موسیقی درمانی برای فلج مغزی یک روش موثر برای تقویت پدیده نوروپلاستی و بهبود عملکرد حرکتی است
فلج مغزی باعث ایجاد اختلالات حرکتی ناشی از آسیب به مغز می شود آسیب مغزی که در اثر فلج مغزی ایجاد شده غیرقابل بهبودی است اما با این حال این آسیب پیشرونده نیست و مغز هم بر اساس خاصیت نوروپلاستی می‌توانند روند بهبودی را در طول زمان داشته باشد.
در این مقاله به چگونگی عملکرد موسیقی درمانی در بهبود فلج مغزی خواهیم پرداخت:


موسیقی درمانی در فلج مغزی چیست ؟

موسیقی درمانی نوعی درمان برای فلج مغزی است که به واسطه آن و بر اساس مستندات بالینی و شواهد پزشکی ، توسط یک متخصص موسیقی درمانگر برای بهبود وضعیت یک بیمار فلج مغزی استفاده میشود
موسیقی درمانی در فلج مغزی میتواند باعث بهبود موارد زیر شود:
بهبود عملکرد حرکتی
بهبود روابط اجتماعی
کاهش استرس و اضطراب
بهبود مهارت های شناختی


تاثیر موسیقی درمانی در درمان فلج مغزی

همان طور که می دانیم آسیب های مغزی که در اثر فلج مغزی ایجاد شده قابل برگشت نیست اما کودکان مبتلا به فلج مغزی می توانند عملکرد حرکتی خود را بهبود بخشند ، نوروپلاستی در مغز قابلیتی برای بهبود توانایی مغز در اثر تکرار و تمرین میباشد.
موسیقی درمانی برای فلج مغزی رویکرد جدیدی است که تاثیر مستقیمی بر فعال سازی پدیده نوروپلاستی در مغز کودکان فلج مغزی دارد کودکان فلج مغزی با استفاده از موسیقی درمانی می‌توانند با تکرار مکرر حرکات ، برخی از مهارت های از دست رفته را به دست آورد.

جهت تمایل به همراهی با قدیمی ترین تیم کاردرمانی و گفتار درمانی تخصصی فلج مغزی با ما تماس بگیرید 66596151


فواید موسیقی درمانی برای فلج مغزی

فلج مغزی یک اصطلاح چتر مانند است به این معنی که طیف بزرگی از اختلالات مختلف حرکتی را در بر می گیرد بسته به نوع فلج مغزی افراد می توانند درجات مختلفی را از فلج مغزی تجربه نمایند ، موسیقی درمانی می‌تواند انواع شکل های مغزی را تحت پوشش قرار دهد بنابراین مبتلا به فلج مغزی از همه نوع و شدت می توانند از موسیقی درمانی بهره‌مند شوند.

تقویت انتقال وزن و ایجاد تعادل بر روی پاها به شکل ریتمیک
بهبود حرکات و مهارت های ریز دست با تمرین ضربه زدن و تکان دادن با آنها با همراه موسیقی
بهبود هماهنگی حسی یکپارچگی حسی با استفاده از ترکیب کردن حس های شنوایی لمس و بینایی
بهبود حرکات و مهارت های درشت به واسطه تمرینات راه رفتن حرکت دادن پا رقصیدند و استفاده از حرکات بازو
تقویت حافظه و تطبیق صداهای مختلف با اشیا و یا حرکات مختلف
بهبود مهارت‌های اجتماعی و تقویت بیان احساس و همکاری با دیگران
تقویت پاسخ و عکس العمل سریع و به موقع با یادگیری پیش بینی اینکه چه موقع باید نسبت به محرک پاسخ دهد و چه موقع متوقف کند
بهبود هماهنگی و ریتم در راه رفتن با استفاده از محرک های شنوایی

بهبود راه رفتن فلج مغزی با استفاده از ریتم موسیقی

بسیاری از کودکان مبتلا به فلج مغزی به دلیل ضعف و سفتی در عضلات پاها در راه رفتن دچار مشکلاتی هستند ، موسیقی درمانی به واسطه ایجاد محرک‌های شنوایی و ریتم ، کودکان را تشویق می کند تا قدم های خود را با ریتم و هماهنگی بر اساس موسیقی بردارد و بدین شکل متخصصان موسیقی‌درمانی برای افزایش سرعت در قدم برداشتن ریتم موسیقی را تندتر می کنند و این موضوع باعث می‌شود که ریتم راه رفتن به شکل نرمال و دلخواه اتفاق بیفتد .

بدون شک پدیده نوروپلاستی باعث می‌شود که این ریتم در راه رفتن کودکان فلج مغزی به مرور تثبیت شود و به واسطه آن نواحی مختلف مغز از جمله قشر مغز مخچه و نخاع عملکرد بهینه را پیدا کند ، همچنین به صورت غیر مستقیم موسیقی باعث می شود که کودکان متوجه نشوند که چه زمانی درگیر انجام این تکرار ها و ورزش ها بوده اند و نهایتاً کودکان فلج مغزی باید یاد بگیرند بدون موسیقی هم بتوانند ریتم و حرکات را به همان شکل ادامه دهند.

 

تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیر موسیقی درمانی در فلج مغزی

موسیقی درمانی باعث بهبود عملکرد عضلات در کودکان مبتلا به فلج شدید مغزی می شود مطالعه در اسپانیا نشان می دهد که موسیقی درمانی می تواند عملکرد بالای بدن را در کودکان مبتلا به فلج مغزی شدید بهبود بخشد. پتانسیل موسیقی به عنوان یک درمان به طور گسترده در زمینه های مختلف شناخته شده است . موسیقی می تواند به اتصال مهارت های حرکتی و شناختی برای تسهیل یادگیری و افزایش تجارب احساسی کمک کند. ریتم تولید شده توسط دستگاه های موسیقی می تواند به چندین جنبه کنترل حرکتی مانند بهینه سازی همزمان حرکت و کنترل عضله کمک کند. با این وجود، این نوع مداخله درمانی ممکن است در کودکان با اختلالات ارتباطی، شناختی و روانی چندان موثر نباشد

محققان اسپانیایی تأثیر موسیقی درمانی را در یک دوره 32 هفته ای بر عملکرد حرکتی و اندام فوقانیدر کودکان مبتلا به فلج مغزی دو طرفه بررسی کردند. در مجموع 18 کودک مبتلا به معیارهای ورود به مطالعه در مرکز آموزش فلج مغزی لاکروز نقا در والنسیا اسپانیا شرکت کردند. برای 16 هفته اول، 9 کودک تحت درمان با کاردرمانی استاندارد همراه با موسیقی درمانی قرار گرفتند و نه بچه به تنهایی تحت کاردرمانی قرار گرفتند هنگامی که 16 هفته به پایان رسید، گروه ها تغییر کردند.

جلسات موسیقی درمانی یک بار در هفته و شامل یک تیم از دو درمانگر موسیقی برگزار شد. کودکان در طی این جلسات، دستگاه های سازهای کوبه ای کوچک، گیتار اسپانیایی، کییورداستفاده شد ،  10 درصد از زمان هر جلسه، از کودکان خواسته شد تا با ابزارهایی که برای ایجاد الگوهای ریتمیک موسیقی همراه است را همراهی کنند . این بخش از کار به منظور تحریک و هدایت حرکت برای تحریک عضلات بالا نیمه فوقانی تنه طراحی شده بود.

 

تجهیزات جدید موسیقی درمانی در فلج مغزی  

دستکش موسیقی یا music glov نام یک دستگاهی است که توسط متخصصین موسیقی درمانی برای بهبود حرکات دست در کودکان فلج مغزی استفاده می شود ، این وسیله که مانند دستکشی در دست است و توسط گیرنده هایی به سیستم رایانه متصل است ، کودک را وادار می‌کند که با استفاده از حرکات انگشت و موسیقی مطابق تصاویر رایانه ، بازی خود را دنبال کند
در این بازی کودک فلج مغزی می بایست حرکات انگشت خود را با نشانه هایی که از روی صفحه کامپیوتر دریافت می کند و مطابق با ریتم های موسیقی هماهنگ سازد.

موسیقی درمانی چگونه باعث بهبود عملکرد حرکتی در کودکان فلج مغزی می شود:
مغز کودکان خاصیت فوق العاده ای را برای سازگاری با حرکات دارد و برای اینکه بتواند عملکرد را بیاموزد نیاز به تکرار دارد ، موسیقی درمانی روشی سرگرم کننده و انگیزشی برای مبتلایان فلج مغزی برای انجام تکرارهای زیاد است ، موسیقی درمانی با ترکیب چندین حس بینایی ، شنوایی و لمس باعث ایجاد هماهنگی بهتر و آگاهی بیشتر در کنترل حرکات میشود و هر کس با هر نوع شدت فلج مغزی می تواند از موسیقی درمانی بهره‌مند شود.