مهارت های حرکتی درشت در كودكان با سرعت هاي مختلفي رشد و تكامل پيدا مي كنند. اما هنگامي كه كودكان كوچك در انجام مهارت هاي حركتي درشت مشكلاتي دارند، اين مشكلات مي توانند انجام مهارت های حرکتی درشت مانند دویدن، پریدن و پرتاب اشياء را با مشكل مواجه كنند.

چنانچه مهارت های حرکتی درشت کودک شما به کمی کمک اضافی نیاز دارد، این فعالیت های سرگرم کننده را با کودکتان امتحان کنید:

آیا با مفهوم دقیق مهارت های حرکتی درشت آشنایی دارید؟ مطلب زیر را مطالعه نمایید

اهمیت مهارت های حرکتی درشت در کودکان

• ترامپولين:
استفاده از ترامپولین یک روش فوق العاده برای بهبود تعادل در کودکان می باشد. همچنین می تواند بخشی از یک برنامه رژیم حسی باشد. مكان هاي بازي داراي ترامپولین، مکانی سرگرم کننده برای تقويت مهارت هاي حركتي درشت كودكان و همچنين معاشرت با كودكان دیگر خواهد بود.


اما اگر مطمئن نیستید كه كودكتان از دستور العمل ها و راهنماييهاي شما پیروی می کند و یا اگر کودکتان به اندازه کافی برای بازي در پارک ترامپولین بزرگ نشده است، می توانید یک مینی ترامپولین را برای استفاده در خانه و تحت نظارت خودتان تهیه کنید. به خاطر داشته باشید که رعایت قوانین ایمنی مانند داشتن میله پرش برای ترامپولین اهميت دارد.

آیا با مفهوم اضافه بار حسی یا بیش حسی آشنایی دارید؟ مطلب زیر را مطالعه نمایید

مشکلات اضافه بار حسی و درمان آن


• لي لي كردن:
لي لي كردن و پريدن به داشتن قدرت در مهارت های حرکتی درشت، تعادل و هماهنگی بالایی در کودکان نیاز دارد.


لي لي كردن، یک روش ساده برای تمرین مهارت هاي ذكر شده می باشد. (به علاوه، لي لي کردن می تواند به تمرین مهارت هاي شمارش و يادگيري اعداد نیز به كودك کمک کند!) اگر پیاده روي مناسب یا زمین بازی در نزدیکی خانه ندارید، می توانید با استفاده از نوار چسب كاغذي، يك طرح لي لي را در راهروي خانه يا اتاق براي كودكتان درست كنيد.

مهارت های تکاملی مهم برای کودکان پیش دبستانی چه مهارت هایی هستند؟ در مطلب زیر ده مهارت مهم برای کودکان پیش دبستانی توضیح داده شده است

این ده مهارت برای کودکان پیش دبستانی ضروری است


• ورزش هاي رزمي:
آموزش ورزش هاي رزمي، یک روش خوب برای کمک به كودكان است تا قدرت را در بازوها و پاهايشان ايجاد كنند. فعاليت هايي مانند لگد زدن، مشت زدن، مبارزه با حريف و دفاع كردن، بر روي گروهاي اصلي عضلات كار مي كنند.


بنابرين این گونه فعاليتها می توانند به كودكان کمک کنند که تعادل داشته باشند و درك كنند كه بدن آنها در چه موقعيتي در فضا قرار دارد : مهارت های حرکتی که ممكن است برای كودكاني که دارای اختلال پردازش حسی هستند مشکل ساز شود.
ورزش های رزمی می توانند مزایای ديگري برای کودکان مبتلا به ADHD نیز داشته باشند.

منظور از آگاهی فضایی چیست و چه تاثیری بر رشد کودکان دارد؟ برای آگاهی بیشتر از مطلب زیر دیدن نمایید

اهمیت آگاهی فضایی و تاثیر آن بر رشد کودکان

• بازي و فعاليت در زمين هاي بازي:
بازی در زمین بازی می تواند مزایای زیادی برای كودكان داشته باشد. تاب سواري می تواند به كودكان در ایجاد تعادل کمک کند. همچنین به كودكان کمک می کند تا یاد بگیرند كه چگونه در تغییر وزن خود و حرکت دادن پاهايشان به جلو و عقب هماهنگي پيدا كنند.


به علاوه، ممكن است بخواهيد كودكتان را به استفاده از تجهیزات متحرك در زمین هاي بازی مانند نردبان های طنابي و پل های متحرك تشویق کنید. اگرچه اين گونه تجهيزات می توانند در ابتدا و قبل از اینکه كودكان به آنها عادت کنند ترسناك باشند، اما در به کار گرفتن عضلات تنه به كودكان کمک خواهند کرد.

آیا کودکان بیش فعال، دارای اختلالات حرکتی هستند؟ برای آشنایی با اختلالات حرکتی در کودکان بیش فعال و نقش کاردرمانی در بهبود آنها، مطلب زیر را مطالعه نمایید

مشکلات حرکتی در کودکان بیش فعال

در صورت مشاهده هر گونه مشکل و اختلالی در مهارت های حرکتی کودکتان، با متخصصین کاردرمانی جسمی مرکز جامع توانبخشی ایران همراه شوید. تیم کاردرمانی جسمی مرکز جامع توانبخشی ایران با کمک مجرب ترین درمانگران در دو شعبه فعال در مرکز و غرب تهران و با بیش از دو دهه تجربه در زمینه خدمات توانبخشی تخصصی کودکان و با به کار بردن به روزترین تکنیک ها و تجهیزات یک انتخاب مطمِئن بوده و آماده ارائه خدمات به کودکان عزیز شما می باشد.
جهت مشاوره و تعیین وقت با ما همراه شوید:

02188242410

نوبت   اینترنتی


• بازي با بادكنك و حباب:
بازي با بادكنك و حباب، یک روش منحصر به فرد برای ایجاد مهارت های حرکتی درشت است؛ زیرا نمی توانید پیش بینی کنید که هنگام بازي بادكنك و حبابها به چه سمتي مي روند.


كودكان می توانند حباب ها را تعقیب کرده و سعی کنند تا جايي كه ممكن است آنها را بگيرند و بتركانند. هنگام تعقیب حبابها، كودكان باید بدوند، بپرند، در مسيرهاي متفاوت حركت كرده و به طرفي بروند که به تغییر ناگهانی تعادل و وزن نیاز دارد. پرتاب کردن و تلاش برای گرفتن یا شوت كردن بادكنها نیز به همین صورت است. برای يك بازی با ساختار بیشتر، می توانید یک بازی والیبال با بادكنك را تنظيم كنيد!

با خواندن مطلب زیر با مزایای فوق العاده بازی با حباب برای کودکان آشنا شوید

معجزه بازی با حباب برای کودکان

• سه چرخه، اسكوتر و ماشينهاي كوچك پدالي:
برخي از كودكاني که در انجام مهارت های حرکتی درشت مشكل دارند، ممکن است دیرتر از همسالان خود سه چرخه سواري یا دوچرخه سواری را یاد بگیرند.


اما گزینه های دیگری نيز وجود دارند که كودكان می توانند با استفاده از آنها برای بدست آوردن مهارت و تمرین تعادل استفاده کنند. برخی از سه چرخه ها دارای دسته هستند؛ بنابراین می توانید در حالی که کودک شما رکاب زدن را تمرین می کند، سه چرخه را به آرامي هل دهيد. یا می توانید روی یک اسکوتر محکم یا یک ماشین كوچك پدالي سرمایه گذاری کنید.
تمامي اينها مانند مقدمه اي براي يادگيري دوچرخه سواری هستند. هنگامی که کودک شما در انجام این فعاليتها حرفه اي شد و روش انجام آنها را ياد گرفت، می توانید یک مسیر با مانع درست کنید یا با گچ مسیري را ترسیم کنيد تا كودك در آن حركت كند. (فقط کلاه ایمنی مناسب كودك را فراموش نکنید!)

کودکان کلامزی یا دست و پا چلفتی، چه خصوصیاتی دارند؟ برای آشنایی دقیق از مطلب زیر دیدن نمایید

همه چیز درباره کودکان دست و پا چلفتی و راهکارهای کاردرمانی آن

• رقصيدن:
چه در یک کلاس رقص و چه در یک مهمانی، رقصیدن یک تمرین خوب براي تقويت مهارت هاي حرکتی درشت مي باشد. رقصيدن به كودكان کمک می کند تا مهارت های تعادل، هماهنگی و توالی حرکتی را ایجاد کنند.


همچنین به ایجاد شناخت کودک از ریتم موسيقي کمک می کند. سعي كنيد برای كودكان كوچك، از آهنگ هايي با شعر مناسب استفاده كنيد تا كودكان همراه با آنها حركت كنند و برقصند.

برای آشنایی با  اهمیت برنامه ریزی حرکتی در کودکتان، از مطلب زیر دیدن فرمایید

اهمیت برنامه ریزی حرکتی در کودکان و تمرینات تقویت آن

• ايجاد مسيرهاي با مانع
مسيرهاي با مانع سبب تشويق كودكان به حرکت شده و به آنها براي كامل كردن هدفي، انگيزه مي دهند. مي توانيد در خانه از مبلمان، بالش و پتو استفاده کنید تا مناطقی را برای چهاردست و پا رفتن در زیر و بالاي وسايل ایجاد کنید.


در محيط ها ي باز و فضاي آزاد، مي توانيد از وسايلي مانند حلقه هاي هولاهوپ براي پريدن به داخل و خارج آنها، تمرين پرش ستاره اي(پروانه اي)، چهار دست و پا رفتن، راه رفتن مدل خرسي و سایر حرکات خلاقانه استفاده کنید و کودکتان را در تعادل، چهار دست و پا رفتن، پریدن و دویدن به چالش بكشيد.

 چه مواردی به عنوان مشکل و اختلال در راه رفتن و تعادل در نظر گرفته می شوند؟ در مطلب زیر علل ایجاد مشکلات راه رفتن و تعادل و روش های درمانی آنها را توضیح داده ایم

مشکلات راه رفتن و تعادل، علل و درمان

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی کاردرمانی جسمی مرکز جامع توانبخشی ایران