آیا کودک سی پی شما توانایی سینه خیز رفتن را دارد؟

سینه خیز رفتن یک پروسه طبیعی در کودکان می باشد که بسیاری از نوزادان بدون ابتلا به فلج مغزی می توانند سینه خیز بروند اما اگر شرایط ایجاد شود که سینه خیز رفتن در کودکان فقط به واسطه حرکت دست ها باشد و پاها منفعل باشد می تواند کمی نگران کننده باشد.

 در واقع باید بر روی این موضوع تمرکز کرد که ممکن است عملکرد پاهای کودک ضعیف باشد.

 در این مقاله به بررسی نوع سینه خیز رفتن کودکان که در آن بیشتر از دست ها استفاده می شود می پردازیم:

سینه خیز رفتن بدون حرکت پا و یا همان خزیدن کماندویی یک سینه‌خیز معمولی نیست دراین نوع سینه خیز رفتن کودک در مرحله اول از ساعد خود برای حرکت استفاده می‌کند و در حالی که شکم او بر روی زمین ساییده می شود پاها را به دنبال خود میکشد.

 

 چرا می تواند سینه خیز رفتن کماندوی برای کودک فلج مغزی نگران کننده باشد

فلج مغزی نوعی اختلال مغزی است که می تواند بر روی تحرک کودک تاثیر منفی بگذارد در حالی که خزیدن کماندوی می تواند هیچ مشکلی را در کی ایجاد نکند اما می‌تواند نشانه‌ای برای وجود ضعف عضلانی و مشکلات حرکتی در کودک باشد.

 یک کودک فلج مغزی به ویژه نوع اسپاستیک ممکن است به مدت طولانی به مرحله راه رفتن و ایستادن نرسد و صرفاً برای جابجایی از سینه خیز رفتن استفاده کند.

 

همیشه نباید مشکل را در اندام تحتانی جستجو کرد

 برخی از متخصصین کاردرمانی معتقدند که خزیدن کماندویی همیشه به دلیل ضعف پاها نیست بلکه  به دلیل عدم هماهنگی دو طرف در پاها و دستها ایجاد می شود

عوارض طولانی‌مدت شدن سینه خیز رفتن کماندویی 

کودکان فلج مغزی معمولاً به صورت طولانی مدت ممکن است که از سینه خیز رفتن به عنوان حرکت استفاده کنند.

 زمانی که کودکان فلج مغزی به صورت کماندوی سینه خیز می روند معمولاً فشار بیشتری را بر روی دست ها و عضلات کوچکتر تحمل می کنند و این موضوع باعث خستگی بیشتر در آنها می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد درد در اندام فوقانی شود بنابراین مداخله به موقع انجام تمرینات کاردرمانی برای رسیدن کودک به مراحل راه رفتن در این مرحله برای جلوگیری از اسکولیوز و مشکلات دیگر عضلانی و استخوانی مهم است.

 

سینه خیز رفتن کماندوی و مداخله کاردرمانی

 بسیاری از کارشناسان کاردرمانی معتقدند که طولانی شدن سینه خیز رفتن در کودکان فلج مغزی می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در آنها شود به همین دلیل آنها سعی دارند که قبل از اینکه این مدل سینه خیز رفتن در کودکان عادتی شود به هر نحوی حرکات دیگر را نظیر چهار دست و پا رفتن و راه رفتند در آنها جایگزین کنند.

 

  اصولی که کاردرمانگران برای جلوگیری از سینه خیز رفتن کماندوی انجام می‌دهند شامل:

  •   مهار اسپاسم در عضلات اندام تحتانی
  •   تقویت عضلات بلا استفاده در حرکت
  •   آموزش مهارتهای تعادلی در چهار دست و پا و راه رفتن

 

 جهت انجام تمرینات تعادلی تخصصی و همچنین آموزش مهارتهای ایستادن و تعادلی با استفاده از تجهیزاتی نظیر گیت پلیت میتوانید با تیم کاردرمانی مرکز جامع توانبخشی ایران همراه شوید تلفن تماس66596151

همچنین والدین کودکان سی پی میتوانند با انجام تمرینات راه رفتن و تاتی کردن کودکان به بهبود تحمل وزن بر روی اندام تحتانی باعث افزایش تحرک پاهای این کودکان شوند با ترغیب کودکان فلج مغزی با انجام مهارت‌هایی نظیر ایستادن با استفاده از بازی می توانید شرایط تحرکی آنها را بهبود بخشیده و این کودکان را از مرحله سینه‌خیز ناهنجار به مراحل راه رفتن نزدیک کنید.

 

 ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران