مقالات

مهارت های حرکتی درشت در كودكان با سرعت هاي مختلفي رشد و تكامل پيدا مي كنند. اما هنگامي كه كودكان كوچك در انجام مهارت هاي حركتي درشت مشكلاتي دارند، اين مشكلات مي توانند انجام مهارت های حرکتی درشت مانند دویدن، پریدن و پرتاب اشياء را با مشكل مواجه كنند.

اگر مهارت های حرکتی درشت کودک شما به کمی کمک اضافی نیاز دارد، این فعالیت های سرگرم کننده را امتحان کنید:

• ترامپولين:
استفاده از ترامپولین یک فعالیت فوق العاده برای بهبود تعادل است. همچنین می تواند بخشی از یک برنامه رژیم حسی باشد. مكان هاي بازي داراي ترامپولین، مکانی سرگرم کننده برای تقويت مهارت هاي حركتي درشت كودكان و همچنين معاشرت با كودكان دیگر است.
اما اگر مطمئن نیستید كه كودكتان از دستور العمل ها و راهنماييهاي شما پیروی می کند یا اگر کودکتان به اندازه کافی برای بازي در پارک ترامپولین بزرگ نشده است، می توانید یک مینی ترامپولین را برای استفاده در خانه و تحت نظارت خودتان تهیه کنید. به خاطر داشته باشید که رعایت قوانین ایمنی مانند داشتن میله پرش اهميت دارد.

• لي لي كردن:
لي لي كردن و پريدن به داشتن قدرت در مهارت های حرکتی درشت، تعادل و هماهنگی بالایی نیاز دارد.
لي لي كردن، یک روش ساده برای تمرین مهارت هاي ذكر شده است. (به علاوه، لي لي می تواند به تمرین مهارت هاي شمارش و يادگيري اعداد نیز به كودك کمک کند!) اگر پیاده روي مناسب یا زمین بازی در نزدیکی خانه ندارید، می توانید با استفاده از نوار چسب كاغذي ، يك طرح لي لي را در راهروي خانه يا اتاق براي كودكتان درست كنيد.

• ورزش هاي رزمي:
آموزش ورزش هاي رزمي، یک روش خوب برای کمک به كودكان است تا قدرت را در بازوها و پاهايشان ايجاد كنند. فعاليت هايي مانند لگد زدن، مشت زدن، مبارزه با حريف و دفاع كردن، بر روي گروهاي اصلي عضلات كار مي كنند.
بنابرين این گونه فعاليتها می توانند به كودكان کمک کنند که تعادل داشته باشند و درك كنند كه بدن آنها در چه موقعيتي در فضا قرار دارد : مهارت های حرکتی که ممكن است برای كودكاني که دارای مشکلات حسی هستند مشکل ساز شود.
ورزش های رزمی می توانند مزایای ديگري برای کودکان مبتلا به ADHD نیز داشته باشند.

• بازي و فعاليت در زمين هاي بازي:
بازی در زمین بازی می تواند مزایای زیادی برای كودكان داشته باشد. تاب سواري می تواند به كودكان در ایجاد تعادل کمک کند. همچنین به كودكان کمک می کند تا یاد بگیرند كه چگونه در تغییر وزن خود و حرکت دادن پاهايشان به جلو و عقب هماهنگي پيدا كنند.
به علاوه، ممكن است بخواهيد كودكتان را به استفاده از تجهیزات متحرك در زمین هاي بازی مانند نردبان های طنابي و پل های متحرك تشویق کنید. اگرچه اين گونه تجهيزات می توانند در ابتدا و قبل از اینکه كودكان به آنها عادت کنند ترسناك باشند، اما در به کار گرفتن عضلات تنه به كودكان کمک می کنند.

• بازي با بادكنك و حباب:
بازي با بادكنك و حباب، یک روش منحصر به فرد برای ایجاد مهارت های حرکتی درشت است؛ زیرا نمی توانید پیش بینی کنید که هنگام بازي بادكنك و حبابها به چه سمتي مي روند.
كودكان می توانند حباب ها را تعقیب کرده و سعی کنند تا جايي كه ممكن است آنها را بگيرند و بتركانند. هنگام تعقیب حبابها، كودكان باید بدوند، بپرند، در مسير هاي متفاوت حركت كرده و به طرفي بروند که به تغییر ناگهانی تعادل و وزن نیاز دارد. پرتاب کردن و تلاش برای گرفتن یا شوت كردن بادكنها نیز به همین صورت است. برای يك بازی با ساختار بیشتر، می توانید یک بازی والیبال با بادكنك را تنظيم كنيد!

• سه چرخه، اسكوتر و ماشينهاي كوچك پدالي:
برخي از كودكاني که در انجام مهارت های حرکتی درشت مشكل دارند، ممکن است دیرتر از همسالان خود سه چرخه سواري یا دوچرخه سواری را یاد بگیرند.
اما گزینه های دیگری نيز وجود دارند که كودكان می توانند با استفاده از آنها برای بدست آوردن مهارت و تمرین تعادل استفاده کنند. برخی از سه چرخه ها دارای دسته هستند؛ بنابراین می توانید در حالی که کودک شما رکاب زدن را تمرین می کند، سه چرخه را به آرامي هل دهيد. یا می توانید روی یک اسکوتر محکم یا یک ماشین كوچك پدالي سرمایه گذاری کنید.
تمامي اينها مانند مقدمه اي براي يادگيري دوچرخه سواری هستند. هنگامی که کودک شما در انجام این فعاليتها حرفه اي شد و روش انجام آنها را ياد گرفت، می توانید یک مسیر با مانع درست کنید یا با گچ مسیري را ترسیم کنيد تا كودك در آن حركت كند. (فقط کلاه ایمنی مناسب كودك را فراموش نکنید!)

• رقصيدن:
چه در یک کلاس رقص و چه در یک مهمانی، رقصیدن یک تمرین خوب براي تقويت مهارت هاي حرکتی درشت مي باشد. رقصيدن به كودكان کمک می کند تا مهارت های تعادل، هماهنگی و توالی حرکتی را ایجاد کنند.
همچنین به ایجاد شناخت کودک از ریتم موسيقي کمک می کند. سعي كنيد برای كودكان كوچك، از آهنگ هايي با شعر مناسب استفاده كنيد تا كودكان همراه با آنها حركت كنند و برقصند.

• ايجاد مسيرهاي با مانع
مسيرهاي با مانع سبب تشويق كودكان به حرکت شده و به آنها براي كامل كردن هدفي، انگيزه مي دهند. مي توانيد در خانه از مبلمان، بالش و پتو استفاده کنید تا مناطقی را برای چهاردست و پا رفتن در زیر و بالاي وسايل ایجاد کنید.
در محيط ها ي باز و فضاي آزاد، ميتوانيد از وسايلي مانند حلقه هاي هولاهوپ براي پريدن به داخل و خارج آنها، تمرين پرش ستاره اي( پروانه اي)، چهار دست و پا رفتن، راه رفتن مدل خرسي و سایر حرکات خلاقانه استفاده کنید و کودکتان را در تعادل، چهار دست و پا رفتن ، پریدن و دویدن به چالش بكشيد.

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی موسسه ایران

 

از مقاله زیر هم دیدن کنید:

   اهمیت مهارتهای حرکتی درشت در کودکان

 

 

خدمات مرکز

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

کلینیک تهران

مشاوره رایگان