در كودكان مهارت هاي حركتي با سرعت هاي مختلفي رشد و تكامل پيدا مي كنند. هنگامی که كودكان كوچك در به كار بردن مهارت های حرکتی ظریف چالش داشته باشند، اين چالش ها

می توانند انجام کارهاي اصلي مانند گرفتن وسايل (مانند مداد)، حرکت دادن اشیاء با نوک انگشتان و استفاده از ابزارهایی مانند قیچی را براي آنها مشکل ساز كند.

همچنین ممکن است آنها در یادگیری بستن بند کفش نيز مشکل داشته باشند.
اگر كودك شما در انجام مهارت هاي حرکتی ظريف به كمي کمک اضافی و تمرين نیاز دارد، فعالیت های سرگرم كننده زير را با او انجام دهيد:

• بازي با خمير و خمير پاتي:
خمير بازي و خمير پاتي اغلب به عنوان بخشی از فعاليت ها در برنامه رژیم حسی استفاده می شوند.
همچنين اين خميرها می توانند مهارت های حرکتی ظريف را در كودكان بهبود بخشند.
كودكتان را تشويق كنيد تا خمير را فشار دهد، بكشد، با انگشتانش آن را فشار دهد و خمير را غلت داده و به شكل مار درآورد. حتی می توانید از کودک خود بخواهید که خمیر بازی را با قیچی برش دهد.

 

• نقاشي:
روش هاي مختلف نقاشي كردن می توانند به تقویت هماهنگی چشم و دست و مهارت هاي دستي کودک کمک کنند. نقاشی با انگشت به كودكان این امکان را می دهد تا از دستانشان استفاده کرده - و به هم ريختگي نيز ايجاد كنند.
نقاشي با قلم مو به كودكان کمک می کند تا قلم مو را نگه داشته و با استفاده و نگه داشتن آن به عنوان يك وسيله، کنترل بیشتری در مهارت هاي دستي به دست آورند. (کیت ها رنگ آميزي با قلم مو برای نقاشی بسیار مناسب و كاربردي هستند.)

 

در زمینه مشکلات حرکات ظریف دست و راهکارهای درمانی با متخصصین کاردرمانی دست موسسه ایران همراه شوید

تلفن 02188242410• بازي با اسفنج:
يك اسفنج نو و تمیز، مقداری آب و دو کاسه تمام وسايلي است كه برای انجام اين فعالیت و تقويت مهارت های حرکتی، نیاز دارید. یکي از کاسه ها را با آب پر کنید و كاسه ديگر را خالی بگذارید.
کودكتان می تواند اسفنج را در آب خیس كرده و سپس آن را در كاسه دیگر فشار دهد تا آب آن خارج شود. این یک بازی ساده است که می تواند سبب تقويت دست ها و بازوهاي كودك شود.

 

• بازي با برنج:
مقداري برنج نپخته را در دو کاسه پلاستیکی تقسیم کنید و یک كاسه خالی نيز داشته باشید. به کودک خود انبرك پلاستیکی کوچکی بدهید و یک انبرك هم خودتان برداريد. سپس، یک مسابقه داشته باشید تا ببینید چه کسی می تواند اولین کسی باشد که با استفاده از اين انبركها برنج ها را برداشته و به کاسه خالی منتقل می کند. اگر انجام اين كار به دليل کوچکي دانه های برنج براي كودك مشكل بود، ميتوانيد در ابتدا از دانه های O شکل غلات صبحانه يا مهره هاي رنگي استفاده كنيد.

 

 

• آب بازي:
در حدود یک چهارم فنجاني را از آب پر کنید. به کودک خود یک فنجان خالی و قطره چکان یا يك سرنگ دارويي تمیز ( بدون سوزن) بدهید. از کودکتان بخواهید با کشیدن آب به داخل قطره چکان یا سرنگ، آب را از یک فنجان به فنجان دیگر منتقل کند. مي توانيد فنجان های بیشتری به کودک خود بدهید تا اين فعاليت را تكرار كند. همچنين مي توانيد رنگ هاي خوراكي به آب اضافه کنید و تجربه تركيب رنگها را براي كودك ايجاد كنيد.

 

• باغباني و كاشتن گل و گياه:
اين طور به نظر می رسد كه كندن خاك و باغبانی فعالیت هایی هستند که برای ایجاد مهارت های حرکتی درشت مناسب تر مي باشند؛ اما بخشي از اين فعاليتها، به کنترل عضلات کوچکتر نیز نیاز دارند.
به عنوان مثال، انتقال نهال به باغچه نیاز به مهارت هماهنگی چشم و دست دارد تا گیاه کوچکتر به جايگاه جدیدش منتقل شود. به علاوه كودك بايد بتواند بيلچه را به درستي در دست گرفته و در خاك گودال ايجاد كند.
يا براي برداشتن بذر و كاشتن آن، كودك مي بايست از مهارت pincer grasp استفاده كند.

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی موسسه ایران

مقالات زیر را بخوانید:

5 تمرین کاردرمانی برای دست کودکان

علائم اختلال در حرکات ظریف دست و راهکارهای درمان آن