هرگونه مشکل و ناهماهنگی در انجام مهارت های روزانه و بروز مشکل دریادگیری مهارت‌های حرکتی  میتواند نوعی کلامزی محسوب شود. این کودکان ممکن است در بستن بند کفش و بستن دکمه‌های پیراهن خود

مشکل داشته باشند. در مدرسه، ممکن است در نوشتن، نقاشی و ورزش هو دچار دردسر و ناتوانی شوند 

کلامزی یا دست و پا چلفتی بودن به عنوان ضعف در هماهنگی، حرکات یا انجام کارها تعریف می شود.
در افراد سالم، ممکن است این حالت یک مشکل جزئی باشد. اما در عین حال می تواند خطر تصادف یا صدمات جدی مانند ضربه مغزی را افزایش دهد.
مروری بر مطالعات انجام شده در سال 2009 در زمینه ارتباط بین کنترل حرکتی و تفاوت‌های مغزی مرتبط با سن، نشان داد که مشکلات مربوط به سیستم عصبی و عصبی عضلانی بر مشکلات عملکرد حرکتی در بزرگسالان مسن‌تر تاثیر دارد.

دست و پا چلفتی بودن در کودکان:

مشکلات هماهنگی در کودکان غیرمعمول نیست؛خصوصا هنگامی که کودکان نوپا یاد می گیرند که چگونه بایستند و راه بروند. جهش‌های رشدی نیز می‌توانند سبب ناهماهنگی شوند تا زمانی که کودکتان به بدن در حال رشدش عادت کند.

همچنین کودکانی که در توجه کردن مشکل دارند نیز اگر از محیط اطراف خود کمتر آگاه باشند، ممکن است ناهماهنگ تر باشند.
چنانچه احساس می کنید دست و پا چلفتی بودن کودتان بهبود نیافته و حتی بدتر می شود، با پزشک کودکتان صحبت کنید.

مشکلات هماهنگی در کودکان می تواند ناشی از موارد زیر نیز باشد:
• مشکلات بینایی
• صافی کف پا یا نداشتن قوس کف پا
• اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
• اختلال طیف اوتیسم (ASD)


پزشک کودکتان بسته به علت این مشکل، می‌تواند گزینه‌های درمانی را ارائه دهد.


دیسپراکسیا:

دیسپراکسیا یا اختلال هماهنگی رشدی (DCD)، وضعیتی است که بر هماهنگی کودک تأثیر می گذارد. کودکان مبتلا به DCD معمولاً درهماهنگی فیزیکی متناسب با سن خود تاخیر دارند. این حالت به دلیل ناتوانی در یادگیری یا اختلال عصبی نیست. شما می توانید علایم DCD را با تمرین حرکات، تقسیم کردن فعالیت ها به مراحل کوچکتر، یا استفاده از ابزارهایی مانند دستگیره های ویژه روی مداد، بهبود بخشید.

 

 

 روشهای تشخیص کودکان خام حرکت یا کلامزی


تشخیص علت دقیق مشکلات هماهنگی در کودکان ممکن است دشوار باشد. دست و پا چلفتی بودن نشانه بسیاری از مشکلات است. چنانچه به نظر می رسد هماهنگی کودک شما ضعیف است یا علائم اضافی نیز ظاهر شده است، با پزشک یا کاردرمان کودکتان صحبت و مشورت کنید.
پزشک در مورد سابقه پزشکی و سایر علائم کودک شما سوال خواهد کرد. همچنین پزشک ممکن است نیاز به انجام چندین آزمایش برای کمک به تشخیص بیماری داشته باشد.

تشخیص اختلال هماهنگي رشدي و کلامزی دشوار است، زیرا علائم آن ممکن است با سایر اختلالات اشتباه گرفته شود. در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-V) چهار معیار ذکر شده است که مي بايست برای تشخیص اختلال هماهنگي رشدي در نظر گرفته شوند:
• کودک در رسیدن به نقاط عطف حرکتی تاخير نشان می دهد.
• اختلال و شرايط فرد به طور قابل توجهی در انجام فعالیت های روزمره زندگي / یا عملکرد تحصیلی تداخل و مشكل ایجاد می کنند.
• علائم در اوایل زندگی کودک شروع و نشان داده می شوند.
• مشکلات مربوط به مهارتهای حرکتی را نميتوان با چيزي بهتر از ناتوانی ذهنی، نقص بینایی یا اختلالات مغزی توضیح داد.

تشخیص کودک دست و پا چلفتی (خام حرکت) کار سختی است. کودکی است که با ظاهر طبیعی در انجام کارها دچار مشکل می‌شود و دائما توجه بزرگسالان و همبازی‌هایش را به دلیل انداختن وسایل، پشت پا خوردن و افتادن‌های مکرر جلب می‌کند، احتمالاً در یادگیری نوشتن، نقاشی کردن، بستن دکمه لباس و بند کفش دردسر دارد و در حین یادگیری مهارت‌های جدید ناامید می‌شود و عموماً مورد تمسخر سایر کودکان قرار می‌گیرد. این اختلال جزء گروه اختلالات عصبی رشدی و زیر مجموعه اختلالات حرکتی در DSM-5 است. این بیماری یک اختلال مزمن عصبی_رشدی است که در دوران کودکی شروع می‌شود و بر حرکت و هماهنگی اثر می‌گذارد. کودکان مبتلا به این اختلال، به علت عدم هماهنگی حرکتی شدید (با معلولیت‌های دیگر رشدی مانند فلج مغزی ارتباطی ندارد) در پیشرفت تحصیلی و عملکرد روزمره با مشکلاتی مواجه می‌شوند. این اختلال می‌تواند ناشی از نبود دقت در انتقال پیام‌های مغز به بدن باشد. در این بیماری تکامل قسمت کوچکی از بخش حرکتی مغز، ناقص انجام شده است و این مشکل تکاملی باعث می‌شود فرد به علت عدم هماهنگی بین اعصاب و عضلات در انجام برخی از کارهای خاص ناتوان باشد.

علائم اختلال هماهنگي رشدي چيست؟

علائم اختلال هماهنگي رشدي می توانند بلافاصله پس از تولد ظاهر شوند. نوزادان تازه متولد شده ممکن است در یادگیری نحوه مکیدن و فرودادن شیر مشکل داشته باشند. کودکان نوپا ممکن است به كندي و آرامي یاد بگیرند غلت بزنند، بنشینند، چهاردست و پا بروند، راه بروند و صحبت کنند. با ورود به مدرسه، علائم این اختلال ممکن است بیشتر به چشم بیاید. علائم اختلال هماهنگي رشدي ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• راه رفتن ناپایدار و بي ثبات
• مشكل در پایین آمدن از پله ها
• انداختن اشیاء
• خوردن به دیگران
• زمين خوردن هاي مکرر
• مشکل داشتن در بستن بند کفش، پوشیدن لباس و سایر فعالیتهای خود مراقبتي
• مشكل داشتن در انجام فعاليت هاي مدرسه مانند نوشتن، رنگ آميزي و استفاده از قيچی

افراد مبتلا به اختلال هماهنگي رشدي ممکن است به خودآگاهی رسیده و از فعالیتهای ورزشی یا اجتماعی کناره بگیرند. با این حال، ورزش و فعاليت بدني محدود می تواند منجر به ضعف تن عضلانی و افزایش وزن اين افراد شود. حفظ مشارکت اجتماعی و شرایط جسمی مناسب برای غلبه بر چالش های اختلال هماهنگي رشدي ضروری است.

 

در صورت وجود علایم مبنی بر خام حرکتی و عدم هماهنگی حرکتی در کودکتان جهت درمان به موقع با ما همراه شوید 

تلفن تماس 02188242410

چه عواملي بروز باعث دست و پا چلفتی بودن می شوند؟ 

 

شيوع خام حرکتی در کودکان:

شيوع DCD بين8%-5% در كودكان سنين مدرسه تخمين زده مي شود.بنظر مي رسد اين شيوع در پسران با نسبت 2 به 1 بيش از دختران باشد.اين اختلاف ممكن است به علت ارجاع بيشتر پسران باشد زيرا اين اختلال مشكلات بيشتري جهت كنترل آنان درخانه ومدرسه ايجاد مي كنند.

 

پيش آگهي کودکان دست و پا چلفتی:

عموم تحقيقات در زمينه ي DCD نشان ميدهند كه اين كودكان بدون مداخلات درماني اگرچه بدتر نمي شوند اما بهبودي نيز حاصل نمي گردد.در يك كار تحقيقاتي كه نتايج آن در مقاله ايي با عنوان (كلامزي در كودكان : آيا اين كودكان با افزايش سن بهبود ميابند؟(1991))(1) انتشار يافت17 كودك در سن 6 سالگي مورد آزمون قرار گرفتند و سپس در سن 16 سالگي دوباره آزمونها به عمل آمد ومشخص گرديد مشكلات كه در 6 سالگي وجود داشت در 16 سالگي نيز ادامه دارد.در يك كار تحقيقاتي ديگركه در سال 2001 انجام شد(2) كودكان سوئدي مورد مطالعه قرار گرفتند در اين آزمون 818 كودك از نظر توانايي درك مطالب هنگام خواندن در سن  7 سالگي مورد آزمون قرار گرفتند وهمينطور در سن 10 سالگي اين آزمون تكرار شد نتيجه اين كه ارتباط معناداري بين نتايج اين دو آزمون وجود داشت پس ميتوان نتيجه گرفت اين كودكان بدون مداخلات درماني اگرچه بدتر نمي شوند اما بهبودي نيز حاصل نمي گردد اين كودكان معمولا در سطح نازلتري از تواناييهاي خواندن و تحصيلي برخوردارند.

 

ويژگيهاي عملكرد حركتي كودكان کودکان دست و پا چلفتی شامل موارد زير مي باشد:

-كندي حركات

-تكيه بيش از حد بر اطلاعات بينايي در مقايسه با اطلاعات حس عمقي

-ناهماهنگي در ارتباط ميان برخي از جنبه هاي حركتي با ساير مهارتهاي حركتي

-اين كودكان معمولا در پيش بيني واستفاده از اطلاعات حس عمقي وبهره گيري از سرنخ ها وهمچنين بكار بردن استراتژيهاي درماني ناكارامدند.

 

اختلال هماهنگي رشدي چگونه درمان مي شود؟

اختلال هماهنگي رشدي با یک برنامه طولانی مدت شامل آموزش، فیزیوتراپی، کاردرمانی و آموزش مهارت های اجتماعی برای کمک به فرد در جهت تطبيق او با این اختلال درمان می شود.
فعاليت هاي ورزشي می تواند به شما در ایجاد هماهنگی، تعادل و ارتباط بهتر بین مغز و بدن کمک کند. انجام ورزش های فردی مانند شنا یا دوچرخه سواری ممکن است فرصت های بهتری را برای ایجاد مهارت های حرکتی نسبت به ورزش های گروهی فراهم کنند. در صورت داشتن اختلال هماهنگي رشدي، ورزش روزانه در جهت آموزش بدن و مغز برای همکاری با يكديگر و کاهش خطر چاقی بسیار ضروری مي باشد.
کاردرمانی می تواند به شما براي تسلط يافتن در انجام فعالیتهای روزمره کمک کند. متخصصان كاردرماني روش ها و تكنيك هاي زیادی را برای کمک به افراد براي انجام کارهای مشكل و پيچيده می دانند. همچنين کاردرمانگر شما می تواند با همکاری مسئولان مدرسه تغییراتی را که به شما در موفقیت بيشتر در مدرسه کمک
مي کنند مانند استفاده از رایانه به جای نوشتن دستي را ايجاد كند. 

نقش کاردرمانی در درمان کودکان کلامزی یا دست و پا چلفتی

یکی از برنامه های درمانی مناسب برای کودکان خام حرکت کاردرمانی می باشد که با اسنفاده از تکنیک های درمانی مناسب و آگاهی از جنبه های مختلف این اختلال می تواند کمک شایانی به افزایش توانمندیهای این کودکان در زمینه های گونگون نماید

اولین قدم برای درمان اختلال هماهنگی حرکتی رشدی، کشف و شناسایی محدودیت‌های حرکتی کودک است. برای تقویت مهارت‌های حرکتی کودک از روش‌های مختلفی استفاده شده است از جمله؛ درمان ادغام حسی (حس بدن و محیط)، آموزش حرکات ظریف بدن و چشم و …بسته به شدت بیماری ممکن است لازم شود گفتاردرمانی و کاردرمانی با هم انجام شود و این درمان‌ها می‌توانند تا حد بسیار زیادی در تکامل اعمال حرکتی و مستقل شدن کودک موثر باشد.

 

در طولاني مدت چه چيزي را ميتوان انتظار داشت؟

متأسفانه، كودكان مبتلا به اختلال هماهنگي رشدي معمولاً در بزرگسالی نيز علائم اين اختلال را تجربه می كنند. آموزش صحیح مهارت های حرکتی می تواند به كودكان در داشتن يك زندگی عادی و پرتحرک کمک کند. چشم انداز آينده كودكان مبتلا به اختلال هماهنگي رشدي، بستگی به میزان سازگاری آنها با اين اختلال و تسلط بر محدودیت های مرتبط با آن دارد.

 

 

ترجمه توسط تیم پژوهشی مرکز جامع توانبخشی ایران