راه رفتن، که شامل فرآیند قدم برداشتن و حفظ تعادل می باشد یک مرحله تکاملی پیچیده در کودکان بوده و نیاز به عملکرد صحیح و مناسب چندین ناحیه از بدن را دارد؛ از جمله:


* گوش ها
* چشم ها
* مغز
* عضلات
* اعصاب حسی

چنانچه وجود مشکل و اختلال در هر یک نواحی عنوان شده مورد توجه و بررسی قرار نگیرد، می تواند منجر به بروز مشکل و اختلالات در راه رفتن، افتادن و یا آسیب دیدگی شود. مشکلات راه رفتن بسته به علت ایجاد آنها ممکن است موقت، طولانی مدت و یا دائمی باشند.

چه مواردی به عنوان مشکل و اختلال در راه رفتن و تعادل در نظر گرفته می شوند:

* مشکل در قدم برداشتن و راه رفتن
* مشکل در حفظ تعادل
* بی ثباتی

همچنین موارد دیگری نیز به عنوان مشکل و اختلال در راه رفتن و تعادل در نظر گرفته
می شوند، از جمله:
* گیجی
* سرگیجه
* بیماری حرکت
* دوبینی

 

 عواملی که میتواند باعث ایجاد مشکل و اختلال در راه رفتن و تعادل شود شامل:

  • ضربه
  •  التهاب 
  •  درد
  •  جراحت

 

مشکلات طولانی مدت اغلب ناشی از مشکلات عصبی عضلانی می باشند.

مشکلات راه رفتن، تعادل و هماهنگی اغلب ناشی از مشکلات و بیماری های خاصی می باشند، از جمله:
*  درد و یا مشکلات مفصلی
*  ام اس (MS)
* بیماری منیر
*  خونریزی مغزی
* تومور مغزی
* بیماری پارکینسون
* ناهنجاری کیاری (CM)
* مشکلات و آسیب های نخاعی
* سندرم گیلن باره
*  نوروپاتی
* میوپاتی
فلج مغزی
* نقرس
*  دیستروفی عضلانی
* چاقی
* سوء مصرف الکل
* کمبود ویتامین B12
* سکته
* سرگیجه
* دفورمیتی ها
* مصرف داروهای خاص، از جمله داروهای ضد  فشار خون

 
در نظر داشته باشید که بسته به علت ایجاد مشکل و یا سایر بیماری ها و اختلالات زمینه ای ممکن است علائم دیگری نیز به نشانه مشکل در راه رفتن و تعادل وجود داشته باشند.

عوامل دیگر شامل محدودیت های دامنه حرکتی و خستگی می باشند. ضعف های عضلانی نیز می توانند در یک و یا هر دو پا رخ دهند و راه رفتن را دشوار کنند. وجود بی حسی در پا و ساق پا نیز می تواند تشخیص اینکه پاهای شما در کجا حرکت می کنند و یا اینکه آیا با زمین تماس دارند را دشوار کند.

 

 درمان مشکلات راه رفتن و تعادل

درمان مشکلات راه رفتن و تعادل به علت ایجاد آن بستگی دارد. روش های درمانی ممکن است شامل درمان های دارویی، کاردرمانی و فیزیوتراپی باشد. ممکن است برای یادگیری درست حرکت دادن عضلات، بهبود تعادل و یادگیری نحوه جلوگیری از افتادن به توانبخشی نیاز داشته باشید. 
برای رفع مشکلات تعادلی ناشی از سرگیجه، ممکن است نیاز به یادگیری تنظیم سر خود داشته باشید تا بتوانید دوباره تعادل خود را به دست آورید.

در صورتی که به دنبال درمان و توانبخشی حرکتی برای مشکلات راه رفتن خود و یا کودکانتان هستید می توانید با تیم تخصصی کاردرمانی و فیزیوتراپی مرکز جامع توانبخشی ایران با بیش از دو دهه تجربه در زمینه اختلالات راه رفتن همراه شوید

02188242410

نوبت  اینترنتی

 

چشم انداز بیماران دارای مشکل و اختلالات راه رفتن و تعادل:

چشم انداز بیماران دارای مشکل و اختلالات راه رفتن و تعادل به وضعیت پزشکی و بیماری زمینه ای فرد بیمار بستگی دارد.
روش های درمانی نیز بستگی به عامل ایجاد کننده اختلال راه رفتن در هر شخص دارد و با بررسی و نظر پزشک متخصص و یا تیم توانبخشی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
در افراد مسن، مشکلات راه رفتن و تعادل می توانند سبب افتادن و زمین خوردن شوند. در نتیجه منجر به آسیب دیدگی، از دست دادن استقلال و تغییر در سبک زندگی فرد خواهند شد. در برخی از موارد، زمین خوردن حتی می تواند کشنده نیز باشد.
در برخی از بیماری های عصبی نظیر فلج مغزی و سکته مغزی میزان آسیب وارد شده به مغز، عامل اصلی تعیین کننده برای بهبود راه رفتن در فرد بیمار می باشد. همچنین انجام تمرینات مستمر و مناسب که توسط متخصصان کاردرمانی و فیزیوتراپی انجام می شود نیز می تواند در بهبودی هرچه سریعتر مشکل و اختلالات حرکتی موثر باشند.
در صورت مشاهده هر گونه مشکل و اختلال در راه رفتن و تعادل خود و یا کودکتان حتماً به پزشک متخصص و یا یک متخصص کاردرمانی و یا فیزیوتراپی مراجعه کنید تا معاینه کاملی انجام شده و علت بروز مشکل در راه رفتن و تعادل مشخص شود.
در نظر داشته باشید که روش های درمانی متنوعی برای بهبود و رفع مشکل و اختلالات راه رفتن و تعادل وجود دارند که می توانید از آنها بهره مند شوید.
 ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران