مقالات

 ناهنجاری در راه رفتن چیست؟

 هرگونه الگوی غیرطبیعی در  راه رفتن کودکان از کنترل کودک خارج باشد ناهنجاری در راه رفتن محسوب می شود .

 راه رفتن ناهنجار در کودکان ممکن است به دلایل ژنتیکی و یا  در اثر یک بیماری و یا صدمه ایجاد شود.

 ناهنجاریهای راه رفتن در کودکان می تواند باعث صدمه به عضله از صبر و یا استخوان ها شود.

 ناهنجاری ها ممکن است در کل اندام تحتانی ایجاد شود و یا در قسمت هایی مانند موج زانو و یا حتی انگشتان مشکلاتی را به وجود آورد.

 ناهنجاری ایران رفتن می‌تواند کوتاه مدت و یا طولانی مدت و مادام العمر باشد.

بدشکلی های راه رفتن در کودکان در صورتی که با شدت باشد حتماً نیاز به مداخله پزشکی و توانبخشی دارد

علل ایجاد بد شکلی در راه رفتن کودکان

برخی از صدمات به عضلات و استخوانها نظیر زخم و بریدگی و یا شکستگی با عکس ناهنجاری در راه رفتن به شکل موقت میشود اما در  مقابل برخی از بیماری‌ها نظیر فلج مغزی نیز می‌تواند ناهنجاری های دائمی را در راه رفتن کودکان ایجاد کند.

 

 شایع‌ترین دلایل ناهنجاری در راه رفتن کودکان عبارتند است:

 • آرتروز
 •  نقایص مادرزادی مانند کلاب فوت
 •  شکستگی های استخوان
 •  جراحت‌های اندام تحتانی
 • عفونت های گوش داخلی
 •  فلج مغزی و سکته مغزی
 •  تاندونیت 

انواع ناهنجاری در راه رفتن کودکان

بدشکلی های راه رفتن در کودکان به پنج گروه تقسیم می شوند

 راه رفتن با زاویه رو به جلو

 در این راه رفتن  تنه کودک به سمت جلو و یک زاویه در ناحیه لگن او وجود دارد و این مدل راه رفتن در کودکان فلج مغزی شایع است.

 راه رفتن قیچی وار

کودکانی که راه رفتن قیچی وار دارند پاهای خود را از خط وسط عبور داده و زانوها و ران های آن ها یک حرکت قیچی مانند را ایجاد میکند این مدل راه رفتن نیز در افراد فلج مغزی به وفور دیده می‌شود.

راه رفتن اسپاستیک

 در برخی از کودکان به دلیل اسپاسم در عضلات فرد بسیار خشک و به سختی راه میرود و پاها ممکن است که به روی زمین کشیده شود و زانوها به دلیل اسپاسم هم باشد 

راه رفتن روی نوک پنجه پا

 در برخی از کودکان نظیر کودکان اتیسم و کودکان فلج مغزی به دلیل سفتی عضلات پشت ساق و یا دلایل روانی دیگر ممکن است کودک روی نوک پنجه راه برود ،پنجه روی یک مشکل شایع در کودکان می باشد.

 راه رفتن اردکی

 در این راه رفتن کودک ممکن است که تنه خود را از یک سمت به یک سمت دیگر حرکت دهد

 

تشخیص ناهنجاریهای راه رفتن در کودکان

 بسیاری از پزشکان مغز و اعصاب کودکان و یا  متخصصین ارتوپدی اطفال و همچنین فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگران میتوانند با معاینه فیزیکی و آنالیز راه رفتن به مشکلات راه رفتن کودکان پی ببرند در کنار این قضیه برای بررسی بیماری های زمینه ای مشکلات راه رفتن می توان از آزمایشاتی نظیر ام آر آی و نوار عصب و عضله استفاده نمود .

همچنین دستگاهی به نام آنالیز گیت وجود دارد که با استفاده از الکترودهای بر روی عضلات و مفاصل می تواند مشکلات راه رفتن را مانیتور کرده و ناهنجاریهای راه رفتن در کودکان را تشخیص دهد.

 

درمان ناهنجاریهای راه رفتن در کودکان

 در ابتدا می بایست  بیماری زمینه‌ای ایجاد بچه کلی در راه رفتن کودکان تشخیص داده شود و به درمان بیماری زمینه‌ای پرداخت به عنوان مثال اگر این ناهنجاری در راه رفتن کودکان به دلیل ضربه و یا شکستگی استخوان باشد ابتدا می بایست این مشکلات را در کودک برطرف نمود.

 همچنین در صورتی که عفونت باعث ایجاد اختلال در راه رفتن کودک باشد پزشک می‌بایست از طریق دارو درمانی عفونت را درمان کند. 

اما در برخی موارد نیز نظیر فلج مغزی متخصصین فیزیوتراپی و کاردرمانی با تمرینات ویژه و خاص و اصلاحی به درمان مشکلات و ناهنجاری های راه رفتن در کودکان می پردازند.

 

 در صورتی که در کودک خود به راه رفتن  نامناسب و ناهنجار مشکوک شده اید می توانید موضوع را با تیم متخصصین اصلاح حرکتی مرکز جامع توانبخشی ایران در میان بگذارید ما با دو دهه تجربه در زمینه کار با کودکان  دارای ناهنجاری حرکتی میتوانیم  با شما تا درمان نهایی همراه شویم  تلفن تماس 66596151

 

روش های پیشگیری از بد شکلی در راه رفتن کودکان

 هر چند که اختلالات ژنتیکی ممکن است قابل پیشگیری نباشد اما می توان از ایجاد ناهنجاری ها و تشدید مشکلات در راه رفتن این کودکان جلوگیری نمود.

 با مراجعه به موقع به متخصصین کاردرمانی و فیزیوتراپی برای مهار مشکلات راه رفتن و پیشگیری از سفتی بیشتر عضلات و درگیری بیشتر در مفاصل میتوانید از تبعات جبران ناپذیر در بد راه رفتن کودک تان جلوگیری نمایید.

 

 تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان