمان دارند.

 

3- مشکلات همراه آنها را بشناسید

 بیماری فلج مغزی به خودی خود می تواند باعث ایجاد مشکلات عدیده نیز بشود که نیاز است با آشنایی به این مشکلات تحمل و  آگاهی خود را در انجام فعالیت ها و توانایی های کودک خود بالا ببرید

 مشکلاتی که می تواند در کنار فلج مغزی ایجاد شود شامل:

 •  مشکلات رفتاری
 •  مشکلات حسی
 •  اختلالات ذهنی
 •  اختلالات رفتاری
 •  صرع و تشنج
 •  مشکلات گوارشی
 •  اختلالات شنوایی

 

4- مشکلات را قبل از تثبیت شدن برطرف کنید

مثالی را در راه رفتن کودکان فلج مغزی شرح می دهیم برخی از کودکان فلج مغزی در شروع راه رفتن ممکن است دچار الگوهای نامنظم و بچه کم می شود که لازم است والدین از ابتدا نسبت به رفع این مشکلات تلاش کنند.

 استفاده از راهنمایی متخصصین کار درمانی و همچنین این توصیه آنها در خصوص تجویز اسپیلنت می تواند شما را به موفقیت در این موضوع نزدیک کند.

 هرچه کودک سی پی راه رفتن صحیح تری را داشته باشد مسیر های عصبی تشکیل شده در مغز برای این حرکات صحیح قوی تر خواهد شد به کودک فلج مغزی در راه رفتن احساس راحت تری را خواهد داشت.

 

5- رعایت رژیم غذایی سالم

 همانطور که در مقالات دیگر به طور مفصل در مورد بهترین رژیم های غذایی برای کودکان فلج مغزی توصیه کرده‌ایم، رعایت یک رژیم غذایی سالم باعث رشد بهتر استخوان ها و عضلات و حفظ انرژی ایده آل برای کودکان سی پی خواهد شد همچنین یک رژیم غذایی مناسب می تواند باعث حفظ کالری در کودک فلج مغزی شود،  بنابراین غذاهای پرکالری و کم حجم مانند کره بادام زمینی ،روغن زیتون ، آووکادو  که جویدن آنها آسان است است می تواند یک غذای ایده آل برای کودکان فلج مغزی باشد.

 

6-  جلسات کاردرمانی را به طور منظم دنبال کنید

 متخصصین کار درمانی با برنامه‌های تخصصی که در زمینه اجرای تمرینات و تکنیک های مختص کودکان فلج مغزی دارند می‌توانند همیشه توانایی حرکتی و شناختی کودک سی پی شما را در شرایط ایده‌آل حفظ کنند .

براساس آخرین یافته‌ها کودکان  فلج مغزی که تحت نظر کاردرمانگران اقدام به تمرینات منظم و ورزش های تخصصی میکنند از نظر حرکتی استقلال بیشتری را نسبت به کودکان دیگر دارد و شرایط عضلانی و مفصلی آنها به شرایط طبیعی نزدیک تر است. 

مرکز جامع توانبخشی ایران اولین کلینیک کاردرمانی و گفتار درمانی تخصصی فلج مغزی در کشور می باشد  این مرکز در سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را به صورت تخصصی بر روی کودکان فلج مغزی اجرا کرده و با ابداع  دستگاه هایی نظیر گیت پلیت قدم بزرگی را در بهبود مهارتهای حرکتی کودکان فلج مغزی  برداشته است.  جهت تمایل به همراهی با تیم تخصصی ما با ما تماس بگیرید66596151

 

7- به گروه‌های اجتماعی ملحق شوید

  در گروه هایی که والدین و متخصصین در زمینه کودکان فلج مغزی عضو هستند عضو شوید و از تجربیات یکدیگر استفاده کنید می توانید از فعالیت های مفیدی که برای این کودکان انجام می‌شود  بهره ببرید.

 

8- با کودکان فلج مغزی خود بازی کنید

 بر اساس مشکلات و توانایی هایی که دارد بازی هایی را انتخاب کرده و در جهت بهبود مهارت های جسمی حرکتی و ذهنی آنها برخی از بازی ها را با او به صورت روزانه انجام دهید  بازی‌ها می‌تواند در پیشرفت این کودکان افزایش اعتماد به نفس آنها تاثیر زیادی داشته باشد

 بسیاری از تمریناتی را که درردرمانگران به شما توصیه می‌کند که در منزل انجام دهید را می توانید در قالب بازی های مفرح با کودکان خود تکرار کنید.

 همچنین برخی از این تمرینات را در قالب رقص به همراه موزیک می توانید انجام دهید سید.

 

9- به آنها انرژی مثبت بدهید

 نقاط قوت کودکان فلج مغزی را مورد توجه قرار دهید سید و به آنها اعتماد به نفس دهید. اطمینان حاصل کنید که آنها به عشق و پشتیبانی شما اعتماد دارند. کودکان فلج مغزی بسیار تحت تاثیر افکار و رفتار والدین خود هستند روحیات مثبت شما میتواند انرژی آنها را در انجام تکالیف و وظایف شان دوچندان کند. 

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران
1000 کاراکتر باقیمانده


خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان