مقالات

پنج روش كه  بيش فعالي كودك شما را  به بهره وري تبديل مي كند:

 مرز باريكي بين كودكي كه به طور طبيعي فعال است با كودكي كه تحت تاثير اختلال بيش فعالي قرار گرفته است، وجود دارد.
اختلال كمبود توجه و بيش فعالي اكثرا در اوايل كودكي، تقريبا حدود دو يا سه سالگي، قابل توجه مي شود، اما از آنجايي كه بيشتر كودكان به طور طبيعي مستعد خيالبافي، رفتارهاي نا آرام و بي قراري، و دامنه توجه كوتاه يا بي توجهي هستند، اختلال ADHD، غالبا كمي ديرتر در زندگي تشخيص داده مي شود.


علائم  ADHD :

علائم ADHD، معمولا شامل مشكلات رفتاري مانند مشكل در تمركز يا پيروي از دستورالعمل ها و عدم توانايي در كنترل رفتارهاي نامناسب مانند دويدن در سالن يا دائما قطع كردن مكالمات  ديگران مي باشد.
اگر والدين، معلمان يا ساير سرپرستان از اين اختلال كودك آگاه نباشند، براي كودك مبتلا به ADHD، ميتواند خسته كننده باشد که براي رفتارش مورد انتقاد قرار بگيرد يا تنبيه شود.


كودك خود را نظارت كنيد

به همين دليل، توجه جدي به رفتارهاي غير معمول شلوغ يا به ظاهر بي ادبانه در كودك اهميت دارد. اگر مشكلات رفتاري فقط گاهي  اوقات و در موقعيت هاي خاص صورت مي گيرند، احتمالا كودك شما تنها "رفتار كودكانه" را انجام ميدهد.
اما اگر متوجه شديد كه كودك شما هم در خانه و هم در مدرسه در تمركز كردن مشكل دارد، و نيز به نظر مي رسد كه به طور مداوم در پيگيري  دستورالعمل ها  يا كنترل رفتارهاي نامناسب مشكل دارد؛ ممكن است زمان آن فرا رسيده باشد كه در مورد دلايل احتمالي  آن با پزشك متخصص صحبت كنيد.
اگرچه معمولا ADHD به عنوان يك خصوصيت مثبت تلقي نميشود، اما لازم نيست به عنوان ناتواني نيز در نظر  گرفته شود. با پيدا كردن راههايي براي هدايت بيش فعالي به سمت فعاليتهاي موثر و سازنده، ميتوانيد به كودك خود ياد دهيد كه از انرژي خود به عنوان سوخت براي خلاقيت استفاده كند.
در اينجا پنج روش براي برآورده كردن نياز كودكتان به تحرك جسمي بيشتر و كمك به او در مهار انرژي و بدست آوردن كنترل بيشتر بر تكانه هايش آورده شده است:

    •    ورزش:

فعاليت بدني براي كودك مبتلا به ADHD ضروري است، بنابراين تقريبا هر ورزشي از دوچرخه سواري تا شنا براي كودك شما سودمند خواهد بود، اگرچه برخي از ورزش ها حتي موثرتر از بقيه هستند. به عنوان مثال ورزش هاي رزمي مانند كاراته، كونگ فو يا تكواندو به دليل تعادل كامل تمركز ذهني همراه با فشارهاي جسمي لازم، مي توانند بسيار مفيد باشند. اين ورزشها ميتواند به كودكان كمك كنند تا ياد بگيرند چگونه انرژي خود را متمركز كنند و  نيز انظباط شخصي و كنترل را ياد بگيرند.
ورزشهاي تيمي ( گروهي) مانند فوتبال يا بسكتبال نيز بسيار موثر هستند، زيرا نياز دارند كه كودك با ديگران مشاركت و در كنار آنها فعاليت كند ( كه اين عامل براي مهارت هاي اجتماعي كودكان نيز مفيد است).

 

در صورت بروز علایم بیش فعای در کودکتان و وجود شبهه در زمینه تشخیص ، میتواند با کارشناسان تخصصی ما در کلینیک ویژه بیش فعای مرکز جامع توانبخشی ایران تماس بگیرید و همراه شوید تلفن66596151

    •    كلاسهاي رقص، بازيگري يا موسيقي:

بسته به اينكه كودكتان به چه فعاليتي علاقه دارد، يادگيري يك ساز موسيقي، كلاس هاي نمايش يا يادگيري هماهنگي از طريق رقص، همه مي توانند فعاليت هاي بسيار مفيدي براي بعد از مدرسه باشند.
تحقيقات نشان داده است كه نواختن يك ساز موسيقي نياز دارد كه دو طرف مغز به طور همزمان فعاليت كند و به آموزش مغز براي انجام چند كار همزمان كمك ميكند. در حاليكه رقصيدن به كودكان اجازه مي دهد انرژي خود را در حاليكه هنوز كنترل حركاتشان را دارند، تخليه كنند.
اگرچه بازيگري نسبت به رقص يا ورزش، فعاليت جسمي كمتري دارد، به كودك كمك مي كند تا مهارت هاي حفظ كردن را تمرين كند و خلاقیت خود را به کار گیرد.
اجازه به کودکان برای بازي در  شخصيت ها و صحنه هاي مختلف، به آنها كمك مي كند تا انرژي و احساسات خود را به سمت فعاليتي موثر هدايت كنند.


    •    فعاليت هاي هنري و كاردستي:

فعاليت ها يا پروژه هاي هنري و كاردرستي براي آموزش به كودكان عالي هستند، تا بر اساس ایده‌های خود عمل کنند (ایده‌های خود را دنبال کنند) و مفاهيم خلاقانه را واقعيت ببخشند.
اعم از اينكه كودكان از نقاشي، مدل سازي، نجاري يا خياطي لذت مي برند، انتخاب یک ایده و مشاهده پیاده‌سازی کامل آن، مي تواند براي هر
كودكي به خصوص كودك مبتلا به ADHD انگيزه بخش باشد.
اين فعاليتها به كودكان نشان مي دهند كه قادرند از تمام انرژي خود به عنوان نيروي محركي براي فعاليتي خلاقانه و مفيد استفاده كنند.


    •     فعاليتهاي در فضاي باز:

هيچ فعاليتي مانند هواي تازه، طبيعت و فعاليت بدني براي كمك به كودك بيش فعال شما در استفاده مثبت از انرژي اش وجود ندارد.
بردن كودكتان به كمپينگ، فرصت فوق العاده اي براي آموزش به او در مورد طبيعت و كمك به او در پرورش مهارت هاي عملي و كاربردي مي باشد.
اگر فرصت نداريد كه شخصا هر زمان كه دوست داشته باشيد كودك خود را به پياده روي در طبيعت يا كوهنوردي و كمپينگ ببريد، اردوهاي پيشاهنگي روش بسيار خوبي براي اطمينان يافتن از اين است كه كودتان اين تجربيات فوق العاده را از دست نمي دهد.
همچنين اردوهاي پيش اهنگي به كودكان  كمك مي كنند تا كارهاي گروهي( تيمي) را ياد بگيرند و مهارت هاي اجتماعيشان را بهبود ببخشند.


    •    كمك در كارهاي خانه:

اگر كودك شما از مدرسه به خانه مي آيد و عملا با انرژي در حال بالا و پايين پريدن است، او را در مقابل تلويزيون نگذاريد و به او اجازه ندهيد با بازيهايي ويدئويي و كامپيوتري سرگرم شود.
در عوض از او بپرسيد كه آيا دوست دارد در آماده كردن شام يا انجام چند كار ساده مانند گردگيري يا جاروبرقي به شما كمك كند.
كودكان اغلب از اين مدل وقت گذراندن با والدين لذت مي برند، و همچنين اين گونه فعاليتها به كودكان احساس مسئولیت مي دهد و به آنها كمك مي كند تا در فعاليت خود احساس افتخار كنند.

ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان