مقالات

 تشخیص فلج مغزی همیشه دلیلی بر ابتلا به ناتوانی یادگیری نیست.

 بسیاری از بیماران سی پی دارای هوش کاملاً طبیعی می باشند و در یادگیری مشکلی ندارند.

 

 بیماری فلج مغزی چگونه باعث اختلال یادگیری می شود؟

هر چند که وجود مشکلات یادگیری در کودکان فلج مغزی شایع می باشد اما بیماری فلج مغزی به صورت مستقیم باعث اختلال یادگیری نمی شود.

شیوع اختلال یادگیری در بین کودکان فلج مغزی نسبت ۱ به ۲ می باشد.

کودکان فلج مغزی به دلیل کند بودن عملکرد سیستم عصبی در یادگیری کند عمل می کند و به زمان بیشتری برای آموزش نیازمند هستند این امر به دلیل کند بودن آنها در پردازش مهارت های جدید می باشد.

 

علائم اختلال یادگیری در کودکان سی پی:

از آنجا که احتمال ابتلا اختلال یادگیری در کودکان فلج مغزی بسیار زیاد است اهمیت تشخیص به موقع این مشکل در این کودکان بسیار بالاست. ناتوانی یادگیری در کودکان فلج مغزی می تواند از خفیف تا شدید باشد و بسیاری از والدین تا سنین مدرسه ممکن است ابتلای فرزندشان به اختلال یادگیری را متوجه نشوند.

 علائم اختلال یادگیری در کودکان سی پی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 •   تاخیر در مهارت های گفتاری
 •   اختلال در ارتباط با دیگران
 •   مشکل در خواندن نوشتن و ریاضی 

در صورتی که کودک شما یکی از این علائم را نشان داد سریعاً نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 

روش های درمان اختلال یادگیری در کودکان سی پی:

 گفتار درمانی

  متخصصین گفتار درمانی  به کودکان فلج مغزی کمک می کنند تا مشکلات ارتباطی آنها کمتر شود و در ادای کلمات و اصوات بتوانند توانایی خود را به دست آورند.

 کاردرمانی ذهنی

 در بخش کاردرمانی ذهنی تمامی روش‌ها و متدهایی که می‌تواند به افزایش توجه و تمرکز و بهبود مهارتهای نوشتاری و ریاضی کودکان به کار برده می شود.

 

بخش کاردرمانی ذهنی مرکز جامع توانبخشی ایران با سالها تجربه اندوزی در زمینه ی کار با کودکان سی پی امروز به یکی از منحصر ترین  کلینیک های کاردرمانی ذهنی در زمینه  فلج مغزی شناخته می شود در این بخش به راهکار ها و مترو تا جایی که به پاسخ دهی بهتر و سریع تر در زمینه مشکلات یادگیری در کودکان فلج مغزی منجر می شود  به کار برده می شود جهت تمایل به همراهی با تیم ما با ما تماس بگیرید66596151

رفتار درمانی

 بسیاری از روانشناسان در زمینه مشکلات خلقی اضطراب و افسردگی میتوانند به کودکان فلج مغزی در زمینه مهار مشکلات یادگیری کمک کنند.

 

 تحریک سیستم نوروپلاستی برای درمان  اختلال یادگیری در کودکان فلج  مغزی

  پدیده نوروپلاستی شرایطی است که مغز می تواند در اثر تکرار یک عملکرد توانایی از دست رفته را باز یابد .

بسیاری از متخصصین توانبخشی نظیر کاردرمانی و گفتاردرمانی با علم به این موضوع فعالیت های آموزشی را با تکنیک هایی که در این زمینه موثر می باشد برای کودکان فلج مغزی به کار می گیرند.

 تمرینات صحیح شناختی و تکرار آن ها می تواند برای پردازش بهتر اطلاعات و کاهش اختلالات شناختی به کودکانه دارایی بیماری سی پی کمک کند.

چند نکته مهم در آموزش کودکان فلج مغزی با اختلال یادگیری

 خلاقیت و یافتن راهکارهای ارتباط قوی با کودکان فلج مغزی در درمان اختلال یادگیری آنها بسیار موثر میباشد. ما باید نقاط ضعف و قوت کودک سی پی خود را بشناسید.

 انتظارات غیر واقعی می تواند در آموزش کودکان فلج مغزی ناامید کننده باشد 

تقسیم مباحث آموزشی به بخش های کوچکتر میتواند به درک آن ها در مفاهیم کمک کند.

 کودکان مبتلا به فلج مغزی به زمان بیشتری برای فهم و پاسخ مطالب نیاز دارند بنابراین با آنها زمان کافی داده و آرامش لازم را برای آنها مهیا کنید.

یادگیری کودکان سی پی با ابزار و روش های تصویری قوی تر می باشد لذا می توانید از کارت‌های تصاویر و نمودارها برای آنها استفاده کنید.

 در صورتی که کودک سی پی برای آموزش و ارتباط به صورت شفاهی بهتر عمل می کند این روش را جایگزین نوشتن کنید.

فضای آموزشی را برای کودک فلج مغزی دلنشین کنید استفاده از صندلی های مناسب و میز استاندارد و همچنین ابزار آموزشی نظیر مدادهای همراه با قلم گیر می تواند برای آنها کمک کننده باشد.

 به دلیل وجود مشکلات توجه و تمرکز محیط آرام و عاری از هرگونه حواس‌پرتی به کودکان فلج مغزی در یادگیری کمک می کند. 

 در برخی مواقع می‌توانید در قالب گروه درمانی آموزش های خود را پیاده کنید.

 

خلاصه مبحث اختلال یادگیری در کودکان سی پی

 فلج مغزی یک اختلال حرکتی است که می‌تواند بر توانایی کودک تاثیر منفی بگذارد.

 بیماری فلج مغزی به صورت مستقیم باعث اختلال یادگیری نمی شود اما با این حال ۵۰ درصد کودکان فلج مغزی دچار اختلال یادگیری هستند.

 آموزش مطالب به کودکان دارای اختلال یادگیری در فلج مغزی به تمرین و تکرار زیاد نیازمند است و خلاقیت در اجرای آن به دلیل تفاوت های فردی در کودکان سی پی بسیار مهم است.

 کودکان فلج مغزی با تکرار و تمرین زیاد می توانند یادگیری خوبی داشته باشند و  و صرفاً نیاز به تشویق و صبور بودن والدین دارند.

مقاله کامل و آموزنده ما را در مورد اختلالات یادگیری در کودکان بخوانید

 ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران 

1000 کاراکتر باقیمانده


خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان