مقالات و نکات خواندنی (47)

سه شنبه, 19 مرداد 1395 10:06

کنترل تشنج با جراحی مغز


دکتر سيد سهراب هاشمي فشارکي نورولوژيست و عضو تيم جراحي تشنج در حاشيه اين عمل جراحي در بيمارستان پارس، اظهارداشت: يک دهه قبل جراحي درمان بيماران دچار تشنج در کشورمان آغاز شد، در آن زمان پزشک به صورت فردي به جراحي هايي که خطر آسيب به اندام هاي حياتي مانند گفتار، حرکت، تفکر و... را نداشت، مي پرداختند

چهارشنبه, 29 مهر 1394 15:58

مراحل ایجاد نرمی کشکک در زانو

این بیماری اولین بار تحت عنوان تخریب غضروف مفصلی پاتلا توضیح داده شد، اصطلاحات متعدد دیگری جهت توصیف حالت کوندرومالاشی پاتلا عنوان شده که عبارتند از: پاتلوفمورال سندرم، پاتلو فمورال آرترالژی، دیسیلازی اکستانسور مکانیسم، سندرم درد قدام زانو و غیره... که به طور شایع پذیرفته شده نیستند.

چهارشنبه, 29 مهر 1394 15:50

سندرم روبین اشتاین طیبی

این سندرم یک آنومالی چندگانه مادرزادی است که بیماران مبتلا به دلیل مشکلات ذهنی و جسمی مختلف می توانند از جمله افراد مراجعه کننده به بخش کار درمانی باشند و به همین دلیل دانستن علایم کلینیکی آن می تواند در برنامه ریزی صحیح درمانی این بیماران مؤثر باشد.

آموزش مهارت های روزمره زندگی:

فعالیت های روزمره زندگی، مهارت ها و وظایفی هستند که فرد در طول روز به آن ها می پردازد و امور روزمره زندگی افراد را تشکیل می دهند. این فعالیت ها شامل لباس پوشیدن، درآوردن لباس، غذا خوردن، مسواک زدن، استحمام کردن، رفتن به دستشویی و آراستن خود می باشد.

چهارشنبه, 29 مهر 1394 15:44

سندروم ام پی اس

این بیماری یکی از بیماری های متابولیکی است که در اثر فقدان یا کمبود آنزیم لیزوزومی است که مسئول تجزیه زنجیره ی بلند اسید آمینه ی گلیکوزامین می باشد.

این بیماری یک بیماری مزمن است که در سراسر بدن ایجاد درد می کند 90 درصد مبتلایان به این بیماری زن هستند در حال حاضر هیچ گونه روش تشخیصی دقیقی از جمله آزمایش خون و یا رادیولوژی برای این بیماری ارائه نشده است و از این نظر که علائم مشابهی با بسیاری از بیماری های اسکلتی دارد پزشکان در تشخیص افتراقی آن با مشکلات زیادی مواجه هستند،

توانبخشی عبارتست از اقداماتی هدفمند در جهت توانمند سازی افراد ناتوان جهت دستیابی به حداکثر توانایی های خود به منظور رسیدن به استقلال شخصی و وابستگی کمتر به اطرافیان.

معیارهای بیش فعالی برای اختلال بیش فعالی نشان می دهد که DSM5 روی 2 چیز تأکید دارد:

حضور نقص های مرتبط با بیش فعالی تا قبل از 12 سالگی (در DSM4، معیار سنی 7 سال بود) و حضور این اختلال در حداقل 2 محیط یا سیتینگ مختلف (معیار ج).

امروزه واقعيت مجازي با استفاده از رايانه‌ها، برنامه‌هاي حركتي، بازي‌هاي ويديويي فعال و در نهايت ايجاد محيط مجازي تاثير چشمگيري در توانبخشي، فيزيوتراپي و كاردرماني بيماران دچار آسيب‌هاي مغزي و نخاعي داشته است.

جمعه, 09 آبان 1393 12:29

بیرون زدگی دیسک خفیف

یک بیرون زدگی خفیف حالتی است که درآن دیسک بین مهره ای سالم، فراتر از محیط استوانه ای طبیعی اش به سمت بیرون رانده می شود این شرایط به دلیل ضعف دیسک اتفاق می افتد. به طوری که به دلیل نازکی ، جداره های دیسک نمی تواند در برابر فشار ناشی ازنیروهای که از هسته ژلاتینی دیسک به سمت بیرون وارد می شود مقابله نماید.

صفحه1 از4