این واقعیت ها می تواند به شما در مدیریت این بیماری و درک بهتر خصوصیات فلج مغزی کمک کند

1- افراد بزرگسال به فلج مغزی مبتلا نمی‌شوند

 فلج مغزی یک عارضه حرکتی و ذهنی است که در اثر آسیب به مغز قبل حین و یا کمی پس از تولد اتفاق می افتد به همین دلیل اتفاقاتی که بعدها در اثر آسیب به مغز مانند ضربه های مغزی این افراد وارد می شود جزو فلج مغزی قلمداد نمی شوند.

 

2- بیماری فلج مغزی نمی تواند به صورت مستقیم در عملکرد ذهنی کودک تاثیر بگذارد

فلج مغزی یک اختلال حرکتی استو به طور خاص می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم حرکتی کودکان شود با وجود اینکه بیش از ۵۰ درصد افراد مبتلا به سی پی دچار مشکلات ذهنی می باشند اما دلیل مشکلات ذهنی نمی‌تواند همیشه مستقیماً به آسیب فلج مغزی مرتبط باشد.

 

3- فلج مغزی یک بیماری ارثی نیست 

افرادی که دچار فلج مغزی هستند می توانند کودکانی سالم داشته باشند بدین معنی که فلج مغزی می تواند جنبه ارثی داشته باشد.

 دلایل فلج مغزی معمولاً شامل

  •  خونریزی در مغز
  •  عفونت
  •  تولد نارس
  •  آسیب به سر
  •  عفونت

4-فلج مغزی شایع ترین علت مشکلات حرکتی در کودکان می باشد

بیماری های زیادی وجود دارد که می تواند باعث بروز مشکلات حرکتی در کودکان شود اما فلج مغزی یکی از اصلی‌ترین بیماری‌هایی است که شیوع نسبتاً بالایی را در کودکان خصوصاً بدو تولد ایجاد می کند نسبت دو و نیم در هر هزار کودک مصداق این  مطلب می باشد.

5- چهار نوع فلج مغزی وجود دارد

  محققان فلج مغزی را به چهار نوع مختلف تقسیم کرده اند:

  • فلج مغزی اسپاستیک
  • فلج مغزی آتاکسی 
  • فلج مغزی هیپوتون
  • فلج مغزی مخلوط

6-  حرکت کودکان فلج مغزی در مسیر بهبودی است

بسیاری از کودکان فلج مغزی دچار مشکلات حرکتی هستند اما این کودکان در سایه تمرینات کاردرمانی می‌توانند روزبه‌روز شرایط رضایتبخش تری را کسب کنند.

 سیستم نوروپلاستیسیته مغز به این کودکان کمک می‌کند که در اثر تمرین‌ها و ممارست های زیاد شرایط حرکتی قابل قبولی را کسب کنند.

تیم توانبخشی و کاردرمانی فلج مغزی مرکز ایران با بیش از دو دهه سابقه در زمینه کاردرمانی تخصصی کودکان فلج مغزی این آمادگی را دارد تا با تکنیک های منحصر به فرد و استفاده از وسایل و تجهیزات کمکی جدید و ابداعی توان کودکان فلج مغزی را در زمینه حرکتی  افزایش دهد  با ما همراه شوید 66596151

 

7- فلج مغزی می تواند روی عضلات گفتار تاثیر بگذارد

 بسیاری از کودکان سی پی مشکلاتی را در تکلم و صحبت کردن دارند و خیلی از آنها آرام صحبت می کنند و خیلی دیگر نمی تواند برخی از حروف را ادا کنند.

 گفتار درمانی می‌تواند کمک قابل ملاحظه‌ای را به این کودکان در تقویت سرعت گفتار داشته باشد .بخشی دیگر از کودکان سی پی که دچار مشکلات بلع نیز هستند توسط کمک های گفتار درمانی می توانند به این مشکلات غلبه کنند

 

8- فلج مغزی می تواند یک بیماری پیش رونده باشد

 برخلاف تصور بسیاری از ما در خصوص بیماری فلج مغزی که همیشه شنیده ایم این بیماری پیشرونده نیست ، اما تعدادی از این کودکان که تحت درمان و حمایت قرار نمی گیرند دچار علائم پیشرونده می شوند.

 در واقع پیش روند نبودن این بیماری مربوط به مغز است زیرا مغز این کودکان دچار مشکلات بیشتر نخواهد شد اما علائم و عوارضی که در اثر بیماری سی پی همچون اسپاسم و کوتاهی اتفاق افتاده است میتواند روز به روز بدتر شود لذا اهمیت کاردرمانی و مراقبت های روزانه و ورزش های تخصصی در این کودکان اینجا مشخص می شود.

 

9-بسیاری از کودکان سی پی به مرحله راه رفتن میرسند

با کمک کاردرمانگران و ممارست والدین بسیاری از کودکان فلج مغزی می‌تواند به مراحل راه رفتن برسند و تجربه زندگی مستقل را در آینده خود داشته باشند.

 الگوهای غیر طبیعی راه رفتن می تواند با جلسات کاردرمانی کنترل شود و کار درمان آن با تکیه بر تقویت عضلات و افزایش دامنه حرکتی مهار اسپاسم میتوانند کودکان فلج مغزی را به این هدف نزدیک کند.

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی موسسه ایران