نوتروپیل یا پیراستام از جمله داروهایی می باشد که به کرار برای کودکان فلج مغزی تجویز می گردد عملکرد اصلی این دارو افزایش جریان خون و فعال کردن عملکرد مغز می باشد.

 پیراستام به شکل کپسول و شربت عرضه می شود. 

 

هنوز هم محققان به صورت دقیق نتوانسته‌اند از مکانیسم دقیق عملکرد پیراستام آگاه شوند 

دراین مقاله به ۵ مزیت داروی پیراستام اشاره می کنیم:

1-تقویت عملکرد مغز

 تحقیقات نشان داده که مصرف داروی پیراستام می‌تواند باعث تحریک و تقویت عملکرد مغز شود مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که داروی پیراستام با تحریک غشای سلولی بدن باعث ارسال و دریافت بهتر سیگنال های عصبی می شود. .

مطالعات دیگری نشان می‌دهد که داروی پیراستام باعث افزایش گردش خون و تامین اکسیژن و گلوکز در مغز می شود و این می تواند باعث بهبود عملکرد سیستم عصبی فرد فلج مغزی شود.

 

مطالعات دیگری که روی ۱۶ فرد سالم انجام شد مشخص شد که این افراد پس از چهارده روز در انجام مهارت های گفتاری و کلامی و حافظه عملکرد بهتری داشتند

 همچنین این تحقیقات در ۱۸ سالمند نیز ادامه پیدا کرد و مشخص شد که این افراد در مقایسه با افرادی که مصرف دارو نداشتند به طور قابل‌توجهی عملکرد بهتری داشتند.

2-کاهش  اختلال یادگیری

تحقیقات نشان می دهد که مصرف پیراستام در کودکان فلج مغزی می تواند مشکل خواندن یا دیسلکسی را در کودکان فلج مغزی کاهش دهد

در یک مطالعه دیگر بیش از ۶۲۰ کودک سی پی  مورد بررسی قرار گرفتند مشاهده شد که با مصرف ۳ گرم پیراستام به صورت روزانه تا ۸ هفته به‌طور مشخصی قابلیت یادگیری آنها بهبود پیدا کرد.

3-کنترل تشنج

 تشنج در کودکان فلج مغزی یکی از علائم شایع می باشد که می تواند بسیاری از فعالیت های روزمره آنها نظیر نوشتن خوردن و راه رفتن را تحت تاثیر قرار دهد.

 مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهد مصرف پیراستام یا نوتروپیل می‌تواند کودکان فلج مغزی را در برابر تشنج محافظت کند.

در یک مطالعه ۱۱ نفر بود که مغزی تحت درمان روزنه ۲۰ گرم پیراستان قرار گرفتند و به مدت ۱۸ ماه مصرف آن ها ادامه پیدا کرد و نهایتا محققان به این نتیجه رسیدند که راستان به شکل کاملاً واضح ای باعث کاهش تشنج در آنها شد.

4- بهبود حافظه

نقص حافظه و ضعف حافظه نیست یکی از علائم اصلی بیماران سی پی باشد که می تواند زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلات آموزشی آنها را دوچندان کند.

 مطالعات روی کودکان فلج مغزی نشان می‌دهد که پیراستام با کنترل آمیلوئید بتا می تواند باعث کاهش مشکلات حافظه در کودکان سی پی شود.

همچنین مطالعات انسانی که توسط محققان آمریکایی انجام شده است نشان می‌دهد که پیراستام می‌تواند به تقویت عملکرد ذهنی کودکان فلج مغزی کمک کند.

5- کاهش درد و التهاب

درد ناشی از اسپاسم یکی از علائم سکه در پلکان سی پی به وفور دیده می شود مصرف پیراستام می‌تواند در خصوص کاهش درد و تسکین  التهاب ناشی از کم تحرکی در کودکان فلج مغزی موثر باشد.

 در مطالعات انجام شده مشخص شده است که داستان دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است بدین شکل که خننثی کردن رادیکال‌های آزاد در سلول‌ها می‌تواند از آسیب سلولی جلوگیری نماید.

 همچنین مطالعات نشان داده است که این راستا می تواند با سرکوب تولید سیتوکین ها یا همان سلول هایی که پاسخ ایمنی بدن را تحریک می کنند و باعث التهاب می شوند منجر به کاهش التهاب در بدن کودکان فلج مغزی شوند. 

 

عوارض جانبی پیراستام در کودکان فلج مغزی

به طور کلی داروی کم خطر و کم عوارض محسوب می شود و در مطالعات نشان داده است که مصرف روزانه حداکثر ۲۵ گرم پیراستام هیچگونه عوارضی را در بدن کودکان به جا نخواهد گذاشت.

 برخی از عواملی که ممکن است  ایجاد شود شامل افسردگی ،اضطراب ،خستگی ،بی خوابی، سردرد ،تهوع و اسهال باشد.

 در صورتی که داروی مرتبط با سیستم مغز و اعصاب را مصرف می کنید قبل از مصرف پیراستام حتماً با پزشک خود مشورت کنید. 

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی