مقالات

 گچ گیری سریال چیست؟

گچ گیری سریال یا سریال کستینگ یک روش غیر تهاجمی برای درمان اسپاسم می باشد که به دلیل کشش تدریجی عضلات میتواند به مرور کوتاهی عضلات را برطرف کند.

 در این مقاله می خوانیم که چطور این روش می‌تواند به کودکان سی پی کمک کند.

 کاربرد گچ گیری سریال برای کودکان فلج مغزی می باشد که به دلیل اسپاسم دچار کوتاهی عضلانی شده اند و این کوتاهی باعث کاهش دامنه حرکتی در مفاصل می شود.

 گچ گیری سریال مفصل  را در زاویه خاصی حفظ می کند و در این زاویه تنش کوچکی را در عضله ایجاد می کند سپس پس از تثبیت زاویه مدنظر با  ایجاد زاویه بیشتر به افزایش دامنه حرکتی در مفصل و کشش عضلات کوتاه شده کمک می کنیم.

 بیشترین کاربرد گچ گیری سریال برای مفصل مچ پا در کودکان فلج مغزی می باشد زیرا این مفصل در کودکان سی پی معمولاً دچار کاهش دامنه حرکتی و سفتی می باشد که منجر به پنجه روی و افتادگی مچ پا در کودکان فلج مغزی می شود.

هدف از گچ گیری سریال افزایش دامنه حرکتی در مفاصل و کشش طولانی مدت در عضلات کوتاه شده می‌باشد و نوعی کشش منفعل و طولانی مدت را در مفصل و عضلات کودکان فلج مغزی ایجاد می کند.

 

گچ گیری سریال باعث جلوگیری از راه رفتن روی نوک پنجه در کودکان فلج مغزی می شود.

 

 مدت زمان استفاده از گچ گیری سریال چقدر است؟

گچ گیری سریال به دلیل اینکه یک روش غیر تهاجمی و غیر جراحی برای کودکان فلج مغزی محسوب می شود می تواند انتخابی ایده آل و مطلوب برای درمان کوتاهی عضلات اسپاستیک در کودکان سی پی باشد.

 زمان استفاده از گچ گیری سریال معمولاً از چندین هفته تا چند ماه به طول می انجامد.

 و معمولاً هر هفت روز  زاویه گچ ها باید تغییر یابد و به مدت ۱۲ هفته این کار تکرار شود. البته بسته به میزان شدت اسپاسم این  زمان می‌تواند کمتر و یا زیادتر شود.

 در یک تحقیق نشان داده شده است که تغییر زاویه در طی پنج روز میتواند مفیدتر از ۷ روز باشد زیرا عوارض کمتری را از خود به جا می گذارد.

 مجموعاً با تعویض بیشتر زوایا و گچ گیری بیشتر میتوان از ایجاد التهاب و رطوبت و نهایتاً ابتلا به مشکلات پوستی جلوگیری کرد.

معمولاً درد ناشی از گچ گیری سریال در اوائل هر گچ گیری اتفاق می‌افتد و در مدت کوتاهی درد ناشی از کشش به مرور کم خواهد شد. 

 

 عوارض گچ گیری سریال 

یکی از مواردی که می تواند باعث ناراحتی کودک شود اضافه شدن وزن پاها به واسطه وزن گچ می باشد که می تواند او را آزرده کند، اما کودک فلج مغزی به مرور به این موضوع عادت می کند و می تواند با وجود گچ هم به مراحل روزمره زندگی خود رسیدگی کند.

حتی به واسطه فرم دهی صحیح به مچ پا کودکان پس از گچ گیری سریال می توانند ایستادن و راه رفتن قابل قبول تری را از خود به نمایش بگذارند.

  دیگر  عوارضی که می‌تواند در اثر گچ‌گیری سریال اتفاق  بیفتد خارش موضعی است . برای جلوگیری از خارش باید نواحی را مدام خشک نگه داشت وجود رطوبت می‌تواند باعث ایجاد و یا زخم در قسمتهایی از بدن کودک شود.

 اطمینان حاصل کنید که کودک برای خاراندن از اجسام تیز استفاده نکنید زیرا این موضوع می تواند باعث التهاب و یا زخم در نواحی ملتهب شود

 یکی دیگر از مشکلاتی که در اثر گچ گیری سریال اتفاق می‌افتد حمام کردن کودک است که می توانید با استفاده از چسب های نواری و نایلون قبل از استحمام ناحیه گچ گیری شده را ضد آب کنید.

 

آیا اسپاسم با تکنیک گچ گیری سریال به طور کامل از بین میرود؟

 اسپاسم در اثر ضایعه مغزی در عضلات ایجاد شده است و گردشگری سریال می‌تواند به صورت مقطعی باعث کنترل اسپاس گردد وظیفه ما بعد از باز کردن گچ ها این است که بتوانیم از فرصت ایجاد شده و انعطاف به وجود آمده در عضلات حداکثر استفاده و بهره را ببریم و مراحل حرکتی و راه رفتن کودکان را به واسطه این فرصت تسهیل کنیم زیرا این موضوع می‌تواند پس از مدت چند هفته دوباره به حالت اولیه برگردد.

 لذا انجام منظم جلسات کاردرمانی پس از گچ گیری سریال می تواند به تثبیت مراحل رشدی کودک فلج مغزی و همچنین جلوگیری از بازگشت کوتاهی های ایجاد شده در اثر اسپاسم کمک کند.

 جهت انجام جلسات منظم کاردرمانی پس از گچ گیری سریال و یا پس از تزریق بوتاکس در عضلات کودک فلج مغزی تان می توانید با تیم کار درمانی تخصصی فلج مغزی موسسه جامع توانبخشی ایران همراه شوید با ما تماس بگیرید66596151

 

در نظر داشته باشید که متوقف کردن برنامه های کاردرمانی و کششی عضلات کودکان سی پی پس از گچ گیری سریال می تواند به بازگشت ۱۰۰ درصد کوتاهی ها در عضلات کودکتان منجر شود.

 

چند نکته پایانی در مورد گچ گیری سریال در کودکان فلج مغزی

 برخی از کودکان فلج مغزی به دلیل طولانی مدت بودن زمان این قضیه نمی توانند آن را به راحتی هضم کنند و مراقبت های صحیح برای این موضوع لازم است

 

 کششهای طولانی مدت در اثر گچ گیری سریال می تواند به بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی و تصحیح راه رفتن در کودکان سی پی کمک کند.

گچ گیری سریال به کودک فلج مغزی کمک می‌کند تا از سفت شدن بیشتر عضلات جلوگیری شود.

 

 ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران

1000 کاراکتر باقیمانده


خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان