راه رفتن روی پنجه نوع الگوی غیر طبیعی در حرکت می باشد که در آن کودک به جای اینکه ابتدا پاشنه را روی زمین بگذارد پنجه را روی زمین گذاشته و بدون اینکه پاشنه های خود را با زمین تماس بدهد به حرکت خود ادامه می دهد.

راه رفتن طبيعي

راه رفتن طبيعي, به راه رفتن پاشنه- پنجه گفته مي‌شود و اين بدان معني است كه زماني كه پا به سمت جلو در حال حركت است در ابتدا پاشنه آن به زمين برسد.

ممکن است در شروع راه رفتن پنجره روی طبیعی به نظر برسد اما پس از دو سالگی این الگو یک الگوی ناهنجار در راه رفتن کودکان محسوب می شود

در اکثر مواقع الگوی راه رفتن روی پنجه در کودکان به دلیل سفتی عضلات پشت پا می باشد که این موضوع باید حتماً توسط پزشک و یا کاردرمانگر مورد بررسی قرار بگیرد.

سپس در مرحله ايستادن (Stance) بدن از روي اندام مي‌گذرد و سرانجام پا روي نوك انگشت شروع به بلند شدن مي كند. زماني كه پا روي نوك انگشت است, پاي ديگر روي پاشنه است. بنابراين در راه رفتن طبيعي هيچگاه كودك نبايد روي نوك انگشت دو پا بايستد.

راه رفتن روي نوك پنجه يك پا (يك طرفه)

1-  يكي از شايعترين علل اين است كه يك پا كاملا كوتاه است و اگر بيش از 3 سانتي متر كوتاه باشد, كودك اغلب با راه رفتن روي نوك پنجه جبران خواهد كرد طوري كه پا به زمين برسد.

2-  يا اينكه كودكي كه در يك پا اسپاستي سيتي داشته باشد.

3-  بيماري كه التهاب شديد تاندون آشيل دارد،درد در پشت عضلات ساق[ يا التهاب شديد آپوفيز پاشنه]درد پاشنه[ براي كاهش فشار روي تاندون آشيل خود ممكن روي نوك انگشت راه برود.

4-  علت نادر راه رفتن نوك پنجه يك طرفه كودك فقط مي تواند همانژيوم عضلات عمقي ساق(hemangiona) باشد كه آن نئوپلاسم (تومور) عروقي است كه منجر به تورم عضلات ساق مي شود.

راه رفتن روی نوك پنجه هر دو پا (دو طرفه)


دلایل راه رفتن روی پنجه پا در کودکان

راه رفتن ایدیوپاتیک

در این نوع راه رفتن همانطور که از اسمش مشخص است دلیل خاصی برای آن تشخیص داده نمی شود و با وجود آمادگی عضلات ها و نرمی این عضلات به دلایل نامعلومی کودک تمایل به راه رفتن روی پنجه را دارد.

فلج مغزی

در بسیاری از موارد در کودکان فلج مغزی به دلیل سفتی عضلات پشت پا این کودکان در مراحل راه رفتن تمایل به راه رفتن روی پنجه را خواهند داشت و این قشر از کودکان سی پی حتماً می بایست مورد درمان های توانبخشی و تزریق بوتاکس و در موارد شدیدتر اعمال جراحی قرار بگیرند.

دیستروفی عضلانی

در بیماری دیستروفی عضلانی که یک بیماری ژنتیکی محسوب می‌شود احتمال راه رفتن روی پنجه زیاد است و این موضوع به دلیل ضعف عضلات اندام تحتانی می باشد.

مشکلات نخاعی

در صدمات نخاعی نیز برخی از کودکان به دلیل اسپاسم هایی که به عضلات اندام تحتانی وارد شده است می توانند دچار پنجه روی شوند.

اسپاسم هایی که به دلیل مشکلات آسیب های نخاعی در اندام تحتانی این کودکان ایجاد می‌شود معمولاً باعث بروز این مشکلات می شود.

اوتیسم

بیماری اوتیسم از جمله بیماری‌هایی است که یکی از علامتهای اصلی آن راه رفتن روی پنجه پا در کودکان می باشد اما این موضوع دقیقا مشخص نشده است که چرا افراد مبتلا به اوتیسم دچار پنجه روی میشوند.

یکی از مباحثی که وجود دارد ایجاد بیش حسی در کف پای کودکان اوتیسمی باشد که پزشکان معتقدند به دلیل حساسیت بیش از حد ناحیه پاشنه پا در کودکان اتیسم این کودکان تمایلی به لمس زمین با پاشنه خود ندارند.

نکته ای که باید مورد توجه والدین قرار بگیرد این است که راه رفتن روی پنجه پا در کودکان می‌تواند به تنهایی نشانه اتیسم باشد و این موضوع نباید نگرانی بالایی را برای والدین کودکان ایجاد کند پیشنهاد می گردد جهت بررسی سایر علائم به یک کاردرمانگر و یا پزشک اطفال مراجعه کنید.

.

درمان روی پنجه راه رفتن کودکان

کاردرمانی

یکی از روش‌های درمانی استاندارد در راه رفتن روی پنجه کاردرمانی است،این روش درمانی عموماً برای کودکان ۲ تا 7 سال توصیه می شود ،بخش کلینیک ویژه درمان اختلالات پنجه روی در کودکان پذیرای کودکتان میباشد.

جهت تماس با ما کلیک کنید 02166596151

متخصصین کار درمانی برای ایجاد الگوی صحیح در این کودکان تمرینات ویژه‌ای را اعمال می کنند

درمانهای کاردرمانی برای کودکانی که که روی پنجه راه می روند شامل:

 • کشش عضلاتی که باعث ایجاد محدودیت در حرکت مچ پا شده است
 • تجویز اسپیلنت برای شکل دهی به مفصل و کشش عضلات کوتاه شده
 • تمرینات مختلف  کاردرمانی جسمی جهت تقویت عضلات ضعیف مچ پا
 •  حساسیت زدایی کف پا
 • درمان کوتاهی تاندون آشیل

کوتاهی تاندون آشیل یکی از مشکلات شایعی است که در برخی از بیماری‌ها نظیر فلج مغزی و اوتیسم و مشکلاتی نظیر پنجه روی به وفور دیده می شود ، درمان کوتاهی تاندون آشیل بر اساس منشاء بیماری می باشد، بدین معنی که ابتدا عامل کوتاهی تاندون آشیل می بایست مورد بررسی درمانگر قرار گیرد و بر اساس منشا بیماری برنامه درمانی طرح ریزی شود.

در خصوص مشکلات پنجه روی و راه رفتن روی نوک پنجه یکی از متدهای درمانی کشش تاندون آشیل می باشد که توسط کاردرمانگر می بایست با احتیاط انجام شود برخی از متدهای درمانی دیگر می تواند استفاده از مدالیته های حرارتی باشد که باعث کاهش اسپاسم در تاندون آشیل می گردد ، تقویت عضلات بالابرنده مچ پا نیز از جمله متد های مهاری برای کوتاهی تاندون آشیل است همچنین می توان از کودک خواست که در مسیرهای سربالایی به سمت جلو حرکت کند و به سمت عقب برگردد ، دیگر تمریناتی که می توان برای کوتاهی آشیل به کاربرد استفاده از وج های چوبی برای کشش تاندون آشیل است در موارد شدیدتر هم می توان از تزریق دیسپورت برای درمان کوتاهی تاندون آشیل استفاده نمود و در آخر نیز در صورتیکه متدهای گفته شده پاسخ ندهد از گزینه جراحی و مداخله پزشکی میتوان از درمان تاندون کوتاهی آشیل استفاده می‌گردد

اگر آنها اسپاسم تاندون آشيل داشته باشند شما مي توانيد از بِرِيس استفاده كنيد. اگر بيمار كوتاهي دايناميك داشته باشد درمان آن با بِرِيس خيلي سخت است و دكتر تا حد ممكن سعي مي كند با گچ گيري يا بوتاكس عضله را ضعيف كند و سپس درمان با بِرِيس را ادامه دهد

تزریق بوتاکس

 بوتاکس یکی از داروهایی که باعث شل کنندگی موقت عضلات اسپاستیک میشود در صورتی که کودک شما کاندیدای تزریق بوتاکس شده است تاکید می‌کنیم که حتماً باید یک دوره سه ماهه پس از تزریق به تمرینات کششی پرداخت شود. تاثیر بوتاکس حدوداً ۴ الی ۶ ماه می باشد و این زمان فرصتی را فراهم می آورد که بتوان با کاردرمانی شرایط مچ پای کودک را در حالت طبیعی تثبیت کرد.

 .تزریق بوتاکس درمان های شایع و رایج برای راه رفتن روی پنجه در کودکان می باشد.

 

 درمان جراحی

 در صورتی که درمان های برای کاهش پنجه روی در کودکان موثر نباشد کودک با تشخیص پزشک ارتوپد برای جراحی عضلات پشت ساق انتخاب می گردد در بسیاری از موارد پس از جراحی پزشک به مدت پنج هفته پای کودک را در گچ ثابت میکند..

 معمولاً پروسه انجام جراحی یک روز و یک شب می باشد و کودک می تواند از فردا از بیمارستان مرخص شود. زمانی که پای کودک در گچ قرار دارد لزوم انجام تمرینات کاردرمانی برای جلوگیری از ضعیف شدن عضلات دیگر اندام تحتانی اهمیت بالایی دارد

. شايعترين عمل, عمل رهاسازي گاستروكنيموس است. روش ديگر مي تواند گچ گيري به منظور تصحيح تاندون آشيل باشد.

روشهای تشخیص علت راه رفتن روی پنجه پا

در صورتی که احساس می کنید که کودک شما روی پنجه پا راه میرود این موضوع حتما با یک پزشک و یا یک کاردرمانگر در میان بگذارید و متخصصین معمولاً با بررسی سوابق پزشکی کودک شما و همچنین بررسی موارد زیر می توانند علت این موضوع را تشخیص دهند

 • بررسی شرایط تولد کودک و عوارض بارداری
 • بررسی مراحل رشد حرکتی کودک مثل راه رفتن و نشستن
 • بررسی سوابق خانوادگی کودک در خصوص راه رفتن روی پنجه
 • معاینه کودک از نظر اینکه کودک روی یک پا پنج روی دارد و یا هر دو پا را به صورت راه رفتن روی پنجه قرار می دهد
 • بررسی وضعیت پاها از نظر ضعف و درد و اسپاسم
 • در برخی از موارد نیز ممکن است پزشکان توصیه کنند که کودک می بایست از نوار عصب و عضله  استفاده کند

تمييز دادن بين راه رفتن روي پنجه ناشناخته و فلج مغزي دايپلژي اسپاستيك خفيف خيلي سخت مي باشد. اما اينطور نيست؛ زيرا هر دو بيماري ارتباط زيادي با تولد نارس(Premature Birth), تأخير تكاملي و سنتي تاندون آشيل دارد. به هر حال علامت خوبي وجود دارد اگر كودك مي تواند به طور كاملا طبيعي راه برود وقتي از او بخواهيد,

.بيشترين احتمالي كه وجود دارد اين است كه ممكن است كودك راه رفتن روي پنجه ناشناخته داشته باشد

براي راه رفتن روي پنجه رواني (عصبي) هيچ مقاله‌اي درباره چگونگي درمان آن وجود ندارد. اين نوع راه رفتن در كودكان اسكيزوفرن, اوتيستيك يا اختلال يادگيري ديده شده است.

كودكان فلج مغزي دايپلژي اسپاستيك نيز تقريبا هميشه شروع اوليه راه رفتن پنجه‌اي دارند. سابقه فاميلي آنها منفي است و مي بايست آسيبهاي نورون محركه فوقاني يا EMG دايناميكي كه غير طبيعي است داشته باشند.

جهت آشنایی با نحوه عمل جراحی کوتاهی تاندون آشیل کلیک کنید .

پیش بینی درصد بهبودی راه رفتن روی پنجه در کودکان

  آمارهای مراجعه کودکان به کاردرمانی نشان می دهد که بسیاری از کودکان پس از طی دوره های کاردرمانی به بهبودی کامل می‌رسد اما نکته مد نظر در افرادی که پنجه روی آنها شدیدتر می باشد این است که ممکن است زمان بهبودی آنها طولانی تر و نیاز به اقدامات غیر توانبخشی نیست وجود داشته باشد.

 اما نهایتاً این کودکان نیز در پنجه روی درمان خواهند شد.

 برخی از کودکانی که راه رفتن روی پنجه در آنها ایدیوپاتیک می‌باشد و دلیل خاصی در آنها وجود ندارد ممکن است که هیچگاه نتوانند شرایط راه رفتن معمولی بر روی پاشنه را به دست بیاورند.


ترجمه توسط تیم پژوهشی موسسه ایران
 

خدمات مرکز

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

کلینیک تهران